rancangan pengajaran harian pendidikan moral tahun 3 kssr

Post on 30-Nov-2015

193 Views

Category:

Documents

4 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

rancangan tahunan

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran harian Pendidikan Moral Tahun 3 KSSR

FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

1.  Mata Pelajaran dan Kelas           :  Pendidikan Moral, Tahun 3 Cempaka

2.  Nilai / Tajuk                                   :  Kerajinan / Usaha Tangga Kejayaan

3.  Bilangan Murid                            :  33 orang

4.  Masa                                              :  10.40 -11.40 pagi (60 minit)

5.  Standard Pembelajaran              : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4

6.  Objektif Pembelajaran                 : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:      

Penaakulan    :  i. menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara bersikap rajin di sekolah.

                           ii. menyatakan sekurang-kurangnya  3 kepentingan bersikap rajin di

sekolah

Perasaan       :  menceritakan sekurang-kurangnya 1 perasaan apabila bersikap rajin di sekolah

Perlakuan      :  menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari sekurang-kurangnya 2 gambar

kerajinan dari internet.

7.  Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:

Set induksi:

i. Guru menunjukkan gambar-gambar sebuah cerita, “Kura-kura dengan arnab”.

ii. Guru bersoal jawab dengan murid.

Langkah 1:

i. Guru menjana idea dengan meminta murid bercerita berdasarkan gambar-

gambar tersebut.

ii. Guru menjana idea dengan meminta murid memberi pendapat tentang nilai-

nilai dalam cerita tersebut dengan menggunakan thinking tool (Bubble Map).

iii. Guru menjelaskan nilai kerajinan.

Langkah 2:

i.              Guru mempaparkan teks cerita dan murid diminta membaca teks tersebut.

ii.             Guru menggunakan thinking tool (Human Flow Map) untuk memastikan kefahaman

murid terhadap cerita tersebut.

iii.            Perbincangan kelas dijalankan dengan mengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dan

kepentingan bersikap rajin.

Langkah 3:

i.              Dalam kumpulan, murid menggunakan internet untuk mencari 2 gambar berkaitan

kerajinan di sekolah.

ii.             Sumbangsaran perasaan murid berdasarkan gambar-gambar tersebut.

iii.            Murid menjelaskan kepentingan bersikap rajin secara lisan.

Penutup:

Guru membuat kesimpulan.

8.  EMK:

              i.      Kreativiti & inovasi – menjana idea, sumbangsaran

              ii.     TMK  - Menggunakan internet

9.  Bahan Bantu Belajar:

        Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja, peta buih

9.  Penilaian p&p:

i.      lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)

ii.     gambar-gambar yang diakses oleh murid daripada internet

iii.    murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin

Aktiviti Pengayaan:

Aktiviti Pemulihan:

10. Refleksi

             i.   30 orang murid  telah mencapai objektif yang ditetapkan.

             ii.  3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran

akan datang.

top related