Download - RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)
![Page 1: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
ASPEK MENULIS
SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 31 Januari 2013
Hari : Khamis
Masa : 1020-1150
Bilangan murid : 28 orang
Tema : Sihat Dan Cerdas
Tajuk : Gaya Hidup Sihat
Hasil Pembelajaran:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 membina dan menulis perkataan, frasa dan
ayat dengan betul.
3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan
majmuk berdasarkan bahan grafik dengan
betul.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan
kata dengan betul mengikut konteks.
5.1.6 Memahami dan menggunakan kata
hubung dengan betul mengikut konteks.
Objektif:
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
![Page 2: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/2.jpg)
1. membina dan menulis 5 daripada 8 ayat majmuk berpandukan
gambar.
2. membina 2 daripada 4 ayat majmuk dengan menggunakan kata
hubung dengan betul.
3. melengkapkan 3 daripada 5 ayat majmuk berpandukan gambar.
Sistem Bahasa:
A. Morfologi : Kata Hubung
a. lalu
b. sambil
c. dan
d. kerana
B. Kosa Kata
i. menyodok
ii. menyidai
iii. habuk
Pengisian kurikulum:
1. Penerapan Ilmu: Sains
![Page 3: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/3.jpg)
Pendidikan Kesihatan
Pendidikan Moral
2. Penerapan Nilai: Kebersihan Fizikal dan Mental
Rasional
Keberanian
Kasih Sayang
3. Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir
ii. Kajian Masa Depan
iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal Linguistik
iv. Kontekstual
v. Konstruktivisme
Strategi:
1. Berpusatkan Murid
Bahan Bantu Mengajar:
1. Berus gigi
2. Buku Kerja Bahasa Malaysia Jilib 1
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid-murid pernah mengamalkan gaya hidup sihat di rumah.
![Page 4: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/4.jpg)
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
i. Soalan Guru:
- Namakan barang yang cikgu pegang
ini?
Jawapan:Berus gigi
- Apa kegunaan benda tersebut?
Jawapan:Untuk memberus gigi
ii. Tajuk Pelajaran:
- Gaya Hidup Sihat
SET INDUKSI (5 minit)
i. Guru mempamerkan sebatang berus
gigi di hadapan kelas.
ii. Guru bertanya soalan kepada murid.
iii. Guru dan murid berbincang
bersama.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan kesihatan
Nilai:
-Kebersihan fizikal dan
kebersihan mental
-Kasih sayang
KBT:
-Kemahiran berfikir
-Pembelajaran kontekstual
-Verbal linguistik
-Interpersonal
BBM:
-Berus gigi
i. Gambar “Gaya Hidup Sihat”
Kakak saya sedang memakan buah-
buahan.
Kita hendaklah tidak merokok
LANGKAH 1 (15 minit)
i. Guru mempamerkan gambar
di hadapan kelas.
ii. Murid diminta untuk memberi
bebrapa contoh ayat tunggal
atau ayat majmuk
berdasarkan gambar tersebut.
iii. Guru berbincang bersama
murid.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Rasional
-Keberanian
KBT:
- Interpersonal
- Kemahiran berfikir
- Konstruktivisme
- Kontekstual
BMM:
-Gambar berpandu
![Page 5: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/5.jpg)
Saya sedang memberus kasut sekolah
Setiap pagi, saya dan ibu bersenam di
taman
i. Buku kerja (muka surat: 22 & 23)
ii.Melengkapkan ayat:
a. Adam___selepas makan.
b. Yee Ling__pada hujung
minggu
c. Rajan__dengan kemas
d. Pak Long__dari longkang
kecil di tepi rumahnya
e. Nani__ke dalam bakul
f. Ayah__di atas meja tulis
g. Imran__selepas mengulang
kaji pelajaran
h. Setiap murid perlu__yang
bersih dan kemas.
LANGKAH 2 (20 minit)
i. Guru meminta murid membuka buku
kerja
ii. Murid diminta melengkapkan ayat
berpandukan gambar.
iii. Guru berbincang bersama murid.
Objektif (1)
Ilmu:
-Pendidikan moral
-Pendidikan kesihatan
Nilai:
-Kebersihan fizikal dan
mental
-Berdikari
-Kasih sayang
KBT:
-Interpersonal
-Kontekstual
-Konstruktivisme
BBM:
-Buku kerja
i. Kosa kata:
a. menyodok-mengali
b. menyidai-mengantung
sesuatu lebih tinggi dari
LANGKAH 3 (15 minit)
i. Guru menyuruh murid merujuk kosa
kata yang guru sebut.
ii. Murid diminta untuk memberikan
maksud kosa kata tersebut
Ilmu:
-Pendidikan Moral
-Kebersihan Fizikal dan
Mental
![Page 6: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/6.jpg)
tanah
c. habuk-benda yang halus
kering
ii. Kata hubung:
-Kata yang menghubungkan ayat
a. lalu
-Saya bangun pagi lalu
memberus gigi
b. sambil
-Kakak membaca buku
sambil makan
c. dan
-Saya dan Ali bermain bola
d. kerana
-Adik menanggis kerana
sakit perut
iii. Murid diminta memberi contoh ayat
menggunakan kata hubung yang
diberikan
iv. Guru dan murid berbincang
bersama.
Nilai:
-Keberanian
KBT:
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Kontekstual
-Konstruktivisme
BBM:
-Buku kerja
i. Buku kerja (muka surat 24)
ii Bina ayat majmuk menggunakan kata
hubung:
a. Nani membasuh stoking
dan kasut sekolah.
b. Kakak memerah kain lalu
menyidai kain itu di
ampaian.
c. Ibu menyapu sampah di
halaman sambil berbual
dengan jiran.
d. Adam merendam bajunya
kerana sangat kotor.
LANGKAH 4 (15 minit)
i. Guru meminta murid membuka buka
kerja.
ii. Murid diminta membina ayat majmuk
dengan menggunakan kata hubung yang
diberikan.
iii. Guru membetulkan kesilapan murid
jika ada kesilapan.
iv. Guru dan murid berbincang bersama
Objektif (2)
Ilmu:
-Pendidikan Moral
-Kebersihan Fizikal dan
Mental
Nilai:
-Kebersihan fizikal dan
mental
-Berdikari
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
-Kontekstual
BBM:
![Page 7: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/7.jpg)
Buku kerja
i. Buku kerja (muka surat 25)
ii. Lengkapkan ayat berdasarkan gambar:
a. Rahimi__susu sebelum ke
sekolah.
b. Rajan mengemas katil
selepas__daripda tidur.
c. Yee Ling__di atas bangku
sambil menyisir rambut.
d. Doktor telah__untuk
membuat pemeriksaan gigi
e. Adam mengelap badannya
dengan tuala
sebelum__dari bilik mandi.
f. nani mencuci kakinya
sebelum__ke dalam
rumahnya.
LANGKAH 5 (15 minit)
i. Guru meminta murid membuka buku
kerja.
ii. Murid diminta melengkapkan ayat
berdasarkan gambar.
iii. Guru dan murid berbincang bersama.
Objektif (3)
Ilmu:
-Pendidikan moral
-Pendidikan kesihatan
Nilai:
-Kasih sayang
-Kesihatan fizikal dan
mental
KBT;
-Konstruktivisme
-Kemahiran berfikir
-Kontekstual
BBM:
-Buku kerja
Rumusan Pelajaran:
i. Kognitif:
- Kepentingan gaya hidup sihat.
-Kata hubung
ii. Sosial:
-Memberi galakkan kepada murid untuk
mengamalkan gaya hidup sihat
PENUTUP (5 minit)
i. Guru merumuskan isi pelajaran hari
ini.
ii. Guru menutup pelajaran dengan
rumusan kognitif dan sosial.
Ilmu:
-Pendidikan moral
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Kasih sayang
-Kesihatan mental dan
fizikal
-Rasional
KBT:
-Kajian Masa Depan
-Kontekstual
Refleksi Guru Pelatih:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
![Page 8: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/8.jpg)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
![Page 9: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (3)](https://reader036.vdokumen.net/reader036/viewer/2022081719/55721313497959fc0b918b56/html5/thumbnails/9.jpg)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________