rph-sejarah-tahun-4
DESCRIPTION
format plc pdpTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Sekolah SJK C Chun Yin Tarikh 11-4-2014
Kelas Tahun 4 Merah Saiz Kelas 34 orang
Waktu 7.45 a.m. –8.45 a.m. Tempoh (Minit) 60
Mata Pelajaran SejarahBidang Pembelajaran
Konsep
Topik Zaman Air Batu
Tema Maksud dan perubahan pada Zaman Air Batu
Konsep Utama
2.1.1 Menyatakan maksud Zaman Air Batu2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada Zaman Air Batu
RasionalK2.1.4 Menyatakan keperluan menghargai alam sekitar
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat;i. Menyatakan maksud zaman air batu.ii. Menjelaskan perubahan-perubahan yang berlaku pada zaman
air batuiii. Menyenaraikan dua keperluan menghargai alam sekitar
Hasil Pembelajaran
Standard Prestasi (DSP) B1D2E1: menyatakan maksud dan proses yang berlaku pada Zaman Air BatuB2D2E1: menjelaskan proses perubahan zaman air batuB4D2E1: menganalisis keperluan menghargai alam sekitar
Pengetahuan Lepas Murid
Murid memahami maksud sejarah
Kemahiran Saintifik dan Kemairan Berfikir
Menghubungkaitkan
Sikap Saintifik / Nilai Murni / Nilai Patriotisme
Nilai Murni: bersyukur Kemahiran Pemikiran Sejarah: Elemen asas sejarah Elemen Kewarganegaraan: menghargai alam sekitarTMK: kemahiran menggunakan laman web
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
(1) Rujukan Laman web
(2) Alat Komputer, LCD, DVD.
(3) Bahanslaid powerpoint, buku latihan, alat tulis, lampiran latihan.
Pendekatan Konstruktivisme
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pembelajaran
Pengajaran
Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan
Pembelajaran (Tindakan Guru
dan Aktiviti Murid)
Jangkaan
Pemikiran
Murid
Catatan /
Nota
CATATA
N
Fasa 1
SET INDUKSI /
PENGENALAN
( 5 minit)
Ice age
glacier
1. Menonton tayangan video tentang ice age dan glacier (runtuhan air batu yang mencair)
Glacier ialah
sungai yang
mengandungi
cebisan air
batu
Fasa 2
PERKEMBANGAN
(Penerokaan)
( 15 minit)
Cuaca panas
Cuaca sejuk
1. Bercerita tentang keadaan semasa cuaca sejuk dan cuaca panas berdasarkan gambar yang ditonton.
2. Melihat gambar keadaan bentuk muka bumi melalui slaid powerpoint
3. Kerja kumpulan: Perbincangan ringkas tentang perbezaan cuaca sejuk dan cuaca panas.
4. Soal jawab antara guru dengan murid daripada setiap kumpulan.
Cuaca panas manusia berpakaian nipis dan sebaliknya.
Fasa 3
PERKEMBANGAN
(Penerangan)
( 15 minit)
Pergerakan glacier
1. Menerangkan keadaan bumi zaman ais dan zaman sekarang berpandukan slaid powerpoint.
2. Kerja kumpulan: Nyatakan keadaan bumi zaman ais dan zaman sekarang.
3. Menyatakan nama lautan dan dataran yang terpapar pada slaid powerpoint.
Bentuk bumi sama sahaja sejak dari zaman dahulu
Fasa 4
PERKEMBANGAN
(Penerangan)
( 20 minit)
Lautan,
daratan,
penjagaan
alam sekitar
4. Murid cuba menyiapkan tugasan yang diberikan oleh guru.
5. Membentangkan hasil dapatan berdasarkan lampiran latihan yang diberikan.
6. Murid menyatakan keperluan menjaga alam sekitar.
Tugasan
sejarah
sangat susah
Fasa 5
Penutupan
Zaman ais,
lautan,
daratan,
7. Guru membuat rumusan sambil meminta murid-murid mengimbas kembali segala fakta yang baru diajar.
Belajar
sejarah
bukan susah
(Pentaksiran)
( 5 minit)
penjagaan
alam sekitar
sebenarnya
七大洲
七大洋
1. 写出世界的三大洲。1. ----------------------------2. ----------------------------3. ----------------------------
2. 写出世界的三大洋。1. ----------------------------2. ----------------------------3. ----------------------------
3. 说出我们必须环保的两个原因。1. -----------------------------------------------------------。
2. -----------------------------------------------------------。