tapak pembelajaran

20
Bahasa Melayu Tahun 4 LESTARI ALAM Nama : NURUL AINI BINTI ABDUL AZIB No i/c : 910728-03-6034 SEKOLAH KEBANGSAAN TANJUNG JENERA

Upload: iylia-rashid

Post on 24-May-2015

1.321 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Tapak pembelajaran

Bahasa Melayu Tahun 4

LESTARI ALAM

Nama : NURUL AINI BINTI ABDUL AZIBNo i/c : 910728-03-6034

SEKOLAH KEBANGSAAN TANJUNG JENERA

Page 2: Tapak pembelajaran

TAJUK :LESTARI ALAM

Objektif Pembelajaran :

membaca teks syarahan dengan

sebutan dan intonasi yang betul.

menyenaraikan empat daripada

enam langkah-langkah mengatasi

pencemaran alam sekitar dengan

betul.

mendeklamasikan syair “Salah

Siapa” dengan intonasi dan cara

yang betul.

RPH

Set Induksi

Langkah 1

Langkah 2

Langkah 3

Latihan / pengukuhan

Penutup

Page 3: Tapak pembelajaran

SET INDUKSI( 5 minit )

Page 4: Tapak pembelajaran

Apa yang akan kamu lakukan jika persekitaran kamu terdapat banyak sampah sarap?

Adakah tempat tinggal kamu bersih? Persekitaran

kita cantik atau tidak?

Page 5: Tapak pembelajaran

Dengar dengan teliti syarahan ini :

Page 6: Tapak pembelajaran

Sila baca teks syarahan ini :

Page 7: Tapak pembelajaran

Apakah maksud alam sekitar ?

Sebutkan satu faktor pencemaran.

Apakah yang dimaksudkan dengan sampah sarap yang sukar dihapuskan?

Page 8: Tapak pembelajaran

Alam sekitar adalah suasana yang wujud di sekeliling kita

Page 9: Tapak pembelajaran

Pengeluaran asap-asap kotor daripada kenderaan dan kilang-kilang.

Sampah sarap yang sukar dihapuskan.

Page 10: Tapak pembelajaran

Sampah sarap yang sukar dihapuskan ialah longgokkan

besi buruk, sungai yang dipenuhi sampah dan bangkai

binatang

Page 11: Tapak pembelajaran
Page 12: Tapak pembelajaran

Senaraikan lima punca-punca pencemaran air.

Senaraikan sekurang-kurangnya lima kesan pencemaran air.

Senaraikan lima langkah-langkah untuk mengatasi pencemaran air.

Page 13: Tapak pembelajaran

JAWAPAN

• Pembuangan sampah sarap dari kawasan perumahan

• Kegiatan pembalakan secara haram• Pembuangan sisa toksik• Penggunaan baja kimia dan racun serangga• Pembuangan bahan kumbahan• Pembuangan bahan radioaktif dan ujian

bom-bom nuklear

Page 14: Tapak pembelajaran

JAWAPAN

• Terjadinya banjir kilat• Bekalan air minuman akan terjejas• Kemusnahan habitat yang menjadi tempat

pembiakan hidupan air• Pencemaran sungai yang teruk• Memusnahkan imej negara

Page 15: Tapak pembelajaran

JAWAPAN

• Menyediakan tangki takungan bawah tanah yang dirawat

• Menambah bilangan tong sampah di pusat pengumpulan sampah

• Pemasangan perangkap sampah• Penyelenggaraan sistem perparitan berkala.• Kempen kesedaran melalui iklan TV

Page 16: Tapak pembelajaran
Page 17: Tapak pembelajaran

Apakah sikap negatif yang ditunjukkan dalam video tadi ?

Apakah sikap positif yang dapat kamu pelajari dari video tadi?

Pada pendapat kamu, mengapakah lelaki tersebut membuang sampah ke dalam sungai?

Page 18: Tapak pembelajaran

Kerja rumah: Menjawab soalan-soalan kefahaman di dalam buku teks pada

muka surat 152.

Page 19: Tapak pembelajaran

Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?

 Apakah pengajaran yang boleh diambil daripada pelajaran hari

ini?

Page 20: Tapak pembelajaran

Sekian,Terima kasih