RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 8 Ogos 2012
Hari : Rabu
Tahun : 4 Budi
Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 17 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk : Corak Tak Terancang
Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
i. Menghasilkan corak tak terancang.
ii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.
Pengalaman sedia ada murid : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak
terancang.
BBM / ABM : Pensil, jangka lukis, kertas lukisan, lilin, mancis, warna
poster, palet, pembaris, sebotol dakwat dan berus lukisan,
video langkah penghasilan, slaid jenis-jenis corak .
Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian dan ketekunan.
Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan
membawa alat dan bahan yang diperlukan.
Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membuat
Corak dan Rekaan menerusi slaid power point dan video
langkah.
KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat
urutan, mereka bentuk.
Rujukan :
1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah
Pendidikan Seni Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.
2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah
Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan
Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Bahan maujud
Hasil Coral Tak Terancang
yang telah siap.
.
1. Guru membawa hasil corak tak
terancang yang telah siap
dibingkaikan
2. Murid diminta menganalisis apakah
jenis corak yang ditunjukkan oleh
guru.
3. Murid menyatakan ianya jenis corak
tak terancang.
BBM : Bahan maujud
Sikap : Sikap ingin
tahu pelajar.
Pengetahuan sedia
ada : Murid telah
mengetahui apa itu
corak tak terancang.
Teori Kecerdasan
Pelbagai.
Langkah 1 Bentuk-bentuk corak tak
terancang.
1. Guru menayangkan slaid bentuk-
bentuk corak tak terancang yang
ABM : Komputer Riba
, projektor, Slaid
(5 minit) terdapat di sekeliling.
2. Murid menonton tayangan slaid guru.
1. Guru membuat perkaitan slaid
tersebut dengan aktiviti seni yang
akan dipelajari pada hari tersebut.
Power Point.
Strategi Berasaskan
Sumber
Kaedah Demonstrasi
Langkah 2
(15 minit)
Reka bentuk penghasilan corak
tak terancang
1. Guru meminta murid mengeluarkan
kertas lukisan, jangka lukis, warna
poster, pembaris dan pensil.
2. Bahan-bahan lain telah pun
disediakan oleh guru.
3. Guru mula membimbing murid cara-
cara menghasilkan corak tak
terancang menggunakan bantuan
video langkah.
BBM : kertas lukisan,
jangka lukis, warna
poster, pembaris,
pensil dan video
langkah.
ABM : Gunting,
krayon dan gam.
Strategi Pemerhatian
Strategi Berasaskan
Sumber
Kaedah Demonstrasi
Langkah 3
(25 minit)
Langkah –langkah penghasilan 1. Murid memulakan aktiviti seperti :
(i) Menyediakan bahan dan alat seperti
kertas lukisan, warna poster,
pembaris dan pensil.
Strategi Berpusatkan
Murid
Mereka cipta.
Menjana idea.
Pendekatan Induktif
(ii) Lakarkan bentuk segiempat
dengan menggunakan
pembaris bermula dari
bahagian tepi kertas lukisan.
(i) Warnakan lakaran lapisan
Strategi Kolaboratif
segiempat
yang telah dibuat denganmenggunakan
warna poster.
(v) Gunakan warna-warna kontras
supaya corak yang dihasilkan
nampak menarik.
(vi) Akhiri dengan warna gelap seperti
biru gelap.
(vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara
bebas di atas corak yang telah
dibuat. Titiskan lilin sehingga
memenuhi ruang.
(i) Ambil sebotol dakwat dan
berus lukiasan. Sapukan
dakwat ke seluruh corak yang
telah dihasilkan.
(ii) Dengan menggunakan
pembaris, guriskan titisan-
titisan lilin itu.
(i) Inilah rekaan corak titisan lilin
dengan teknik gurisan. Hasilnya
cukup unik dan menarik.
2. Guru memantau dan membantu
sekiranya murid memerlukan
bantuan
Langkah 4
(5 minit)
Sesi apresiasi dan refleksi
1. Guru meminta murid-murid
mengangkat dan menunjukkan
hasilan kreativiti corak yang terhasil.
2. Murid mengangkat dan menunjukkan
hasil kreativiti masing-masing.
3. Secara rawak, guru bertanyakan
perasaan murid-murid sepanjang
penghasilan corak tak terancang
tersebut.
4. Murid yang dipilih bangun dan
bercerita secara ringkas perasaan
mereka.
Membanding beza.
Menganalisi.
Pendekatan Induktif
Kaedah Bercerita
Verbal Linguistik.
Langkah 5
(5 minit)
Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang diajar.