rph bm kssr tahun 2

Upload: amiratul-afida

Post on 14-Apr-2018

678 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    1/7

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

    Mata pelajaran dan kelas : Bahasa Malaysia Tahun 2 Amal

    Bilangan murid : / 34 orang

    Tarikh dan masa : 4 September 2013 , 12.00 1.00 tengah hari

    Tema dan tajuk : Saya Anak Malaysia Sambutan Hari Kemerdekaan

    Standard kandungan : 3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre

    yang betul

    2.5 Membaca dan menaakul untuk memindahkan

    maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan

    Standard pembelajaran : 3.7.1 Menghasilkan penulisan berbentuk naratif secara

    separa terkawal dengan betul

    2.5.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik

    dan bukan grafik dengan betul

    Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

    i. Menulis sebuah karangan naratif pendek

    berdasarkan bahan yang diberikan

    ii. Menulis sekurang-kurangnya satu ayat berdasarkan

    bahan grafik dengan betul

    iii. Memahami dan menaakul bahan grafik dengan

    menjawab sekurang-kurangnya dua soalan yang

    dikemukakan oleh guru dengan betul

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    2/7

    Aktiviti pembelajaran : i. soal jawab berdasarkan gambar

    ii. menulis ayat berdasarkan bahan grafik

    iii. memahami dan menaakul bahan grafik dengan

    menjawab sekurang-kurangnya dua soalan yang

    dikemukakan oleh guru dengan betul

    Pengisian kurikulum : Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Nilai : Hemah tinggi, hormat-menghormati

    Peraturan sosiobudaya : Berhemah tinggi sebagai rakyat

    Malaysia

    Sistem bahasa : Sintaksis ayat

    Kosa kata mengarak, kaum, menyaksikan, mengibar

    Elemen merentas

    kurikulum : Kreativiti dan inovasi

    Elemen nilai tambah : Kemahiran menaakul, kemahiran berfikir, kecerdasan

    pelbagai verbal linguistik, visual ruang, muzik, kinestetik

    Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyaksikan atau menghadiri sambutan Hari

    Kemerdekaan

    Bahan bantu belajar : Bahan maujud (Jalur Gemilang), kad gambar, kad

    perkataan, lembaran kerja, bahan audio, buku teks

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    3/7

    Langkah /

    masa

    Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Set induksi

    5 minit

    12.00 12.05

    tengah hari

    Mengaitkan

    bahan maujud

    dengan topik

    pembelajaran

    1. Setiap murid

    diedarkan dengan

    Jalur Gemilang.

    2. Soal jawab

    berdasarkan bahan

    maujud.

    3. Topik pembelajaran

    dikaitkan.

    BBB :

    Bahan maujud (Jalur

    Gemilang)

    ENT :

    - Kemahiran berfikir

    - Kecerdasan pelbagai

    verbal linguistik

    Nilai :

    - Hormat-menghormati

    - Hemah tinggi

    Langkah 1

    10 minit

    12.05 12.15

    tengah hari

    Soal jawab

    berdasarkan

    bahan grafik

    1. Murid bersoal jawab

    dengan guru

    berdasarkan bahan

    grafik yangditunjukkan

    BBB :

    Kad gambar

    ENT :- Kemahiran menaakul

    - Kecerdasan pelbagai

    visual ruang, verbal

    linguistik

    Nilai :

    - Hormat-menghormati

    - Hemah tinggi

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    4/7

    Langkah 2

    10 minit

    12.15 12.25

    Tengah hari

    Menulis ayat

    dengan betul

    berdasarkan

    bahan grafik

    1. Setiap murid

    diedarkan dengan

    bahan grafik.

    2. Terdapat 4 bahan

    grafik yang berbeza.

    3. Guru menampalkan 4

    ayat di papan tulis.

    4. Murid dikehendaki

    memilih dan menulis

    salah satu ayat yang

    dipamerkan

    berdasarkan bahan

    grafik yang diperoleh.

    5. Perbincangan dibuat

    bagi memeriksa

    jawapan murid.

    BBB :

    - Bahan grafik

    - Kad perkataan

    ENT :

    - Kemahiran menaakul

    - Kecerdasan pelbagai -

    verbal linguistik, visual

    ruang

    Nilai :

    - Hormat-menghormati

    - Hemah tinggi

    Langkah 3

    15 minit

    12.25 12.40

    pagi

    Menulis

    karangannaratif pendek

    1. Guru menampalkan

    bahan grafik (kadgambar) pada kad

    perkataan yang telah

    digunakan dalam

    langkah 2.

    2. Murid dikehendaki

    menulis karangan

    naratif pendek

    berdasarkan bahan

    grafik yang

    ditunjukkan.

    BBB :

    - Bahan grafik- Kad perkataan

    ENT :

    - Kemahiran menaakul

    - Kemahiran berfikir

    - Kecerdasan pelbagai

    verbal linguistik

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    5/7

    Langkah 4

    15 minit

    12.40 12.55

    tengah hari

    Pentaksiran

    Pengayaan

    Pemulihan

    1. Murid dikehendaki

    melengkapkan

    lembaran kerja yang

    diberikan oleh guru.

    2. Murid dikehendaki

    memilih maklumat

    yang sesuai

    berdasarkan gambar.

    1. Murid dikehendaki

    membina ayat

    berdasarkan gambar.

    1. Bimbingan individu

    oleh guru

    BBB :

    - Lembaran kerja

    ENT :

    - Kemahiran menaakul

    - Kemahiran berfikir

    - Kecerdasan pelbagai

    verbal linguistik

    Nilai :

    - Hormat-menghormati

    - Hemah tinggi

    Penutup

    5 minit

    12.55 12.00

    tengah hari

    Nyanyian lagu

    patriotik

    1. Nyanyian lagu

    patriotik beramai-

    ramai denganmengibarkan Jalur

    Gemilang.

    BBB :

    - Bahan maujud (Jalur

    Gemilang)- Bahan audio

    - Buku teks

    ENT :

    - Kecerdasan pelbagai

    muzik, kinestetik,

    verbal linguistik

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    6/7

    LAMPIRAN

  • 7/29/2019 rph bm kssr tahun 2

    7/7