rph kssr jawi

8
Rancangan Pengajaran Harian Tahun Satu KSSR Mata pelajaran : Pendidikan Islam Kelas : Tahun 1 budi Tarikh : 4 Februari 2012 Masa : 8.40-9.40 Pagi Bilangan murid : 30 orang (lelaki:12; perempuan:18) Bidang : Jawi Standard kandungan : 6.1: Mengenal menyebut dan menulis huruf- huruf jawi tunggal Standard pembelajaran : 6.1.1: Mengenal, menyebut dan menulis huruf- huruf jawi tunggal dengan betul. Isi pelajaran : Huruf-huruf jawi tunggal ( بdan ب) Objektif : murid dapat: Aras 1: Mengenal dan menyebut huruf بdan بdengan betul setelah diperkenalkan oleh guru/ dengan menggunakan kad imbasan. Aras 2: Menulis huruf بdan بmengikut kaedah yang betul selepas melakukan lakaran di udara/ selepas tunjuk cara dari guru. Aras 3: Menulis huruf بdan بyang diimlakkan oleh guru setelah aktiviti latih tubi dijalankan. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mempelajari dan mengenali huruf sebelum ini. Kemahiran berfikir : Banding beza bentuk huruf بdan ب. (Domain kognitif) 1

Upload: dhiyaul-haq

Post on 30-Dec-2014

771 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

jawi

TRANSCRIPT

Page 1: rph kssr jawi

Rancangan Pengajaran Harian Tahun Satu KSSR

Mata pelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : Tahun 1 budi

Tarikh : 4 Februari 2012

Masa : 8.40-9.40 Pagi

Bilangan murid : 30 orang (lelaki:12; perempuan:18)

Bidang : Jawi

Standard kandungan : 6.1: Mengenal menyebut dan menulis huruf-huruf jawi

tunggal

Standard pembelajaran : 6.1.1: Mengenal, menyebut dan menulis huruf-huruf

jawi tunggal dengan betul.

Isi pelajaran : Huruf-huruf jawi tunggal (ب dan ت )

Objektif : murid dapat:

Aras 1: Mengenal dan menyebut huruf dan ب dengan ت

betul setelah diperkenalkan oleh guru/ dengan

menggunakan kad imbasan.

Aras 2: Menulis huruf ب dan ت mengikut kaedah yang betul

selepas melakukan lakaran di udara/ selepas tunjuk

cara dari guru.

Aras 3: Menulis huruf dan ب yang diimlakkan oleh guru ت

setelah aktiviti latih tubi dijalankan.

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mempelajari dan mengenali huruf

sebelum ini.

Kemahiran berfikir : Banding beza bentuk huruf dan ب .ت (Domain

kognitif)

1

Page 2: rph kssr jawi

Penerapan nilai : Berusaha dan bersungguh-sungguh, mencintai

penulisan jawi (elemen keusahawanan/ TMK)

Kaedah pengajaran dan pembelajaran:

1. Sumbang saran

2. Soal jawab

3. Latih tubi

4. Tunjuk cara

5. Pandang sebut

Pentaksiran pengajaran dan pembelajaran:

1. Soalan lisan

2. Latihan bertulis

3. Imlak

Bahan bantu mengajar:

1. Filem bujang lapok

2. Kad imbasan huruf jawi

3. Permainan boling

4. Plastesin

2

Page 3: rph kssr jawi

Langkah

pengajaran/

masa

Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Mukaddimah

(2 minit)

Bacaan doa:

م� الله� ب�س�

م�ن� ح� الر�

يم� ح� الر�

م� �ل�له� ت�ح� "ا اف�

ت�ك� ع�ل�ي�ن�ا ك�م� ح�

ر ان�ش� ع�ل�ين�ا و�

ائ�ن� م�ن ز� خ�

ت�ك� م� ح� ي�ا ر�

م� ح� ر� أ�

." م�ين� ح� الر�

Bacaan syahadah:

د� ه� � أ�ن "ا�ش� ال

�ل�ه� � إ الله� إ�ال

د� ه� أ�ش� أ�ن� و�

د- م� ح� ول� م� س� ر�

1. Seorang murid diminta

oleh guru untuk

mengetuai bacaan doa.

2. Murid-murid lain diminta

untuk mengikut bacaan

doa

bersama-sama/mengamin

kan bacaan doa.

3. Semua murid melafazkan

kalimah syahadah

bersama-sama.

3

Page 4: rph kssr jawi

الله

Langkah

pengajaran/

masa

Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

1. Fasa persediaan

(13 minit)

1.1 pemerhatian

(set induksi)

Filem bujang lapok

Soalan:

1. Ini cerita apa?

2. Di manakah

mereka belajar?

3. Apakah yang

mereka

pelajari?

1.1.1 Murid diarahkan

menonton tayangan

filem bujang lapok.

1.1.2 Sumbang saran

antara guru dengan

murid mengenai

tayangan filem

tersebut.

1.1.3 Murid menjawab

soalan guru.

1.1.4 Jawapan murid

dikaitkan dengan tajuk

pelajaran.

Kecerdasan:

1. Visual

Kaedah:

1. Sumbang saran

Bahan bantu

mengajar:

1. Filem bujang lapok

1.2 Analisis Kad imbasan huruf

: ت dan ب

Soalan:

1. Bagaimanakah

bentuk huruf

1.2.1 Murid ditunjukkan kad

imbasan yang tertera

huruf ب dan ت.

1.2.2 Murid diperkenalkan

huruf tersebut.

1.2.3 Murid diminta

menyebut huruf-huruf

tersebut berulang kali

secara individu,

berpasangan dan

berkumpulan.

Kemahiran berfikir:

1. Banding beza

Kaedah:

1. Pandang sebut

2. Latih tubi

3. Soal jawab

Bahan bantu

mengajar:

1. Kad imbasan

4

ت ب

Page 5: rph kssr jawi

2. Bagaimanakah

bentuk huruf

3. Apakah

persamaan

huruf ب dan

4. Apakah

perbezaan

antara huruf ب

dan ت?

1.2.4 Penerangan

mengenai perbezaan

antara huruf ب dan

sambil bersoal ت

jawab.

1.2.5 Murid mengenalpasti

persamaan dan

perbezaan huruf ب

dan ت dengan betul.

2. Fasa imaginasi

(20 Minit)

2.1 Penjanaan

idea

Huruf ب dan ت 2.1.1 Murid ditunjukkan

cara menulis huruf ب

dan ت yang betul.

2.1.2 Murid-murid diminta

melakar huruf di

udara, di meja dan di

belakang kawan

dengan jari.

2.1.3 Murid menulis huruf

atas kertas ت dan ب

atau buku dengan

menggunakan kaedah

yang betul.

Kemahiran belajar:

1. Menulis dengan

betul

Kaedah:

1. Tunjuk cara

Pentaksiran:

1. Latihan menulis

2.2 Sintensis idea Huruf ب dan ت 2.2.1 Murid diminta

membentuk huruf ب

dan ت dengan

plastesin.

5

Page 6: rph kssr jawi

2.2.2 Murid menyusun

plastesin mengikut

huruf.

3. Fasa perkembangan

(20 minit)

3.1 Penambaikan Permainan boling 3.1.1 Murid diminta

bersedia untuk

bermain boling.

3.1.2 Murid bermain

permainan boling.

3.1.3 Murid diminta untuk

menyebut huruf yang

jatuh hasil dari

balingan boling.

3.2 Menilai Huruf ب dan ت 3.2.1 Murid diminta

bersedia untuk aktiviti

imlak.

3.2.2 Aktiviti imlak

dijalankan.

3.2.3 Murid menulis huruf

yang disebut oleh

guru.

3.2.4 Penulisan murid

dipantau dan diteliti

oleh guru.

3.2.5 Murd ditunjukkan cara

yang betul untuk

membentuk huruf.

Nilai:

1. Bersungguh-

sungguh

Pentaksiran:

1. Imlak

4. Fasa pelaksanaan

(8 minit)

4.1 pelaksanaan Menyebut semula 4.1.1 Murid diminta Pentaksiran:

6

Page 7: rph kssr jawi

huruf yang telah

dipelajari

menyebut semula

huruf-huruf yang telah

dipelajari.

4.1.2 Murid menyebut

huruf-huruf tersebut.

4.1.3 Bersoal jawab tentang

persamaan dan

perbezaan bentuk

huruf ب dan ت.

1. Soalan lisan

4.2 Amalan

berterusan

Penutup sosial:

Kerja lanjutan:

menulis semula

huruf-huruf yang

telah dipelajari hari

ini.

4.2.1 Murid diingatkan

supaya mengulangkaji

pelajaran di rumah.

4.2.2 Lembaran kerja

diedarkan untuk

tugasan lanjutan.

4.2.3 Murid dingatkan

supaya mendapatkan

tandatangan ibu bapa

setelah selesai

membuat tugasan.

Arahan:

Murid wajib

mendapatkan

tandatangan ibu bapa

seperti yang telah

ditetapkan.

Refleksi kendiri:

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

Ulasan pensyarah pembimbing:

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

7

Page 8: rph kssr jawi

8