rph-kssr-tahun-1-membaca

Upload: rozana-raspin

Post on 09-Jan-2016

226 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

contoh rancangan pengajaran harian bahasa Malaysia

TRANSCRIPT

  • Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman

    Kemas kini: 29/01/2015

    Rancangan Pengajaran Harian

    Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 02 Oktober 2013 Hari : Rabu Tahun : 1 Kreatif Bil. Murid : 20 orang Masa : 8.10 9.10 pagi Tema : Ekonomi Tajuk : Intan Ingin Jadi Peniaga

    STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

    2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul

    2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul

    Objektif Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

    i. Membaca sekurang-kurangnya 10 daripada 15 ayat tunggal daripada petikan Intan Ingin Jadi Peniaga dengan sebutan yang betul.

    ii. Memadankan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 pernyataan A dan B menjadi ayat tunggal yang betul berdasarkan jadual yang diberikan.

    iii. Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat tunggal yang dibina dengan sebutan yang betul.

    Sistem Bahasa

    Tatabahasa : Ayat Tunggal

    Kosa kata : peniaga, inti, berkhasiat, pandai

    Pengisian Kurikulum

    Ilmu : Kemahiran Hidup, Pendidikan Islam/ Moral

    Nilai Murni : Kasih sayang, kerjasama, baik hati

    Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran

    Keusahawanan : EK 3: 1 Merancang

    Kreativtii & Inovasi : Imaginasi tentang masa depan

    Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK

    Kepelbagaian Kaedah dan teknik

    KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan

    KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik

    BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang petikan yang dibaca

    Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keusahawanan dalam kehidupan seharian

    Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu

  • Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman

    Kemas kini: 29/01/2015

    Bahan bantu mengajar

    Bil. Jenis Bilangan

    1. Komputer riba 1

    2. LCD 1

    3. Petikan bahan bacaan 20

    4. Gambar tunggal 1

    5. Bahan permainan bahasa 4

    6. Kad arahan 6

    7. Lembaran kerja pemulihan 5

    8. Borang rekod penilaian i. Membaca ayat tunggal ii. Permainan bahasa

    4 + 4

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengunjungi pasar malam atau pekan sehari dan membeli kuih-muih yang dijual di sana

    Langkah dan Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    Set Induksi (5 minit)

    Tayangan Video Pasar

    Ramadan

    Soalan:

    Pernahkah kamu

    pergi ke pasar

    Ramadan?

    Apakah barang yang

    boleh dibeli di pasar

    Ramadan?

    Jawapan Jangkaan:

    Ya atau tidak

    Air tebu, kuih, ayam

    goreng

    Murid menonton tayangan video

    pasar Ramadan.

    Murid menjawab soalan yang

    dikemukakan oleh guru.

    Guru menghubungkaitkan jawapan

    murid dengan isi pelajaran pada hari

    ini.

    BBM

    Bahan maujud

    Komputer riba, LCD KB

    Menghubung kait BCB

    Memproses maklumat KP

    Verbal Pembelajaran Kontrukstivisme

    Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu.

    Ilmu: Moral Nilai: Baik hati

    Langkah 1 (20 minit)

    Petikan Intan ingin Jadi

    Peniaga

    Rujuk Lampiran 1

    Guru mengedarkan petikan bertajuk Intan Ingin Jadi Peniaga

    Murid mendengar rakaman yang mengandungi isi petikan kepada murid dan seeterusnya membaca secara senyap.

    Murid membaca petikan yang mengandungi ayat tunggal dengan sebutan yang betul dengan bimbingan guru.

    BBM

    Teks Intan Ingin Jadi Peniaga

    Rakaman mengandungi petikan

    LCD Teknik

    Pemerhatian

    Tunjuk cara KP

    Intrapersonal

    Verbal linguistik

  • Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman

    Kemas kini: 29/01/2015

    Murid-murid membaca petikan dengan sebutan yang betul secara individu dan secara berpasangan

    Guru menilai bacaan murid.

    Pembelajaran kontekstual

    Menghubungkaitkan petikan dengan nilai keusahawanan

    Nilai: Kerjasama, kasih sayang, baik hati

    Langkah 2 (15 minit)

    Perbincangan Padanan Pernyataan

    Petikan A Petikan B

    Emak Intan berehat di

    rumah

    Kuih koci jual kuih

    koci

    Intan intai

    emaknya

    suka beli

    kuih koci

    emak Intan

    Orang ramai ada inti

    Intan ingin

    emaknya

    buat kuih

    koci.

    Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan mengedarkan lembaran kerja

    Murid-murid berbincang dalam kumpulan dan memadankan pernyataan menjadi ayat tunggal

    Guru bersoal jawab dan menentukan jawapan

    Murid membaca ayat tunggal yang telah dibina dengan sebutan yang betul

    BBM

    Petikan

    Lembaran kerja Pendekatan

    Berpusatkan pelajar Teknik

    Perbincangan

    Penyoalan

    KP

    Intrapersonal

    Verbal linguistik

    PAS

    Bertanggungjawab Nilai: Kerjasama

    Langkah 3 (15 minit)

    Permainan Bahasa Jigsaw Puzzle

    Ayat Contoh: Saya suka makan kuih. Air tebu rasanya manis.

    Dalam kumpulan, murid dikehendaki mencantum puzzle untuk membentuk ayat tunggal yang diberikan oleh guru

    Setelah masa tamat permainan, setiap wakil kumpulan membaca hasil kerja permainan bahasa

    Pengayaan

    Bacaan buku cerita pendek yang mengandungi ayat tunggal

    Pemulihan

    Murid dibimbing membaca buku cerita yang mengandungi ayat tunggal

    BBM

    Kad Jigsaw Puzzle Buku Cerita Pendek

    (pengayaan dan pemulihan) Pendekatan

    Berpasangan KP

    Verbal Linguistik

    Intrapersonal Nilai: Kerjasama

    Penutup (5 minit)

    Kognitif:

    Murid dan guru bersoal jawab untuk merumus isi pelajaran

    Guru membuat rumusan tentang

    BBM

    LCD

    Petikan

  • Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman

    Kemas kini: 29/01/2015

    Rumusan isi pelajaran

    Sosial:

    Kita mesti bercita-cita tinggi

    keseluruhan pelajaran pada hari ini

    Guru memberi pujian atas sikap murid ingin bercita-cita menjadi orang yang berguna membantu ibu bapa

    Guru menerapkan nilai murni kepada murid

    KB

    Merumus

    KP:

    Verbal linguistik

    Intrapersonal PAS

    bertanggungjawab Nilai: Kasih sayang, kerjasama, baik hati

    Refleksi: