rph jawi tahun 1

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh/ Hari : 22 Oktober 2012 ( Isnin ) Masa : 12.15 – 12.45 pagi ( 30 minit ) Kelas : 1 Komitmen Bil. Pelajar : 28 orang Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Bidang : Pelajaran Jawi Tajuk : Suku Kata Terbuka Standard : 6.3 Kandungan : - Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka. Standard : 6.3.2 – Membaca dan menulis suku kata terbuka dengan betul. Pembelajaran : 6.3.3 – Menulis suku kata terbuka dengan betul. 6.3.4 – Membina perkataan daripada suku kata terbuka dengan betul. Objektif pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid diharapkan dapat : 1. Membaca suku kata- suku kata terbuka dengan betul. 2. Mencantumkan suku kata menjadi perkataan. 3. Menulis 5 perkataan daripada cantuman suku kata terbuka. Pengetahuan : Murid selalu menyebut huruf-huruf jawi dan perkataan- Sedia Ada : perkataan suku kata terbuka. Eleman Merentas : 1. Keusahawanan

Upload: syafiqah-adam

Post on 17-Jan-2016

1.103 views

Category:

Documents


35 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Jawi Tahun 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/ Hari : 22 Oktober 2012 ( Isnin )

Masa : 12.15 – 12.45 pagi ( 30 minit )

Kelas : 1 Komitmen

Bil. Pelajar : 28 orang

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Bidang : Pelajaran Jawi

Tajuk : Suku Kata Terbuka

Standard : 6.3

Kandungan : - Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka.

Standard : 6.3.2 – Membaca dan menulis suku kata terbuka dengan betul.

Pembelajaran : 6.3.3 – Menulis suku kata terbuka dengan betul.

6.3.4 – Membina perkataan daripada suku kata terbuka dengan

betul.

Objektif pengajaran : Di akhir pembelajaran, murid diharapkan dapat :

1. Membaca suku kata- suku kata terbuka dengan betul.

2. Mencantumkan suku kata menjadi perkataan.

3. Menulis 5 perkataan daripada cantuman suku kata

terbuka.

Pengetahuan : Murid selalu menyebut huruf-huruf jawi dan perkataan-

Sedia Ada : perkataan suku kata terbuka.

Eleman Merentas : 1. Keusahawanan

Kurikulum : 2. Teknologi maklumat

3. Kreatif dan Inovatif

Bahan Bantu : 1. Kad Huruf

Belajar (BBB) : 2. Kad Suku Kata

3. Bekas yang berisi gula-gula

4. Lembaran Kerja/Latihan

Page 2: Rph Jawi Tahun 1

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Pendahuluan( 1 minit )

- Memberi salam- Bacaan al Fatihah

1. Guru memberi salam.2. Guru meminta murid membaca

doa/al fatihah

Kemahiran Membaca

Dan menghafaz

Set Induksi( 3 minit )

- Bekas ( berisi gula-gula )

1. Guru meminta seorang murid membuka dan menutup bekas yang berisi gula-gula beberapa kali.

2. Guru bertanya kepada kelas apa yang dibuat oleh kawan mereka.

3. Guru mengaitkan soalan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

BBB:Bekas berisi gula-gula (coklat)

Kemahiran Menyoal

Langkah 1( 8 minit )

- Kad Huruf 1. Guru menunjukkan kad suku kata terbuka kepada murid.

2. Murid menyebut suku kata yang ditunjukkan oleh guru secara beramai-ramai.

BBB:Kad Suku kata

EMK: Kreatif dan Inovatif

Langkah 2( 7 minit )

- Kad Suku Kata 1. Guru meminta beberapa orang murid mencantum kad suku kata terbuka menjadi perkataan.

2. Beberapa murid mencantum suku kata menjadi perkataan

3. Guru memintamurid menyebut dan mengeja suku kata yang dicantum beramai-ramai.

4. murid membaca perkataan dari suku kata yang dicantum beramai-ramai.

5. Guru meminta murid ke hadapan membaca perkataan

BBB: Kad Suku Kata

Kemahiran: Pengulangan

2

البو

ريفا

ضارا

يوكا

البو

لوبو

دفا

ريف

ضرا

يوكا

Page 3: Rph Jawi Tahun 1

suku kata terbuka secara individu dan diikuti oleh kelas.

6. Murid ke hadapan membaca perkataan dari suku kata terbuka secara individu dan diikutip oleh kelas.

Langkah 3( 8 minit )

- Aktiviti menulis: Lembaran

Kerja

1. Guru menayangkan slaid interaktif untuk latihan secara kelas dan individu.

2. Guru mengedar lembaran kerja dan meminta membaca arahan serta menjawab latihan tersebut

3. Murid menerima lembaran kerja yang diedarkan, memahami arhan dan menjawab soalan yang dikemukakan.

BBB: Lembaran Kerja

Penutup( 3 minit )

Rumusan

Ulang sebut perkataan dari suku kata terbuka yang dipelajari.

1. Guru meminta murid membaca semula suku kata terbuka yang diajar secara beramai-ramai.

2. Murid menyebut dan membaca suku kata beramai-ramai.

3. Guru merumuskan tajuk yang dipelajari.

Kemahiran Pengulangan

Kemahiran Soal Jawab

3