rph kv kv kvk

6
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Bahasa Melayu (Pemulihan Khas) Masa : 9:00pagi – 10:00pagi Kelas : 3 Kuning Bil Murid : 4 Orang Tajuk : Perkataan KV + KV + KVK Kemahiran : 1) Mengeja dan membunyikan Perkataan KV + KV + KVK 2) Memadankan Kad Perkataan KV + KV + KVK dengan kad gambar yang sesuai. 3) Menyatukan dua suku kata untuk membentuk Perkataan KV + KV + KVK berdasarkan kad gambar. Hasil Pembelajaran: Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1) Mengeja dan membunyikan Perkataan KV + KV + KVK dengan betul. 2) Memadankan Kad Perkataan KV + KV + KVK dengan kad gambar yang sesuai dengan betul. 3) Menyatukan dua suku kata membentuk Perkataan KV + KV +KVK berdasarkan kad gambar dengan betul. Bahan Bantu Mengajar : Kad Perkataan KV + KV + KVK, kad gambar, Kad suku Kata KV dan KVK. Unsur KBKK : Menghubungkaitkan, menjana idea. Nilai MurnI : Berani mencuba, yakin, menumpu perhatian, bekerjasama.

Upload: pei9318

Post on 10-Dec-2015

316 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KV KV KVK

Rancangan Pengajaran HarianMata Pelajaran            : Bahasa Melayu (Pemulihan Khas)

Masa                           : 9:00pagi – 10:00pagi

Kelas                           : 3 Kuning

Bil Murid                      : 4 Orang

Tajuk                           : Perkataan KV + KV + KVK

Kemahiran      :            1) Mengeja dan membunyikan Perkataan KV + KV + KVK

    2) Memadankan Kad Perkataan KV + KV + KVK dengan kad gambar

         yang sesuai.

    3) Menyatukan dua suku kata untuk membentuk Perkataan KV + 

        KV  + KVK berdasarkan kad gambar.

Hasil Pembelajaran:    Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

                                    1) Mengeja dan membunyikan Perkataan KV + KV + KVK dengan     

                                        betul.

  2) Memadankan Kad Perkataan KV + KV + KVK dengan kad gambar                  yang sesuai dengan betul.

 3) Menyatukan dua suku kata membentuk Perkataan KV + KV +KVK   

     berdasarkan kad gambar dengan betul.

Bahan Bantu Mengajar           : Kad Perkataan KV + KV + KVK, kad gambar, Kad suku Kata 

                                                  KV dan KVK.

Unsur KBKK                           : Menghubungkaitkan, menjana idea.

Nilai MurnI                               : Berani mencuba, yakin, menumpu perhatian, bekerjasama.

Page 2: RPH KV KV KVK

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti murid

Set Induksi

( 3 minit )

Tayangkan kad

gambar

Contoh:

Gambar 1

Gambar 2

Gambar 3

1.    Guru menunjukkan sampul surat

yang besar.

2.    Guru meminta setiap murid

mengambil 2 keping kad gambar

dalam sampil surat besar.

3.    Guru meminta murid cuba

menamakan benda-benda dalam

kad gambar yang diambil oleh

rakan.

4.    Guru meminta murid yang

memegang kad gambar

mengatakan sama ada rakan

menyebut dengan betul atau

sebaliknya.

5.    Guru membetulkan jika terdapat

kesalahan.

1.    Murid mengambil 2 keping kad

gambar dalam sampul surat besar

yang guru berikan.

2.    Murid cuba menamakan benda-benda

dalam kad gambar yang diambil oleh

rakan.

3.    Murid memegang kad gambar diminta

mengatakan sama ada rakan

menyebut dengan betul atau

sebaliknya.

BBM:

Kad Gambar, sampul surat

besar

Unsur KBKK: -

Penilaian:

Dapat menamakan benda-

benda dalam kad gambar.

Nilai Murni:

Yakin

Langkah 1

( 16 minit )

Kad Perkataan

KV + KV +KVK

Contoh:

te le fon

1.    Guru menunujukkan Kad-kad

Perkataan KV + KV +KVK

2.    Guru membimbing murid mengeja

1.    Murid melihat Kad-kad Perkataan

KV + KV + KVK yang ditunjukkan oleh

guru.

2.    Murid mendengar dengan teliti

semasa guru mengeja dan

BBM:

Kad Perkataan

KV + KV +KVK

Unsur KBKK:

Page 3: RPH KV KV KVK

ba si kal

mo to botse ko la

hse li par  

dan membunyikan Perkataan-

perkataan KV +KV + KVK.

3.    Guru meminta murid membunyikan

Perkataan-perkataan

KV + KV + KVK secara

berkumpulan dan individu.

4.    Guru meminta murid menjelaskan

maksud Perkataan-perkataan

KV +KV + KVK yang ditunjukkan itu.

5.    Guru membetulkan jika terdapat

kesalahan

membunyikan Perkataan-perkataan

KV + KV + KVK.

3.    Murid membunyikan Perkataan-

perkataan KV +KV + KVK secara

berkumpulan dan individu.

4.    Murid menjelaskan maksud

Perkataan-perkataan KV +KV + KVK

yang ditunjukkan itu.

Menghubungkaitkan

Nilai Murni:

Berani Mencuba

Langkah 2

( 20 minit )

Memadankan Kad

Perkataan

KV + KV + KVK

dengan gambar

yang sesuai.

Contoh: 

1.    Guru mengedarkan kad-kad

       gambar dan kad-kad     

       Perkataan KV + KV + KVK  

     

      kepada setiap murid

2.    Guru meminta murid memadankan

kad Perkataan

KV + KV + KVK dengan kad gambar

1.    Murid mendengar arahan yang

     diberikan oleh guru.

2.    Murid kumpulan memadankan k

kad-kad Perkataan KV + KV+ KVK

yang sesuai dengan kad-kad gambar

yang diberikan dan kemudian

melekatkan pada papan putih

BBM:

Kad-kad Perkataan

KV +KV + KVK

Kad-kad gambar

Unsur KBKK:

Menjana idea

Page 4: RPH KV KV KVK

te le fon

ba si kal

yang sesuai.

(melekatkan di papan putih)

3.    Murid menyebut perkataan yang

telah dilekat.

4.    Murid yang memadan dengan betul

padanannya akan diberi hadiah.

5.    Guru membetulkan jika terdapat

kesalahan.

6.    Guru meminta murid menyebut

perkataan yang dipadan bersama.

3.    Murid menyebut perkataab yang

dilekat.

4.    Murid menyebut padanan yang dibuat

bersama.

memadankan

Penilaian:

 - Memadankan kad-kad

gambar dengan kad-kad

Perkataan KV + KV +KVK

Dengan betul.

Nilai Murni:

Bekerjasama

Langkah 3

( 16 minit )

Membentuk

Perkataan

KV +KV + KVK

dengan

menyantumkan

tiga suku kata

berdasarkan kad

gambar.

Contoh:

ba si kalsi

1.    Guru membahagikan murid dalam 2

kumpulan.

2.    Guru menunjukkan kad-kad suku

kata KV dan KVK.

3.    Guru meminta murid membunyikan

suku

      kata yang ditunjukkan.

4.    Guru mengedarkan kad-kad suku

kata dan kad manila kepada setiap

kumpulan.

5.    Guru meminta murid membincang

1.    Murid masuk dalam kumpulan masing-

masing.

2.    Murid memerhatikan kad-kad suku

kata KV dan KVK yang guru

tunjukkan.

3.    Murid membunyikan suku kata

      yang ditunjukkan itu.

4.    Murid diminta membincnag dalam

kumpulan masing-masing untuk

mencantumkan 3 suku kata untuk

membentuk perkataan bedasarkan

kad gambar yang dilekat pada kad

BBM:

Kad-kad suku kata KV Kad-

kad suku kata KVK

Kad-kad gambar

Unsur KBKK:

Menghubungkaitkan

Penilaian:

- menyamtukan suku kata

membentuk perkataan

dengan betul.

Page 5: RPH KV KV KVK

dalam kumpulan masing-masing

untuk mencantumkan 3 suku kata

untuk membentuk perkataan

bedasarkan kad gambar yang

dilekat pada kad manila yang

diedarkan.

6.    Murid membentangkan hasil kerja di

hadapan.

7.    Guru membetulkan jika

 terdapat kesalahan.

8.    Guru meminta murid membunyikan

Perkataan-perkataan yang telah

dicantumkan itu.

manila yang diedarkan.

5.    Murid membentangkan hasil kerja di

hadapan.

6.    Murid membunyikan perkataan-

perkataan yang telah dicantum.

Nilai Murni:

Menumpu perhatian

Berani mencuba

Penutup

( 5 minit )

Pengukuhan

1.    Membaca

Perkataan

     KV + KV + KVK

2.    Menyiapkan

lembaran kerja

1.    Guru mengimpas kad-kad Perkataan

KV + KV + KVK.

2.    Guru meminta murid membaca

Perkataan KV +KV + KVK.

3.    Guru mengedarkan lembaran kerja.

4.    Guru menjelaskan kehendak

lembaran kerja.

5.    Guru membimbing murid yang

lemah.

1.    Murid memerhati kad-kad Perkataan

KV + KV + KVK yang

      guru imbaskan.

2.    Murid membaca bersama.

3.    Murid mendengar denga teliti

penjelasan tentang lembaran kerja

yang diedarkan.

4.    Murid menyiapkan lembaran kerja.

BBM:

Kad Perkataan KV + KV +

KVK

Lembaran kerja

Unsur KBKK:

Menjana Idea

Menyelesaikan masalah

Page 6: RPH KV KV KVK

Penilaian:

Dapat membaca dan

menyiapkan lembaran kerja

dengan betul.

Nilai Murni: Rajin