01.09.2015

7
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Nama Guru : Yamuna Nadarajan Sekolah : SJKT Jalan Sialang Kelas : 2 Pavalam Tarikh : 01.09.2015 Hari : Selasa Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Nama murid: 1. Piriyen 2. Rakeswaran 3. Reena Devi 4. Mathumeetha 5. Sharvines 6. Sunitha 7. Sutheswaran 8. Divya 9. Sathiswaran Tajuk : i. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KVK. ii. Membina dan menulis perkataan mengandungi suku kata KVK. Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat iii. Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 6 perkataan yang mengandungi suku kata KVK.

Upload: yamuna-nadarajan

Post on 09-Dec-2015

217 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Page 1: 01.09.2015

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Nama Guru : Yamuna Nadarajan Sekolah : SJKT Jalan Sialang

Kelas : 2 Pavalam Tarikh : 01.09.2015

Hari : Selasa Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Nama murid:

1. Piriyen

2. Rakeswaran

3. Reena Devi

4. Mathumeetha

5. Sharvines

6. Sunitha

7. Sutheswaran

8. Divya

9. Sathiswaran

Tajuk :

i. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KVK.

ii. Membina dan menulis perkataan mengandungi suku kata KVK.

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

iii. Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 6 perkataan yang mengandungi suku kata KVK.

Page 2: 01.09.2015

iv. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 6 perkataan mengandungi suku kata KVK.

Pengetahuan sedia ada:

i. Murid telah mempelajari suku kata KV+KV dan KV+KV+KV pada pembelajaran lepas.

Penerapan nilai:

Keyakinan, peka, bersungguh-sungguh, kerajinan, bekerjasama, bertolak ansur.

Kemahiran berfikir:

Menginterpretasi, meramal, menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah,

Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

(5 minit)

Slaid powerpoint. 1. Guru menanya khabar kepada murid.

2. Guru menunjukkan satu slaid powerpoint

kepada murid.

3. Guru menanyakan soalan kepada murid

tentang slaid yang ditunjukkan.

4. Para murid menjawab soalan-soalan guru.

5. Guru mengaitkan jawapan-jawapan murid

dengan pembelajaran hari ini.

6. Guru meneruskan sesi pengajaran dengan

memberitahu murid isi pelajaran hari ini.

Nilai: Peka.

KB:Menghubungkaitkan.

BBM: Papan putih, slaid

powerpoint, pembesar

suara.

Langkah 1

(15 minit)

Jom belajar KVK ! 1. Guru menampal kad gambar dan kad suku

kata KVK secara satu per satu di papan

putih.

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

Page 3: 01.09.2015

2. Guru membaca dan menyebut suku kata

KVK tersebut kepada para murid.

3. Para murid diminta untuk mengikut

sebutan guru.

4. Guru membimbing murid untuk membaca

dan menyebutkan setiap perkataan

tersebut.

5. Guru meminta para murid menyebutkan

setiap perkataan tersebut secara

kumpulan.

6. Seterusnya, guru meminta para murid

menyebutkan setiap perkataan tersebut

secara individu.

7. Guru membimbing murid sepanjang

aktiviti.

8. Guru memuji murid yang membaca dan

menyebut perkataan dengan betul.

KB : Menginterpretasi.

BBM: Kad gambar, kad

suku kata KVK,p apan putih,

pen marker.

Langkah 2

(15 minit)

Aktiviti menulis suku kata

KVK.

1. Guru mengedarkan sehelai kertas kosong

kepada setiap murid.

2. Guru menulis suku kata KVK dalam kad

manilla yang ditampal di papan putih

sambil membacakannya.

Nilai: Cermat, bersungguh-

sungguh.

KB: Menghubungkaitkan.

Page 4: 01.09.2015

3. Para murid diminta untuk bersama-sama

membaca dan menulis suku kata yang

ditulis oleh guru di kertas yang diedarkan

tadi.

4. Guru membimbing murid sepanjang

aktiviti.

5. Guru menegaskan kekemasan murid

semasa menulis dan meminta murid untuk

menulis secara betul dan kemas.

6. Para murid diminta untuk menunjukkan

kertas mereka kepada guru.

7. Guru menyemak suku kata yang ditulis

oleh murid dan kekemasan murid

menjalankan aktiviti.

BBM: Kad manila, papan

putih, pen marker, kertas

A4.

Langkah 3

(20 minit)

Aktiviti pengukuhan.

a. Membuat lembaran yang

diberi.

b. Ejaan secara lisan / tulisan.

(sekiranya perlu)

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada

murid.

2. Guru menerangkan kepada murid terlebih

dahulu perkara yang perlu dilaksanakan

oleh murid di dalam lembaran kerja

tersebut.

3. Guru meminta murid mengeja / menulis

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

KB: Menyelesaikan masalah

BBM: Lembaran kerja.

Page 5: 01.09.2015

perkataan KVK yang disebut oleh

guru.

4. Murid mengeja / menulis perkataan

KVK yang disebutkan oleh guru.

Penutup

(5 minit)

1. Guru menyimpulkan proses pengajaran dan pembelajaran tersebut dengan

menanyakan semula kepada murid apa yang telah mereka pelajari.

2. Guru menanya soalan secara umum dan para murid diminta untuk memberikan

jawapan yang betul. Soalan adalah berdasarkan kepada latihan yang diberikan oleh

guru.

Tujuan:

Guru dapat memantapkan lagi kefahaman murid berkenaan dengan isi pelajaran pada

hari tersebut.

Nilai:

Kerajinan,bekerjasama.

KB: Menghubungkaitkan.

BBM: Papan putih.

Refleksi guru pelatih:-

Page 6: 01.09.2015

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

Refleksi pensyarah / guru pembimbing :-

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________