rph bm kssr tahun 1 / 2011

4
Rancangan Pelajaran Harian Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : Satu Maju (30 orang murid) Masa : 0720 – 0820 (60 minit) Tema : Diri Saya Tajuk : Kenali Saya Standard Kandungan : 3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas. Standard Pembelajaran : 3.2.1 Menulis dan membentuk huruf besar dan huruf kecil dengan cara yang betul serta tulisan yang kemas. 3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas. Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat: 1. Menulis huruf besar dan kecil dengan betul dan kemas. 2. Membina ayat tunggal yang mudah. SDK : 1.1.1, 1.1.2, 2.1.2,.2.1.3,, 3.1.2, 4.1.2

Upload: zazol-al-kirani

Post on 25-Jun-2015

9.929 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Rancangan Mengajar, KSSR

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM KSSR Tahun 1 / 2011

Rancangan Pelajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : Satu Maju (30 orang murid)

Masa : 0720 – 0820 (60 minit)

Tema : Diri Saya

Tajuk : Kenali Saya

Standard Kandungan :

3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul

dan kemas.

Standard Pembelajaran :

3.2.1 Menulis dan membentuk huruf besar dan huruf kecil dengan cara

yang betul serta tulisan yang kemas.

3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas.

Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

1. Menulis huruf besar dan kecil dengan betul dan kemas.2. Membina ayat tunggal yang mudah.

SDK : 1.1.1, 1.1.2, 2.1.2,.2.1.3,, 3.1.2, 4.1.2

BBM : Gambar/Pensel warna

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenali diri sendiri dari aspek makanan

kegemaran,umur,rancangan kegemaran.

Nilai Murni : Sayang kepada diri sendiri,keluarga,bangsa dan negara.

Page 2: RPH BM KSSR Tahun 1 / 2011

Langkah /Masa Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Fasa/SDK/Catatan

Set Induksi1. Murid ditunjukkan gambar

keluarga dan individu.

Contoh Soalan:1. Ini gambar apa?2. Siapa di dalam gambar ini?3. Boleh kamu sebut orang dalam

gambar ini.

Fasa Persediaan1.1.2 Menumpukan pemerhatian kepada objek perkataan,ayat atau teks secara menyeluruh.

Langkah 11. Murid bercerita secara lisan

tentang diri sendiri.

Contoh Petikan: Nama saya Zeti Akhtar binti Mohd Oden.Saya bercita-cita menjadi juru terbang.Umur saya tujuh tahun.

Fasa Imaginasi2.1 Penjanaan Idea2.1.2 Menghasilkan idea secara berterusan.2.1.3 Menghasilkan idea yang bermakna.

Langka 21. Murid menulis ayat tunggal dalam

buku tulis garis tiga ( dengan bimbingan guru )

Contoh:Saya suka menonton rancangan National Geographic.Saya suka melancong ke Sabah.

Fasa Perkembangan

1.1 Penambahbaikan 3.1.2 Mengubah suai

idea

Langkah 31. Murid menulis dan membaca ayat

tentang diri sendiri di hadapan kelas.

Fasa Tindakan4.1 Pelaksanaan 4.1.2 Menyusun idea secara tersusun dan mudah difahami.

Penutup1. Guru dan murid bersoal jawab

membuat rumusan.

Page 3: RPH BM KSSR Tahun 1 / 2011

Contoh: Menitikberatkan bentuk tulisan dan penggunaan huruf besar dan huruf kecil dalam penulisan.