rph tahun 4 pecahan

7
SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL UNIVERSITI MALAYSIA SABAH PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN 2 TZ20006 TAJUK : MEMBINA SATU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Tugasan Individu) NAMA : TITTY BINTI ONDOI – CT11210452 YUSRI BIN SAIRI – Ct 11810086 RAMZTIE JOHNNY AHBIN @ ALBERT – CT11210448 JEARY JASMIE PROGRAM : PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG) NAMA PENSYARAH : ENCIK SHARIFF SALLEH TARIKH SERAHAN : 9 MAC 2013

Upload: yusri-sairi

Post on 14-Aug-2015

822 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

penambahan pecahan

TRANSCRIPT

Page 1: RPH tahun 4 pecahan

SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL

UNIVERSITI MALAYSIA SABAH

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN 2

TZ20006

TAJUK :

MEMBINA SATU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Tugasan Individu)

NAMA : TITTY BINTI ONDOI – CT11210452

YUSRI BIN SAIRI – Ct 11810086

RAMZTIE

JOHNNY AHBIN @ ALBERT – CT11210448

JEARY JASMIE

PROGRAM : PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG)

NAMA PENSYARAH : ENCIK SHARIFF SALLEH

TARIKH SERAHAN : 9 MAC 2013

Page 2: RPH tahun 4 pecahan

Mata pelajaran : Matematik

Kelas / Masa : 4 Bestari / 8.30 – 9.30 (60 minit)

Unit : Pecahan

Sub-unit : Tambah pecahan

Objektif : Menambah dua pecahan wajar dengan penyebut hingga 10

Hasil pembelajaran : Menambah dua pecahan wajar dengan penyebut sama hingga 10

dalam bentuk termudah

(a) 1 sebagai pengangka untuk kedua-dua pecahan

(b) Dengan pengangka yang berbeza

BBM : Tayangan slaid, piring kertas, kad imbas, lembaran kerja, LCD

Projektor, kertas A4, komputer riba.

Pengetahuan sedia ada :

(a) Murid tahu pecahan setara

(b) Murid tahu konsep pecahan

Langkah Aktiviti Catatan

Set induksi

5 minit

(8.30 - 8.35

pagi)

Guru menunjukkan satu tayangan slaid tentang

kaedah pembelajaran penambahan pecahan.

Murid diminta untuk melihat bagaimana rakan mereka

di luar negara melakukan penambahan pecahan.

BBM :

Slaid “Just A

Fraction”

LCD projektor

Komputer Riba

Langkah 1

20 minit

(8.35 – 8.55

pagi)

1, Guru meletakkan keratan-keratan piring kertas

diatas meja yang berlabel meja sumber (MS). Sebuah

meja berlabel meja operasi (MO) dibiarkan kosong.

(Semua operasi pecahan akan dilakukan di MO).

2, Guru menulis di papan tulis : 12

+ 12

3, Guru mengambil sekeping keratan piring kertas

Page 3: RPH tahun 4 pecahan

berlabel 12

dari MS dan meletakkannya di MO.

4, Guru bertanya kepada murid keratan mana yang

perlu diambil untuk melengkapkan soalan tadi.

5, Murid memberi respon dan guru menunjukkan cara

kerja di MO.

6, Guru menegaskan bahawa semua pecahan mesti

ditukar kepada bentuk termudah.

7, Murid didedahkan dengan kaedah pengiraan

bertulis bagi mengukuhkan pemahaman mereka.

BBM :

Keratan piring

Kertas A4

Langkah 2

15 minit

(8.55 – 9.10

pagi)

1, Guru meletakkan kad imbas pada papan tulis.

2, Beberapa murid diminta untuk melakukan operasi

menambah pecahan di MO dengan bantuan guru.

BBM:

Kad imbas

Langkah 3

15 minit

(9.10 – 9.25

pagi)

1, Murid diberikan lembaran kerja.

2, Murid diminta untuk melakukan pengiraan melalui

kaedah simulasi dan juga kaedah pengiraan.

BBM:

Lembaran kerja

Penutup

5 minit

(9.25 – 9.30

pagi)

1, Kuiz pendek penambahan pecahan. BBM:

Kad imbas

Refleksi :

Page 4: RPH tahun 4 pecahan

Lampiran

Contoh kad imbas

Contoh keratan piring kertas

110

19

18

17

16

15

14

13

12

Page 5: RPH tahun 4 pecahan

Lampiran

Contoh lembaran kerja

Nama : _____________________________________

Selesaikan soalan berikut dengan bentuk pecahan yang betul

1.12

+ 14

=

2.13

+ 16

=

3.14

+ 18

=

4.12

+ 110

=

5.14

+ 14

=

Selesaikan soalan berikut dengan menunjukkan langkah pengiraan

1.12

+ 12

=

2.16

+ 16

=

3.14

+ 12

=

Page 6: RPH tahun 4 pecahan

4.15

+ 12

=

5.13

+ 16

=