Download - Bmm3043e Format Rph
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Rancangan Pengajaran Harian RPH
(Pengajaran Kemahiran Mendengar dan Bertutur Tahun 4 )
Tarikh :
Tahun : 4 Amanah
Bil. Murid : 34 orang
Masa : 1130-1230
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Keselamatan
Tajuk : Banjir
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. menyenaraikan kata kerja pasif dengan betul secara lisan dan bertulis.
ii. membina ayat menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks dengan betul.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata kerja pasif
Kosa kata : karbohidrat, protein, vitamin.
Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Nilai murni : Tanggungjawab, perihatin, keselamatan diri
Kreativiti : Memilih makanan seimbang dalam kehidupan harian
Strategi
Kemahiran berfikir : Mengenal pasti, banding beza mengecam
Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, visual
Kemahiran belajar cara belajar : Memproses maklumat mengenai piramid makanan.membaca intensif
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan harian.
:
Bahan bantu mengajar:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata
dengan betul mengikut konteks.
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja pasif
dengan betul
mengikut konteks.
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Bil Jenis Bilangan
1 Kad bercantum 6
2 Komputer riba 1
3 Pembesar suara 1
4 LCD 1
5 Petikan 38
6 Lembaran kerja 38
7 Lembaran kerja pengayaan 33
8 Lembaran kerja pemulihan 5
Pengetahuan Sedia ada : Murid sudah mengetahui tentang
Pengetahuan am berkaitan : Kebersihan dan kesihatan diri
Pengetahuan kemahiran bahasa/sistem bahasa berkaitan : Kata ayat pasif
Isi Pelajaran Langkah dan aktiviti Catatan
Kad bercantum:
-Burger
-Sayur-sayuran
-Buah-buahan
-Ayam goreng
-Susu dan roti
Tajuk:
“Makanan Seimbang”
1) Guru mengedarkan kad bercantum kepada
semua kumpulan.
2) Setiap kumpulan dikehendaki mencantumkan
kad tersebut supaya menjadi satu gambar
tunggal.
3) Setiap kumpulan dikehendaki menyatakan
gambar yang mereka perolehi.
4) Guru memaparkan gambar pada slaid.
5) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai
gambar tersebut.
6) Guru mengaitkan kad bercantum dengan tajuk
pengajaran pada hari ini.
7) Guru menyatakan tajuk pengajaran.
BBB:
-Kad bercantum
(lampiran 1)
-Komputer riba
-LCD
Teknik:
-Soal jawab
-Perbincangan
TKP:
-Verbal
-Visual
-Kinestetik
-Interpersonal
Lampiran 1: Format RPH KSSR
BCB:
-k.bertutur
-k.mendengar
Nilai:
-Rasional
- Kepentingan makanan seimbang- Kesan pengambilan makananseimbang: tidak diserang penyakit: tidak perlu mengeluarkanperbelanjaan untuk mendapatkanrawatan
Langkah 1 ( 15 minit )
. Murid diminta untuk mengambil contoh
makanan yang terdapat di dalam piramid
makanan dan berbual tentangnya
-
BBM :
Piramid Makanan
(lampiran 2)
KB :
Menjana Idea
Ilmu :
Pendidikan Kesihatan,
celik kewangan
Nilai
:Mementingkan
Kesihatan
Teknik :
Perbincangan
Hasil Pembelajaran
yang ingin dicapai:
Mengaitkan hasil
perbincangan tentang
kepentingan makanan
seimbang dalam
kehidupan seharian
Langkah 2 ( 15 minit )Aktiviti I Guru menayangkan slaid petikan kepada murid. Guru membimbing murid membaca petikan
tersebut dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Murid dikehendaki membaca petikan berkenaan secara kumpulan dan individu.
Aktiviti 2 Guru dan murid berbincang tentang teks .Murid diberi penerangan tentang kata kerjja
pasif. Murid diminta menggarisi kata kerja pasif yang
BBB/BBM:
Petikan (lampiran 3)
BCB : Bacaan intensif
KB : Mengecam
Hasil Pembelajaran
Lampiran 1: Format RPH KSSR
terdapat dalam teks. yang ingin dicapai:
Murid dapat mengenal
pasti dan menyenaraikan
kata kerja pasif
Murid menukarkan ayat kata kerja aktif kepada ayat kata kerja pasif.
1. Wahidah mencuci pinggan di dapur.2. Mereka meraikan hari lahir Puan Maizura.3. Pak Sawardi menangkap ikan di laut.4. Negara Malaysia telah mengalahkan Singapura dalam perlawananbola sepak itu.5. Tun Dr. Mahathir Mohamad telah memajukan negara kita.6. Cikgu Julia menasihati murid-muridnya agar mengulang kajipelajaran.7. Putra Arif membaca buku cerita untuk mengisi masa lapangnya.8. Tukang kebun sedang
mencantas pokok bunga.
Langkah 3 ( 10 minit )
Aktiviti 1 Ketua kumpulan diminta untuk
mengedarkan lembaran kerja kepada setiap ahli kumpulan.
Setiap murid dikehendaki menukarkan ayat kata kerja aktif kepada ayat kata kerja pasif.
Aktiviti 2 Setelah siap,murid dikehendaki saling
bertukar lembaran kerja dan menyemak hasil kerja pasangan masing-masing.
Guru menerapkan nilai kejujuran dengan menyemak dengan betul dan jujur.
Guru membuat penilaian dengan menyemak jumlah jawapan yang betul
BBM :
Lembaran kerja (lampiran 4)
Nilai : Kejujuran
Teknik : Ujian
Penilaian :
Rakan sebaya
Hasil Pembelajaran
yang ingin dicapai:
Murid dapat menukarkan ayat kata kerja aktif kepada ayat kata kerja pasif dengan betul.
Pemulihan (10 minit )
Murid menuliskan kata kerja pasif yang
betul berpandukan kata kerja aktif yang
diberi
Pengayaan
Murid menulis satu perenggan berita mengenai
kesihatan dengan menggunakan beberapa ayat
yang mengandungi kata kerja pasif.
BBM :
Lembaran kerja
pemulihan (Lampiran 5),
lembaran kerja
pengayaan (lampiran 6)
BCB : Mendengar
dengan cekap,
kemahiran menulis
KP : Visual – ruang.
Teknik : Ujian
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Kognitif :
Rumusan isi pelajaran : Menyatakan semula kepentingan makanan seimbang
Sosial :
Pujian dan galakan serta menyanyikan lagu “Kalau Suka”
Penutup (5 minit)
Guru membimbing murid membuat rumusan isi pelajaran.
Guru memberi peneguhan sosial kepada murid kerana dapat mengikuti sesi pengajaran dan pembelajaran dengan baik.
Guru memaparkan slaid lirik lagu kepada murid.
Semua murid menyanyikan lagu “Kalau Suka” sambil melakukan aksi dengan irama lagu “Kalau Anda Gembira”
Guru menasihati murid agar sentiasa mengamalkan makanan seimbang untuk amalan gaya hidup sihat.
BBM : Slaid lirik lagu (lampiran 7)
KP : Muzik dan kinestetik
Hasil Pembelajaran yang ingin dicapai:
Murid dapat merumuskan kembali apa yang telah dipelajari pada hari ini.
Kerja susulan Murid-murid diminta untuk membuat buku skrap tentang makanan pemberi tenaga dan makanan pembina tubuh mengikut kreativiti masing-masing Murid-murid digalakkan mencari maklumat melalui penggunaan teknologi maklumat dan komunikasi (TMK)..
EMK
TMK Kreativiti dan
inovasi
Kerja Susulan/:
Penilaian Kendiri:
Langkah dan aktiviti Penilaian terhadap isi pelajaran/aktiviti PdP/dll...
Cadangan Penambahbaikan/ Pelan Tindakan
Set Induksi Isi(kesan/sebab/akibat)
Aktiviti(kesan/sebab/akibat)
Teknik(kesan/sebab/akibat)
Cadangan:
Pelan Tindakan:
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Langkah 1 Isi(kesan/sebab/akibat)
Aktiviti(kesan/sebab/akibat)
Teknik(kesan/sebab/akibat)
Cadangan:
Pelan Tindakan:
Langkah 2 Isi(kesan/sebab/akibat)
Aktiviti(kesan/sebab/akibat)
Teknik(kesan/sebab/akibat)
Cadangan:
Pelan Tindakan:
Langkah 3
Pemulihan
Pengayaan
Isi(kesan/sebab/akibat)
Aktiviti(kesan/sebab/akibat)
Teknik(kesan/sebab/akibat)
Cadangan:
Pelan Tindakan:
Penutup Isi(kesan/sebab/akibat)
Aktiviti(kesan/sebab/akibat)
Teknik(kesan/sebab/akibat)
Cadangan:
Pelan Tindakan:
Refleksi Kendiri:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lampiran 1: Format RPH KSSR
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Lampiran 1: Format RPH KSSR
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tanda tangan: Tarikh:
(....NAMA....)
Lampiran 2
Lampiran 1: Format RPH KSSR
L
Lampiran 3
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Lampiran 4
Nama : ____________________ Kelas : ______ Tarikh :________
Tukarkan ayat aktif di bawah menjadi ayat pasif.
Lampiran 1: Format RPH KSSR
1. Wahidah mencuci pinggan di dapur.
………………………………………………………………………………….
2. Mereka meraikan hari lahir Puan Maizura.
………………………………………………………………………………….
3. Pak Sawardi menangkap ikan di laut.
……………………………………………………………………………….…
4. Negara Malaysia telah mengalahkan Singapura dalam perlawanan bola sepak itu.
…………………………………………………………………………….……
5. Tun Dr. Mahathir Mohamad telah memajukan negara kita.
…………………………………………………………………………………
6. Cikgu Julia menasihati murid-muridnya agar mengulang kaji pelajaran.
………………………………………………………………………..………
7. Putra Arif membaca buku cerita untuk mengisi masa lapangnya.
………………………………………………………………………………
8. Tukang kebun sedang mencantas pokok bunga.
..……………………………………………………………………………..
Lampiran 5
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Nama : ____________________ Kelas : ______ Tarikh :________
Lampiran 6
Lampiran 1: Format RPH KSSR
Nama : ____________________ Kelas : ______ Tarikh :____
Lampiran 1: Format RPH KSSR