rph kssr sejarahtahun 5 di ipgk

Upload: joannelim

Post on 02-Jun-2018

240 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 8/11/2019 RPH KSSR SejarahTahun 5 Di IPGK

    1/3

    RPH KSSR SEJARAH Tahun 5

    1. Mata pelajaran : Sejarah

    2. Kelas : 5 Merah

    3. Bilangan : 20 orang

    4. Tajuk : Yang Di Pertuan Agong

    5. Tarikh : 2/9/2014

    6. Masa : 7.30pagi 8.30pagi

    7. Tema : Kedaulatan Negara

    8. Sub-tajuk : Alat Kebesaran

    9. Standard kandungan :

    8.1 Institusi Yang di-Pertuan Agong10. Standard pembelajaran :

    8.1.4 Menyatakan alat-alat kebesaran Yang di-Pertuan Agong dan Permaisuri

    Agong.

    K 8.1.7 Menyatakan kepentingan menghormati pemimpin negara.

    11. Objektif pembelajaran :

    Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid:

    1. Murid-murid boleh menyatakan 5 alat kebesaran Yang di-Pertuan Agong.2. Murid-murid boleh mengaplikasi pengetahuan kegunaan alat-alat

    kebesaran Yang di-Pertuan Agong dalam aktiviti mereka cipta dan

    persembahan perlantikan Yang di-Pertuan Agong.

    3. Murid-murid boleh memberi pandangan dan maklum balas terhadap

    persembahan perlantikan Yang di-Pertuan Agong.

    12. Pengetahuan sedia ada :

    Murid-murid mendapat anggapan Yang di-Pertuan Agong melalui televisyen.

    13. Bahan bantu mengajar :

    Ppt, surat khabar.

    14. EMK : Kreatif dan Inovasi

  • 8/11/2019 RPH KSSR SejarahTahun 5 Di IPGK

    2/3

    Langkah/ Masa Isi

    pelajaran/Kandungan

    Aktiviti Guru-Murid Catatan

    1. Permulaan

    ( 5 minit )

    Menyediakan muridsupaya bermotivasidalam pembelajaran

    Guru memakai alat-alat kebesaran Yangdi-Pertuan Agong.

    Guru mengadakanperbincangan dengananak murid berkaitandengan alat-alatkebesaran Yang di-Pertuan Agong.

    EMK:

    Kreativiti daninovasi

    2. Aktiviti 1

    ( 10 minit )

    Alat-alat kebesaran Yangdi-Pertuan Agong

    . Tengkolok diraja2. Pending diraja3. Keris pendik diraja4. Keris panjang diraja

    Guru memperkenalkanalat-alat kebesaran Yang

    di-Pertuan Agong.

    Ppt

    3. Aktiviti 2

    (30 minit )

    Mereka cipta alat-alatkebesaran Yang di-Pertuan Agong

    Kegunaan setiap alat-alat kebesaran Yang

    di-Pertuan Agong

    Guru membahagikanpara pelajar kepada 4kumpulan.

    Para pelajardikehendaki mereka

    cipta alat-alatkebesaran Yang di-Pertuan Agongdenganmenggunakan suratkhabar.

    Para pelajardikehendakimembincang tentangkegunaan setiap alat-alat kebesaran danmembentangkan

    kegunaan alat-alatYang di-Pertuan

    Surat khabar

    EMK:

    Kreativiti dan

    inovasi

  • 8/11/2019 RPH KSSR SejarahTahun 5 Di IPGK

    3/3

    4. Aktiviti 3

    (10 minit )

    Pembentangan tentang

    alat-alat kebesaran Yangdi-Pertuan Agong dankegunaannya

    Agong denganmenggunakan alat-alat kebesaran yangdireka cipta.(murid dikehendakimelayari web untukmencari maklumatmengenai alat-alattersebut)

    Setiap kumpulan

    dikehendaki memilihsalah satu alat-alatkebesaran Yang di-Pertuan Agong untukmembentangkan alat-alat kebesaran Yang di-Pertuan Agong dankegunaannya(guru dan pelajarmemberi maklum balasterhadap pembentangan)

    Penutup

    (5 min)

    Membuat kesimpulan Guru membuat

    kesimpulan terhadap

    kandungan pengajaran

    pada hari ini.