rancangan pengajaran harian pendidikan islam tahun...

Download Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun :3loveiman.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578919/rph_edu_(adab... · Langkah 1 (8 Minit) Hukum menutup aurat adalah: 1. Murid menyenaraikan

If you can't read please download the document

Upload: phamnguyet

Post on 06-Feb-2018

248 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

  • Rancangan Pengajaran Harian

    Pendidikan Islam Tahun :3

    1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Ibadah)

    2. Kelas 3 Maju

    3. Tarikh/Hari 17 Jamadilawal 1436 / 8 Januari 2015 / Khamis

    4. Masa (10.00-11.00 pagi) 60 minit

    5. Bilangan Murid 30 orang (Lelaki : 14, Perempuan : 16)

    6. Tajuk Adab Berpakaian (Pakaian Pilihanku)

    7. Pengetahuan Sedia ada Murid-murid mengetahui perbezaan pakaian lelaki dan perempuan

    8. Standard Kandungan 6.2 Memahami dan mengamalkan adab berpakaian

    9. Standard Pembelajaran 6.2.1 Menyatakan hukum menutup aurat

    6.2.2 Menyatakan adab berpakaian

    6.2.3 Menerangkan had aurat lelaki dan perempuan

    6.2.4 Menjelaskan ciri-ciri berpakaian menurut Islam

    10. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

    1. Menyatakan hukum menutup aurat dan adab berpakaian

    dengan jelas selepas mendapat penerangan daripada guru di

    dalam kelas.

    2. Membanding beza antara aurat lelaki dan perempuan

    dengan betul selepas membuat aktiviti berkumpulan.

    3. Mengklasifikasikan empat daripada lima ciri berpakaian

    menurut Islam dengan baik selepas aktiviti perbincangan

    11. Kemahiran Berfikir Menjana idea

    12. Gabung jalin Akhlak : Menghormati aurat lelaki dan aurat perempuan

    13. Penyerapan Matematik : Bilangan ciri-ciri pakaian menurut Islam

    14. Penerapan Nilai Bekerjasama, yakin, hormat-menghormati

    15. E.M.K 1. Keusahawanan : Murid bekerjasama dan mempunyai daya

    saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan

    2. Kreativiti : Mencari maklumat tambahan mengenai adab-adab

    berpakaian

    3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : LO

    16. Penilaian P&P 1. Lisan : Soal jawab, perbincangan

    2. Bertulisan : Lembaran Kerja

    17. Bahan Bantu Belajar 1. Kad Imbasan 3. Video

    2. Learning Object (LO)

  • Langkah Isi Kandungan Aktiviti Catatan

    Mukadimah

    (3 minit)

    Bacaan Doa dan Bacaan Syahadah:

    1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan

    doa.

    2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa

    bersama-sama/mengaminkan bacaan doa.

    3. Semua murid melafazkan kalimah syahadah

    bersama-sama

    Penerapan Nilai:

    Khusyuk

    Tawakal

    Adab berdoa

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Gambar gula-gula ditunjukkan melalui tayangan LO

    Soalan : Siapa yang suka makan gula? Apakah perbezaan antara gula-gula ini? Bagaimanakah gula-gula ini di hinggap oleh lalat? Mengapakan lalat ada pada gula-gula yang

    pembalutnya telah dibuka

    1. Murid ditunjukkan gambar yang berkaitan dengan

    gula-gula yang dihinggapi lalat.

    2. Murid memerhati dan menganalisis perbandingan di

    antara kedua-dua gambar A dan B.

    3. Murid bersoal jawab tentang gambar yang

    ditunjukkan.

    4. Murid merumuskan dan mengaitkan dengan gula-gula

    yang dibungkus dan tidak dibungkus dengan adab

    berpakaian.

    Kaedah :

    Soal Jawab

    Bahan Bantu Belajar :

    Gambar

    Penerapan Nilai :

    Abad berpakaian

    Penyerapan :

    Akhlak : Cara

    berpakaian

  • Langkah 1

    (8 Minit)

    Hukum menutup aurat adalah:

    1. Murid menyenaraikan jenis-jenis pakaian harian

    yang difikirkan dan menulis di dalam peta i-Think di

    papan putih.

    2. Murid dan guru berbincang mengenai idea-idea

    yang disenaraikan.

    3. Murid mendengar penerangan guru tentang hukum

    menutup aurat dan adab-adab berpakaian melalui

    LO.

    4. Beberapa orang murid diundi secara rawak mewakili

    kumpulan untuk menyatakan hukum dan adab-adab

    berpakaian.

    5. Murid akan diberi peneguhan terhadap jawapan

    yang diberikan.

    E.M.K :

    Teknologi Maklumat

    dan Komunikasi

    Kaedah :

    Penerangan / Soal

    Jawab

    Bahan Bantu Belajar :

    LO

    Penerapan Nilai :

    Akhlak

    Langkah 2

    (12 Minit)

    Membezakan antara aurat lelaki dan perempuan :

    1. Murid diberi gambar lelaki dan perempuan berkaitan

    dengan had aurat lelaki dan perempuan melalui LO.

    2. Murid mendengar penerangan guru mengenai had

    aurat lelaki dan perempuan melalui LO.

    3. Murid bersoal jawab dengan guru selepas mendapat

    penerangan daripada guru mengenai had aurat lelaki

    dan perempuan.

    4. Murid membahagikan beberapa kumpulan untuk

    melakukan aktiviti yang telah disediakan oleh guru.

    5. Murid mengisi ruang kosong pada gambar yang

    Kaedah :

    Penerangan,

    Bersoal Jawab dan

    Perbincangan

    Bahan Bantu Belajar :

    LO dan Soalan

    Penerapan Nilai :

  • disediakan oleh guru berkaitan dengan had aurat

    lelaki dan perempuan bersama ahli kumpulan selepas

    mendapat tunjuk ajar daripada guru.

    6. Murid membentangkan hasil kumpulan di hadapan

    kelas bersama ahli kumpulan.

    7. Murid menyemak jawapan yang diberi dengan

    bantuan guru.

    8. Murid mendengar peneguhan berkaitan setiap

    jawapan yang diberikan oleh setiap kumpulan.

    Adab

    Langkah 3

    (8 Minit)

    Ciri-ciri pakaian menurut Islam:

    1. Murid melihat paparan berkaitan dengan ciri-ciri

    pakaian menurut Islam melalui LO.

    2. Murid membaca dan memberikan contoh kepada

    setiap ciri-ciri pakaian menurut Islam yang dipaparkan

    melalui perbincangan kumpulan.

    3. Murid menulis contoh yang telah di bincang dengan

    ahli kumpulan untuk ditulis di papan putih.

    4. Jawapan murid dikembangkan atau diperbetulkan

    dengan penerangan murid.

    E.M.K :

    Teknologi Maklumat

    dan Komunikasi

    Kaedah :

    Penerangan / Soal

    Jawab

    Bahan Bantu Belajar :

    LO

    Langkah 4

    (15 Minit)

    Menyanyi lagu Pakaian Sunah dan menonton video akibat

    tidak menutup aurat.

    1. Murid ditunjukkan lirik lagu melalui LO dan membaca

    lirik mengikut guru.

    2. Murid mencari perkataan-perkataan yang berkaitan

    dengan aurat bersama ahli kumpulan.

    E.M.K :

    Keusahawanan:

    Murid bekerjasama

    dan mempunyai

  • 3. Murid menyenaraikan jawapan yang telah di bincang

    di dalam kumpulan.

    4. Murid mendengar pakaian Sunnah selepas murid

    membaca lirik lagu.

    5. Murid menyanyi mengikut guru dalam ahli kumpulan

    sambil melakukan beberapa pergerakan ringkas.

    6. Murid menerima arahan daripada guru untuk

    membuat latihan untuk dipersembahkan di hadapan

    kalas.

    7. Murid melakukan persembahan selama 3 minit di

    hadapan kelas mengikut kumpulan yang telah diundi.

    8. Murid mendapat ucapan penghargaan daripada guru

    kerana usaha yang bersungguh-sungguh walaupun

    masa yang diberi adalah terhad.

    9. Murid melihat video tentang akibat tidak menutup

    aurat selepas melakukan aktiviti persembahan.

    10. Murid mendengar beberapa nasihat guru berkaitan

    dengan tidak memakai pakaian yang mempunyai

    tulisan, logo, gambar-gambar, lambang yang

    bercanggah dengan Islam.

    11. Murid warna gambar yang telah diedarkan oleh guru

    selepas melakukan persembahan dan melihat video.

    daya saing untuk

    menghasilkan kerja

    berkumpulan.

    Kaedah :

    Perbincangan

    Bahan Bantu Belajar :

    LO, audio dan video

    Penerapan Nilai :

    Berani

    Bekerjasama

    Penutup Penutup Kognitif : 1. Soal jawab antara guru dengan murid Penerapan Nilai :

  • (7 Minit)

    2. Murid diminta mengingati kembali isi pelajaran melalui

    kuiz ringkas yang disediakan oleh guru melalui LO.

    3. Murid diminta merumuskan isi pelajaran yang telah

    dipelajari.

    Bertanggungjawab

    Gabung jalin :

    Akhlak : Adab

    Berpakaian Penutup Sosial :

    1. Murid diingatkan sentiasa supaya sentiasa beradab

    ketika berpakaian dan menuruti ciri-ciri pakaian Islam

    dapat dilakukan sepanjang hari.

    2. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai kerja

    lanjutan.

    18. Refleksi:

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    Ulasan guru pembimbing:

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________