rph (tolak tanpa mengumpul semula)

5
remedialedu.blogspot.com Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun : 3 Afdal Tarikh : 1 April 2011 Hari : Jumaat Masa : 8.45 hingga 9.45 pagi Tajuk : Operasi tolak dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula. Kemahiran : 12.1.1 Menolak sebarang nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul semula dalam bentuk ayat dan bentuk lazim. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat 1. Menolak sebarang nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul semula dalam bentuk ayat. 2. Meletakkan pembilang pada kad nilai tempat dengan betul. 3. Mengeluarkan bilangan pembilang yang hendak ditolak dengan betul. 4. Menulis dan menyelesaikan operasi tolak dalam bentuk ayat dan bentuk lazim dengan semuanya betul. Pengetahuan sedia ada : 1. Murid sudah mengenal simbol tolak. 2. Murid boleh menolak dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula. 3. Murid boleh menolak sebarang nombor satu digit dengan dua digit tanpa mengumpul semula dalam bentuk ayat.

Upload: remedialedu

Post on 02-Jul-2015

3.194 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH (Tolak Tanpa Mengumpul Semula)

remedialedu.blogspot.com

Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Tahun : 3 Afdal

Tarikh : 1 April 2011

Hari : Jumaat

Masa : 8.45 hingga 9.45 pagi

Tajuk : Operasi tolak dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula.

Kemahiran : 12.1.1 Menolak sebarang nombor dua digit dengan dua digit tanpa

mengumpul semula dalam bentuk ayat dan bentuk lazim.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat

1. Menolak sebarang nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul

semula dalam bentuk ayat.

2. Meletakkan pembilang pada kad nilai tempat dengan betul.

3. Mengeluarkan bilangan pembilang yang hendak ditolak dengan betul.

4. Menulis dan menyelesaikan operasi tolak dalam bentuk ayat dan bentuk lazim

dengan semuanya betul.

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid sudah mengenal simbol tolak.

2. Murid boleh menolak dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula.

3. Murid boleh menolak sebarang nombor satu digit dengan dua digit tanpa

mengumpul semula dalam bentuk ayat.

Page 2: RPH (Tolak Tanpa Mengumpul Semula)

remedialedu.blogspot.com

Nilai murni : ketekunan, kesungguhan

:

Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif :

1.mensintesis : murid dapat menggabungkan idea-idea mengira menggunakan

bahan konkrit untuk mendapatkan jawapan.

2. menilai : murid membuat pertimbangan dalam memilih bahan-bahan

yang sesuai dalam operasi tolak.

3. menjana idea: murid mengemuka idea untuk menolak dua nombor tanpa

mengumpul semula.

Bahan Bantu Mengajar:

Kad nombor

Pembilang

Puzzle Matematik

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 minit)

Menyusun turutan

nombor dari besar ke

kecil

*Mengulangkaji

pelajaran lepas

Contoh:

18 0

Guru memberikan kad-kad

nombor kepada pelajar.

Guru meminta murid agar murid

menyusun kad-kad nombor

tersebut mengikut tertib

menurun.

Guru mengaitkan dengan isi

pelajaran iaitu penolakan yang

melibatkan nilai menjadi

semakin kecil/berkurangan.

BBM:

Kad nombor

Langkah 1

( 20 minit)

menolak nombor 2-

digit dan nombor 2-

Guru menunjukkan pada murid

cara meletakkan pembilang

BBM:

- Pembilang

Page 3: RPH (Tolak Tanpa Mengumpul Semula)

remedialedu.blogspot.com

digit; menggunakan

bahan konkrit

* guru menunjukkan

pengiraan

menggunakan

pembilang dengan

meletakkan pada nilai

tempat yang

disediakan.

* 29 – 16 = 13

pada kad nilai tempat.

Murid bersama-sama mengikut

apa-apa yang ditunjukkan oleh

guru.

Murid mengeluarkan pembilang

yang tidak diperlukan untuk

mendapatkan jawapan.

35 – 24 = 11

32 – 11 = 21

43 – 22 = 21

45 – 21 = 24

Murid dibimbing oleh guru

untuk menyelesaikan

soalan-soalan tersebut.

kayu chopstik

- Kad nilai

tempat

KBKK:

Menjana idea,

menilai

Nilai:

Ketekunan

Langkah 2

( 15 minit)

Menyelesaikan

operasi tolak dalam

bentuk ayat kepada

bentuk lazim

29 – 15 = 14

Guru memberikan beberapa

soalan kepada murid dalam

bentuk ayat.

Guru menunjukkan cara

menyelesaikan operasi tolak

daripada bentuk ayat kepada

bentuk lazim.

BBM:

Papan putih

kecil

KBKK:

Menjana idea,

menilai

Page 4: RPH (Tolak Tanpa Mengumpul Semula)

remedialedu.blogspot.com

pengajaran

kepada bentuk

lazim

didedahkan

29 – 15 = 14

2 9

- 1 5

Murid dibimbing menyelesaikan

operasi tolak daripada bentuk

ayat kepada bentuk lazim.

Murid menyelesaikan soalan

yang telah diberikan oleh

guru.menggunakan garis

nombor mendapatkan jawapan

dengan bimbingan guru.

35 – 23 =

25 – 13 =

45 – 21 =

44 – 22 =

Nilai:

Ketekunann

Langkah 3

( 10 minit)

Pengukuhan

- Permainan puzzle

matematik.

Guru menyediakan soalan-

soalan yang dilekatkan pada

kepingan puzzle.

Murid mnyelesaikan soalan

pada kepingan puzzle dengan

membuat pengiraan dalam

bentuk lazim di atas kertas.

Setelah memperoleh jawapan,

murid mencari jawapan kepada

soalan dengan melengkapkan

papan puzzle yang berisi

jawapan.

Teknik: Latih

tubi

BBM:

Papan puzzle

KBKK:

Menjana idea,

Nilai:

kesungguhan

14 11 23

25 34 24

15 18 14

3 5

- 2 4

_______________

-

Page 5: RPH (Tolak Tanpa Mengumpul Semula)

remedialedu.blogspot.com

Penutup

( 2 minit )

Penutup Kognitif

* Guru memberi

soalan tambahan

sebagai pengukuhan

Guru merumus mengenai apa

yang telah dipelajari pada hari

ini.