rhp bahan serap air

6
Rancangan pengajaran harian tahun 3 cemerlang masa 30 minit bilangan pelajar 30 orang tema menyiasat alam bahan tajuk bahan yang menyerap air bidang pembelajaran sifat bahan objektif umum memahami sifat umum hasil pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran tajuk ini murid dapat: 1. mengenal pasti 10 jenis bahan yang boleh menyerap air pendekatan pengajaran dan pembelajaran inkuiri penemuan strategi aktiviti mengeksperimen dan perbincangan pengetahuan sedia ada murid mengenali bahan yang boleh menyerap air kemahiran sains memerhati, mengelas, membuat inferens, mengeksperimen, merekod dan komunikasi nilai murni bekerjasama, jujur sumber pengajaran 3 cemerlang tahun 30 minit

Upload: izzat-najmi

Post on 03-Jan-2016

353 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

RHP Bahan Serap Air

TRANSCRIPT

Page 1: RHP Bahan Serap Air

Rancangan pengajaran harian

tahun 3 cemerlang

masa 30 minit

bilangan pelajar 30 orang

tema menyiasat alam bahan

tajuk bahan yang menyerap air

bidang pembelajaran sifat bahan

objektif umum memahami sifat umum

hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran

tajuk ini murid dapat:

1. mengenal pasti 10 jenis bahan yang

boleh menyerap air

pendekatan pengajaran dan

pembelajaran inkuiri penemuan

strategi aktiviti mengeksperimen dan perbincangan

pengetahuan sedia adamurid mengenali bahan yang boleh

menyerap air

kemahiran sains

memerhati, mengelas, membuat inferens,

mengeksperimen, merekod dan

komunikasi

nilai murni bekerjasama, jujur

sumber pengajaran 3 cemerlang

tahun 30 minit

Sumber pengajaran Buku teks dan radas eksperimen

Page 2: RHP Bahan Serap Air

Fasa

pengajaran Isi kandunganAktiviti pengajaran dan

pembelajaranCatatan

Set induksi

(5 minit)

Apakah jenis bahan

yang dapat

menyerap air

Jenis aktiviti: bercerita

-guru menceritakan

pengalaman guru dalam

menggunakan bahan yang

boleh menyerap air

-guru bersoal jawab tentang

pengalaman sedia ada

murid

Kemahiran

saintifik:

komunikasi

Nilai Murni:

Sifat ingin tahu

Perkembangan

(5 minit)

Mengenal pasti

objek yang boleh

menyerap air dan

yang tidak boleh

menyerap air

1. Guru menyediakan

pelbagai jenis objek

kepada murid seperti

tisu, tuala, kertas,

pensel, sudu dan

pemadam

2. Murid mengelaskan

bahan kepada dua

kumpulan, iaitu

bahan yang

menyerap air dan

bahan yang tidak

menyerap air

Kemahiran

saintifik:

Meramal

Mengelas

Nilai murni:

bekerjasama

Page 3: RHP Bahan Serap Air

Pemerhatian

(5 minit)

Mengeksperimen

bahan yang diberi

dengan mengelap

kesan tumpahan air

1. Murid mencuba

pelbagai bahan yang

disediakan untuk

mengelap kesan

tumpahan air

2. Murid membuat

menyerap

pemerhatian

terhadap keupayaan

bahan dalam

menyerap air

3. Murid merekodkan

hasil pemerhatian di

dalam lembaran

kerja yang diberi

Kemahiran

saintifik:

Mengeksperime

n

Memerhati

Merekod

Nilai murni:

Bekerjasama

Jujur

Penjelasan

(10 minit)

-bahan menyerap air

(tisu, tuala, kertas)

-bahan tidak

menyerap air

(pensel, sudu,

pemadam)

1. Guru meminta setiap

murid

membentangkan

hasil keputusan

eksperimen masing-

masing

2. Setiap kumpulan

murid memberikan

Kemahiran

saintifik:

Komunikasi

Membuat

inferens

Page 4: RHP Bahan Serap Air

kesimpulan

berdasarkan hasil

eksperimen masing-

masing

3. Guru membetulkan

dan mengukuhkan

hasil pembelajaran

Refleksi

(5 minit)

Senarai bahan yang

boleh menyerap air

Murid membuat peta minda

1. Bahan serap air

2. Bahan tidak serap air

Kemahiran

saintifik:

komunikasi