rph kssr tahun 2

8
Pelan Pengajaran (RPH) Tarikh/ Hari : 2 Ogos 2015 (Ahad) Masa : 7:50 - 8:50 (60 minit) Kelas : Tahun 2 Bil. Pelajar : 27 orang Mata pelajaran : Matematik KSSR Tajuk 2 : Tambah Dalam Lingkungan 1000 Standard Kandungan : 2.2 Menambah sebarang tiga nombor Standard Pembelajaran : (i) menambah sebarang tiga nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula. Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat : (i) menambah sebarang tiga nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula. Pengetahuan Sedia Ada : i. Murid-murid kenal nombor hingga tiga digit. ii. Murid sudah menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula hingga 1 000. Konsep : Penambahan tanpa mengumpul semula. Bahan : carta petak, kad gambar, lembaran kerja, kad tugasan kumpulan. Nilai : Berani, bekerjasama, bertanggungjawab. Kemahiran : i. Operasi asas tambah dalam lingkungan 9. ii. Mengira operasi tambah tanpa mengumpul semula. TMK :

Upload: fit-koporism

Post on 04-Sep-2015

240 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

CONTOH RPH KSSR TAHUN 2

TRANSCRIPT

Pelan Pengajaran (RPH)

Tarikh/ Hari:2 Ogos 2015 (Ahad)Masa:7:50 - 8:50 (60 minit)Kelas:Tahun 2Bil. Pelajar:27 orangMata pelajaran:Matematik KSSRTajuk 2:Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan : 2.2 Menambah sebarang tiga nomborStandard Pembelajaran : (i)menambah sebarang tiga nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :(i)menambah sebarang tiga nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula.

Pengetahuan Sedia Ada :i. Murid-murid kenal nombor hingga tiga digit.ii. Murid sudah menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semulahingga 1 000.Konsep : Penambahan tanpa mengumpul semula.Bahan :carta petak, kad gambar, lembaran kerja, kad tugasan kumpulan.Nilai : Berani, bekerjasama, bertanggungjawab.Kemahiran :i. Operasi asas tambah dalam lingkungan 9.ii. Mengira operasi tambah tanpa mengumpul semula.TMK :

Langkah/MasaIsi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Set Induksi(5 minit)1. Menyebut danmengeja perkataanberkaitan tambah.2. Tambah tiganombor satu digitdalam lingkungan9.1.Mempamerkan kadperkataan.

2.Pamerkan kad imbasantambah tiga nombosatu digit dalamlingkungan 9.Contoh:2+1+2=

1. Menyebut dan mengeja perka-taan yang dipamerkan.2. Menjawab hasil tambah tiganombor satu didgit dalamlingkungan 9 secara lisan.

BBM :- kad perkataan- kad imbasan- 3 soalan1) 2+1+2=2) 3+2+4=3) 1+2+5=

2. Perkem-banganLangkah 1(10 minit)

1.Mengira jumlah tigakumpulan gambar.2.Membina ayatmatematik tambah.

1. Minta murid mengirajumlah tiga kumpulangambar yang dipamerkan.2. Bimbing muridmembina ayatmatematik tambah.

Contoh:

+

+

=

1. Mengira jumlah tiga kumpulangambar yang dipamerkan.2. Membina ayat matematiktambah

BBM :- kad gamarContoh ayat matematik:200 + 43 + 5=

Langkah 2(10 minit)

Menulis ayat matematik tambah dalam bentuk lazim.

1. Menerangkan caramenulis ayat matematiktambah dalam bentuklazim pada carta petak.

21. Murid mendengar peneranganguru.-Contoh soalan1. 200+43+5=200

43

+5

Langkah 3(10 minit)

1. Aktiviti kumpulan.2. Mengira hasiltambah tiga nomborhingga tiga digitdalam kumpulankecil.3. Menulis ayat-matematik dalambentuk lazim.1. Edar kertas tugasankepadakumpulan (satusoalan setiapkumpulan).2. Minta murid menulissemula ayat matematikdalam bentuk lazimpada kad tugasankumpulan.3. Minta murid bincangdan tuliskan hasiltambah soalan diberi.4. Minta setiap kumpulanbentangkan hasiltugasan kumpulan.1. Menuliskan ayat matematikdalam bentuk lazim.2. Mengira hasil tambah tiganombor diberi.3. Menulis hasil tambah dalambentuk lazim pada kad tugasan.4. Wakil kumpulan bentangkanhasil tugasan kumpulan.BBB:kad tugasankumpulanContoh soalan1. 420+51+3

+

Langkah 4(15 minit)1. Menjawabsoalantambah tiganombor padalembaran kerja.1. Guru edar lembarankerja kepada murid.

1. Murid mengira dan menuliskanhasil tambah pada lembarankerja.

2. Menulis semula ayat matematikdalam bentuk lazim.

BBB :- lemaran kerja.Contoh soalan:1.314+562________

Langkah 5(5 minit)1. Pengayaan.

1. Sediakan kad angka.2. Minta murid pilih tiganombor dan tuliskansemula menjadi ayatmatematik.3. Menulis pengiraantambah dalambentuk lazim.1. Murid pilih kad angka .2. Tulis semula nombor menjadiayat matematik.3. Menulis pengiraan tambahdalam bentuk lazim padanbuku rampaian.BBB :- kad angka

Penutup(5 minit)1.Pengukuhan.1.Menjawab tiga soalankuiz.2.Menentukan pemenangkuiz.2. Wakil murid lelaki danperempuan menuliskanjawapan di papan tulis.BBM :-Papan tulis- Pen marker

Refleksi :

Lembaran Kerja