contoh rancangan pengajaran harian pendidikan khas bahasa malaysia (suku kata kv+kv+kvk)

27
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN Kelas : Matahari Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 08 Mei 2015 Masa : 9.50 pagi – 10.50 pagi Bilangan murid : 6 orang Nama Pelajar Kehadiran Nama Pelajar Kehadiran 1. ANGELINE MELISSA ANAK LAWAS 4. MUHAMMAD IHSAN WAN HASMI 2. ELYANA PUYU NURSITA 5. MUHAMMAD ZAIREE BIN ABDUL KARIM 3. FAZRIZAL BIN ADENAN 6. MUHD FADILLAHWAFI Standard Kandungan : 3.1 Mengeja, membatang, dan menyebut suku kata : 3.2 Membaca mekanis Standard Pembelajaran : 3.1.1 Mengeja, membatang, dan menyebut suku kata KV + KV + KVK : 3.2.1 Membaca kuat perkataan yang telah dipelajari Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: i Mengeja sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV + KVK dengan betul dengan bimbingan guru.

Upload: patrick-johnson

Post on 26-Sep-2015

806 views

Category:

Documents


33 download

DESCRIPTION

contoh Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Khas Bahasa Malaysia

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN

Kelas:MatahariMata Pelajaran: Bahasa MelayuTarikh: 08 Mei 2015Masa: 9.50 pagi 10.50 pagi

Bilangan murid:6 orang

Nama Pelajar

Kehadiran

Nama Pelajar

Kehadiran

1. ANGELINE MELISSA ANAK LAWAS

4. MUHAMMAD IHSAN WAN HASMI

2. ELYANA PUYU NURSITA

5. MUHAMMAD ZAIREE BIN ABDUL KARIM

3. FAZRIZAL BIN ADENAN

6. MUHD FADILLAHWAFI

Standard Kandungan: 3.1 Mengeja, membatang, dan menyebut suku kata

: 3.2 Membaca mekanis

Standard Pembelajaran : 3.1.1 Mengeja, membatang, dan menyebut suku kata KV + KV + KVK

: 3.2.1 Membaca kuat perkataan yang telah dipelajari

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

i Mengeja sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV + KVK dengan betul dengan bimbingan guru.

ii membaca kuat sekurang-kurangnya enam daripada lapan perkataan yang mengandungi suku kata KV + KV + KVK dengan betul dengan bimbingan guru

Pengetahuan Sedia Ada: Murid boleh membaca perkataan berstruktur KV + KV + KV. Contoh : tomato, kerusi, kemeja

Isi Pelajaran: karipap, ketupat, selipar, sekolah, basikal, telefon, pemadam, zirafah

Tunjang Disepadukan: Sains

EMK: Kreativiti dan InovasiPenerapan Nilai:Bekerjasama, Bertoleransi, Bertolak-ansur, Berdisiplin, Kesungguhan, Kerajinan, MenghargaiUnsur Terapi: Pertuturan, cara kerja, pendengaran Bahan Bantu Mengajar: Kad gambar, kad suku kata, domino suku kata, alat memancing, dadu, beras,

KB: Mengenalpasti

BCB: Membaca secara mekanis

KP: Verbal Linguistik

Langkah

Isi kandungan

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

1. Cari dan Teka

1. Guru meminta murid mencari gulungan kertas di dalam kotak yang berisi beras.

2. Guru meminta murid mengenalpasti gambar yang terdapat dalam kotak beras tersebut.

BBM :kotak, beras, gambar kaku

Nilai : Bekerjasama

Terapi : pertuturan

KBT :

KB - mengenalpasti

Langkah 1

(15minit)

1. Permainan :

Domino suku kata

1. Guru memberikan setiap murid beberapa keping kad gambar dan suku kata.

2. Guru meminta murid meyambungkan gambar dan suku kata dengan betul sehingga membentuk perkataan.

3. Murid mengeja perkataan tersebut bersama guru secara beramai-ramai.

BBM : kad gambar, kad suku kata

Nilai :

Toleransi, kesungguhan

KBT :

BCB membaca secara mekanis

KP verbal linguistik

Langkah 2

( 20 minit )

1. Permainan :

Dam Suku Kata

1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan kecil dan setiap ketua kumpulan mencabut undi untuk menentukan siapa yang akan memulakan permainan.

2. Murid dikehendaki membaling dadu dan bergerak mengikut nombor balingan dan seterusnya mengikut arahan yang telah disediakan pada kertas dam..

3. Murid dikehendaki menampal perkataan berdasarkan gambar, ataupun menampal gambar berdasarkan perkataan dan mengeja pekataan tersebut secara beramai-ramai.

BBM : kertas dam, kad perkataan, kad gambar, dadu, butang kecil.

Terapi :

pendengaran, pertuturan, main

Nilai:

Bertolak-ansur, kesungguhan

KBT :

KP verbal lingusitik,

BCB membaca secara mekanis

EMK : Kreativiti dan Inovasi

Langkah 3

( 15 minit )

1. Aktiviti :

Pancing suku kata

1. Guru meminta murid memancing kad suku kata yang telah disediakan di dalam sebuah baldi.

2. Guru kemudiannya meminta murid melengkapkan perkataan denganmenampal kad suku kata pada gambar yang disediakan.

3. Guru menyuruh murid mengeja perkataan tersebut secara kuat.

BBM : alat pancing, kad suku kata, baldi, kad gambar

Terapi:

Pertuturan, pendengaran, main

KBT :

BCB membaca secara mekanis

Penutup

( 5 minit )

Penutup Kognitif :

1. Aktiviti :

Imbas Semula

1. Guru meminta murid mencari gulungan kertas di dalam kotak yang berisi beras.

2. Guru meminta murid mengenalpasti gambar yang terdapat dalam kotak beras tersebut dan mengeja secara beramai-ramai.

BBM :kotak, beras, gambar kaku

Nilai : Bekerjasama

Terapi : pertuturan

KBT :

KB - mengenalpasti

BCB membaca secara mekanis

Refleksi : ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

(tu) (ke) (pat)

(par) (li) (se)

(ba) (si) (kal)

(pap) (ri) (ka)

(lah) (ko)

(se)

(dam) (ma) (pe)

(fon) (le) (te)

(fah) (ra) (zi)

(tamat) (pap)

(se) (Mula)

(li)

(tu) (ke)

(pat)

(si) (ba) (par)

(kal)

(ko) (se)

(fon) (te) (lah)

(le)

(ra) (zi)

(ka) (fah)

(ri) (ma) (pe)

(dam)

(Mari Lengkapkan)

(Suku Kata)

(pemadam) (sekolah)

(selipar) (zirafah)

(karipap) (telefon)

(basikal) (ketupat)

(BM(ZH))

(BM(ZH))

(BM(ZH))

(BM(ZH))

Mari Belajar Bahasa Isyarat !