suku kata

10
1 NORYUSMANIA JUNAIDI (UPSI DIP PAKK 2010/2011) RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH Kelas : 5 Cantik. Tarikh : 17 Julai 2012. Hari : Selasa. Masa : 30 Minit (9.30 pagi 10.00 pagi) Bil. Murid : 25 orang. Umur : 5 Tahun. Modul : Teras Asas. Tajuk/Tema : Suku Kata Terbuka. Tunjang Utama : (BM 3.0) Kemahiran Membaca. Standard Kandungan : (BM 3.4) Membina dan Membaca Suku Kata. Standard Pembelajaran : (BM 3.4.3) Membina dan Membunyikan Suku Kata Hasil Gabungan Huruf Konsonan dan Huruf Vokal. Kesepaduan Tunjang : Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- (i) membina suku kata berbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’, (ii) menulis suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’ (iii) membunyikan suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’,

Upload: alice-liss

Post on 24-Nov-2015

31 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

suku kata

TRANSCRIPT

  • 1

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

    Kelas : 5 Cantik.

    Tarikh : 17 Julai 2012.

    Hari : Selasa.

    Masa : 30 Minit (9.30 pagi 10.00 pagi)

    Bil. Murid : 25 orang.

    Umur : 5 Tahun.

    Modul : Teras Asas.

    Tajuk/Tema : Suku Kata Terbuka.

    Tunjang Utama : (BM 3.0) Kemahiran Membaca.

    Standard Kandungan : (BM 3.4) Membina dan Membaca Suku Kata.

    Standard Pembelajaran : (BM 3.4.3) Membina dan Membunyikan Suku Kata Hasil Gabungan Huruf Konsonan dan Huruf Vokal.

    Kesepaduan Tunjang :

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

    (i) membina suku kata berbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal a,

    (ii) menulis suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal a

    (iii) membunyikan suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal a,

  • 2

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    Pengetahuan Sedia ada : Murid telah didedahkan tentang huruf konsonan dan huruf vokal a.

    Kemahiran Berfikir (KB) :

    Penerapan Nilai (PN) : Keberanian, dan berdisiplin.

    Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Flash card huruf konsonan b, c, d, f, dan g, serta flash card huruf a, papan pintar, lembaran

    kerja padan suai suku kata.

    Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI) : Kecerdasan linguistik dan kecerdasan interpersonal.

    Kosa Kata : ba, ca, da, fa, ga.

  • 3

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    LANGKAH /

    MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN / BBM

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Mengingat semula

    huruf dengan

    nyanyian lagu a,b,c

    1. Guru bertanya kepada murid tentang

    siapa yang boleh menyebut huruf a

    sehingga z mengikut urutan.

    2. Guru meminta seorang murid untuk

    datang ke hadapan untuk menyebut

    huruf a sehingga z mengikut urutan.

    3. Guru memuji dan meminta murid lain

    bertepuk tangan untuk murid yang

    berjaya menyebut huruf mengikut

    urutan.

    4. Guru mengajak semua murid untuk

    mengingat huruf a hingga z

    mengikut urutan dengan menyanyikan

    lagu a,b,c.

    1. Seorang murid secara sukarela

    datang ke hadapan untuk

    menyebut huruf a sehingga z

    mengikut urutan.

    2. Murid lain bertepuk tangan untuk

    rakan mereka yang berjaya

    menyebut huruf mengikut urutan.

    3. Murid menyanyi lagu a,b,c

    bersama-sama.

    PN :

    Keberanian.

    Berdisiplin.

    MI :

    Kecerdasan

    linguistik (bahasa).

    Kecerdasan

    interpersonal.

    Langkah 1

    (10 Minit)

    Membina suku kata

    terbuka.

    1. Guru membawa masuk kotak huruf

    dan papan pintar.

    2. Guru menerangkan bagaimana cara

    untuk bermain permainan membina

    suku kata.

    3. Guru meminta seorang murid datang

    ke hadapan dan mengambil satu huruf

    1. Murid mendengar penerangan

    guru tentang cara untuk bermain

    permainan membina suku kata.

    2. Seorang demi seorang murid

    datang ke hadapan dan

    mengambil satu huruf daripada

    kotak huruf.

    PN :

    Berdisiplin.

    Keberanian.

    BBM :

    Kotak huruf.

    Papan pintar.

    Flash card huruf

  • 4

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    daripada kotak huruf.

    4. Guru arahkan murid meletakkan huruf

    yang diambil tadi pada ruangan pada

    papan pintar.

    5. Guru terus minta 4 orang murid lain

    ambil huruf dari kotak huruf sehingga

    semua ruang di papan pintar penuh.

    3. Kemudian murid letakkan huruf

    yang diambil pada ruangan pada

    papan pintar.

    4. Teruskan sehingga semua ruang

    di papan pintar penuh.

    konsonan b, c,

    d, f, dan g.

    Flash card huruf

    vokal a.

    MI :

    Kecerdasan

    linguistik (bahasa).

    Kecerdasan

    interpersonal.

    Langkah 2

    (5 Minit)

    Menulis suku kata

    terbuka :

    b + a = ba

    c + a = ca

    d + a = da

    f + a = fa

    g + g = ga

    1. Guru menunjukkan contoh cara

    menulis suku kata yang telah dibina.

    2. Guru menulis di ruangan terakhir pada

    salah satu suku kata yang telah dibina

    pada papan pintar.

    3. Guru meminta murid secara sukarela

    datang ke hadapan dan menulis di

    ruangan terakhir pada setiap suku

    kata yang telah dibina pada papan

    pintar.

    1. Murid melihat contoh dan cara

    menulis suku kata seperti yang

    ditunjukan oleh guru.

    2. Murid secara sukarela datang ke

    hadapan dan menulis di ruangan

    terakhir pada setiap suku kata

    yang telah dibina pada papan

    pintar.

    PN :

    Keberanian.

    Berdisiplin.

    BBM :

    Whiteboard

    marker.

    Papan pintar.

    MI :

    Kecerdasan

    linguistik (bahasa).

    Kecerdasan

    interpersonal.

  • 5

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    Langkah 3

    (5 minit)

    Membunyikan suku

    kata terbuka :

    ba,

    ca,

    da,

    fa,

    ga

    1. Setelah siap menulis suku kata guru

    mengajar murid untuk membunyikan

    suku kata tersebut satu persatu

    dengan guru menyebut satu persatu

    dan kemudian diikuti oleh murid.

    2. Kemudian guru sebut semua suku

    kata dan murid ikut sambil guru

    menunjukkan suku kata yang

    disebutkan.

    3. Guru meminta beberapa murid untuk

    berdiri dan menyebut dan

    membunyikan suku kata yang dibina.

    1. Murid mendengar suku kata yang

    dibunyikan oleh guru.

    2. Murid ikut atau meniru bunyi

    suku kata yang disebut oleh guru

    satu persatu.

    3. Murid membunyikan semua suku

    kata yang ditunjuk oleh guru.

    4. Beberapa orang murid berdiri

    serta menyebut dan

    membunyikan suku kata yang

    dibina.

    PN :

    Keberanian.

    Berdisiplin.

    BBM :

    Whiteboard

    marker.

    Papan pintar.

    MI :

    Kecerdasan

    linguistik (bahasa).

    Kecerdasan

    interpersonal.

    Penutup

    (5Minit)

    Lembaran kerja,

    melengkapkan suku

    kata terbuka.

    1. Guru menanggalkan papan pintar

    yang diletakkan di hadapan kelas.

    2. Guru mengedarkan lembaran kerja

    untuk semua murid bagi menguji

    kefahaman murid terhadap

    pengajaran.

    3. Guru menerangkan kepada murid cara

    untuk menyiapkan lembaran kerja

    yang diberi.

    4. Setelah murid berjaya menyiapkan

    lembaran kerja yang diberi, guru

    1. Murid mendengar penerangan

    guru.

    2. Murid menyiapkan lembaran

    yang diberikan.

    3. Murid serahkan semuala

    lembaran kerja tersebut apabila

    mereka telah menyiapkannya.

    4. Murid menyatakan pendapat

    mereka tentang aktiviti yang

    dijalankan.

    PN :

    Keberanian.

    Berdisiplin.

    BBM :

    Lembaran kerja.

    MI :

    Kecerdasan

    linguistik (bahasa).

    Kecerdasan

    interpersonal.

  • 6

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    kumpulkan semula lembaran kerja

    tersebut dan menyemaknya kemudian.

    5. Guru bertanya pendapat murid

    mengenai aktiviti yang dijalankan.

    Refleksi Guru:

    __________________________________________________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________________________________________________

    Refleksi Murid:

    __________________________________________________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________________________________________________

  • 7

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    LAMPIRAN

    FLASH CARD HURUF

  • 8

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    PAPAN PINTAR SUKU KATA

  • NAMA : _____________________________________

    ARAHAN : Cantumkan huruf di bawah untuk membentuk sukukata terbuka (KV).

    d a

    c a

    g a

    b a

    f a

  • 10

    NORYUSMANIA JUNAIDI

    (UPSI DIP PAKK 2010/2011)

    NAMA : _____________________________________

    ARAHAN : Padankan suku kata terbuka (KV) yang sama.

    ga fa

    fa ca

    da ga

    ca ba

    ba da