rph tahun 2 - lipatan dan gntingan

Upload: syednarol-nordin

Post on 09-Apr-2018

301 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan

    1/6

    RANCANGAN PERSEDIAAN MENGAJAR

    PENDIDIKAN SENI VISUAL

    MATA PELAJARAN : Pendidikan Seni Visual

    KELAS : 2 Arif

    TARIKH : 16 Mac 2010

    MASA : 8.15 9.15 pagi

    BILANGAN MURID : 20 orang

    BIDANG : Membuat Corak Dan Rekaan

    TEMA / TAJUK : Kad Ucapan Hari Jadi

    TEKNIK : Guntingan Dan Tampalan

    PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-murid pernah melihat dan menerima kad ucapan

    Harijadi.

    OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat :-

    1. Menghasilkan corak dengan menggunakanpelbagai teknik, bahan dan alat.

    2. Menggunakan motif geometri sebagai corak padakad ucapan.

    KBKK : Mengenalpasti, membanding beza , menjana idea dan

    menghubungkait.

    PENERAPAN NILAI : Menghargai estetika, sabar, tekun dan berhati-hati

    GABUNG JALIN : Matematik

    ALAT BANTU MENGAJAR : Sukatan Pelajaran PSV KBSR, Huraian Sukatan Pelajaran

    PSV Tahun 2, Rancangan Tahunan PSV KBSR, Pelbagai Kad

    Ucapan

    ALAT DAN BAHAN-BAHAN : Gunting, kertas warna, kad manila ,gam ,LCD , Laptop ,

    pembesar suara dan kek.

  • 8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan

    2/6

    LANGKAH /

    MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALATAN / CATATAN

    Set induksi

    (5 minit)

    Murid menyedari

    berbagai cara bolehdilakukan untuk

    meraikan hari jadi

    seseorang .

    1. Guru meletakkan sebiji kekdi atas meja di hadapan

    kelas.

    2. Guru mengingatkan muridtentang harijadi seorang

    murid dalam kelas.

    3. Guru menjemput muridtersebut ke hadapan kelas.

    4. Guru meminta murid lainmenyanyikan Lagu SelamatHari Jadi dengan iringan

    muzik.

    5. Guru mengaitkan sambutanhari jadi itu dengan isi

    pembelajaran

    KBKK : KBKK (Kritis)

    ALAT :

    Kek ,

    LCD , Laptop,

    Pembesar suara

    Langkah 1

    (5 minit)

    Penerangan tajuk,

    alat dan bahan

    1. Guru menerangkan tajukpelajaran.

    2. Guru menerangkan alat danbahan yang digunakan untuk

    menghasilkan corak pada

    kad ucapan

    3. Alatannya ialah :i. Kertas warna

    ii. Kad Manilaiii. Gamiv. Gunting

    Alat dan bahan :

    Kad Manila, kertaswarna, gam dan

    gunting

  • 8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan

    3/6

    Langkah 2

    (10 minit)

    Penerangan dan

    Demonstrasi

    1. Guru menunjukkanbeberapa contoh kad

    ucapan hari jadi yang telah

    siap , yang ditampal dengan

    corak geometri.

    2. Guru menerangkan caramenghasilkan corak

    geometri pada kad ucapan

    berdasarkan teknik

    guntingan dan tampalan.

    3. Guru menjelaskan mengenaicorak geometri dan

    menunjukkan beberapa

    contoh kepada murid.

    4. Guru mengedarkan kepadamurid sekeping kad dan

    kertas warna.

    5. Guru tunjukkan cara melipat, menggunting dan

    menampal corak di atas kad.

    CARA PENGHASILAN

    Langkah 1 :

    Sediakan sekeping kad

    manila.

    KBKK :

    Menilai,

    mengenalpasti,

    membanding beza

    Nilai :

    Menghargai estetika,

    bersabar, tekun dan

    berhati-hati

    LANGKAH /

    MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALATAN / CATATAN

  • 8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan

    4/6

    Langkah 2 :

    y Ukur kertas warnasepanjang 12cm x

    6cm

    Langkah 3 :

    y Lipat kertas lukisankepada dua

    bahagian.

    y Ukur 2cm padabahagian tepi kertas

    yang dilipat

    y Mengukur danmenanda garisan

    yang hendak

    dipotong di atas

    kertas warna.

    Langkah 4

    y Guru akanmenunjukkan cara

    menggunting

    mengikut tanda

    garisan yang telah

    dibuat.

    Nilai :

    Menghargai estetika,

    bersabar, tekun dan

    berhati-hati

    12 cm

    6 cm

  • 8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan

    5/6

    LANGKAH /

    MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALATAN / CATATAN

    Langkah 3

    (25 minit)

    Aktiviti murid 1. Guru mengarahkan muridmemulakan aktiviti

    2. Murid digalakkanmenggunakan pelbagai jenis

    warna mengikut kreativiti

    dalam penghasilan lipatan

    dan guntingan.

    3. Guru memantau setiappergerakan murid

    4. Guru membimbing muridmengemas kini penandabuku yang telah siap

    dianyam

    5. Murid melakukan aktivitimengemas, menghias,

    menebuk lubang dan

    mengikat reben pada lubang

    KBKK :

    Menilai

    Nilai :

    Menghargai estetika,

    bersabar, tekun dan

    berhati-hati

    Langkah 4

    Penilaian(10 minit)

    Apresiasi, kritikan seni

    dan nilai estetika

    1. Guru memilih seorangdaripada setiap kumpulanuntuk menerangkan karya

    masing-masing

    2. Guru menjelaskanpenggunaan elemen Asas

    Seni Reka dalam karya

    3. Murid diminta menyatakanperasaan masing-masing

    semasa melakukan aktiviti

    seni

    KBKK : Menilai

    Nilai : Menghargai

    nilai estetika, Sensitif

    dan peka

    Penutup

    (5 minit)

    Pengukuhan 1. Guru memaklumkan kepadamurid bahawa karya mereka

    boleh digunakan sebagai

    penanda buku

    KBKK :

    Menilai,

    mengenalpasti,

    berfikir secara kreatif

  • 8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan

    6/6