rancangan pelajaran harian - oocities - · web viewbahasa dan komunikasi (bahasa melayu),...
TRANSCRIPT
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN(SLOT PENGAJARAN 20 MIN)
Komponen: Perkembangan KognitifKelas: Prasekolah Seri MelewarTarikh: 20.7. 2003Masa: 11.00 – 11.20 pagiBilangan Pelajar 25 orangTema: KenderaanSub tema: Kenderaan di daratTajuk:Kemahiran: 1.1 Mengelaskan objek
4.2 Mengetahui konsep 1 - 20Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengira objek 1 - 10Hasil Pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. menyusun gambar kenderaan mengikut jenisnya dalam graf kenderaan2. memadankan bilangan objek dengan simbol angka
Kemahiran Berfikir(KB): Menjana idea, membanding bezaPenerapan Nilai: Bekerjasama, mengikut giliran, berhati-hatiBahan Bantu Mengajar(BBM): Graf kenderaan, kad gambar kenderaan dan gambar-gambar kenderaan
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN (BBM,Kesepaduan,KB,
Nilai dll.)
Set Induksi( 2 minit)
Contoh soalan:1. Nyatakan kenderaan yang ada
di rumah kamu?2. Berapa buah kenderaan
keluarga kamu miliki?
Guru meminta murid berkumpul dan duduk di ruang perbualan pagi mengadap guru (circle time)
Guru bertanya jenis kenderaan yang selalu ada di rumah
Penyampaian(16 minit)
Langkah 1 Guru menunjuk gambar-gambar kenderaan
yang selalu ada di rumah murid dan murid BBM: Gambar kenderaan
1
Bas Kereta apil
Kereta
Lori
10 5 4 2
Contoh soalan:G: Kenderaan mana yang paling banyak?M: Bas, cikguG: Kenapa bas?
menyebut nama kenderaan tersebut.
Langkah 2 Guru menunjukkan potongan gambar yang
telah disediakan oleh pembantu dan mengajukan soalanG: siapa yang ada kereta?M: Angkat tangan
Murid angkat tangan, ambil gambar kereta dan memegang gambar tersebut
Guru menunjukkan graf kosong kepada murid dan meminta murid memegang gambar kereta dan menampalnya di graf ruangan kereta
Ulang aktiviti di atas kepada kenderaan lain seperti bas, keretapi dan van
Langkah 3 Setelah siap graf, guru minta murid melukis
garisan mengikut tinggi rendah graf serta membanding dan membezakan kenderaan yang paling banyak dan paling sedikit
Murid diminta mengira jumlah basikal, kereta, motosikal dan van, seterusnya murid diminta tulis simbol nombor dalam petak graf
Langkah 4 Guru memberi beberapa soalan dan murid
menjawab soalan guru berdasarkan graf
BBM: Kad potongan gambar kenderaan, Graf Kenderaan
Kesepaduan: P. Sosio emosi, P. Fizikal
Nilai: berani, sabar, ikut giliran
Kesepaduan: P. Fizikal
KB: Banding beza
Niiali: Bekerjasama
KB: menjana idea
2
M: Sebab bas ada sepuluhG: Kenderaan mana yang paling sedikit?M: Lori! CikguG: Kenapa lori?M: Sebab lori ada dua saja
kenderaan
Penutup(2 minit)
Contoh soalan:G: Apa kenderaan yang sering kita gunakan untuk bersiar-siar?M: Kereta, van, basikalG: Bila kita naik kenderaan apa yang kita perlu bacaM: Kita perlu baca doa
Guru membuat rumusan dengan bertanya soalan dan mengingatkan murid supaya membaca doa apabila naik kenderaan seperti yang telah dipelajari
Refleksi Pelatih:
Catatan Bimbingan:
Unit Prasekolah IPRM/2007
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
3
(SLOT PENGAJARAN KUMPULAN)
Komponen: Kreativiti dan Estetika, Bahasa dan Komunikasi (Bahasa Melayu), Pendidikan Agama Islam
Kelas: Prasekolah Seri MelewarTarikh: 20.5.2007Masa: 9.30 –10.30 pagiBilangan Pelajar: 25 orangTema: KenderaanSub tema: Kenderaan di darat
Kemahiran: 2.1 Menghasilkan lukisan dan kraftangan 4.1 Membina kemahiran menulis 4.2 Mengamalkan adab dalam kehidupan harian
Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah melihat dan menaiki kenderaan dalam perjalanan ke sekolah
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:1. menghasilkan sebuah model kenderaan dari bahan yang disediakan mengikut kumpulan2. mengeja dan membaca kesemua perkataan hasil padanan perkataan dengan gambar yang ditampal.3. membaca doa menaiki kenderaan dengan sebutan yang betul
Kemahiran Berfikir(KB): menjana idea, banding beza
Penerapan Nilai: bekerjasama, cermat, berkonsi alat, mengikut giliran
Bahan Bantu Mengajar (BBM):Kotak, Gam, pensel krayon, warna air, surat khabar lama, kertas iklan,buku kenderaan, model mainan, carta doa, pita rakaman
4
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN
(BBM,Kesepaduan, KB, Nilai dll.)
Set Induksi(3 minit)
Contoh soalan:1. Apakah kenderaan yang paling
anda suka?2. Adakah anda ingin
membuatnya?
1. Guru menunjukkan beberapa kenderaan mainan dan buku yang memaparkan berjenis-jenis kenderaan masa kini
2. Guru bertanyakan murid samada suka untuk membina kenderaan sendiri
3. Guru menerangkan aktiviti-aktiviti yang akan mereka lakukan
BBM:Model kenderaan mainan, buku bergambar
Penyampaian(55 minit)
1. Kretiviti dan Estetika
Projek membuat model kenderaan1. kereta2. bas3. keretapi
2. Bahasa Melayu
Membuat buku skrap- Memadan nama-nama
kenderaan mengikut gambar seperti kereta, bas, basikal, motosikal dll
- mengeja dan membaca nama kenderaan
Kumpulan 1
Langkah1. Murid duduk mengikut kumpulan kenderaan (2-3 orang)2. Guru menerangkan, mereka akan bekerjasama membina
sebuah model kenderaan mengikut nama kenderaan dalam kumpulan mereka
3. Pembantu guru meletakkan semua bahan-bahan yang diperlukan di atas meja guru. Murid diminta mengambil bahan keperluan tersebut
4. Murid bekerjasama dalam kumpulan membina sebuah kenderaan pilihan mereka
Pembantu membantu murid dalam membina projek ini
Kumpulan 2
Langkah:1. Guru menyediakan bahan seperti surat khabar lama, iklan
jualan yang mempunyai banyak gambar kenderaan2. Murid bekerjasama dengan rakan menggunting gambar
kenderaan dan menampalnya di kertas kosong3. Guru menyediakan nama kenderaan, murid menampal
nama kenderaan berpandukan gambar yang telah ditampal
4. Murid mengeja dan membaca nama kenderaan5. Guru mengumpulkan hasil kerja murid dan dijadikan buku
skrap
BBM: kotak-kotak, gam, warna airGunting dll
Kesepaduan: P. Fizikal, P.Kognitif, P. Sosio-emosi
KB: menjana idea
BBM:Bahan bergambar, gam, gunting, kertas kosong krayon
Kesepaduan: K&E, P. Fizikal
KB: membanding beza
Nilai: kerjasama,
5
6. Murid menulis dan menghias kulit buku skrap* cermat LANGKAH/
MASAISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
(BBM,Kesepaduan,KB, Nilai dll.)
3. Pendidikan Agama Islam
Menghafal doa naik kenderaan
‘Maha suci Allah yang memudahkan bagi kami dan tiadakah kami berkuasa menggunakannya jika tidak kerana kurniaanMu. Sesungguhnya kami akan kembali kepada kamu”
Kumpulan 3
Langkah
1. Guru mengeluarkan carta bacaan doa2. Guru baca dan murid ikut3. Murid menghafal berulang kali4. Murid yang boleh menghafal doa naik kenderaan beredar ke kumpulan seterusnya
BBM:Carta doa/pita rakaman
Penutup(2 minit)
Mempamerkan hasil projek murid- buku skrap- model kenderaan
1. Murid –murid mengikut kumpulan mengembalikan bahan-bahan yang telah mereka gunakan
2. Guru mempamer dan menunjukkan hasil kerja muridDi pusat kreativiti dan estetika
Nilai: kebersihanKB: banding beza
Catatan Refleksi Pelatih:
Catatan Bimbingan:
Unit Prasekolah iprm/2007
6
7