jadual-penentu-kandungan.docx
TRANSCRIPT
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
1/37
JADUAL PENENTU KANDUNGANMata pelajaran :Matematik
Kelas :Tahun 4Tajuk :Panjang
UNIT PENGETAHUAN DAN KEFAHAMAN KemahiranFAKTA KONSEP Generalisasi kognitif psikomotor Sosial
6.1 mengukurpanjang
1m = 100 cm 1cm = 10 mm
Mengukur panjangobjek menggunakanunit piawai
Mengukur mengikutsukatan piawai mengitlak mengukur komunikasi
6.2 hubunganantara unit ukuranpanjang
1m = 100 cm 1cm = 10 mm
Memahami hubunganantara unit panjang
Menyatakan hubunganantara cm dan mmMenukar unit ukuranpanjang
mengitlak Mengukur bekerjasama
6.3 Operasi asasmelibatkan unitukuran panjang
1m = 100 cm 1cm = 10 mm
Menambah danmenolak ukuranpanjang
Menambah danmenolak ukuranpanjang melibatkan unitdalam mm, cm dan mm
mengira menulis komunikasi
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
2/37
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:
Tarikh/ Hari : 8 Mei 2012/ Rabu Masa : 12.00pm 1.00 pm (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik
Tajuk : PanjangObjektif : murid akan boleh
i. mengukur panjang dengan menggunakan unit piawai.
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;i. mengukur dan merekod panjang objek menggunakan unit
a) mmb) cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. 3. Perbincangan 4. Penerokaan 5. Penilaian
Bahan : kayu, getah, tali, pita pengukur, lembaran kerja.Nilai : Berhati-hati, menghargai, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah &Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)
Membuatperkaitan
Menunjukkan beberapa alatdan bertanya alat tersebutsepertikayu, pita pengukur,tali,
getah
Menyoal tentang alatanyang mana lebih sesuaiuntuk mengukur.
Memerhatikanalatan danmemberikan respontentang alatan,
Memberikan jawapan yang betulbagi mengukur.
ABM: kayu,pitapengukur,tali, getah
Langkah 1(15 minit)
konsep dancaramengukur
Meminta murid membuat 5kumpulan dengan ahliseramai 5 orang Setiap kumpulan mendapat5 pita pengukur.
Bertanya murid tentang caramengukur yang betul. Memberi respon caramengukur yang betul.
Murid membuatkumpulan
Memberikan jawapan caramengukur yangbetul.
ABM: pitapengukur
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
3/37
Langkah 2(30 minit)
Aktiviti muridpenerokaandan mencarimaklumat
Mengedarkan lembarankerja yang mempunyaibeberapa objek yang perlumurid ukur dalam unit cmdan mm.Cth:
Objek unitBukulatihan
cm
Tingkap mm
Tinggikerusi
cm
Lebarmeja
mm
Buku teksmatematik
cm
Meminta muridmerekodkan ukuran yangdibuat didalam jadual yangdiberi dalam unit cm & mm
Memantau kerja murid
Mengukur garisanyang telah diberidalam lembarankerja dan menulis
jawapan.
Merekod hasilukuran yang dibuatdidalam jadual yangdiberi.
Bertanyaseandainya terdapatmasalah
ABM: pitapengukur,lembarankerja.
Langkah 4(10 minit)
Penilaian Berbincang jawapan murid Memberitahu jawapan danmembuatperbandingan
jawapan antararakan
Langkah 5(5 minit)
Rumusan Bertanya kembali caramengukur yang betul danmembuat rumusan
Menerangkan caramengukur
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir denganmengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yangtelah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakanyang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran padamasa hadapan menjadi bertambah baik.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
4/37
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00am 10.30 am (90minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik
Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan bolehi. Memahami hubungan antara unit ukuran panjang
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;i. Menyatakan hubungan antara cm dan mmii. Menukar unit ukuran panjang dari
a) cm ke mmb) mm ke cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. PenilaianBahan : Komputer, Projektor, Skrin, Poster, buku teks.Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah &Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)
Melihat unitpiawai
meminta muridmengeluarkan pembarisdan menyatakan unitukuran dan makna yangterdapat pada pembaris.
Meminta muridmenyatakan unit skalabagi cm dan mm padapembaris
Mengeluarkan pembarisdan menyatakan unitukuran iaitu cm & mm
cm = sentimetermm=milimeter
Murid melihat pembarisdan menyebut unitukuran.cm &mm
1cm, 2cm, 3cm10mm, 20mm, 30mm
BBM:pembaris
Langkah 1(20 minit)
Penerokaan Meminta muridmembuat 5 kumpulandengan ahli seramai 5orang
Setiap kumpulandibekalkan dengan kadyang pelbagai saiz dan
Murid membuatkumpulan
ABM: kadpelbagaisaiz, kertaslembaran
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
5/37
kertas lembaranContoh:Kad A= 10cmKad B= 12 cmKad C= 4 cm
Kad D= 7 cmKad E= 9cm
Meminta muridmengukur setiap kaddalam cm & mm
serta menulis hasil ukuranpada kertas lembaran.
Mengukur kad danmenulis hasil ukurandalam kertas lembaran
Langkah 2
(25 minit)
Membuat
perkaitan Meminta murid menulishasil ukuran didalam
jadual pada papan tulis.
Bertanya murid tentanghasil dapatanpengukuran.
Contoh soalan:a) Apakah yang kamu
jelas tentang hasilukuran ini?
b) Adakah perbezaannilai unit cm &mm?
c) Apakah kesimpulanyang dapat dariukuran ini?
Membimbing muridmembuat perkaitantentang cara penukaranunit panjang
x10cm mm
10
Murid menulis jawapanpada jadual.
Memberi respon bagisetiap soalan guru
Membuat perkaitandengan menyatakanbahawa1cm = 10 mm
Kad cm mm A 10 100B 12 120C 4 40D 7 70E 9 90
ABM:
Langkah 3( 25 minit)
Pengukuhan Memberikan lembarankerja kepada muridContoh:2cm=____mm
50mm= ____cm
Menyiapkan latihanyang diberi dalam masayang ditetapkanContoh:2cm = ___ mm10 x 2= 20mm
50 mm = ___cm
ABM:lembarankerja
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
6/37
50 10 = 5cm
Langkah 4(10 minit)
Penilaian Berbincang jawapanbagi latihan dalamlembaran kerja
Meminta muridmembuat kerja rumahdari buku teks mukasurat
Menyemak jawapanyang telah dibuat.
Menanda latihan yang
perlu dibuat untuk kerjarumah.
Langkah 5( 5 minit)
Rumusan Bertanya kembalicara penukaran unitSerta meminta muridmenyebut dengan kuat.
Menyatakan carapenukaran unit.
x10cm mm
10
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir denganmengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yangtelah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakanyang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran padamasa hadapan menjadi bertambah baik.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
7/37
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00 10.30 pm (90minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik
Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan bolehi. Menambah dan menolak ukuran panjang
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;a) Menambah dan menolak unit ukuran panjang melibatkan penukaran unit
dalamc) mmd) m dan cm
e) cm dan mm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. PenilaianBahan : Komputer, Projektor, Skrin, Poster, buku teks.Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah &Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)
Set induksi menunjukkan gambar jalan raya bersoal jawab tentang jarak pada papantanda
Melihat gambar Memberikan
jawapan berhubungdengan unit ukuranseperti meter,kilometer .
Langkah 1(6 minit)
Cara mengukur Menunjukkan caramengukur panjangobjek menggunakanpita pengukur dalam
unit meter & sentimeter
Murid melihat caramengukur danbersoal jawabtentang cara
mengukur
Langkah 2(34 minit)
Aktivitimengukur
Meminta muridmembuat 5 kumpulanuntuk melakukanaktiviti mengukur
Membuat kumpulandengan ahli seramai5 orang satukumpulan
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
8/37
Mengedarkanlembaran kerja danpita pengukur kepadasemua murid
Memantau caramurid mengukur
Mengukur objekseperti
a) kasut,b) buku latihan,c) tingkapd) buku teks matee) mejaf) tinggi kerusi
Langkah 3(10 minit)
Penilaian menyuruh muridmenyatakan hasilukuran mereka
bersoal jawab danberbincang tentang
jawapan yang diberioleh murid
Memberikan hasilukuran untuk dibuatperbandingandengan kumpulanlain.
Menilai jawapan
mereka
Penutup(5 minit)
Rumusan Membuat rumusantentang caramelakukan ukuran
Menyatakan caramengukur dan unityang digunakan
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir denganmengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yangtelah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakanyang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada
masa hadapan menjadi bertambah baik.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
9/37
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:
Tarikh/ Hari : 8 Mei 2012/ Rabu Masa : 12.00pm 1.00 pm (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik
Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan bolehii. mengukur panjang dengan menggunakan unit piawai.
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;ii. mengukur dan merekod panjang objek menggunakan unit
c) mmd) cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Tunjuk cara 5. Penilaian
Bahan : Komputer, Projektor, Skrin, kertas lukisan, pembaris, lembaran kerja.Nilai : Berhati-hati, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah &Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran &Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)
Tayang klip videoberkaitan topik.
Menunjukkan videobangunan bangunanpencakar langit
Menyoal tentangbangunan yang tinggidan rendah
Melihat video
Memberikan jawapan tentangbangunan yangtinggi dan rendah.
ABM:komputer,LCD
Langkah 1(15 minit)
Penerangankonsep dan caramengukur
Meminta muridmengeluarkanpembaris danmenyebut unit
panjang yangterdapat padapembaris
Menerangkanmaksud cm=sentimetermm = milimeter
Murid melihatpembaris danmenyebut unitukuran.
cm &mm
ABM:pembaris,kertaslukisan
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
10/37
Menunjukkan cara
mengukur yangbetul menggunakanpembaris
Meminta 3 orangwakil murid mengukurgarisan yang telahterdapat pada kertaslukisan di papan tulis.
Menyemak jawapanmurid danmenekankan caramengukur yang betul
Melihat danmemerhati caraguru mengukur.
Mengukur garisandikertas lukisandengan bantuanguru.
Langkah 2(25 minit)
Pengukuhan Mengedarkan
lembaran kerja yangmempunyaibeberapa garisanuntuk muridmengukur
Meminta muridmerekodkan ukuranyang dibuat didalam
jadual yang diberidalam unit cm & mm
Memantau kerjamurid
Mengukur garisan
yang telah diberidalam lembarankerja dan menulis
jawapan.
Bertanyaseandainya terdapatmasalah
ABM:lembaran
kerja
Langkah 4(10 minit)
Penilaian Berbincang jawapanmurid
Memberitahu jawapan danmembuatpembetulan bagiyang salah.
Langkah 5(5 minit)
Rumusan Bertanya kembalicara mengukur yangbetul dan membuatrumusan
Menerangkan caramengukur yangbetul
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir denganmengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yangtelah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakanyang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran padamasa hadapan menjadi bertambah baik.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
11/37
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.30am 10.30 am (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik
Tajuk : PanjangObjektif : murid akan boleh
ii. Memahami hubungan antara unit ukuran panjang
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;iii. Menyatakan hubungan antara cm dan mmiv. Menukar unit ukuran panjang dari
f) cm ke mmg) mm ke cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. Penilaian
Bahan : pembaris, lembaran kerja , buku teks.Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasamaKemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumatLangkah &
MasaKandungan Aktiviti Pengajaran &
PembelajaranCatatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)
Melihat unitpiawai
meminta muridmengeluarkan pembarisdan menyatakan unitukuran dan makna yangterdapat pada pembaris.
Mengeluarkan pembarisdan menyatakan unitukuran iaitu cm & mm
cm = sentimetermm=milimeter
Langkah 1(10 minit)
PeneranganTentang topik
Meminta muridmenyatakan unit skalabagi cm dan mm padapembaris
Menerangkanhubungan antara unit
Contoh:X10
cm mm 10
Murid melihat pembarisdan menyebut unitukuran.cm &mm
1cm, 2cm, 3cm10mm, 20mm, 30mm
Langkah 2(15 minit)
Aktiviti kelas Meminta beberapa
orang murid menjawabsoalan di papan tulisContoh:2cm=____mm
Murid menjawab soalanyang diberiContoh:2cm = ___ mm10 x 2= 20mm
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
12/37
50mm= ____cm
Menyemak jawapan
murid
50 mm = ___cm50 10 = 5cm
Memerhatikan hasil
semakan guru
Langkah 3( 15 minit)
Pengukuhan Mengedarkanlembaran kerja kepadamurid dan memantauhasil latihan murid
Meminta muridmenyiapkan latihandalam masa yangditetapkan
Menyiapkan latihanyang diberi dalam masayang ditetapkan
Langkah 4(10 minit)
Penilaian Berbincang jawapanbagi latihan dalamlembaran kerja
Meminta muridmembuat kerja rumahdari buku teks mukasurat
Menyemak jawapanyang telah dibuat.
Menanda latihan yangperlu dibuat untuk kerjarumah.
Langkah 5( 5 minit)
Rumusan Menerangkan kembaliunit panjang m,cm, mmdan cara penukaranunit
x10
cm mm 10
Serta meminta muridmenyebut dengan kuat.
Menyebut dengan kuatunit bagi ukuran panjangdan cara penukaran unit.
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir denganmengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yangtelah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakanyang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran padamasa hadapan menjadi bertambah baik.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
13/37
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00 10.00 pm (60minit)Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 OrangMata Pelajaran: Matematik
Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan bolehii. Menambah dan menolak ukuran panjang
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;b) Menambah dan menolak unit ukuran panjang melibatkan penukaran unit
dalamh) mmi) m dan cm
j) cm dan mm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4.PenilaianBahan : Kad bergambar, lembaran kerja, buku teks.Nilai : sistematik, berhati-hati,Kemahiran : berfikir, komunikasi,Langkah &
MasaKandungan Aktiviti Pengajaran &
PembelajaranCatatan
Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet induksi(5 minit)
Set induksi menunjukkan dua kepinggambar bangunan yang
mempunyai perbezaanketinggiancth:Klcc 452mKingdom Tower 1600m
bersoal jawab tentangperbezaan dan gabunganketinggian kedua-duabangunan
Melihat gambar Memberikan
jawapan dari segiperbezaan dangabunganketinggian kedua-dua bangunandalam meter,
ABM : kadbergambar
Langkah 1(10 minit)
Penerangankonsep
Menunjukkan caramenambah dan menolakunit ukuran panjangdalam bentuk lazimCth:678 mm - 62 mm =
Murid melihat danbersoal jawabtentang caramelakukanpengiraan.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
14/37
2 m 8 cm + 1 m 13 cm.
Langkah 2(10 minit)
Aktiviti murid Menyediakan soalandipapan tulis danmemanggil murid secararawak untuk menjawabsoalan yang diberiCth:23 mm + 43 mm =5cm - 34cm =
100 cm 33cm =2m 34cm +1m 3cm =
Menyemak jawapan danberbincang jawapan
Menjawab soalanyang diberi dalambentuk lazim
Memberi responbagi setiap jawapanyang disemak samaada betul atau salah
Langkah 3(20 minit)
pengukuhan Mengedarkan lembarankerja kepada semuamurid.
Meminta muridmenjawab soalan yangdiberi dalam masa yangditetapkan
Memantau kerja murid
membuat pengiraandan bertanyakepada guru
sekiranya terdapatpersoalan.
ABM:lembarankerja
Langkah 4(10 minit)
Penilaian berbincang jawapanmurid
menyemak jawapandan membuatpembetulan bagiyang salah
Penutup(5 minit)
Rumusan Membuat rumusantentang cara melakukanpengiraan
Memberikan kerja rumahdari buku teks.
Menyatakan caramengukur dan unityang digunakan
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir denganmengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yangtelah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakanyang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran padamasa hadapan menjadi bertambah baik.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
15/37
Soalan aras taksonomi BloomUnit 1:
1. Antara berikut yang manakah nilai ukuran paling panjang? A 3 250 mm
B 5 320 cmC 5 023 cmD 2 035 m
2. Antara berikut unit manakah sesuai untuk mengukur tinggi murid sekolah rendah? A 13 mmB 1.3 kmC 1.3 cmD 1.3 m
3. Rajah 1 menunjukkan panjang sebatang paku.
RAJAH 1
Berapakah panjang paku yang ditunjukkan dalam Rajah 1 di atas, dalam cm? A 1
B 2C 3D 4
4. Antara berikut, yang manakah benar? A 5 mm = 50 cmB 50 m = 500 cmC 55 cm = 550 mmD 55 m = 550 cm
5. Rajah 1 menunjukkan panjang seutas tali yang diukur dengan pembaris.
Rajah 1
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
16/37
Panjang tali itu ialah
A 5 cmB 6 cmC 7 cm
D 10 cm
6. Rajah 2 menunjukkan satu garis lurus ABC.
RAJAH 2
Diberi AB adalah 30 cm lebih daripada panjang BC. Berapa panjang, dalam m, ABC? A 1.4 m
B 1.73 mC 2 mD 3.1 m
UNIT 2
1. 18 cm = __________ mm A 0.18B 1.8C 18D 180
2. Ada berapa cm dalam 730 mm? A 7.3 cmB 73 cmC 730 cmD 7 300 cm
3. Tukarkan 645 mm kepada cm dan mm A 640 cm 5 mmB 64 cm 50 mm
C 64 cm 5 mmD 6 cm 45 mm
4. Samy mempunyai sebatang pensel yang panjangnya 7 cm. Berapakah panjang pensel itudalam m?
A 0.007
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
17/37
B 0.07C 0.7D 7
5. Tebal sebuah buku latihan ialah 9 cm 6 mm. Tebal buku latihan ini dalam mm ialah
A 15 mmB 96 mmC 906 mmD 960 mm
6. Rajah 7 menunjukkan panjang reben.
RAJAH 7
Nyatakan panjang reben di atas dalam mm. A 916 mmB 997 mmC 1 060 mmD 9 907 mm
UNIT 3
1. 678 mm - 62 mm =
A 58 mmB 516 mmC 606 mmD 616 mm
2. Jumlahkan 26 m dengan 129 m. A 155B 145C 142D 126
3. Rajah 1 terdiri daripada dua utas tali.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
18/37
RAJAH 1
Cari jumlah panjang kedua-dua utas tali di atas. A 18.29 mB 25.0 mC 19.51 mD 19.6 m
4. Jadual 1 menunjukkan panjang 4 utas reben.
Jadual 1
Hitungkan beza panjang reben M dengan reben K. A 310 cmB 144 cmC 74 cmD 66 cm
5. Jumlah tinggi 3 orang murid ialah 4 m. Jika dua daripadanya berukuran 1.4 m dan 1.5 m.Berapa tinggi murid yang ketiga?
A 1.0 mB 1.1 mC 2.6 mD 2.9 m
6. Sebatang pokok panjangnya 72 m, dipotong kepada 3 bahagian. Panjang 2 bahagian itu ialah24.5 m dan 25.5 m.Berapakah panjang satu bahagian lagi?
A 21.5B 22C 24.5D 25.5
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
19/37
BAHAGIAN A: ESEI ILMIAH
Jelaskan beserta contoh bagaimanakah seseorang guru ingin melaksanakan model ASSURE.
Pengenalan
Proses pengajaran dan pembelajaran merupakan satu proses yang sangat unik. Setiap
pengajaran dan pembelajaran yang berlaku melibatkan beberapa jenis kaedah, teknik dan
pendekatan serta teori pembelajaran. Sesuatu perancangan pengajaran dan pembelajaran
yang dirancangan dengan rapi akan menghasilkan pembelajaran yang berkesan. Penggunaan
multimedia secara interaktif dalam bidang pendidikan pada masa kini telah mendapat perhatian
yang meluas terutamanya para pendidik. Gabungan animasi, audio, video dan grafik yang
menarik menjadi bahan bantu mengajar guru lebih menarik dan sangat sesuai digunakan dalam
bilik darjah. Sungguhpun begitu setiap guru harus memikirkan tentang kesesuaian bahan atau
media yang dihasilkan sesuai dengan kehendak pelajar. Perkara tersebut seharusnya difikirkan
oleh guru dalam menentukan penggunaan bahan atau media dalam proses pengajaran dan
pembelajaran.
Model ASSURE
Model ASSURE adalah satu model pengajaran yang di perkenalkan oleh Heinich,1982
dimana model pengajaran ini lebih kepada satu pengajaran yang memerlukan penggunaan
media. Dalam model ASSURE ini terdapat enam komponen utama yang diberi sebagai
panduan kepada guru. Perkataan ASSURE merupakan akronim kepada huruf pertama dalam
enam bahagian atau proses dalam model ini.
Analyze Learner (analisa murid)
S tate objective (nyatakan objektif)
S elect Method, Media and Meterial (memilih kaedah, media dan bahan)
Utilize media and meterials (menggunakan media dan bahan)
Require learner and Participation (tindak balas Murid)
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
20/37
Evaluate and Revise (menilai dan menyemak semula bahan)
Ini merupakan salah satu rujukan dan panduan kepada guru dalam merancang satu
proses pengajaran dan pembelajaran. Model pengajaran ini mementing beberapa aspek yang
perlu diberi perhatian oleh seorang guru dalam menjalankan satu sesi pengajaran dan
pembelajaran. Menurut Smaldino, Rusell, Heinich dan Molenda (2005) model ini merupakan
prosedur atau panduan untuk merancang dan menguruskan sesuatu couseware dengan
mengambil kira media dan teknologi.
A-Analyze learners(analisa pelajar)
Analisis dalam Model Assure ini adalah satu cara untuk guru mendapatkan satu
gambaran tentang keadaan murid yang bakal diajar. Terdapat beberapa perkara yang perlu
seorang guru itu ketahui sebelum menjalankan sesi pengajaran. Perkara pertama dalam
membuat analisis ini adalah mengenal pasti ciri-ciri umum murid. Ciri ciri umum yang
dimaksudkan adalah seperti jantina, umur, bakat atau kebolehan, gaya pembelajaran, kelas,
dan taraf sosioekonomi.
Sebelum memulakan sesi pengajaran guru perlu membuat analisis tentang kelas yang
akan diajar. Seorang guru harus mengetahui berapakah bilangan murid didalam kelas. Selain
itu juga guru juga perlu mengetahui berapakah bilangan murid lelaki dan murid perempuan
yang berada didalam kelas tersebut. Tujuan seorang guru membuat analisis ini adalah untuk
memahami dan merancang sesuatu aktiviti yang sesuai mengikut jantina.
Peringkat umur juga perlu diketahui oleh guru dalam menganalisis murid. Sesuatu
perancangan aktiviti harus sesuai dengan peringkat umur murid. Kebolehan murid juga diambil
kira dalam menganalisis murid. Sebagaimana yang diketahui setiap murid mempunyai pelbagai
tahap pembelajaran. Walaupun murid yang terdapat didalam kelas kebiasaannya adalah umur
yang sama namun tahap penerimaan ilmu dan maklumat adalah berbeza.
Guru juga perlu membuat analisis tentang bakat dan gaya pembelajaran murid yang
hendak diajar. Bakat dan gaya pembelajaran yang hendak diketahui adalah dalam aspek
kognitif, psikomotor dan afektif. Guru harus bijak menganalisis cara murid belajar dengan
melihat kepada kecenderungan murid melakukan aktiviti. Apakah murid dapat memahami
sesuatu pelajaran dengan mudah melalui aspek kognitif, psikomotor. Pengetahuan yang
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
21/37
diperolehi daripada menganalisis ini dapat membantu guru merancang objektif serta aktiviti
yang bersesuaian dengan murid.
Selain itu juga dalam menganalisis murid, guru juga perlu menganalisis aspek
kedudukan kelas dan latar belakang murid dari aspek sosioekonomi. Dalam menganalisis
kedudukan atau keadaan kelas seorang guru harus melihat beberapa aspek penting yang
terdapat didalam kelas yang hendak diajar. Perkara yang hendak dilihat adalah kemudahan
seperti kerusi dan meja cukup dan selesa semasa menjalani proses pengajaran dan
pembelajaran. Selain itu juga guru harus menganalisis kemudahan yang lain seperti kipas,
kemudahan menggunakan alatan ICT serta keselamatan didalam kelas.
Bagi aspek sosioekonomi pula guru harus membuat tinjauan melalui data sekolah
tentang latarbelakang murid yang hendak diajar. Perbezaan latar belakang sosioekonomi murid
memberi kesan terhadap proses pengajaran dan pembelajaran. Guru harus melihat adakahmurid yang hendak diajar mempunyai perbezaan yang ketara dalam aspek sosioekonomi. Jika
ini berlaku guru perlu menyesuaikan pengajarannya mengikut keadaan persekitaran dan
kehidupan murid.
Ini perlu bagi guru agar perancangan aktiviti yang hendak dilakukan bersesuaian dan
berkaitan pengetahuan sedia ada murid. Murid yang mempunyai latarbelakang sosioekonomi
yang berbeza kebiasaannya mempunyai pengetahuan yang berbeza. Ciri ciri ini haruslah
diambil kira oleh guru bagi memudahkan pengajaran dan pembelajaran dapat difahami dan ikuti
oleh murid.
Dalam menganalisis murid, guru juga harus mengetahui sikap dan kemahiran murid. Guru
seharusnya mengetahui bagaimana sikap murid sewaktu sedang mengajar, sewaktu
melakukan aktiviti dan membuat latihan. Analisis yang boleh dibuat tentang sikap murid adalah
keinginan murid belajar. Keinginan serta persediaan murid belajar biasanya berbeza. Didalam
satu kelas terdapat murid yang mempunyai motivasi belajar yang tinggi, sederhana dan rendah.
Oleh itu guru perlu bersedia tentang kaedah pengajaran yang sesuai.
S- State objective (menyatakan objektif)
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
22/37
Model pengajaran ASSURE juga memastikan seorang guru perlu menyatakan dengan
jelas objektif dan hasil pembelajaran bagi satu pengajaran dan pembelajaran. Sebelum satu
sesi pengajaran dimulakan, menyatakan objektif sangat penting agar guru dapat menentukan
dan menetapkan apa yang seharusnya murid dapat daripada bahan pengajaran yang
digunakan semasa pengajaran dan pembelajaran. Menurut Nicholson(1996) penetapan objektifbagi satu courseware amat perlu bagi memastikan keberkesanan courseware yang digunakan
semasa pengajaran dan pembelajaran. Manakala menurut Yusup (2006 : 7) objektif haruslah
berdasarkan peringkat prestasi atau hasilan yang ingin dicapai.
Penyataan objektif dapat membantu guru memilih media dan kaedah penyampaian yang
sesuai. Dengan itu guru dapat menentukan langkah langkah aktiviti pengajaran dan
pembelajaran. Penilaian tidak dapat dibuat seandainya guru tidak menyatakan objektif terlebih
dahulu. Terdapat empat kriteria dalam menyatakan objektif, iaitu:
Siapakah yang hendak dicapai? (kumpulan sasar)
Apakah yng hendak dicapai? (bentuk perlakuan baru)
Bagaimana hendak dicapai? (syarat pelakuan)
Apakah tahap pencapaian minimum? (standard pencapaian)
Berdasarkan kepada empat kriteria tersebut guru boleh mengetahui apa yang diperlukan
dalam menentukan objektif. Dalam menentukan kumpulan sasar iaitu murid, guru perlu
mengetahui tentang latarbelakang murid dari segi sosioekonomi dan tahap pencapaian mereka.
Pembelajaran akan berlaku sekirannya murid terlibat secara aktif dalam aktiviti pembelajaran
sama ada secara mental atau fizikal. Guru juga harus memastikan objektif yang boleh diukur
dan melihat kepada bentuk tingkah laku baru murid dalam menyatakan objektif pengajaran dan
pembelajaran. Tingkah laku ini juga hendaklah wajar dan berasas kepada situasi sebenar.
Antara perkara yang sesuai digunakan untuk menyatakan objektif adalah:
Melakar
Menamakan
Membaca
Melukis
Menilai
Meramal
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
23/37
Menjelas
Melabel
Menyenarai
Guru harus bijak mengenal pasti langkah langkah pembelajaran dan media yang sesuai dalam
menentukan objektif. Selain itu pemilihan standard pencapaian haruslah berdasarkan kepada
kualiti, kuantiti tingkah laku tempoh masa dan darjah ketepatan. Penyataan pengukuran
pencapaian ini akan membolehkan guru menyediakan tindakan susulan bagi membantu murid
yang belum mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran dalam bentuk aktiviti pemulihan
dan juga aktiviti pengayaan.
Contoh yang boleh diberi dalam topik Bentuk dan Ruang bagi matematik tahun 4, guru
menetapkan murid akan dapat mengira luas perimeter dalam bentuk dua demensi. Oleh itu
bahan pembangunan couseware seperti flash protector atau powerpoint digunakan bagimembolehkan murid melakukan pengiraan menggunakan pembaris pada skrin komputer. Ini
amat sesuai untuk mengukur kebolehan murid dan secara tidak langsung objektif pengajaran
dapat dicapai.
Bagi hasil pembelajaran pula guru hendaklah menetapkan dengan lebih jelas tentang
kumpulan sasaran yang sepatutnya dicapai. Guru sebolehnya menetapkan bilangan murid yang
boleh melakukan aktiviti atau kemahiran yang hendak diajar. Contohnya dalam menulis hasil
pembelajaran, perkataan seperti diakhir pelajaran ini, 18/24 orang murid dapat mengukur luas
bagi segiempat sama dan segiempat tepat.
Objektif pengajaran sememangnya penting dalam satu sesi pengajaran dan
pembelajaran kerana ianya memberi panduan kepada guru tentang kaedah dan cara
menjalankan aktiviti pengajaran dan pembelajaran di dalam kelas. Selain itu juga ianya dapat
membantu guru menentukan media yang paling sesuai dalam aktiviti yang hendak dijalankan.
S- Select Method, media and material (memilih kaedah, media dan bahan)
Sesuatu pengajaran yang dijalankan memerlukan beberapa perkara yang perlu diberi
perhatian. Penggunaan kaedah dan media yang sesuai sangat penting dalam memastikan
pengajaran berjalan dengan baik. Keberkesanan kaedah dan media dalam pengajaran dapat
menjadikan satu sesi pengajaran dan pembelajaran yang menarik. Dalam model ASSURE
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
24/37
pemilihan media dan kaedah merupakan salah satu ciri yang ditekankan. Sebelum memilih
media yang sesuai seorang guru hendaklah memastikan taraf kebolehan murid dan objektif
yang hendak dicapai.
Kesesuaian media ini penting dalam memastikan perjalanan aktiviti tidak terganggu dan
menyusahkan murid. contoh yang boleh diberi, guru yang ingin menyampaikan isi pelajaran
yang berkaitan bentuk dua demensi kepada murid dalam mata pelajaran matematik tahun 4.
Sebelum topik ini diajar kepada murid, guru seharusnya memilih kaedah dan media yang sesuai
untuk memastikan objektif pembelajaran bagi topik tersebut tercapai. Selain itu juga, guru
seharusnya memahami dan mencuba media yang hendak diajar terlebih dahulu. Persoalan
yang timbul mungkinkah media yang digunakan sesuai kepada murid berdasarkan kebolehan
dan objektif pengajaran?
Jika dilihat pada satu proses pengajaran dan pembelajaran, terdapat pelbagai mediayang boleh digunakan oleh guru dalam menentukan objektif pengajaran dan pembelajaran
tercapai. Berbalik kepada contoh yang diberikan tadi, media yang sesuai dalam menyampaikan
isi kandungan berkaitan dengan bentuk dua demensi dengan menggunakan perisian paint
dalam komputer. Perisian ini sangat relevan kerana ianya dapat memberi pengalaman baru
(konstruktivisme) kepada murid. Penggunaan perisian ini agak mudah difahami dan digunakan
oleh murid dalam membuat bentuk dua demensi.
U- Utilize Media and Meterials (menggunakan media dan bahan)
Model ASSURE mencadangkan prinsip menggunakan media dan bahan terbahagi
kepada 5 langkah atau peringkat. Lima langkah yang harus diberi perhatian adalah
mengadakan pratonton bahan, persiapan bahan, persiapan tempat atau persekitaran,
persiapan murid, dan menyediakan pengalaman baru kepada murid terlebih dahulu. Kesemua
langkah ini merupakan aspek yang penting dalam memastikan satu pengajaran dan
pembelajaran berjalan dengan lancar. Berdasarkan kajian yang dijalankan Adelina & Rafiza
(2006) dari Universiti Malaya yang menggunakan prinsip asas berdasarkan model ASSURE ini,
didapati murid yang menggunakan CD pembelajaran dapat meningkatkan pengguasaan
bahasa Inggeris. 60% murid telah bersetuju bahawa bahan tersebut membantu murid
menguasai kemahiran berbahasa Inggeris.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
25/37
Pada peringkat pertama iaitu pratonton bahan, guru mesti menonton perisian
pengajaran yang telah dihasil atau diambil terlebih dahulu. Tujuan ini adalah untuk melihat dan
meneliti isi kandungan media terlebih dahulu sebelum ditayang atau digunakan kepada murid.
Persiapan yang teliti dapat memastikan proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan
lancar. Selain meneliti isi kandungan media, guru juga dapat memahami isi kandungan mediadengan lebih jelas untuk diterang kepada murid.
Pada peringkat kedua pula, persiapan bahan juga harus diberi penekanan. Proses
menyediakan bahan pengajaran hendaklah dirancang dengan teliti terlebih dahulu agar proses
pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Persiapan media seperti komputer dan perisian
yang hendak digunakan berada dalam keadaan yang baik serta boleh digunakan sebelum
pengajaran dimulakan. Jika perkara ini tidak diambil peduli maka proses pengajaran dan
pembelajaran boleh terganggu dan menyebabkan objektif pengajaran tidak tercapai.
Manakala peringkat ketiga menekankan persiapan persekitaran. Dalam peringkat ini
guru hendaklah melihat dari beberapa sudut. Antara perkara yang perlu diambil perhatian
adalah keadaan kelas yang digunakan. Guru harus memastikan kelas yang hendak digunakan
adalah selesa untuk murid belajar. Keselesaan belajar antara aspek yang harus ditekankan
dalam satu proses pengajaran dan pembelajaran. Ini kerana murid yang tidak selesa dengan
keadaan kelas akan mudah hilang tumpuan terhadap pembelajaran. Selain itu persiapan dari
segi media dan persekitaran juga hendaklah dipastikan. Guru perlu memastikan komputer, skrin
dan sumber kuasa seperti bekalan elektrik serta pencahayaan berada dalam keadaan baik.Peralatan ini juga hendaklah disusun dengan kemas bagi memudahkan guru dan murid
menggunakannya. Perkara perkara ini boleh dilakukan sebelum aktiviti pengajaran dan
pembelajaran bermula.
Peringkat yang seterusnya adalah persiapan murid. Guru boleh menerangkan serba
ringkas tentang aktiviti yang hendak dijalankan. Penerangan ini dapat memberi gambaran
mengenai aktiviti yang bakal murid lakukan. Walaupun guru melakukan set induksi pada
peringkat awal proses pembelajaran untuk menarik minat murid terhadap topik yang diajar,
penerangan ringkas tentang aktiviti lebih menambah minat murid dan menjadikan murid
tertunggu-tunggu. Secara tidak langsung murid dapat bersedia dan ini dapat menggalakkan
minat dan motivasi murid untuk belajar.
Pada peringkat akhir dalam komponen ini adalah menyediakan pengalaman baru dalam
pembelajaran. Guru sebolehnya merancang aktiviti yang dapat memberikan satu input atau
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
26/37
pengalaman yang bermakna kepada murid. Dalam menyampaikan pengajaran menggunakan
media guru boleh bertindak sebagai pemudah cara atau fasilitator dengan meransang murid
mengaitkan tajuk yang dipelajari berdasarkan pengalaman dan persekitaran murid. Ini dapat
memastikan murid mendapat bimbingan dan mengikuti pembelajaran dengan lebih teratur.
Selain itu juga, menggunakan pelbagai jenis media dan bahan dapat mendedahkan muridkepada teknologi terkini serta memberikan satu pengalaman baru dan berbeza tentang cara
menggunakan teknologi tersebut.
R- Require Learners Participation
Bagi fasa aktiviti, penglibatan murid amat penting agar murid belajar dengan lebih
bermakna. Aktiviti seperti membuat latihan, perbincangan, latih tubi, simulasi, projek, kuiz
dan sebagainya perlu melibatkan semua murid. Berdasarkan salah satu aliran falsafah
pendidikan yang diperkenalkan oleh John Dewey pada awal era 1900 ialah pembelajaran
berpusatkan murid. Pembelajaran berpusatkan murid mampu meransang minda dan
tingkah laku murid. Contoh pembelajaran secara Hands on seperti melukis bentuk dua
dimensi segi empat menggunakan perisian paint boleh mencetuskan pengalaman baru
kepada murid. Melalui aktiviti tersebut, murid murid dapat mengenal pasti bentuk- bentuk
yang dipelajari serta membandingkan hasil kerja diantara murid dan juga guru. Ini dapat
mengelakkan murid bosan dan tidak aktif seandainya hanya guru yang membina bentuk
dua dimensi segi empat.
Media atau bahan yang digunakan dalam fasa aktiviti yang tidak melibatkan murid secara
aktif kurang membantu murid belajar secara efektif. Menurut Smaldino et. Al (2005) yang
menyatakan bahawa pembelajaran yang efektif adalah pengajaran dan pembelajaran yang
melibatkan aktiviti dan kemahiran murid yang mendorong ke arah mencapai objektif
pembelajaran. Kreativiti guru dalam mengolah bahan atau media mampu menarik minat
murid belajar secara aktif serta memupuk budaya berfikir.
Berdasarkan teori kognitif, pembelajaran yang berfokuskan mental secara dalaman
dapat memberi kesan pembelajaran dan menjadikan murid boleh memanipulasikan
maklumat yang ada. Maklum balas sangat penting dalam proses pembelajaran kerana
ianya menjadikan murid terlibat dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Contohnya
tindak balas yang diperolehi melalui latihan yang diberi kepada murid (Mokhtar Affandi,
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
27/37
1996). Sebagai guru peranan yang dimainkan dalam pengajaran dan pembelajaran sangat
penting. Guru sepatutnya menjadi penyampai utama serta pembimbing dalam pengajaran
dan pembelajaran. Namun begitu penglibatan murid harus aktif agar dapat meningkatkan
kemahiran kognitif, psikomotor, emosi dan sosial mereka.
Guru seharusnya merancang aktiviti yang melibatkan semua murid secara langsung
semasa proses pengajaran dan pembelajaran yang dilakukan. Arahan dan panduan yang
jelas harus diberikan kepada murid agar pelaksanaan pengajaran akan berlaku dengan
lebih baik dan berkesan. Guru juga seharusnya memberi peluang kepada murid murid
untuk berinteraksi diantara satu sama lain. Selain itu suasana didalam kelas perlu selesa
dan menyeronokkan agar murid dapat menjalani aktiviti pembelajaran tanpa gangguan
emosi dan gangguan fizikal. Disamping itu guru juga perlu memantau dan membimbing
murid dalam mengawal disiplin tingkah laku dan memberi tunjuk ajar yang betul agar
pembelajaran berkesan dan tercapai objektifnya.
E- Evaluate and Revise (Nilai dan Kaji Semula)
Penilaian perlu dibuat selepas satu sesi pengajaran dan pembelajaran. Penilaian
merupakan aspek yang penting yang mana akan melibatkan guru dan murid. Penilaian ini
boleh di lihat kepada dua aspek. Aspek yang pertama adalah menilai hasil pembelajaran
yang dijalankan. Apa yang disarankan oleh Yusup (2006) adalah seperti:
a. Adakah objektif pembelajaran tercapai?
b. Adakah alat/ bahan media yang digunakan membantu proses pengajaran dan
pembelajaran?
c. Adakah kesemua murid menggunakan alat/ bahan media dengan cara yang betul?
d. Adakah suasana pembelajaran selesa?
e. Adakah peluang pemerhatian induvidu diberi?
Soalan soalan seperti yang disarankan itu harus dinilai oleh guru dalam menentukan hasil
pembelajaran tercapai atau tidak. Selain itu juga guru boleh menilai dengan melakukan
beberapa penilaian seperti penilaian formatif atau penilaian sumatif.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
28/37
Aspek yang kedua adalah menilai penggunaan bahan atau media yang digunakan. Guru
harus menilai dari segi kekuatan dan keberkesanan bahan atau media secara menyeluruh.
Sekiranya bahan atau media kurang berkesan semasa sesi pengajaran dan pembelajaran
dijalankan guru harus membuat penambahbaikan terhadap bahan atau media tersebut.
Menilai dan menyemak semula bahan amat diperlukan kerana guru bukan sahaja dapatmengenal pasti kekuatan bahan tersebut malah guru dapat memperbaiki kelemahan bahan
yang digunakan. Proses ini akan berlaku sehingga bahan yang digunakan sesuai dalam
sesi pengajaran dan pembelajaran.
Sekiranya penilaian yang dilakukan mendapati hasil pembelajaran dan penggunaan
bahan atau media berjaya, guru yang merancang aktiviti pembelajaran menggunakan
bahan atau media serta kaedah pembelajaran tersebut sesuai dan tepat dengan kebolehan
dan keupayaan murid.
Kesimpulan
Model ASSURE merupakan salah satu model pengajaran yang boleh dilaksanakan oleh guru
dalam pengajaran dan pembelajaran. Ini kerana model ASSURE bukan sahaja memberi
panduan kepada guru dalam pengajaran dan pembelajaran malah setiap ciri yang terkandung
dalam ASSURE dapat mengubah persepsi murid. Jika sebelum ini murid biasa dengan kaedah
pengajaran dan pembalajaran biasa, model ASSURE dapat memberi satu pengalaman yang
baru kepada murid. Murid yang belajar melalui Model ini akan berasa seronok kerana banyak
belajar perkara yang baru.
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
29/37
RUJUKAN
Adelina Asmawi & Rafiza Abdul Razak(2006). The Instructional Design Evaluation of a
Couseware of a Malaysian Virtual University. pppjj.usm.my/mojit/.../01-
0705_ Adelina _UM_edited[1]-final.pdf
Nicholson, A. Y. W. (1996) Managing the Development and Production of Insteractive
Multimedia Couseware in Education. http://www.ascilite.org.au/ajet/ajet12/nicholson.html
http://edu3105-amin.blogspot.com/2011/05/topik-3.html
http://edu3105-amin.blogspot.com/2011/06/model-assure_28.html
http://ipislam.edu.my/kplir/hypermart.net/LAMan%20Pandu%20Utama/tp/model_assure.htm
http://members.fortunecity.com/uniforce/mediahtml.htm
pgsrpsv.webs.com/panduan_edu3105.pdf
http://www.docstoc.com/docs/10717179/Bab-2-PTP
http://www.searchinpdf.com/PEMBELAJARAN-AKTIF,-KREATIF,-EFEKTIF,-DAN-
MENYENANGKAN---Dra- ...
http://yusuphashim.blogspot.com/2006/12/penggunaan-teknologi-instruksional.html
http://www.ascilite.org.au/ajet/ajet12/nicholson.htmlhttp://www.ascilite.org.au/ajet/ajet12/nicholson.htmlhttp://www.ascilite.org.au/ajet/ajet12/nicholson.htmlhttp://edu3105-amin.blogspot.com/2011/05/topik-3.htmlhttp://edu3105-amin.blogspot.com/2011/05/topik-3.htmlhttp://edu3105-amin.blogspot.com/2011/06/model-assure_28.htmlhttp://edu3105-amin.blogspot.com/2011/06/model-assure_28.htmlhttp://ipislam.edu.my/kplir/hypermart.net/LAMan%20Pandu%20Utama/tp/model_assure.htmhttp://ipislam.edu.my/kplir/hypermart.net/LAMan%20Pandu%20Utama/tp/model_assure.htmhttp://members.fortunecity.com/uniforce/mediahtml.htmhttp://members.fortunecity.com/uniforce/mediahtml.htmhttp://www.docstoc.com/docs/10717179/Bab-2-PTPhttp://www.docstoc.com/docs/10717179/Bab-2-PTPhttp://www.searchinpdf.com/PEMBELAJARAN-AKTIF,-KREATIF,-EFEKTIF,-DAN-MENYENANGKAN---Dra-http://www.searchinpdf.com/PEMBELAJARAN-AKTIF,-KREATIF,-EFEKTIF,-DAN-MENYENANGKAN---Dra-http://www.searchinpdf.com/PEMBELAJARAN-AKTIF,-KREATIF,-EFEKTIF,-DAN-MENYENANGKAN---Dra-http://yusuphashim.blogspot.com/2006/12/penggunaan-teknologi-instruksional.htmlhttp://yusuphashim.blogspot.com/2006/12/penggunaan-teknologi-instruksional.htmlhttp://yusuphashim.blogspot.com/2006/12/penggunaan-teknologi-instruksional.htmlhttp://www.searchinpdf.com/PEMBELAJARAN-AKTIF,-KREATIF,-EFEKTIF,-DAN-MENYENANGKAN---Dra-http://www.searchinpdf.com/PEMBELAJARAN-AKTIF,-KREATIF,-EFEKTIF,-DAN-MENYENANGKAN---Dra-http://www.docstoc.com/docs/10717179/Bab-2-PTPhttp://members.fortunecity.com/uniforce/mediahtml.htmhttp://ipislam.edu.my/kplir/hypermart.net/LAMan%20Pandu%20Utama/tp/model_assure.htmhttp://edu3105-amin.blogspot.com/2011/06/model-assure_28.htmlhttp://edu3105-amin.blogspot.com/2011/05/topik-3.htmlhttp://www.ascilite.org.au/ajet/ajet12/nicholson.html -
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
30/37
FORUM
Message Date posted FullName
Forum 1 Pengajaran berpusatkan guru merupakansalah satu kaedah pengajaran yang selalu digunakanoleh kebanyakkan guru di Malaysia. Kaedah ini lebihkepada penglibatan guru itu sendiri berbandingmurid. Sebagai contoh dalam satu sesi pengajarandan pembelajaran,guru yang bercakap sepanjangsesuatu pelajaran. Dalam masa 35 minit, gurumungkin bercakap selama 25 minit menerangkansesuatu dan baki 10 minit murid membuat latihan Inikerana guru menganggap bahawa murid kurangkeupayaan untuk belajar sendiri. Namun begitu
kaedah pengajaran berpusatkan guru ini masih lagiperlu digunakan terutamanya bagi murid yang lemah.
Bagi pengajaran berpusatkan murid pula,penglibatan murid akan meningkat sepanjang sesipembelajaran. Kaedah ini bagi saya ianya baikkerana murid dapat meningkatkan kemahiran berfikiraras tinggi, menambahkan keyakinan diri,menggalakkan murid membina ilmu, menggalakkanmurid menjadi aktif dan tidak pasif dan mewujudkansuasana kerjasama di kalangan murid. Beberapakaedah yang sesuai digunakan bagi pengajaran
berpusatkan murid adalah seperti bercerita,perbincangan kumpulan kecil, pengajaran oleh rakansebaya, projek dan lain lain lagi.
05 Mar2012
12:07:25PM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
Forum 1 Lazimnya kita semua sebagai guru tahu tentangkaedah pengajaran berpusatkan guru danberpusatkan murid. Namun begitu kaedahpengajaran berpusatkan guru merupakan kaedahyang selalu digunakan oleh guru dalam pengajarandan pembelajaran. Pada pendapat saya, gurumerasakan murid muridnya belum bersedia dengankaedah perpusatkan murid. Mungkin juga gurumerasakan apabila melakukan kaedah pengajaranberpusatkan murid suasana di dalam bilik darjahmenjadi huru hara atau dengan kata lain disiplinmurid tidak terkawal. Ini yang menjadikan gurumemilih untuk menggunakan pengajaran berpusatkanguru sebagai pilihan untuk mengajar didalam kelas.
Seharusnya guru seimbangkan kedua dua kaedahtersebut agar suasana pengajaran dan pembelajaran
05 Mar2012
12:34:50PM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
31/37
di dalam kelas menjadi lebih seronok dan menarik.
Forum 1 Apa yang telah diperkatakan oleh semua guru-gurutidak salah, ini kerana kedua -dua kaedah pengajaranboleh dilakukan bagi setiap mata pelajaran. Apa yangpenting disini bagaimana kita hendak menyesuaikankaedah tersebut mengikut aras keupayaan muridmengikut topik/subtopik yang hendak diajar. Namunbegitu kaedah berpusatkan murid adalah lebih baik
jika kita selalu menggunakannya. Ini kerana muridakan mendapat belajar sesuatu matapelajarandengan lebih bermakna dan berkesan.
Kita sebagai guru semestinya mahu melihat anakdidik kita bukan sahaja berjaya bagi setiap ujianataupun peperiksaan tetapi juga dalam kehidupan.
06 Mar2012
10:50:41 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
Forum 1 Berdasarkan pengalaman saya menggunakan kedua
-dua kaedah tersebut, saya dapati murid lebihseronok dan lebih faham jika kita menggunakankaedah berpusatkan murid. Namun begitu perananguru juga penting dalam menjayakan kaedah ini.Setiap arahan dan tugasan perlu dijelaskan dengantepat dan teliti bagi mengelakkan perjalananpembelajaran tidak terkawal. Ketegasan dan kawalanguru penting bagi menjayakannya.
Bagi kaedah berpusatkan guru, saya dapati muridmasih boleh aktif dalam pembelajaran namun begitumasa untuk murid berinteraksi dan melakukan aktiviti
terhad.
06 Mar
201211:14:49
AM
AZIZUL
RAHMANBIN
ISMAIL
Forum 1 apa yang cikgu perkatakan tentang pengajaranberpusatkan guru itu benar, namun jika dilihatkeadaan sewaktu proses p&p murid yang hanyamenerima segala maklumat ataupun panduan tanpaberfikir dan mencari sendiri maklumat. Jika ini selaluberlaku maka murid akan membuat persepsi guruakan memberi jawapan maka murid terus malasberfikir untuk mencari maklumat.
Kesan daripada proses ini akan menjadikan murid
kurang daya saing, kurang untuk berfikir danbertindak. Maka akan lahirlah generasi yang lemahdari pelbagai apsek kehidupan..Jadi pada pendapatsaya, seorang guru harus mengabungjalinkan kedua-dua kaedah agar murid dan guru dapat satu proses P&P yang bermakna..
09 Mar2012
11:50:06 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
32/37
Title Message Dateposted Full Name
GroupForum 2
Sebagai seorang guru terdapat pelbagai peranan yangperlu dijalankan. Antara peranan guru adalah sebagaipengurus pengajaran dan pembelajaran. sebagaipengurus pengajaran dan pembelajaran guru harusmembuat persediaan dari segi buku rekod mengajar yangmana semestinya berdasarkan sukatan pelajaran. Selainitu guru juga harus memastikan wujudnya suasana yangkondusif didalam bilik darjah. ini bagi memastikan sesipengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan denganbaik dan selesa.
sebagai seorang pengurus pengajaran dan pembelajaranguru juga harus sentiasa menambahbaik prosespengajaran dan pembelajaran dengan mengggunakanpelbagai kaedah. ini bagi meningkatkan prestasipembelajaran murid dalam matapelajaran yang diajar
04 May2012
02:56:57 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum 2
sememangnya tugas guru dalam mendidik anak bangsamerupakan satu tugas yang berat dan mulia. setiap guruyang mendidik anak bangsa seharusnya mempunyaiperibadi yang kuat dalam mendidik. segala cabaran danrintangan yang dihadapi semasa menjalankan tugasmengajar merupakan satu ujian. oleh itu guru harussentiasa bersedia dari segi mental dan fizikal untukmemastikan tugas dan peranan guru tidak terjejas
04 May2012
03:04:55 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum 2 sememangnya tugas guru dalam mendidik anak bangsamerupakan satu tugas yang berat dan mulia. setiap guruyang mendidik anak bangsa seharusnya mempunyaiperibadi yang kuat dalam mendidik. segala cabaran danrintangan yang dihadapi semasa menjalankan tugasmengajar merupakan satu ujian. oleh itu guru harussentiasa bersedia dari segi mental dan fizikal untukmemastikan tugas dan peranan guru tidak terjejas
04 May201203:04:55
AM
AZIZULRAHMANBIN ISMAIL
GroupForum 2
saya juga merasakan apa yang diperkatakan oleh cikgu itusangat benar. peranan yang dimainkan oleh guru sangatpenting bagi memastikan segala perancangan danperjalanan pengajaran dan pembelajaran dapat dilakukandengan baik. oleh itu guru harus memastikan ilmupengetahuan dan isu semasa sentiasa di teroka dan diberiperhatian. dengan ini guru dapat memantapkan lagiperanan mereka dalam menjadi pengurus pengajaran danpembelajaran
04 May2012
03:11:31 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum 2
sememangnya benar kata cikgu tentang perancanganaktiviti yang menarik dapat memberi minat kepada murid.
04 May2012
AZIZULRAHMAN
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
33/37
namun begitu guru harus memastikan perancangan yangdibuat dapat dilaksanakan. perkara-perkara yang bolehmenjejaskan perancangan aktiviti juga perlu difikirkan olehguru agar dapat bersedia menghadapi kemungkinan yangterjadi. kebolehan guru dalam memastikan aktiviti yangdirancang tidak terganggu boleh dipelajari dari pelbagaisumber. ini secara tidak langsung guru menjadi seorangyang sentiasa bersedia menjalankan tugas sebagaipengurus pengajaran dan pembelajaran.
03:20:12 AM
BIN ISMAIL
Message Date posted FullName
Group Forum 3 buku teks merupakan satu bahan bantu mengajaryang disediakan oleh kementerian sebagai panduankepada guru. didalam buku teks terdapat contoh danlatihan yang membantu guru menerangkan sesuatukonsep atau panduan bagaimana mengajar mengikutsukatan. Guru boleh menggunakan buku teks untukmembantu murid memahami sesuatu pengajaranyang diajar.
namun begitu guru tidak seharusnya terlalumengharapkan buku teks dalam proses pengajarandan pembelajaran. Proses pengajaran danpembelajaran yang berlaku didalam bilik darjahadalah satu proses yang unik. penggunaan sumberyang lain dari buku teks adalah perlu bagimeningkatkan pengetahuan dan kemahiran murid.
04 May2012
03:30:29 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
Group Forum 3 saya melihat penggunaan buku teks hanya sebagaipanduan kepada guru sahaja. kita sebagai guruharus memperbanyakkan sumber rujukan kerana kitasebagai guru harus mendedahkan pelbagai maklumatkepada murid agar pengetahuan dan kebolehanmurid meningkat. Jika guru hanya menggunakanbuku teks sahaja dalam proses pengajaran danpembelajaran murid agak kurang pendedahanmaklumat. kenapa mesti kita hadkan cara pengajarandan pembelajaran dengan satu sumber sahaja?
04 May2012
03:39:16 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
Group Forum 3 benar cikgu, buku teks perlu digunakan oleh gurusebagai panduan untuk mengajar kerana didalambuku teks terdapat topik dan kemahiran yang perluguru ajar kepada murid dalam memastikanpengajaran guru mengikut sukatan. jika guru tidakmenggunakan buku teks sebagai panduan makakebarangkalian guru mengajar tidak mengikutsukatan tinggi. ini boleh menyebabkan murid kurang
jelas dengan sesuatu kemahiran atau topik yang
04 May2012
03:50:54 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
34/37
dipelajari kerana guru tidak mengikut susunanpenguasaan kemahiran.
Group Forum 3 saya juga bersetuju bahawa buku teks hanya sebagaipanduan kepada guru dalam menjalankan prosespengajaran dan pembelajaran. walaupun sebagaipanduan guru perlu merujuk kepada buku teks untukmerancang pengajaran dan pembelajaran. jika gurutidak menggunakan langsung buku teks gurumungkin akan mengalami kesukaran untukmemastikan kemahiran dan topik yang diajarmengikut sukatan pelajaran.
04 May2012
03:59:55 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
Group Forum 3 saya bersetuju dengan pandangan cikgu,penggunaan buku teks sebagai panduan untuk gurudalam memastikan segala topik dan kemahiran yanghendak diajar mengikut sukatan. penggunaan sumberlain dalam proses pengajaran dan pembelajaran juga
perlu kepada kesesuaian tahap pencapaian murid.
04 May2012
04:04:58 AM
AZIZULRAHMAN
BINISMAIL
Title Message Dateposted Full Name
GroupForum
4
Penilaian merupakan satu proses untukmemperolehi maklumat kuantitatif. Ia adalah satu prosesbagi guru untuk menentukan perubahan tingkah laku danmembuat pertimbangan menilai. Proses menilai dapatmemberi maklumat tentang pencapaian objektifpembelajaran, kaedah mengajar seorang guru dankeberkesanan sesebuah kurikulum. Penilaian pentafsiranadalah berdasarkan data kuantitatif dan penghuraiankualitatif. Ia boleh dijalankan sebelum, semasa, atauselepas satu sesi pengajaran guru. Penilaian ini bolehdijalankan berdasarkan satu pembelajaran spesifik ataukepada keseluruhan kurikulum.
Penilaian alternatif merupakan satu cara untukmenilai prestasi yang dicapai oleh murid dalam skop yanglebih luas. Ini berbeza dengan penilaian yang biasadigunakan oleh guru yang mana menilai melalui pengujiankertas dan pensil sahaja. Penilaian alternatif boleh dibuatberdasarkan kepada hasil pembelajaran yang dilakukandan ditunjukkan oleh murid. Antara bentuk penilaianalternatif adalah kerja projek, kajian kes, portfolio,seminar, bengkel, dan oral pelajar. Penilaian alternatifmenilai pelbagai aspek yang mana tidak hanya dari segiintelek, malah dari segi emosi, jasmani, rohani dan sosial.
Dengan itu penilaian alternatif memerlukan gurumempunyai pengetahuan yang luas dan pengetahuan
05 May2012
01:47:58 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
35/37
yang khusus dalam subjek yang diajar.
GroupForum
4
saya juga melihat penilaian alternatif agak sukar dibuatselalu dalam sujek teras. ini kerana guru yang mengajarsubjek teras biasanya menghadapi tekanan dari segikeputusan peperiksaan. Oleh itu guru yang mengajarsubjek teras lebih menekankan penilaian yang berbentukformatif dan sumatif dalam menentukan pencapaian murid.
jika sistem pendidikan kita tidak menjurus kepadapeperiksaan semata-mata saya melihat kaedah penilaianalternatif ini dapat dilaksanakan dengan lebih meluas.
05 May2012
01:58:48 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum
4
sememangnya kaedah penilaian alternatif merupakan satucara untuk menilai murid dari pelbagai aspek yang bukansahaja dari segi kognitif atau intelek. ini kerana penilaianalternatif akan menilai murid dari aspek jasmani, emosirohani dan sosial. Dengan membuat penilaian keatas
semua aspek berikut seorang guru dapat menilai muriddari segala sudut. Murid yang dinilai berdasarkan aspek inidapat mengetahui dimana kekuatan dan kelemahan dirimereka.
05 May2012
02:06:43 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum
4
saya memahami maksud cikgu dimana keadaan sekarangkita sebagai guru terikat dengan memastikan muridberjaya dalam peperiksaan. namun begitu penilaian darisegi pencapaian kecermerlangan peperiksaan hanyamenumpukan satu aspek sahaja, iaitu kognitif. Dalammemastikan murid berjaya didalam kehidupan merekapelbagai aspek lain perlu kita uji. Ini kerana kebolehan
murid adalah pelbagai.
oleh itu penilaian alternatif merupakan satu bentukpenilaian yang sempurna untuk memastikan kebolehanmurid itu benar-benar diuji.
05 May2012
02:22:21 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum
4
sememangnya penilaian alternatif merupakan satu bentukpenilaian yang menguji kepelbagaian kebolehan murid.Berdasarkan penilaian alternatif kita sebagai guru dapatmelihat kekuatan dan kelemahan murid kita dari pelbagaisudut. Seandainya kita berbincang bersama-sama muridhasil penilaian alternatif ini, murid juga dapat mengetahuidimana kelebihan dan kekurangan mereka. Ini secaratidak langsung boleh membantu mereka meningkatkan lagiaras pencapaian dan pengetahuan mereka untuk berjayadalam hidup.
05 May2012
02:32:54 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
Title Message Dateposted
Full Name
GroupForum
Bagi pendapat saya guru bukan sebagai pelengkap bagikejayaan akademik pelajar. Ini kerana guru bukan sahaja
08 May2012
AZIZULRAHMAN
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
36/37
5 berperanan membimbing dan memberi ilmu pengetahuandalam bidang akademik malah peranan guru lebih luasdaripada itu.Seorang guru mempunyai tanggungjawab yang sangatbesar. Guru bertanggungjawab bukan sahaja untukakademik tetapi juga membimbing sahsiah pelajar darisegi emosi, rohani, intelek dan jasmani. Selain mendidikpelajar dengan menyampaikan ilmu pengetahuan dankemahiran kemahiran serta memberi maklumat untukmembantu kehidupan mereka, guru juga membimbingpelajar menjadi seorang yang bertangungjawab, berakhlakmulia dan lain-lain lagi.Guru juga boleh menjadi rakan dan kaunselor dalammendengar dan menyelesaikan segala permasalahanyang dihadapi oleh murid bukan sahaja untuk bidangakademik malah hal-hal yang berkaitan peribadi. Guru
juga sentiasa member galakan dan panduan bagaimanamencapai kejayaan bukan sahaja untuk akademik malahuntuk kehidupan mereka.
04:13:27 AM
BIN ISMAIL
GroupForum
5
sememangnya tugas dan tanggungjawab guru itu sangatbesar dan berat. Namun bagi melahirkan anak bangsayang mempunyai kekuatan dari segi mental dan intelektualserta berdaya saing , peranan guru sentiasa ditagih. Jikaguru hanya sekadar memberikan ilmu pengetahuan dalambidang akademik sahaja tanpa mempedulikan tentangsahsiah maka kepincangan akan berlaku dalammasyarakat. Ini kerana setiap hasil didikan guru dapatdilihat dengan budaya dan sikap pada masyarakat.
08 May2012
04:22:44 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum
5
saya menyokong pendapat cikgu, guru tidak hanyasebagai pelengkap kejayaan akamik pelajar. Peranan gurulebih luas dari itu. Kejayaan yang dikecapi oleh muridbelum tentu bermakna seandainya sahsiah serta tingkahlaku mereka tidak berakhlak dan bermoral. Seorang gurubukan sahaja memberi ilmu pengetahuan dalam bidangakademik, tetapi membimbing pelajar dari segi sahsiahdan akhlak. Setiap pengajaran yang disampaikan biasanya
akan menerapkan nilai-nilai murni kepada mereka.
08 May2012
04:40:34 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
GroupForum
5
saya sokong pendapat cikgu, jika guru hanya sebagaipelengkap kejayaan akademik saja tanpa mempedulikansahsiah pelajar maka akan lahirlah masyarakat yangruntuh akhlak. Kejayaan akademik bukan penentu kepadakejayan dalam kehidupan. Guru bukan sahajabertanggungjawab memberi ilmu pengetahuan malah
08 May2012
04:49:57 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL
-
8/14/2019 JADUAL-PENENTU-KANDUNGAN.docx
37/37
bertanggungjawab dalam membentuk sahsiah yang mulia.
GroupForum
5
benar apa yang diperkatakan oleh cikgu, pengorbananyang dicurahkan oleh guru sangat banyak. Dalammemastikan kejayaan pelajar, seorang gurumenghabiskan tenaga, masa dan wang ringgit agarmuridnya berjaya. Guru tidak hanya memastikanpelajarnya berjaya dalam bidang akademik sahaja tetapi
juga memastikan pelajarnya berjaya dalam segala bidang.Selain itu juga guru sentiasa memastikan sahsiahpelajarnya baik.
08 May2012
04:58:33 AM
AZIZULRAHMAN
BIN ISMAIL