contoh rph kssr tahun 1 membaca

6
Jabatan Pengajian Melayu IPG Kampus Darulaman Rancangan Pengajaran Harian [RPH] Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 02 Oktober 2013 Hari : Rabu Tahun : 1 Kreatif Bil. Murid : 20 orang Masa : 8.10 9.10 pagi Tema : Ekonomi Tajuk : Intan Ingin Jadi Peniaga STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul 2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul Objektif Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Membaca sekurang-kurangnya 10 daripada 15 ayat tunggal daripada petikan Intan Ingin Jadi Peniaga dengan sebutan yang betul. ii. Memadankan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 pernyataan A dan B menjadi ayat tunggal yang betul berdasarkan jadual yang diberikan. iii. Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat tunggal yang dibina dengan sebutan yang betul. Sistem Bahasa Tatabahasa : Ayat Tunggal Kosa kata : peniaga, inti, berkhasiat, pandai Pengisian Kurikulum Ilmu : Kemahiran Hidup, Pendidikan Islam/ Moral Nilai Murni : Kasih sayang, kerjasama, baik hati Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan : EK 3: 1 Merancang Kreativtii & Inovasi : Imaginasi tentang masa depan Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kepelbagaian Kaedah dan teknik KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang petikan yang dibaca Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keusahawanan dalam kehidupan seharian Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu Kemas kini: 7 Julai 2014

Upload: rozita-ismail

Post on 20-Nov-2015

28 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

free

TRANSCRIPT

Jabatan Pengajian MelayuIPG Kampus Darulaman

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia

Tarikh

: 02 Oktober 2013Hari

: RabuTahun

: 1 KreatifBil. Murid: 20 orang

Masa

: 8.10 9.10 pagi

Tema

: EkonomiTajuk

: Intan Ingin Jadi PeniagaSTANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul

2.2.3 Membaca dan memahami ayat tunggal daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul

ObjektifPada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Membaca sekurang-kurangnya 10 daripada 15 ayat tunggal daripada petikan Intan Ingin Jadi Peniaga dengan sebutan yang betul.

ii. Memadankan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 pernyataan A dan B menjadi ayat tunggal yang betul berdasarkan jadual yang diberikan.iii. Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat tunggal yang dibina dengan sebutan yang betul.Sistem Bahasa

Tatabahasa : Ayat Tunggal

Kosa kata : peniaga, inti, berkhasiat, pandaiPengisian Kurikulum

Ilmu

: Kemahiran Hidup, Pendidikan Islam/ Moral Nilai Murni : Kasih sayang, kerjasama, baik hati Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran

Elemen Merentas Kurikulum :

Keusahawanan : EK 3: 1 MerancangKreativtii & Inovasi : Imaginasi tentang masa depan

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMKKepelbagaian Kaedah dan teknik

KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan

KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik

BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang petikan yang dibaca Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keusahawanan dalam kehidupan seharian Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharuBahan bantu mengajar

Bil.JenisBilangan

1.Komputer riba1

2.LCD1

3.Petikan bahan bacaan20

4.Gambar tunggal1

5.Bahan permainan bahasa4

6.Kad arahan6

7.Lembaran kerja pemulihan5

8.Borang rekod penilaian

i. Membaca ayat tunggal

ii. Permainan bahasa4 + 4

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengunjungi pasar malam atau pekan sehari dan membeli kuih-muih yang dijual di sanaLangkah dan MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan Video Pasar Ramadan

Soalan:

Pernahkah kamu pergi ke pasar Ramadan?

Apakah barang yang boleh dibeli di pasar Ramadan?

Jawapan Jangkaan:

Ya atau tidak

Air tebu, kuih, ayam goreng Murid menonton tayangan video pasar Ramadan.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru. Guru menghubungkaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini.

BBM

Bahan maujud Komputer riba, LCD

KB

Menghubung kait

BCB

Memproses maklumat

KP

VerbalPembelajaran Kontrukstivisme Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu.

Ilmu: Moral

Nilai: Baik hati

Langkah 1

(20 minit)Petikan Intan ingin Jadi PeniagaRujuk Lampiran 1

Guru mengedarkan petikan bertajuk Intan Ingin Jadi Peniaga

Murid mendengar rakaman yang mengandungi isi petikan kepada murid dan seeterusnya membaca secara senyap.

Murid membaca petikan yang mengandungi ayat tunggal dengan sebutan yang betul dengan bimbingan guru. Murid-murid membaca petikan dengan sebutan yang betul secara individu dan secara berpasangan Guru menilai bacaan murid.BBM

Teks Intan Ingin Jadi Peniaga Rakaman mengandungi petikan

LCD

Teknik

Pemerhatian

Tunjuk cara

KB

sebab akibatKP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Pembelajaran kontekstual

Menghubungkaitkan petikan dengan nilai keusahawanan

Nilai: Kerjasama, kasih sayang, baik hati

Langkah 2

(15 minit)PerbincanganPadanan PernyataanPetikan A

Petikan B

Emak Intan

berehat di rumah

Kuih koci

jual kuih koci

Intan intai emaknya

suka beli kuih koci emak Intan

Orang ramai

ada inti

Intan ingin emaknya

buat kuih koci.

Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan mengedarkan lembaran kerja

Murid-murid berbincang dalam kumpulan dan memadankan pernyataan menjadi ayat tunggal

Guru bersoal jawab dan menentukan jawapan

Murid membaca ayat tunggal yang telah dibina dengan sebutan yang betulBBB

Petikan Lembaran kerja

Pendekatan

Berpusatkan pelajar

Teknik

Perbincangan Penyoalan

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

PAS

BertanggungjawabNilai: Kerjasama

Langkah 3 (15 minit)

Permainan Bahasa

Jigsaw Puzzle

Ayat Contoh:Saya suka makan kuih.Air tebu rasanya manis.

Dalam kumpulan, murid dikehendaki mencantum puzzle untuk membentuk ayat tunggal yang diberikan oleh guru

Setelah masa tamat permainan, setiap wakil kumpulan membaca hasil kerja permainan bahasaPengayaan

Bacaan buku cerita pendek yang mengandungi ayat tunggalPemulihan

Murid dibimbing membaca buku cerita yang mengandungi ayat tunggalBBM

Kad Jigsaw Puzzle Buku Cerita Pendek (pengayaan dan pemulihan)Pendekatan

BerpasanganKP

Verbal Linguistik Intrapersonal

Nilai: Kerjasama

Penutup

(5 minit)

Kognitif:

Rumusan isi pelajaran

Sosial:

Kita mesti bercita-cita tinggi

Murid dan guru bersoal jawab untuk merumus isi pelajaran Guru membuat rumusan tentang keseluruhan pelajaran pada hari ini Guru memberi pujian atas sikap murid ingin bercita-cita menjadi orang yang berguna membantu ibu bapa

Guru menerapkan nilai murni kepada muridBBM LCD

Petikan

KB

Merumus

KP:

Verbal linguistik Intrapersonal

PAS

bertanggungjawab

Nilai: Kasih sayang, kerjasama, baik hati

Refleksi:Lampiran 1

Intan Ingin Jadi Peniaga

Emak Intan jual kuih koci. Kuih koci ada inti. Inti itu inti kelapa. Intan suka makan kuih koci. Intan intai emaknya buat kuih koci.Kuih koci Intan sedap. Emak Intan pandai buat kuih koci. Kuih koci Intan berkhasiat. Orang ramai suka beli kuih koci emak Intan. Emak Intan sangat gembira.

Intan ingin jadi seorang peniaga. Intan mahu bantu emaknya jual kuih koci. Intan ingin emaknya berehat di rumah. Emak Intan sayang Intan. Intan anak yang baik hati.

LATIHAN

Padankan pernyataan di bawah supaya menjadi ayat tunggal.

Petikan APetikan B

Emak Intanberehat di rumah

Kuih koci jual kuih koci

Intan intai emaknya suka beli kuih koci emak Intan

Orang ramai ada inti

Kemas kini: 7 Julai 2014