rph tahun 3
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA MELAYU
TAHUN 3
MATA PELAJARAN :Bahasa Melayu
NAMA KUMPULAN :kumpulan 2 (PGSR / BM802)
TARIKH :10 Mei 2010
MASA :08.10-9.10
TAHUN : 3 Gemilang
TEMA :Mari Bertani
TAJUK :Buah-buahan
BILANGAN MURID :26 Orang
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan
tidak formal
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang
sesuai
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan
Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan
teks tentang sesuatu tajuk
1
Huraian Hasil Pembelajaran (HPP)
Fokus Utama
5.1 Aras 2 i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan
pada intonasi berdasarkan tanda baca.
8.1 Aras 3 i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.
Fokus Sampingan
1.1Aras 1 i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan dengar
dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1 Aras 3 i. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
8.2 Aras 3 i. Membina pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks.
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
i. Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara
secara bertatasusila.
ii. Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul
iii. Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan gambar
Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa-Morfologi - Kata Kerja
: Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat
: Sistem ejaan – Kata dasar / Kata terbitan ( bajak-membajak )
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.
2
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir : menjana idea
Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual
Nilai : Bersyukur, berdikari
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar
rumah / kawasan tampat tinggal
Bahan Sumber P & P : Gambar ( Pokok Kelapa, Pisang) petikan, radio dan
cekera padat,Kad Perkataan, Benda maujud ( pisang, daun kelapa )
Penekanan Konsep 5P :
i. Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis
ii. Penyerapan : Sains, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik.
iii. Penilaian : Murid mengeja perkataan dan ayat, menulis ayat
dengan tanda baca dan imbuhan yang betul
iv. Pemulihan : Menulis perkataan berimbuhan, menulis ayat
tunggal
v. Pengayaan : Membina ayat majmuk yang gramatis
LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Muzik ( Lagu
Bercucuk
Tanam )
Sumber P&P:
Radio
Guru meminta murid mendengar muzik lagu
melalui radio
Murid mendengar dengan teliti lagu yang
diperdengarkan
Guru dan murid menyanyikan lagu bersama-
sama
Bersoal jawab tentang lagu
KP - muzik
Perkembangan
Langkah 1
(8 minit)
Aktiviti 1
Guru menunjukkan buah pisang dan daun kelapa
Guru dan murid bersoal jawab.
Ilmu: Sains
BCB –
mendengar
3
Sumber P&P:
Buah pisang
dan daun
kelapa
Soalan lisan; Namakan buah ini ?
Apakah kegunaan daun kelapa ini?d
Aktiviti 2
Guru membaca petikan tentang tajuk. Murid mendengar dengan teliti
dengan teliti
Teknik
bercerita
KP:
interpersonal
Langkah 2
(12 minit)
Sistem ejaan :
tanam =
menanam,bajak
= membajak
Aktiviti 1
Guru meminta murid membaca petikan dialog
yang diberi
Murid membaca perkataan dan ayat secara
mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang
betul
Aktiviti 2
Guru meminta murid membaca petikan dialog (
bacaan mentalis).dan
Mencatat perkataan berimbuhan
Aktiviti 3
Guru mengemukakan soalan lisan tentang
petikan dialog yang telah dibaca.
Murid memberikan perkataan berimbuhan
yang terdapat dalam petikan
BCB: bacaan
mentalis,
Teknik
bersoal jawab
KP:
Interpersonal
Nilai: berdikari
Sumber P&P:
Petikan
Langkah 3
(15 minit)
Ayat Tunggal,
Ayat Majmuk
Aktiviti 1
Guru meminta murid membina ayat secara
lisan berpandukan kad perkataan yang
disediakan.
Murid membina ayat tunggal secara lisan
berpandukan kad perkataan yang diberi
Aktiviti 2 (Aktiviti Kumpulan )
Guru meminta setiap kumpulan murid menulis
Ilmu: Kajian
Tempatan
KB: Menjana
idea
Sumber P&P:
-Gambar
4
1 ayat tunggal dan 1 ayat majmuk
berpandukan gambar
Guru membuat ulasan tentang ayat yang
disampaikan dan membuat pembetulan
tentang penggunaan perkataan yang betul
dalam ayat
-Kad
perkataan
Langkah 4
( 15 minit )
Isi - Ayat
Majmuk
Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan
Kumpulan 1 – Murid menulis ayat secara terkawal
dengan membubuh perkataan pada tempat
kosong .
Kumpulan 2 – Murid menulis ayat majmuk dengan
rangkaikata yang disediakan
Kumpulan 3 – Murid membina 5 ayat berdasarkan
gambar yang disediakan
Pemulihan – menulis perkataan berimbuhan
KBCB:
mencatat
KP:
interpersonal
Sumber P&P:
Lembaran
kerja
Penutup
(5 minit)
Guru membuat rumusan tentang tajuk yang telah
dipelajari
-Apakah kebaikan berkebun sayur ?
- Menyanyi bersama lagu,”Buah-buahan”
Rumusan isi
pelajaran
Penerapan
nilai-nilai
murni.
Refleksi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
5