rph cara pembiakan dan menghargai pelbagai haiwan di sekeliling kita

Upload: sklau66

Post on 04-Apr-2018

315 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    1/7

    Pelan Pengajaran ( RPH )

    Tarikh : 1. 11. 2012

    Masa : 5.00 petang 5.30 petang ( 30 minit )

    Tahun : 2D

    Bilangan murid : 40 orang

    Matapelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi

    Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan

    Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

    i) Mengenal pasti dan menyatakan 5 jenis

    haiwan yang melahirkan anak dan haiwan yang

    bertelur.

    ii) Mengelas haiwan berdasarkan cara pembiakan.

    iii) Menyatakan nilai murni seperti kasih sayang yang

    boleh ditunjukkan terhadap haiwan-haiwan di

    sekelilingi kita.

    Hasil Pembelajaran : Fokus Utama

    2.2 Menghargai pelbagai jenis haiwan di sekeliling kita.

    2.3 Memahami tumbesaran haiwan.

    Fokus Sampingan

    2.2.1 Menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan

    tidak menganiaya haiwan.

    2.3.1 Mengenal pasti cara haiwan membiak iaitu,

    melahirkan anak dan bertelur.

    2.3.2 Mengelas haiwan berdasarkan cara pembiakan

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis gambar haiwan

    dalam buku.

    Kemahiran Saintifik : Memerhatikan, Berkomunikasi

    Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan

    Nilai-nilai murni : Mencintai haiwan, Kasih sayang

    Bahan Bantu Mengajar : Telur, power point, model haiwan dan lembaran kerja.

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    2/7

    Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit )

    1. Guru meminta

    seorang murid ke

    depan untuk

    berlakon ayam

    bertelur.

    2. Guru

    menunjukkan

    Sebiji telur dan

    bertanya kepada

    murid.

    Soalan :

    Ini ialah apa?

    ibunya siapa?

    Adakah semua

    haiwan di dunia ini

    bertelur ?

    3. Kemudian guru

    mengaitkannya

    dengan isi

    pelajaran hari ini.

    1 Murid memberi

    respon.

    Strategik / Kaedah:

    Soal jawab

    KB:

    Menghubungkaitka

    n

    KS: Berkomunikasi

    BBM: telur

    Perkemba

    ngan

    Langkah 1

    ( 25 minit )

    Cara- Cara

    haiwan

    membiak:

    -melahirkan

    anak

    1. Guru

    mempamerkan

    power point.

    2. Guru meminta

    1. Murid melihat

    gambar haiwan

    yang

    ditunjukkan.

    2. Murid melihat

    Strategik / Kaedah:

    Memerhati gambar

    KB:

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    3/7

    -bertelur.

    Cara- Cara

    haiwan

    membiak:

    -melahirkan

    anak

    - bertelur

    murid melihat

    gambar haiwan

    yang dipamerkan.

    4. Guru

    menunjukkan

    gambar cara

    pembiakan haiwan

    secara melahirkan

    anak dan memberi

    penjelasan.

    5. Guru

    mengingatkan

    murid supaya

    menunjukkan

    kasih sayang

    terhadap haiwan.

    6. Guru

    menunjukkan

    gambar cara

    pembiakan haiwan

    secara bertelur

    dan memberi

    penjelasan.

    gambar haiwan

    yang

    ditunjukkan

    sambil

    mendengar

    penjelasan

    guru.

    3. Murid melihat

    paparan

    gambar haiwan

    yang

    ditunjukkan

    sambil

    mendengar

    penjelasan

    guru.

    Menghubungkaitka

    n

    KS: Berkomunikasi

    Memerhati

    BBM: power point

    Strategik / Kaedah:

    Memerhati gambar

    KB:

    Menghubungkaitka

    n

    KS: Berkomunikasi,

    Memerhati

    BBM: power point

    Langkah 2

    ( 10 minit )

    Murid

    mengelaskan

    1. Guru

    mempamerkan

    model haiwan.

    1. Murid melihat

    model haiwan

    yang

    BBM: model

    haiwan.

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    4/7

    model haiwan

    dengan

    mengikuti

    arahan daripada

    guru.

    2. Guru

    membahagikan

    murid kepada dua

    kumpulan.

    3. Guru melantik

    salah seorang

    murid daripada

    kumpulan

    masing-masing

    untuk

    mengelaskan

    model haiwan.

    4. Setelah

    mengelaskan

    model haiwan,

    murid tersebut

    akan memilih ahli

    kumpulan yang

    lain keluar untuk

    menjalankan

    aktiviti.

    dipamerkan

    oleh guru.

    2. Murid yang

    dipilih oleh guru

    mengelaskan

    model haiwan

    dengan

    mengikuti

    arahan

    daripada guru.

    Langkah 3

    (15 minit ) Lembaran kerja.

    ( lampiran 1 )

    1. Guru

    mengedarkan

    lembaran kerja

    dan meminta

    murid

    melengkapkannya

    berdasarkan

    1. Murid

    menjawab

    soalan di dalam

    lembaran kerja.

    Strategi/Kaedah :

    Menulis

    KB:

    Menghubungkaitka

    n menjana idea

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    5/7

    maklumat yang

    telah dipelajari.

    2. Guru

    membincangkan

    jawapan dengan

    murid.

    BBM:

    Lembaran kerja

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan/nilai

    murni daripada

    tajuk hari ini.

    Kasih sayang

    1. Guru meminta

    murid memilih

    model haiwan

    dengan mengikuti

    arahan daripada

    guru.

    2. Guru membimbing

    murid membuat

    rumusan tentang

    isi pelajaran.

    1. Murid memilih

    model haiwan

    dengan

    mengikuti

    arahan guru.

    2. Murid membuat

    rumusan

    tentang isi

    pelajaran.

    Strategi/Kaedah :

    Memerhati

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    6/7

    Lampiran 1

  • 7/30/2019 RPH Cara Pembiakan Dan Menghargai Pelbagai Haiwan Di Sekeliling Kita

    7/7