kssr tahun 2

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 ASPEK SENI BAHASA SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2 Bestari Tarikh : 1 April 2013 Hari : Isnin Masa : 0830-0930 Bilangan murid : 27 orang Tema : Seni dan Budaya Tajuk : Kraf Tangan Hasil Pembelajaran: Standard Kandungan Standard Pembelajaran 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur 4.1.1 menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur 3.3 membina dan menulis perkataan,frasa dan ayat dengan betul 3.3.4 membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul Objektif: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. menyebut perkataan yang mempunyai dua suku kata dengan betul secara intonasi pantun.

Upload: cikguatos

Post on 02-Dec-2015

85 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Kssr tahun 2 RPH

TRANSCRIPT

Page 1: KSSR Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

ASPEK SENI BAHASA

SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Bestari

Tarikh : 1 April 2013

Hari : Isnin

Masa : 0830-0930

Bilangan murid : 27 orang

Tema : Seni dan Budaya

Tajuk : Kraf Tangan

Hasil Pembelajaran:

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam

lagu melalui nyanyian secara didik hibur

4.1.1 menyebut seni kata lagu dengan jelas

melalui nyanyian secara didik hibur

3.3 membina dan menulis perkataan,frasa dan

ayat dengan betul

3.3.4 membina dan menulis ayat tunggal dan

ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan

betul

Objektif:

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

Page 2: KSSR Tahun 2

1. menyebut perkataan yang mempunyai dua suku kata dengan betul

secara intonasi pantun.

2. membina 3 daripada 4 ayat majmuk dengan betul berpandukan

gambar.

Sistem Bahasa:

A. Morfologi : Kata Nama Am

i. bunga

ii. taman

iii. manik

iv. gelang

v. gunting

B. Kosa Kata

i. pencangkuk

ii. ukur

iii. cecincin

Pengisian kurikulum:

1. Penerapan Ilmu: Pendidikan Seni

Page 3: KSSR Tahun 2

Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

2. Penerapan Nilai: Keberanian

Bekerjasama

Patriotisme

3. Kemahiran Bernilai Tambah:

i. Kemahiran Berfikir

ii. Kajian Masa Depan

iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal

Linguistik

iv. Kontekstual

v. Konstruktivisme

Strategi:

1. Berpusatkan Murid

Bahan Bantu Mengajar:

1. Rantai Manik

2. Kad Manila

3. Buku Teks

Pengetahuan Sedia Ada:

- Murid pernah membuat kraf tanagn sebelum ini

Page 4: KSSR Tahun 2

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

i. Soalan Guru:

- Apakah nama benda ini?

Jawapan:Rantai Manik

- Rantai manik diperbuat draipada apa?

Jawapan: Manik

ii. Tajuk Pelajaran:

- Kraf Tangan

SET INDUKSI (5 minit)

i. Guru mempamerkan manik di

hadapan kelas.

ii. Guru bertanyakan soalan kepada

murid.

iii. Guru bersoal jawab bersama murid.

iv. Guru mengaitkan manik dengan

tajuk mata pelajaran hari ini.

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Keberanian

KBT:

-Kemahiran Berfikir

-Pembelajaran Kontektual

-Verbal linguistik

-Interpersonal

BBM:

-Rantai Manik

i. Pantun “Warisan”

Seni cahaya bunga melati

Mekar harumnya sepanjang masa

Seni budaya kita hayati

Segar menjadi warisan bangsa

Harum baunya si bunga tanjung

Banyak ditanam di hujung taman

Budaya kita tetap disanjung

Jadi amalan sepanjang zaman

LANGKAH 1 (15 minit)

i. Guru mempamerkan pantun

“Warisan” di hadapan kelas.

ii. Murid diminta membaca

senyap pantun tersebut.

iii. Murid diminta membaca

secara kelas,berkumpulan

dan individu

iv. Guru membetulkan sebutan

murid jika berlaku kesilapan.

Objektif (1)

Ilmu:

-Pendidikan Sivik dan

Kewarganegaraan

Nilai:

-Bekerjasama

KBT:

- Interpersonal

- Verbal Linguistik

- Kinestetik

BBM:

-Buku Teks

i. Kosa Kata:

pencangkuk- alat

LANGKAH 2 (10 minit)

i. Murid diminta membuka buku teks

Nilai:

-Keberanian

Page 5: KSSR Tahun 2

menyangkut

ukur-mengira panjang

cecincin-berbentuk cincin

untuk mengikat hujung tali

ii. Kata Nama Am

bunga

taman

manik

gelang

gunting

muka surat 61.

ii. Murid diminta merujuk kosa kata

yang guru sebut.

iii. Murid diminta memberikan maksud

kosa kata tersebut.

iv. Guru memberi definisi kata nama

am.

v. Guru meminta murid

menyenaraikan kata nama am yang

ada di buku teks tersebut.

vi. Guru berbincang bersama murid.

KBT:

-Verbal Linguistik

-Interpersonal

-Kemahiran Berfikir

-Konstruktivisme

BBM:

-Buku teks

i. Cara Membuat Gelang Manik

1. Mula-mula-ukur-pergelangan tangan-tali

tangsi-gunting

2. Langkah kedua-ikat-pencangkuk-hujung

tali

3.Kemudian-masukan-manik-selang-seli

warna

4. Akhirnya-ikat-cecincin

LANGKAH 3 (25 minit)

i. Murid diminta membuka buku teks

61.

ii. Murid diminta meneliti gambar

tersebut.

iii. Murid diminta untuk membina ayat

majmuk berdasarkan gambar.

iv. Murid dan guru berbincang

bersama-sama

Objektif (2)

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Kerjasama

KBT:

-Kemahiran Berfikir

-Konstruktivisme

-Kontekstual

-Interpersonal

-Verbal Linguistik

BBM:

-Gambar

-Lembaran Kerja

Rumusan Pelajaran:

i. Kognitif:

PENUTUP (5 minit)

i. Guru merumuskan isi pelajaran hari

Ilmu:

-Pendidikan Sivik dan

Page 6: KSSR Tahun 2

-Kepentingan menjaga warisan bangsa

ii. Sosial:

-Memberi pujian kepada murid untuk

memelihara warisan bangsa

ini.

ii. Guru menutup pelajaran dengan

rumusan kognitif dan sosial.

Kewarganegaraan

Nilai:

-Patriotisme

KBT:

-Kajian Masa Depan

-Kontekstual

-Kemahiran Berfikir

Refleksi Guru Pelatih:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 7: KSSR Tahun 2

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________