rph-kh-penjagaan-tanaman-hiasan-tahun-4

6
1 Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Tarikh : 2 Ogos 2010 Kehadiran : 12/12 Masa : 10.30 pagi. hingga 11.30 pagi. ( 1 jam) Kelas : 4 BESTARI Bilangan Murid : 12 orang Tajuk : 1.7 Tanaman Hiasan Pengetahuan sedia ada : 1. Murid-murid mengetahui jenis tanaman hiasan 2. Murid-murid telah mengenalpasti kaedah menyedia medium penanaman. Objektif pengajaran ; Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga jenis tanaman hiasan dengan betul setelah mendengar penerangan guru. 2. Melakukan langkah-langkah menyediakan medium penanaman dengan tepat dan betul seperti yang ditunjukkan oleh guru. Kemahiran berfikir : Membanding beza, mengkategori, menyelesaikan masalah. Bahan bantu mengajar : Buku teks, baldi, sudip tangan, tanah loam, bahan organik, pasir sungai, pasu plastik Penerapan nilai murni : 1. Ketelitian Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tanaman Hiasan-Penanaman ( Tahun 4 )

Upload: lolita-mohd-yusof

Post on 26-Jun-2015

1.352 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH-KH-PENJAGAAN-TANAMAN-HIASAN-TAHUN-4

1

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Tarikh : 2 Ogos 2010

Kehadiran : 12/12

Masa : 10.30 pagi. hingga 11.30 pagi. ( 1 jam)

Kelas : 4 BESTARI

Bilangan Murid : 12 orang

Tajuk : 1.7 Tanaman Hiasan

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid-murid mengetahui jenis tanaman hiasan

2. Murid-murid telah mengenalpasti kaedah menyedia medium penanaman.

Objektif pengajaran ; Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga jenis tanaman hiasan dengan

betul setelah mendengar penerangan guru.

2. Melakukan langkah-langkah menyediakan medium penanaman dengan

tepat dan betul seperti yang ditunjukkan oleh guru.

Kemahiran berfikir : Membanding beza, mengkategori, menyelesaikan

masalah.

Bahan bantu mengajar : Buku teks, baldi, sudip tangan, tanah loam, bahan

organik, pasir sungai, pasu plastik

Penerapan nilai murni :

1. Ketelitian

2. Berdisiplin

3. Memberi perhatian

4. Kerjasama

5. tekun

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup

Tanaman Hiasan-Penanaman ( Tahun 4 )

Page 2: RPH-KH-PENJAGAAN-TANAMAN-HIASAN-TAHUN-4

2

Strategi P&P : Deduktif, Induktif, konstektual, konstruktif dan komunikatif, soal

jawab, demonstrasi.

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran :

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 minit)

Guru

mengajak

murid

menyanyi

lagu “Bunga

duhalaman

Rumah ku”

1. Guru menyanyi

bersama pelajar lagu

“Bunga Di Halaman

Rumahku”

2. Guru bersoalajawab

dengan pelajar

mengenai lagu dan

bersoal jawab dengan

pelajar.

3. Guru

menghubungkaitkan

jawapan murid dengan

topik pengajaran &

pembelajaran.

KBKK:

menjan

a idea,

pemikira

n kreatif

Nilai: Memberi

perhatian.

Strategi:

Kemah

iran

Berfikir

.

Perkembangan

Langkah 1

( 10 minit)

Tanaman hiasan

ditanam untuk

mencantikkan dan

mengindahkan

halaman rumah

1.Guru menerangkan

maksud tanaman hiasan

2. Murid memberikan

contoh-contoh tanaman

hiasan /pokok bunga

BBM: slide

Power Point

Nilai: Memberi

perhatian, tekun

Langkah

Masa

Page 3: RPH-KH-PENJAGAAN-TANAMAN-HIASAN-TAHUN-4

3

atau sesuatu

tempat.

yang boleh mencantikkan

halaman rumah.

Contoh jawapan:

Bunga raya

Bunga Ros

Bunga kertas

Bunga kekwa

KBKK :

menyelesaikan

masalah.

Strategi:

Deduktif & soal

jawab

Langkah 2

(15 minit)

Guru menunjukkan

langkah

menyediakan

medium

penanaman:

1. Menyediakan

bahan-bahan

dan alatan

tangan.

2. Menyukat

bahan

mengikut

nisbah 3;2:1

3. Memasukkan

medium ke

dalam bekas

penanaman

4. Murid menyaksikan

langkah-langkah

menyediakan medium

penanaman tanaman

hiasan dengan

menggunakan slide

Power Point

5. Guru bersoal jawab

dengan murid berkaitan

langkah-

langkahmenyediakan

medium penanaman.

6. Guru menunjukan

demonstrasi langkah-

langkah menyediakan

medium penanaman di

hadapan murid .

7. Guru memberi peluang

kepada murid untuk

menanyakan soalan

aktiviti menyedia

BBM :, Slide

Power Point,

medium

penanam,

penyiram,

serampang

tangan, dan

sekateur.

KBKK :

Banding beza &

mengkategori

Nilai: Ketelitian

Strategi:

kemahiran

berfikir,

Kontekstual ,

kemahiran

Page 4: RPH-KH-PENJAGAAN-TANAMAN-HIASAN-TAHUN-4

4

medium penanaman.

Penilaian.

- murid dapat menyatakan 3

bahan yang digunakan untuk

menyedia medium penanaman

dengan tepat setelah

mendengar penerangan guru.

mendengar dan

demonstrasi.

Langkah 3

(15 minit)

Amali

langkah-langkah

menyediakan

medium penanaman

oleh murid :

1. Guru membuka peluang

kepada murid untuk

mencuba kaedah

menyediakan medium

penanaman.

2. Guru bertindak sebagai

pemerhati dan

membetulkan setiap

kesilapan yang dilakukan

oleh murid.

3. murid berada dalam

kumpulan iaitu seramai 4

orang bagi setiap

kumpulan.

4. Guru menyediakan set

alatan dan bahan yang

lengkap kepada murid.

5. Murid bekerjasama

dalam kumpulan

melakukan langkah-

ABM: pokok

hiasan, baldi,

tanah loam,

bahan organik ,

pasir sungai,

pasu plastik

KBKK:

Mengkategori &

Menyelesai

masalah.

Nilai Murni:

Kerjasama

Strategi:

Konstruktif &

demonstrasi.

Page 5: RPH-KH-PENJAGAAN-TANAMAN-HIASAN-TAHUN-4

5

langkah

menyedia medium

semaian mengikut

penerangan dan

demonstrasi yang telah

diberikan oleh guru.

Pengukuhan

(10 minit)

Penilaian /

pengukuhan

- rujuk lampiran 1 &

2

1. Guru membuka sesi

soal jawab dengan

memberi peluang

kepada murid untuk

mengemukakan soalan

atau menyuarakan

pendapat.

2. Murid diberi lembaran

kerja berkaitan

penanaman tanaman

hiasan.

3. Murid menjawab dan

mengisi tempat kosong

pada lembaran yang

diberikan.

BBM:

Lembaran

soalan

Nilai: Memberi

perhatian,kerjas

ama dan

ketelitian

Strategi:

Kemahiran

berfikir kritis dan

kreatif, soal

jawab.

Penutup

( 5 minit )

Rumusan isi

pelajaran:

Kepentingan

penanaman

tanaman

hiasan.

1. Guru membuat rumusan

tentang pelajaran hari

ini kepada murid

2. guru menyoal murid

secara rambang

mengenai konsep dan

BBM : Nota ringkas

Nilai : Perhatian dan kerjasama

Strategi : Membuat rumusan.

Page 6: RPH-KH-PENJAGAAN-TANAMAN-HIASAN-TAHUN-4

6

Melakukan

langkah-

langkah

menyediakan

medium

penanaman

tanaman

hiasan.

kepentingan penjagaan

tanaman hiasan.

3. guru meminta murid

merumuskan isi

pelajaran.

4. Guru mengedarkan nota

ringkas dan meminta

murid mengulang kaji di

rumah serta

menyimpan nota.

Aktiviti susulan.

- Murid-murid diminta

mengumpulkan gambar-

gambar tanaman hiasan

yang berkaitan topik

pelajaran hari ini.