67520626-cth-rph-kssr
DESCRIPTION
..TRANSCRIPT
Rancangan Pelajaran Harian Kemahiran Menulis Bahasa Malaysia
Sekolah Kebangsaan.
TEMA BERSIH DAN SIHAT
TAJUK Makanan Berzat
MASA 60 minit
FOKUS UTAMA
StandardKandungan
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
StandardPembelajaran
3.2.3 Menulis suku kata tertutup dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
FOKUS SAMPINGAN
StandardKandungan
4.1 Menyebut dan memahami unsur lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
StandardPembelajaran
4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Menulis sukukata tertutup dengan betul dengan tulisan yang kemas.
ii Menyebut nama-nama makanan berzat.
PENGISIAN KURIKULUM
Nilai : Menjaga Kesihatan
Ilmu : Sains
KBT: Kecerdasan Pelbagai – Verbal Linguistik Kreativiti dan Inovatif EMK - TMK (Power Point)
SISTEM BAHASA
Tatabahasa: Kata Nama Am.
MEDIASeni kata lagu, gambar tunggal / persembahan Power Point
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM CATATAN
Set Induksi ( 5 minit)
1. Murid mencantumkan kepingan puzzle makanan berkhasiat secara kumpulan.
2. Murid bersoal jawab berdasarkan gambar.
KBT: Kecerdasan Pelbagai : - Visual ruang- Verbal Linguistik
Teknik soal jawab
Kepingan puzzle
Langkah 1 (10 minit )
1. Murid klik gambar pada skrin.
2. Murid mengeja dan membaca perkataan yang terdapat pada skrin secara latih tubi.
3. Murid membanding beza makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat.
Nilai: Menjaga Kesihatan / Kebersihan Makanan
Ilmu : Pend. KesihatanKBT: Kecerdasan Pelbagai - Verbal Linguistik
EMK : TMK
Komputer ribaLCD
Langkah 2 ( 10 minit )
1. Beberapa orang murid diminta menulis perkataan berdasarkan gambar yang ditampal di papan kapur ( Guru memantau cara murid menulis )
2. Murid membaca perkataan secara individu, kumpulan dan kelas.
Teknik menulis secara mekanis
Kad gambar
Langkah 3 ( 15 minit )1. Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan (4 orang sekumpulan).
2. Setiap kumpulan dikehendaki menulis nama makanan berzat dengan cara yang betul. (Guru meminta murid-murid membuat apresiasi dan kritikan terhadap hasil kerja rakan)
KBT : Interpersonal
Verbal Linguistik
Nilai: Bekerjasama
Lampiran
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM
CATATAN
Langkah 4 ( 15 minit )
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid – murid.
2. Murid diminta menulis semula perkataan dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
Nilai : Berdisiplin
Le m b a r an K e r j a 1
Penutup ( 5 minit )1. Murid menyanyi sambil beraksi.2. Guru membuat rumusan isi pelajaran.
Ilmu : Pendidikan Muzik
Pentaksiran1. Guru membuat pentaksiran melalui
pemerhatian cara murid menulis perkataan.
Le m b a r an K e r j a 1
Pemulihan1. Murid menulis perkataan
mengandungi suku kata tertutup mengikut garisan putus-putus.
Le m b a r an K e r j a 2
Pengayaan1. Murid mengisi jawapan pada tempat
kosong berdasarkan gambar. Le m b a r an K e r j a 3