rph bm k5 menyusun perkataan

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN Kelas : 5 ( Lima ) Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 05 Ogos 2009 ( Rabu ) Masa : 0830 – 0930 pagi ( 60 minit ) Bilangan murid : 13 orang Tajuk : 6.0 Tulisan (Ulangkaji) Kemahiran : 6.5 Menyusun dan menulis semula perkataan supaya menjadi perkataan yang betul. Penggabungjalinan Isi Kandungan : 6.3.1 Ayat mudah 6.4.1 Perkataan, rangkai kata dan ayat 6.5.1 Perkataan Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :- 1. Menyusun semula perkataan supaya menjadi ayat yang bermakna. 2. Menyusun dengan betul 3 daripada 5 ayat yang diberikan. Perentasan Kurikulum : Bahasa Malaysia, Pengurusan Diri dan Matematik. Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca bacaan yang ringkas dan mudah. Penyerapan Nilai : Kesabaran, hormat menghormati dan bertanggungjawab. Unsur terapi : Pertuturan dan cara kerja.

Upload: wiss99

Post on 12-Jun-2015

643 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM K5 Menyusun Perkataan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN

Kelas : 5 ( Lima )

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh : 05 Ogos 2009 ( Rabu )

Masa : 0830 – 0930 pagi ( 60 minit )

Bilangan murid : 13 orang

Tajuk : 6.0 Tulisan (Ulangkaji)

Kemahiran : 6.5 Menyusun dan menulis semula perkataan supaya menjadi perkataan yang betul.

Penggabungjalinan Isi Kandungan :6.3.1 Ayat mudah6.4.1 Perkataan, rangkai kata dan ayat6.5.1 Perkataan

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :-1. Menyusun semula perkataan supaya menjadi

ayat yang bermakna.2. Menyusun dengan betul 3 daripada 5 ayat yang

diberikan.

Perentasan Kurikulum : Bahasa Malaysia, Pengurusan Diri dan Matematik.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca bacaan yang ringkas dan mudah.

Penyerapan Nilai : Kesabaran, hormat menghormati dan bertanggungjawab.

Unsur terapi : Pertuturan dan cara kerja.

Bahan Bantu Mengajar : Kad perkataan, gambar dan lembaran kerja.

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

Page 2: RPH BM K5 Menyusun Perkataan

LANGKAH/MASA

SET INDUKSI

( 5 MINIT )

Menyusun semula gambar.

Contoh: gambar turutan

aktiviti rutin seorang kanak-kanak.

1. Guru menunjukkan gambar secara tidak tersusun.

2. Guru bertanyakan apakah yang murid dapat lihat.

3. Guru memilih murid secara rawak untuk menyusun gambar dengan betul.

4. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan pelajaran hari ini.

Teknik : pemerhatian Soal jawab Sumbang

saran.

Terapi : pertuturan

Nilai : mendengar

arahan, keyakinan dan hormat menghormati.

BBM : gambar

turutan aktiviti rutin seorang kanak-kanak.

LANGKAH 1

( 20 MINIT )

1. menyusun perkataan dan membentuk ayat yang bermakna.

Contoh:

Keladi beli Ibu.Ibu beli keladi.

Duit banyak AbangAbang banyak duit.

1. Guru menunjukkan contoh kad perkataan kepada murid.

2. Guru mengumpulkan tiga atau empat kad perkataan dan membentuk ayat.

3. Guru memberi murid kad perkataan dan meminta mereka menyusunnya supaya menjadi ayat yang bermakna.

4. Guru memilih murid secara rawak dan membacakan jawapan yang mereka perolehi.

5. Guru membetulkan jawapan murid.

Teknik : Sumbang-

saran Main

peranan

Terapi: Pertuturan

Nilai : mendengar

arahan kesabaran ketelitian

BBM : kad

perkataan

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

Page 3: RPH BM K5 Menyusun Perkataan

LANGKAH 2

(10 MINIT)

Menulis ayat 1. Guru meminta murid membaca ayat yang telah dibuat.

2. Guru memilih murid secara rawak untuk menulis ayat tersebut di papan tulis.

3. Guru meminta kelas membaca ayat yang telah dibentuk tadi.

4. Guru membetulkan jawapan atau bacaan murid.

Teknik : Sumbang-

saran Main

peranan

Terapi: Pertuturan Cara kerja

Nilai : mendengar

arahan kesabaran ketelitian

BBM : kad

perkataan

LANGKAH 3

(20 MINIT)

Aktiviti Pengukuhan

Membina ayat daripada perkataan yang tidak tersusun.

Latihan terbahagi kepada dua iaitu:

1. Ayat yang mengandungi 3 perkataan.

2. Ayat yang mengandungi 4 hingga 5 perkataan.

1. Mengedarkan soalan ringkas kepada murid iaitu menyusun semula perkataan supaya menjadi ayat yang bermakna.

2. Guru membimbing murid membuat latihan.

Teknik : Latih Tubi,

Terapi cara kerja.

Terapi Pertuturan

dan cara kerja

Nilai Mendengar

arahan Kerajinan Sabar

BBB Lembaran

kerja.

PENUTUP( 5 MINIT )

Rumusan 1. Mengakhiri aktiviti P&P dengan menunjukkan hasil kerja murid.

Teknik : Soal jawab.

Terapi Pertuturan

Nilai : keyakinan

Refleksi Guru Pelatih :

Page 4: RPH BM K5 Menyusun Perkataan

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………..……………..………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………..……………..………………………………………………………………

Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………

….….

…………………………………….Tandatangan

Pensyarah/ Guru Pembimbing