Download - Rph Haiwan Dan Alam
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
1/16
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5.
Kelas : Tahun 5 Terbilang.
Tempoh : 60 Minit
Bilangan murid : 40 orang
Mata pelajaran : SainsTema : Rantai Makanan
Liputan Kurikulum : Mengetahui jenis tumbuhan dan haiwan yang terlibat dalam
Rantai Makanan.
Memperkenalkan istilah pengeluar, pengguna pertama (primer),
pengguna kedua (sekunder), dan pengguna ketiga (Tertiar).
Memperkenalkan simbol yang bermaksud dimakan oleh.
Membentuk Rantai Makanan.
Hasil Pembelajaran : Memahami Rantai Makanan sebagai hubungan makanan antara
hidupan
ObjektifPembelajaran
: Di akhir pengajaran ini, murid dapat:Matapelajaran
Membina sekurang-kurangnya tiga contoh rantai makanan.
Memberi secara lisan sekurang-kurangnya tiga contoh
pengeluar, pengguna primer, pengguna sekunder dan pengguna
tertiar.
b. Kemahiran saintifik (Kemahiran Proses Sains)
Membuat ramalan terhadap situasi yang diberikan oleh guru
mengenai rantai makanan.
Berkomunikasi dengan rakan sebaya dan guru di dalam keadaan
terkawal semasa aktiviti sedang dijalankan.
Sikap saintifik dan nilai murni
Hormat-menghormati dan bekerja sama antara guru dan rakan
sebaya di dalam aktiviti pembelajaran.
Menghargai rukun alam bahawa sesuatu yang hidup boleh
menjadi makanan kepada benda hidup yang lain.
Pengetahuan Perlu
Ada
: Murid perlu tahu tabiat makan haiwan herbivor, karnivor dan
omnivor.
Murid perlu tahu bahawa tumbuhan hijau boleh membina
makanannya sendiri.
Keperluan Khas : Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.
Persediaan Guru : Persembahan Perisian Pembelajaran yang menunjukkan
gambaran perkaitan Rantai Makanan.
Roll up White Board yang mengandungi ruangan untuk
menayangkan lagu Bangau Oh Bangau hidupan dan
makanannya.
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
2/16
Kad Gambar yang menunjukkan simbol
Kad Gambar yang menunjukkan contoh-contoh hidupan
pengeluar, pengguna primer, pengguna skunder dan pengguna
tertiar.
Lembaran kerja yang meminta murid membina rantai makanan.
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Permulaan Arahkan murid membaca doa belajar.
Guru sediakan alat-alat yang akandigunakan dalam pengajaran dan
pembelajaran.
Set induksi Pengenalan
kepada tajuk:
Rantai Makanan
berlaku apabila
suatu benda hidupdimakan oleh
benda hidup yang
lain.
Istilah:
Herbivor
Karnivor
Omnivor
Pasangkan lagu Bangau Oh Bangau
dari youtube dan minta murid
mendengar dengan teliti.
Minta murid jawab soalan berikut:
1)Haiwan apakah yang makan
rumput?2)Apakah makanan bangau?
3)Apakah istilah haiwan yang
makan daging sahaja?
Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini.
Strategi P&P:
Kaedah:Kelas
Teknik :Soal Jawab
Alat:
Lagu dari youtube
Komputer.Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:
Hormat menghormati
Langkah 1 Penerangan
mengenai
hidupan yangterlibat dalam
Rantai Makanan.
Buat perkaitan tentang lagu tadi
dengan tajuk bagi menjelaskan
tumbuhan hijau (rumput)yangdimakan olehhaiwan herbivor
(kerbau).
Minta murid pula memberi contoh
haiwan yang makan herbivor (kerbau)
secara lisan.
Strategi P&P:
Kaedah:KelasTeknik :Penerangan
Alat:Roll up White
Board
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
3/16
Minta berbincang dalam kumpulan
satu jenis tumbuhan dan haiwan
mengikut tabiat makan yang terlibat
dalam lagu.
Nilai:
Yakin Diri
Langkah 2 Mengenalkanistilah yang
terdapat dalam
Rantai Makanan.
Arahkan murid teliti kandunganperisian pembelajaran Rantai
Makanan yang menunjukkan
perkaitan antara istilah pengeluar,
primer ,skunder dan tertiar.
Perkenalkan istilah berdasarkan
contoh tumbuhan dan haiwan sepertidalam
1)Padi - pengeluar
2)Tikuspengguna pertama (primer)
3)Ularpengguna kedua (sekunder)4)Helang-pengguna ketiga (tertiar)
Minta murid beri contoh hidupan lain
secara lisan dan membina perkaitan
antara pengeluar, pengguna primer,
pengguna skunder dan pengguna
tertiar
Strategi P&P:Pemerhatian
Kaedah:Kelas
Teknik :
Penerangan
Perbincangan
Alat:
Perisian Pembelajaran
Komputer.
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:
Hormat-menghormati
Langkah 3 Menerangkan
konsep:
bermaksud
dimakan
oleh
Tunjuk simbol anak panah melalui
kad imbasan dan jelaskan konsep arah
anak panah dan maksudnya .
Minta murid lekatkan arah simbol
anak panah pada contoh yang mereka
berikan di White Board dalam
langkah 1 menggantikan perkataan
dimakan oleh.
Strategi P&P:
Kaedah:
elas
dividu.
Teknik :Penerangan
Alat:
Kad Gambar
Papan putih
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:Yakin
Langkah 4 Perbincangan
dalam kumpulan:
Membina Rantai
Makanan
Bentuk lima kumpulan dan lantik
ketua.
Arahkan setiap kumpulan bina tiga
Rantai Makanan pada lembaran kerja
yang diberi.
Strategi P&P:
Kaedah:Kumpulan
Teknik :
Perbincangan
Bimbingan
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
4/16
Guru bertindak sebagai fasilitator dan
beredar dari satu kumpulan ke satu
kumpulan lain.
Alat:
Lembaran kerja
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:Tolong Menolong
Langkah 5 Pembentangan Minta ketua membentangkan hasil
perbincangan yang dijalankan dalam
kumpulan.
Buat ramalan berdasarkan situasi yang
diberi hasil pembentangan kumpulan.
Contoh situasi:
Apa akan jadi pada kambing jikarumput berkurangan?
Apa pula akan terjadi jika bilangan
harimau bertambah?
Minta murid buat ramalan berdasarkan
situasi yang diberi guru hasil dari
pembentangan kumpulan.
Strategi P&P:
Hipotesis
Kaedah:Kelas
Teknik :
erangan
bangsaran
Alat:
baran kerja
Kemahiran
Belajar:Kritis &
Kreatif
Nilai:
Hormat Menghormati
Rumusan Kesimpulan Edarkan lembaran kerja 2 dan minta
murid menjawab soalan dalamLembaran Kerja dengan bimbingan
guru.
Guru membincangkan kembali apa
yang dipelajari hari ini.
Strategi P&P:
Kaedah:Kelas
Teknik :Bimbingan
Alat:
Lembaran Kerja
Kemahiran
Belajar:Kritis &
Kreatif
Nilai:
Bersyukur
Penutup Membina Buku
Skrap
Murid diarahkan membuat BukuSkrap dengan membina tujuh rantai
makanan menggunakan gambar yang
diambil dari majalah secaraberkumpulan sebagai tugasan di
rumah.
Minta murid membaca tasbih kifarah
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
5/16
dan surah al Asr.
2.
Rantai makanan adalah hubunganmakanan antara beberapaorganisma hidup secara linear.
3. Gabungan beberapa rantaimakanan disebut siratan makanan.
4. Contoh rantai makanan.
5. Semua rantai makanan bermuladengan pengeluar (tumbuhan).
6. Pengeluar membina makanan
secara fotosintesis.
7. Tikus, ular dan helang ialahcontoh pengguna.
8. Pengguna yang memakanpengeluar disebut penggunaprimer. Biasanya haiwan herbivor
atau omnivor.
9. Pengguna yang memakanpengguna primer disebutpengguna sekunder. Biasanya
http://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5463834361741281116&pageID=9197782450309578596&target=email -
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
6/16
haiwan karnivor atau omnivor.10.
Tenaga dipindahkan di sepanjang
rantai makanan.
11. Tenaga berasal daripadaMatahari.
12. Dalam kehidupan sebenar,hubungan yang lebih kompleksakan membentuk siratan
makanan.
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
7/16
http://4.bp.blogspot.com/-xEptOJkZ0WQ/T4vqzWbnutI/AAAAAAAAADs/CbCxtXRzgf8/s1600/rantai+makanan+2.pnghttp://4.bp.blogspot.com/-xEptOJkZ0WQ/T4vqzWbnutI/AAAAAAAAADs/CbCxtXRzgf8/s1600/rantai+makanan+2.png -
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
8/16
Rantai makanan adalahhubungan makanan antarabeberapa organisma hidup
secara linear.
Gabungan beberapa rantai
makanan disebut siratanmakanan.
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
9/16
http://mayyaclassic.files.wordpress.com/2009/12/dsc01809.jpg -
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
10/16
http://www.google.com.my/url?sa=i&source=images&cd=&docid=FEVqpA5yUssjWM&tbnid=8AbymIHHwphAwM:&ved=0CAgQjRwwAA&url=http://kumbangjingga.blogspot.com/2012/06/asal-usul-khinzir-tikus-dan-kucing.html&ei=79NrUc7KB4njrAe0mIGQBg&psig=AFQjCNEO1DSD7iNoOpDTvnABnj0JpNhnhw&ust=1366107503209315 -
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
11/16
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
12/16
https://www.google.com.my/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=KTYM4YkDeVnUjM&tbnid=sLRLk4mR5y-UmM:&ved=&url=http://zulqifli777.wordpress.com/2010/06/27/naga-fakta-atau-fiktif/&ei=L9RrUaWsN4W_rgex-YGACQ&bvm=bv.45175338,d.bmk&psig=AFQjCNF_ALkgfOHtICKNhbFZRm9i5ciziw&ust=1366107568212971 -
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
13/16
Rumput
BurungUlarBelalangRumputBurung
UlarUlat beluncasrumputkatakularbelalangrumputkatakular
Ulat beluncas
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
14/16
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
15/16
Soalan
Habitat : Sawah padi
Dalam contoh siratan makanan di atas terdapatberapa rantai makanan? Senaraikan
Apa akan jadi pada ayam jika belalangberkurangan?
Apa pula akan terjadi jika bilangan burung helangbertambah?
-
8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam
16/16