rph kssr bahasa melayu tahun 2 (5)
Post on 04-Apr-2018
249 Views
Preview:
TRANSCRIPT
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
1/8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
ASPEK MENULIS
SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 5 Februari 2013
Hari : Selasa
Masa : 0730-0900
Bilangan murid : 28 orang
Tema : Sihat Dan Cerdas
Tajuk : Piramid Makanan
Hasil Pembelajaran:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.5 Mencatat maklumat yang betul
tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber
3.5.1 Mencatat maklumat penting
dengan betul daripada pelbagai
sumber.
Objektif:
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. menyenaraikan 4 jenis makanan mengikut peringkat kategori di dalam
piramid makanan dengan betul.
2. mengelaskan 5 jenis makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat dalam
bentuk jadual dengan betul.
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
2/8
Sistem Bahasa:
A. Morfologi : Kata Nama Am
i. roti
ii. nasi
iii. mi
iv. gandum
v. ubi
vi. sayur
vii. buah
viii. daging
ix. telur
x. susuxi. kekacang
xii. ayam
xiii. ikan
xiv. lemak
xv. minyak
xvi. gula
xvii. garam
xviii. coklat
B. Kosa Kata
i. gandum
ii. kekacang
iii. lemak
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
3/8
Pengisian kurikulum:
1. Penerapan Ilmu: Sains
Pendidikan Kesihatan
2. Penerapan Nilai: Rasional
Kesyukuran
Kasih Sayang
Kesederhanaan
Bekerjasama
3. Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir
ii. Kajian Masa Depan
iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,VerbalLinguistik
iv. Kontekstual
v. Konstruktivisme
vi. Kreativiti dan Inovasi
vii. Belajar Cara Belajar
Strategi:
1. Berpusatkan Murid
Bahan Bantu Mengajar:
1.Piramid Makanan 2.Kad Perkataan 3.Lembaran Kerja
4.Kertas A4 Kosong
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid pernah makan makanan seimbang di rumah.
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
4/8
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
i. Soalan Guru:
- Apakah yang terdapat di dalam
gambar ini?
Jawapan:Daging,Sayur,
Buah
- Apa makanan yang selalu
kamu makan?
Jawapan:Coklat,Susu,Sayur
Buah,Roti
ii. Tajuk Pelajaran:
- Piramid Makanan
SET INDUKSI (5 minit)
i. Guru mempamerkan gambar
di hadapan kelas
ii. Guru bertanyakan soalan
kepada murid.
iii. Guru mengaitkan barang-
barang tersebut dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan kesihatan
Nilai:
-Rasional
-Kasih sayang
-Kesyukuran
KBT:-Kemahiran Berfikir
-Pembelajaran
Kontektual
-Verbal linguistik
-Interpersonal
BBM:-Gambar
i. Piramid Makanan LANGKAH 1 (10 minit)
i. Guru mempamerkan piramid
makanan di hadapan kelas.
ii. Murid diminta meneliti
piramid makanan tersebut
iii. Guru memberi penerangan
kepada murid.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Rasional
-Kesederhanaan
KBT:
- Kemahiran Berfikir
- Interpersonal
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
5/8
1. Makan lebih banyak:
Roti,Nasi,Mi,Gandum,Ubi
2. Makan banyak:
Sayur,Buah
3. Makan sederhana:
Daging,Telur,Susu,Kekacang,
Ayam,Ikan
4. Makan sedikit:
Lemak,Minyak,Gula,Garam,
Coklat
- Kontekstual
BBM:
-Piramid Makanan
-Kad Perkataan
i. Kosa Kata:
a. Gandum-sejenis tumbuhanuntuk membuat tepung
b. Kekacang-keluarga
tumbuhan yang berbiji
c. Lemak-zat minyak pada
binatang
ii. Kata nama am:- Definisi: Perkataan yang
merujuk kepada seuatu
benda yang umum sifatnya.
- roti,nasi,mi,gandum,ubi,
sayur,buah,daging,telur,susu
kekacang,ayam,ikan,lemak,
minyak,gula,garam,coklat
LANGKAH 2 (5 minit)
i. Murid diminta merujuk kosakata yang guru sebut
ii. Murid diminta memberikan
maksud kosa kata tersebut.
iii. Guru memberi definisi kata
nama am
iv. Guru meminta murid
menyenaraikan kata namaam yang terdapat pada
piramid makanan.
v. Guru berbincang bersama
murid.
Nilai:
-Bekerjasama
KBT:
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
BBM:
-Piramid Makanan
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
6/8
i. Piramid Makanan:
a) Pertama Paling bawah:
Roti,Nasi,Mi,Gandum,Ubi
b) Kedua ke bawah:
Sayur,Buah
c) Kedua teratas:
Daging,Telur,Susu,kekacang,
Ayam,Ikan
d) Teratas
Lemak,Minyak,Gula,Garam,
Coklat
LANGKAH 3 (25 minit)
i. Murid diberikan kertas
kosong.
ii. Murid diminta melukis piramid
makanan.
iii. Guru berbincang bersama
murid
Objektif (1)
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan kesihatan
Nilai:
-Kesederhanaan
KBT:
-Kinestetik
-Verbal lingusitik
-Interpersonal-Kontekstual
-Konstruktivisme
-Kreativiti dan Inovasi
BBM:
-Kertas A4 kosong
i. Jadual
Makanan
Berkhasiat
Makanan
Tidak
Berkhasiat Nasi
Mi
Roti
Sayur-sayuran
Buah-buahan
Gandum
Ubi
Ikan
Susu
Ayam
Gula-gula
Majerin
Keju
Gula
Garam
Keropok
Burger
Aiskrim
LANGKAH 4 (10 minit)
i. Guru mengedarkan lembaran
kerja.
ii. Murid diminta mengelaskan
makanan berkhasiat dan
makanan tidak berkhasiat.
iii. Guru meminta murid bertukar
lembaran kerja dengan rakan
lain untuk sesi menyemak
jawapan.
iv. Guru berbincang bersama
Objektif (2)
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Kesederhanaan
-Rasional
-Kesyukuran
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
7/8
Kacang
Bijirinmurid KBT:
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Kemahiran Berfikir
-Belajar Cara Belajar
BBM:
-Lembaran Kerja
Rumusan Pelajaran:i. Kognitif:
- Piramid Makanan
-Kepentingan menjaga memakan
makanan seimbang
ii. Sosial:
-Memberi pujian kepada muriduntuk mengamalkan makanan
seimbang
PENUTUP (5 minit)
i. Guru merumuskan isi
pelajaran hari ini.
ii. Guru menutup pelajaran
dengan rumusan kognitif dan
sosial.
iii. Guru menyuruh murid
membuat latihan pengayaanpada buku kerja
Ilmu:-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Kesyukuran
-Kasih Sayang
-Kesederhanaan
KBT:
-Kajian Masa Depan
-Kontekstual
Refleksi Guru Pelatih:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)
8/8
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
top related