ptl tahun 2 kssr

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Masalah Pembelajaran) Nama guru : Mohd Hilmie Bin M Ismail Tarikh : 26.7.2013 ( Jumaat ) Mata pelajaran : Pengurusan Kehidupan (Pengurusan Tingkah laku) Kelas : PPKI 2B Tajuk : Kemahiran sosial Masa : 8:10-9:10 (60 minit) Masalah Murid : Pelbagai masalah pembelajaran Bil. Murid : 7 orang Standard Kandungan : 2.2 Batasan hubungan Standard Pembelajaran : 2.2.1 Mengenal Batasan antara ahli keluarga asas i. Jantina ii. Pakaian Objektif pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1) Mengenal batasan jantina dan pakaian antara ahli keluarga. Tunjang utama : Keterampilan diri.

Upload: mohd-hilmie-mohd-ismail

Post on 21-Jan-2016

101 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Contoh RPH PTL

TRANSCRIPT

Page 1: PTL Tahun 2  KSSR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Masalah Pembelajaran)

Nama guru : Mohd Hilmie Bin M Ismail

Tarikh : 26.7.2013 ( Jumaat )

Mata pelajaran : Pengurusan Kehidupan (Pengurusan Tingkah laku)

Kelas : PPKI 2B

Tajuk : Kemahiran sosial

Masa : 8:10-9:10 (60 minit)

Masalah Murid : Pelbagai masalah pembelajaran

Bil. Murid : 7 orang

Standard Kandungan : 2.2 Batasan hubungan

Standard Pembelajaran : 2.2.1 Mengenal Batasan antara ahli keluarga asas

i. Jantina

ii. Pakaian

Objektif pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1) Mengenal batasan jantina dan pakaian antara ahli keluarga.

Tunjang utama : Keterampilan diri.

Tunjang disepadukan : Komunikasi, kemanusiaan.

Nilai : Kerajinan, disiplin, kasih sayang, mendengar arahan.

EMK : Kreativiti dan inovasi,

Page 2: PTL Tahun 2  KSSR

BBM : Laptop, carta poket, gambar, kertas, gam

Pengetahuan sedia ada : Murid kenal dengan ahli keluarga mereka.

EMK : Keusahawanan

Nilai : Kerjasama, Keberanian

Unsur Terapi : Pertuturan, sosialisasi,

Bahan Bantu Mengajar : Laptop, gambar, kertas, gam, carta poket

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan video

Guru menayangkan video

“Keluarga Saya”

1. Guru menayangkan video “keluarga

saya ”.

2. Murid menonton video “Keluarga Saya”

3. Guru bersoal jawab dengan murid

mengenai video tersebut.

4. Guru mengaitkan video dengan

pembelajaran hari ini.

Nilai : Bersemangat, keberanian

BBM : Laptop & Speaker

Langkah 1

(10 minit)

Gambar keluarga saya.

- Guru menunjukkan

gambar keluarga

saya.

1. Guru menunjukkan gambar sebuah

keluarga kepada murid-murid.

2. Guru bersoal jawab dengan murid

mengenai gambar.

3. Seorang demi seorang murid ditanya

BBM : Gambar keluarga, carta poket

Nilai : Disiplin

Teknik : Latih tubi

Page 3: PTL Tahun 2  KSSR

- Guru menerangkan

jantina di dalam

keluarga dan jenis

pakaian yang

sesuai dengan

jantina.

mengenai gambar.

4. Murid diminta menyebut jantina dan

pakaian yang sesuai dgunakan.

Langkah 2

( 20 minit)

Membezakan jantina dan

jenis pakaian yang dipakai.

1. Murid dipanggil secara berpasangan di

hadapan kelas.

2. Guru membimbing murid membezakan

antara lelaki dan perempuan

seterusnya pakaian yang dipakai.

3. Murid yang duduk diminta memberikan

gambar yang betul mengikut jantina

dan jenis pakaian kepada murid yang

berada di hadapan kelas.

4. Aktiviti dilakukan sehingga semua

murid berpeluang menjalankan aktiviti.

Nilai : Kerjasama, keberanian

BBM : Gambar & murid.

Langkah 3

(20 minit)

Mari Melekat 1. Guru memberikan penerangan dan

demonstrasi untuk aktiviti yang akan

dijalankan.

Nilai : Keberanian

BBM : Gambar, gam, kertas kosong

Page 4: PTL Tahun 2  KSSR

2. Murid diberikan sekeping kertas putih

dan beberapa gambar jantina &

pakaian yang digunakan.

3. Murid diminta melekatkan gambar-

gambar tersebut.

4. Guru memantau dan membimbing

murid melakukan aktiviti tersebut.

Penutup

(5 minit)

Merumuskan pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid

mengenai pembelajaran hari ini.

2. Guru merumuskan pembelajaran hari

ini.

Page 5: PTL Tahun 2  KSSR

Komen Guru Pembimbing : ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Refleksi :

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________