rph kemahiran manipulatif pendidikan khas tahun 1 kssr

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Nama Guru: Saidatul Nazira binti Mohd Rosley Mata Pelajaran : Pengurusan Kehidupan –Kemahiran Manipulatif Kelas: Tahun 1 Orkid Masa : 0810-0910 pagi Tarikh: 11 September 2015 Bilangan Murid: NAMA Kehadiran NAMA Kehadiran Adrian anak Ivy Nur Husnina binti Mohamad Hazim Bong Pei Ling Safarindu binti Abdul Kadir Chai Yu Qing Jaysusley anak Tumi Mohd Halmi bin Abdul Rahman Zanatter Lim Mohd Zairul Ezairel Teves Requelme anak Aris Nur Fatisha binti Sahminan Mikha Clarry anak Tan Topik Motor Halus Standard Kandungan 3.1 Meniru bunyi-bunyian Standard Pembelajaran 3.1.1 mengajuk kembali bunyi haiwan

Upload: patrick-johnson

Post on 02-Feb-2016

572 views

Category:

Documents


31 download

DESCRIPTION

RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Nama Guru: Saidatul Nazira binti Mohd Rosley Mata Pelajaran : Pengurusan Kehidupan –Kemahiran Manipulatif

Kelas: Tahun 1 Orkid Masa : 0810-0910 pagi

Tarikh: 11 September 2015

Bilangan Murid: NAMA Kehadiran NAMA Kehadiran

Adrian anak Ivy Nur Husnina binti Mohamad HazimBong Pei Ling Safarindu binti Abdul KadirChai Yu Qing Jaysusley anak TumiMohd Halmi bin Abdul Rahman Zanatter LimMohd Zairul Ezairel Teves Requelme anak ArisNur Fatisha binti Sahminan Mikha Clarry anak Tan

TopikMotor Halus

Standard Kandungan 3.1 Meniru bunyi-bunyian

Standard Pembelajaran

3.1.1 mengajuk kembali bunyi haiwan

Hasil Pembelajaran:Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:

Meniru sekurang-kurangnya 4 daripada 5 bunyi haiwan

Page 2: RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR

Pengetahuan Sedia Ada :

Murid mengenal pelbagai jenis haiwan dan biasa dengan bunyi haiwan di sekeliling.

Bahan Bantu Mengajar 1. Video “Mari Mengenal Bunyi Haiwan”2. Topeng Haiwan3. Gambar Haiwan

Penggabungjalinan Bahasa Malaysia

Elemen Merentas Kurikulum

Kreativiti dan inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Nilai Bekerjasama, toleransi, membantu, menghargai, disiplin, ketekunan, kegigihan

Unsur KBKK KB Kritis :Mengenalpasti

KB Kritis :Mengenalpasti

Unsur TerapiTerapi pengamatanTerapi pertuturanTerapi carakerja

Terapi pengamatanTerapi pertuturanTerapi carakerja

Isi Kandungan 1. Bunyi Katak2. Bunyi Ayam3. Bunyi Harimau4. Bunyi Itik5. Bunyi Kucing

Langkah:Set induksi(5 minit)

1. Guru memperdengarkan bunyi haiwan kepada murid dan menyuruh murid meneka bunyi haiwan apakah tersebut.

2. Murid meneka nama haiwan tersebut3. Guru menyuruh murid mebuat bunyi haiwan lain yang diketahui oleh mereka.4. Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran pada hari tersebut.

Page 3: RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR

Langkah 1:(5 minit)

1. Guru menunjukkan video “Mari Mengenal Bunyi Haiwan kepada murid-murid.2. Murid menonton video yang ditunjukkan oleh guru.3. Guru menyuruh murid mengajuk bunyi haiwan berdasarkan video yang telah ditonton.4. Murid mengajuk bunyi haiwan yang terdapat dalam video yang ditunjukkan oleh guru.

Langkah 2(10 minit)

Permainan :Padankan Saya1. Guru menunjukkan gambar haiwan kepada murid dan menyuruh murid menamakan

haiwan tersebut.2. Murid menamakan haiwan berdasarkan gambar yang ditunjukkan oleh guru.3. Guru memperdengarkan bunyi haiwan kepada murid, dan menyuruh murid

memadankan bunyi haiwan tersebut dengan gambar yang disediakan.4. Murid memadankan bunyi haiwan dengan gambar yang ditunjukkan oleh guru.

Langkah 3(5 minit)

Pengukuhan: “Tiru Saya”1. Guru menunjukkan topeng haiwan kepada murid dan bertanyakan kepada mereka

apakah nama haiwan tersebut.2. Murid menamakan haiwan berdasarkan topeng yang ditunjukkan oleh guru.3. Guru menyuruh murid memakai topeng dan membuat bunyi haiwan berdasarkan

topeng yang diterima.

Penutup(5 minit)

1. Guru menyuruh murid mengambil gulungan gambar haiwan di dalam kotak yang disediakan.

2. Murid mengambil gulungan gambar di dalam kotak dan membuat bunyi haiwan berdasarkan gambar yang diambil.

3. Guru membuat rumusan pelajaran pada hari tersebut.

Page 4: RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR

Refleksi Guru Pelatih :

.................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

Catatan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

LANGKAH:

Set induksi.... minit

Semua kumpulan

Langkah 1.... minit

Interaksi p&p

Page 5: RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR

Langkah 2.... minit

Latihan Interaksi p&p

Langkah 3.... minit Pengukuhan Latihan Interaksi p&p

Penutup.... minit Semua kumpulan

Refleksi Guru Pelatih :

.................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

Catatan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 6: RPH Kemahiran Manipulatif Pendidikan Khas Tahun 1 KSSR