3rph objektivisme
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme (1)
Tarikh/ Hari : 26.3.2012 Masa : 10:30am – 11:30am
Kelas : Tahun 1 Bil. Pelajar : 15 orang
M/ Pel : Bahasa Malaysia
Tema : 1 Malaysia
Tajuk : Sukaneka
Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
i. menyambung perbualan
ii. membaca dialog yang dilengkapkan
iii. melakukan simulasi secara berpasangan
iv. melengkapkan dialog
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah membelajari tentang konsep dan penggunaan
nama dan kata kerja.
Konsep : Senaman adalah penting untuk menjaga kesihatan.
Bahan : gambar sukaneka, papan gulung, buku teks, buku aktiviti,
Nilai : kerjasama
Kemahiran : menjana idea
Langkah / masa Isi pelajaranAktiviti pengajaran pembelajaran
CatatanAktiviti guru Aktiviti murid
Set Induksi(5 minit)
1. Menunjukkan gambar pertandingan meniup belon sedang dijalankan.
1. Guru menampalkan gambar di atas papan hitam lalu bertanya soalan kepada murid.
Bilakah akan mengadakan aktiviti tersebut ?
2.Guru memberitahu kepada murid bahawa tajuk yang kita hendak belajar hari ini ialah sukaneka.
3. Guru menanyakan murid : Apakah yang patut lakukan semasa pertandingan sukaneka dijalankan?
Murid memerhatikan gambar dan berfikir.
Seorang murid diminta menjawab soalan.
Jawapan mungkin ialah hari sukan / sukaneka/ permainan.
Murid menjawab : bekerjasama
Kamahiran : Kemahiran mendengar
Teknik : menyoal
Nilai : Bekerjasama
Ilmu : PJK
BBM :Lampiran 1Gambar
PerkembanganLangkah 1 (20 minit)
Murid memerhatikan gambar pada buku teks.
Guru menyuruh murid-murid memerhatikan gambar
Guru menyuruh
Murid memerhatikan gambar dengan senyap.
Murid membaca
Kemahiran :1. K. mendengar2. K. membaca
Kemahiran
Langkah 2 (12 minit)
Guru menunjukkan dialog yang dituliskan pada layar komputer.
murid membaca dan memahami dialog yang terdapat dalam buku teks.(m/s 70)
Guru membimbing murid menyambung perbualan dalam buku teks.
Guru meminta murid melengkapkan jawapan dialog di papan gulung yang disediakan.
Guru menerang maksud dialog kepada murid.
Guru meminta murid membaca dialog secara kumpulan kelas dan kumpulan.
Guru membimbing murid melakukan sumulasi secara berpasangan secara bergilir-gilir.
Guru meminta murid memilih pasangan yang terbaik dalam aktivitimelakukan
dan memahami dialog yang terdapat dalam buku teks.
Murid memberi jawapan untuk menyambung perbualan.
Murid melengkapkan jawapan dialog yang ditulis pada papan gulung.
Muridmemberiperhatian dalam penerangan yang diberikan oleh guru.
Murid membaca dengan dialog yang dilengkapkan.
Murid melakukan simulasi secara berpasangan dengan menggunakan telofon bimbit secara bergilir-gilir.
Murid memilih pasangan yang terbaik dalam aktiviti melakukan simulasi
berfikir : Menjanakan idea
BBM :Buku teksKomputer ,LCD MenayangkanDialog m/s 70.
Kemahiran :K. bertutur
K. berfikir :Menjanakan idea
BBM : Telefon bimbitcenderamata
Langkah 3 (10 minit)
Langkah 4(10 minit)
Guru menceritakantentang satu situasi lain berserta dengan jawapan yang tidak disusun yang disimpan dalam sampul surat.(Penduduk bergotong-royong membersihkan tempat tinggal, Ah Meng tidak dapat hadir ke sekolah, Ali mengajak kawan ke perpustakaan)
Guru mengedarkan lembaran kerja.
simulasi.
Guru menyampaikan cenderamata kepada murid-murid sebagai galakkan.
Guru menggalakan murid –murid berbincang dalam 3 kumpulan untuk berbual-bual tentang satu situasi yang lain dengan menggunakan aksi yang betul secara bertatasusila.
Guru meminta murid menyusun semula jawapan mengikut urutan dan padanan yang betul.
Guru mengucapkan takniah kepada kumpulan yang berjaya berbual-bual tentang satu situasi lain.
Guru meminta murid melengkapkan dialog yang terdapat dalam lembaran kerja.
Murid menerima cenderamata dan mengucapkan terima kasih kepada guur.
Murid mengadakan berbincangan dalam kumpulan dan membentangkan jawapan di depan kelas.
Murid yang dipuji berasa gembira dan berterima kasih kepada guru.
Murid melengkapkan dialog yang terdapat dalam lembaran kerja.
Kemahiran :Perbincangan Pembentangan
K. berfikirMenjanakan ideaMenyusun fakta
BBM :Ayat-ayatSampul surat
Lampiran 2Ayat yang tidak tersusun.
Kemahiran :Membaca dan Menulis
BBMLampiran
3A,3B,3CLembaran kerja
Penutup(3 minit)
Guru merumus tentang pelajaran hari ini serta sumbangsaran dengan murid.
Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme (2)
Tarikh/ Hari : 27.3.2012 Masa : 10:30am – 11:30am
Kelas : Tahun 1 Bil. Pelajar : 15 orang
M/ Pel : Bahasa Malaysia
Tema : 1 Malaysia
Tajuk : Budaya Membaca
Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
i. membaca dialog dengan sebutan yang betul.
ii. menyebut kata ganti nama diri pertama dan kedua yang terdapat dalam
dialog.
iii. melakonkan dialog.
iv. melengkapkan dialog dalam buku aktiviti dengan kata ganti nama diri yang
sesuai.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah membelajari tentang konsep dan penggunaan
kata ganti nama diri.
Konsep : Membaca itu pelita hidup.
Bahan : ICT, kad perkataan, buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja.
Nilai : hemah tinggi, bertanggungjawab, kerajinan
Kemahiran : menjana idea
Langkah / masa
Isi pelajaranAktiviti pengajaran pembelajaran
CatatanAktiviti guru Aktiviti murid
Set Induksi(5 minit)
1.Guru menampalken gambar
1. Guru menanyakan murid apakah
1.Murid memerhati dan menjawab.
Kamahiran : Mendengar,berfikir
Langkah 1(10minit)
perpustakaan dan perpustakaan berrgerak pada papan hitam.
gambar ini ?
2.Guru meminta seorang murid menjawab soalan.
3.Guru bertanyakan apakah kegunaan perpustakaan ?
4.Guru menanyakan apakah perbezaan kegunaan dua keping gambar ini .
5.Guru memberitahu kepada murid bahawa tajuk yang kita hendak belajar hari ini ialah Budaya membaca.
1.Guru mempamerkan kad ayat-ayat dialog.
2.Guru
2.Murid menjawab.
3.Murid menjawab
4.Murid memberi pandangan.
1.Murid memerhati.
2.Murid
Teknik : menyoal
Nilai :Hemah tinggi
BBM :Gambar
Murid membaca secara kumpulan dan individu.
Kad ayat
membacakan ayat-ayat dialog dan menyuruh murid membaca dengan sebutan yang betul.
3.Guru meminta murid membaca secara kumpulan dan secara individu.
membaca.
3.Murid membaca.
PerkembanganLangkah 2 (12 minit)
1.Guru menerangkan makna ayat-ayat dialog ini.
2.Guru meminta murid menyebut kata ganti nama diri pertama dan kedua yang terdapat dalam dialog.
3.Guru meminta murid menggunakan kapur berwarna untuk membulatkan kata ganti nama diri pertama dan kedua.
4.Guru menerangkan cara penggunaan kata ganti nama diri pertama dan kedua.
1.Murid memberi perhatian dan menanyakan makna yang tidak faham.
2.Murid menjawab.
3.Murid membulatkan jawapan.
4.Murid memberi perhatian.
Kad kata ganti nama
Langkah 3(10minit)
Langkah 4(10 minit)
1.Guru meminta 2 orang murid memainkan peranan dalam melakonkan dialog secara bergilir-gilir.
2.Guru memberi galakan dan tepukan kepada murid-murid yang berlakon.
3.Guru meminta murid perlu member tepukan kepada rakan-rakan yang berlakon.
1.Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.
2.Guru meminta murid mengeluarkan buku aktiviti.
3.Guru meminta setiap kumpulan membincangkan dan menuliskan jawapan dalam buku aktiviti.
4.Guru meminta ketua kumpulan menuliskan jawapan di atas papan hitam.
5.Guru
1.Murid mencari kawan.
2.Murid perhatikan perbuatan guru.
3.Murid bertepuk tangan.
1.Murid duduk mengikut kumpulan.
2.Murid mengeluarkan buku aktiviti.
3.Murid berbincang dalam kumpulan.
4.Murid menulis.
5.Murid
membincangkan jawapan dengan murid.
6.Guru memberi tepukan dan pujian kepada murid yang membuat dengan betul.
memeriksa samada jawapan betul atau tidak.
Langkah 5(10minit)
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
2.Guru meminta murid mengisi jawapan dan menyalin ayat dengan tulisan yang kemas
1.Murid menerima lembaran kerja.
2.Murid membuat latihan.
Lembaran kerja
Penutup(3 minit)
Guru merumus tentang pelajaran hari ini serta sumbangsaran dengan murid.
Murid mendengar .
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME (3)
Tarikh/ Hari : 29.3.2012 Masa : 10:30am – 11:30am
Kelas : Tahun 1 Bil. Pelajar : 15 orang
M/ Pel : Bahasa Malaysia
Tema : 1 Malaysia
Tajuk : Desa saya indah
Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
i. membaca dan memahami maklumat.
ii. menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
iii. menyampaikan maklumat yang terdapat dalam notis di hadapan kelas
iv. mencatat maklumat dalam buku aktiviti di halaman 10.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menjalankan tugas membersihkan kelas.
Konsep : Menjaga kebersihan adalah tanggungjawab kita semua.
Bahan : alat-alat ICT, gambar , buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja
Nilai : kerjasama, bertanggungjawab
Kemahiran : menjanakan idea
Langkah / masa Isi pelajaranAktiviti pengajaran pembelajaran
CatatanAktiviti guru Aktiviti murid
Set Induksi(5 minit)
1.Guru menunjukkan gambar gotong royong.
2. Guru menanyakan kepada murid :Apakah yang mereka sedang
1. Murid memerhati.
2.Murid menjawab.
Gambar
lakukan dalam gambar ini?
3. Mengapakan mereka bergotong royong?
4.Guru memberitahu kepada murid kita mahu membelajari topik gotong royong.
3.Murid menjawab.
PerkembanganLangkah 1 (25 minit)
1. Guru mengajar murid membaca petikan.
2. Guru menyuruh murid membaca secara kumpulan dan individu.
3. Guru menerangkan maksud perkataan.
4. Guru menerangkan maklumat yang terkandung dalam notis.
1. Murid membaca.
2. Murid membaca.
3. Murid memberi perhatian.
4. Murid mendengar.
LCDComputer
5. Guru bersoal jawab dengan murid tentang maklumat dalam notis.
a. Apakah jenis petikan ini ?
b. Dimanakah gotong royong dijalankan ?
c. Bilakah gotong royong akan dijalankan ? d. Bilakah masanya gotong royong diadakan ?
e. Gotong royong diadakan pada hari apa ?
f. Dimanakah mereka berkumpul ?
g. Apakah peralatan yang perlu dibawa oleh semua penduduk semasa gotong royong dijalankan ?
h. Siapakah Abdul Rahman bin Ngah ?
6. Guru meminta murid membaca petikan secara kelas.
5. Murid menjawab.
6. Murid membaca.
Langkah 2 (17 minit)
Langkah 3 (10 minit)
1. Guru meminta 5 orang murid duduk dalam kumpulan masing-masing.
2. Guru meminta memilih seorang menjadi ketua murid.
3. Guru meminta murid melihat contoh notis yang ada dalam kelas.
4. Guru meminta murid membincang dalam kumpulan mengenai maklumat yang terdapat dalam notis.5. Guru meminta ketua murid menyampaikan maklumat yang terdapat dalam notis di hadapan kelas.
6. Guru meminta murid mempamerkan jawapan di dalam kelas.
1. Guru meminta murid keluarkan buku aktiviti di halaman 10.
2. Guru meminta murid membaca dan memahami
1. Murid duduk dalam kumpulan.
2. Murid memilih ketua kumpulan.
3. Murid memerhati.
4. Murid berbincang.
5. Murid menyampaikan maklumat.
6. Murid mempamerkan jawapan.
1. Murid membuka buku aktiviti.
2. Murid membaca.
Buku aktiviti
arahan.
3. Guru menerangkan cara membuat latihan.
4. Guru meminta murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
5. Guru meronda untuk memberi bimbingan kepada murid.
3. Murid mendengar.
4. Murid membuat latihan.
5. Murid membuat latihan.
Penutup(3 minit)
Guru merumus tentang pelajaran hari ini serta sumbangsaran dengan murid.
Penutup(3 minit)
1.Guru merumus tentang pelajaran hari ini serta sumbangsaran dengan murid.
1.Murid member
perhatian .