pk tahun 2 penyalahgunaan bahan
DESCRIPTION
rph pkTRANSCRIPT
Tarikh : 22 Julai 2013 (Isnin)
Masa : 0740 – 0810
Tempat : Bilik Darjah Tahun 2
Tahun(Kelas) : 2
Bilangan Murid: 29 orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Fokus Pembelajaran : 1.4 Mengetahui jenis dan kesan penyalahgunaan bahan serta
berkemahiran menangani situasi berisiko terhadap diri, keluarga dan masyarakat.
Tajuk : Penyalahgunaan Bahan
Standard Pembelajaran : 1.4.4 & 1.4.5
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:
Psikomotor : i. menyatakan TIDAK sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kepada pelawaan penyalahgunaan bahan terlarang.
Kognitif : i. menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis bahan-bahan terlarang.
Afektif: i. mengamalkan gaya hidup sihat dengan tidak menyalahgunakan bahan terlarang.
ii. mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap pembelajaran sendiri.
Kemahiran Berfikir: Mencirikan dan menghubung kaitPengalaman sedia ada: Murid-murid tahu rokok,alkohol,dadah,gam, dan racun. Penerapan nilai : BertanggungjawabPenggabungjalinan: Sains dan Pendidikan Moral.
BSPP : Bahan maujud (kotak rokok, botol alkohol, ubat, gam dan racun), dan lembaran kerja.
EMK: Kreativiti dan inovasi
BAHAGIAN/MASA
AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/FOKUS P&P
CATATAN & BSPP
Set Induksi(5 minit)
1. Tunjuk bahan maujud (Kotak rokok, botol alkohol, ubat, gam dan racun)
2. Soal jawab.
Guru menunjukkan:I. Bahan maujud
Guru bersoal jawab bersama murid.
Soalan guru:I. Kamu tahu apa yang
cikgu pegang?II. Apa yang cikgu
pegang?
Jawapan murid: I. Tahu
BBM Bahan maujud
KBKK Mencirikan
Strategi Berpusatkan
murid Berpusatkan
bahan
II. Rokok, arak, ubat, gam dan racun.
Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait antara bahan maujud yang ditunjukkan dengan isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk “Penyalahgunaan Bahan”.
Perkembangan
(15 minit)
1. Pengenalan isi pelajaran.
2. Tunjuk bahan maujud (Kotak rokok, botol alkohol, ubat, gam dan racun)
3. Penerangan guru berkaitan jenis bahan terlarang.
Rokok mengandungi pelbagai bahan toksik seperti nikotin, karbon monoksida, dan tar. Bahan ini menyebabkan perokok mendapat penyakit jantung, barah paru-paru, dan penyakit saluran pernafasan yang teruk. Asap rokok ini juga boleh menjejaskan kesihatan orang lain yang tidak merokok.
Ubat ialah bahan yang digunakan untuk mencegah dan menyembuhkan penyakit, tetapi jika diambil secara berlebihan boleh memberikan kesan sampingan kepada kita.
Minuman beralkohol juga dikenali sebagai minuman keras atau arak. Minuman beralkohol boleh memabukkan dan menyebabkan peminum tidak berfikir waras dan mengawal perlakuan mereka.
Racun ialah bahan yang menyebabkan
Penyalahgunaan bahan merujuk kepada penggunaan bahan yang memudaratkan kesihatan seseorang.
Beberapa orang murid dipanggil untuk memegang bahan maujud.
Guru memberi penerangan kepada setiap jenis-jenis bahan tersebut.
Guru bersoal jawab dengan murid.
Soalan guru:1. Kamu mahu atau tidak
mengambil bahan-bahan ini?2. Kenapa?
Jawapan murid:1. Tidak2. Sebab bahaya, boleh mati,
dan memudaratkan kesihatan.
BBM Bahan maujud
Nilai
Bertanggungjawab
KBKK Menghubung
kait
Strategi Berpusatkan
murid Berpusatkan
bahan
kematian. Contoh racun ialah racun tikus, racun lipas dan racun rumpai.
Gam, cat, minyak petrol dan thinner ialah contoh beberapa bahan yang disalahgunakan sebagai bahan hidu. Bahan ini boleh mengkhayalkan seseorang dan menjejaskan otak.
4. Soal jawab.Kemuncak(7 minit)
1. Edaran lembaran kerja
2. Bimbingan guru3. Semakan lembaran
kerja.
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat masing-masing.
Murid diberikan lembaran kerja.
Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab lembaran kerja.
Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan yang diberikan.
Murid LINUS dibimbing menjawab soalan pada lembaran kerja.
Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah disiapkan oleh murid.
BBM Lembaran kerja
Nilai Rajin
KBKK Mencirikan
Strategi Berpusatkan
bahan
Penutup (3 minit)
1. Soal jawab.
2. Rumusan P&P 2.1 Kognitif
2.2 Afektif
Guru bertanya kepada murid.
Soalan guru: I. Adakah anda
mahu mengambil bahan-bahan terlarang?
II. Apakah jenis-jenis bahan terlarang”?
Jawapan murid: I. Tidak II. Rokok, arak,
racun, gam, ubat.
Penyalahgunaan bahan-bahan seperti rokok, dadah,ubat,gam dan racun boleh memudaratkan kesihatan diri.
Setiap individu perlu bertanggungjawab dan prihatin kepada diri sendiri dengan mengamalkan gaya hidup yang sihat iaitu dengan tidak mengambil
Nilai
BertanggungjawabKBKK
Menghubungkait
Strategi Berpusatkan
murid
bahan terlarang.