kolaj doraemon

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL Tarikh : 2 Februari 2012 Hari : Khamis Tahap : Satu Tahun : 3 Merah Bilangan : Orang Masa : 10.45 pagi 11.45 pagi (60 Minit) Bidang : Menggambar Kegiatan : Membuat kolaj menggunakan teknik koyak dan tampal. Tajuk : Kolaj: Doreamon Konsep Utama : Teknik koyak dan tampal Hasil Pembelajaran : Murid dapat meneroka teknik koyak,gunting dan tampal dalam membuat kolaj doreamon. Aras 1 i) Membuat kolaj dengan menggunakan pelbagai bahan dan teknik. Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid pernah membuat kolaj. Penerapan Nilai : Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan Persediaan Murid : Gam Kertas warna gunting Persediaan Guru : Contoh kolaj Doreamon

Upload: cezy-shie

Post on 16-Jan-2016

88 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

gggggggggggggg

TRANSCRIPT

Page 1: Kolaj Doraemon

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh : 2 Februari 2012

Hari : Khamis

Tahap : Satu

Tahun : 3 Merah

Bilangan : Orang

Masa : 10.45 pagi – 11.45 pagi (60 Minit)

Bidang : Menggambar

Kegiatan : Membuat kolaj menggunakan teknik koyak dan

tampal.

Tajuk : Kolaj: Doreamon

Konsep Utama : Teknik koyak dan tampal

Hasil Pembelajaran : Murid dapat meneroka teknik koyak,gunting dan

tampal dalam membuat kolaj doreamon.

Aras 1

i) Membuat kolaj dengan menggunakan

pelbagai bahan dan teknik.

Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid pernah membuat kolaj.

Penerapan Nilai : Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan

Persediaan Murid :

Gam Kertas warna gunting

Persediaan Guru :

Contoh kolaj “Doreamon” Gunting Gam Kertas warna

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh kolaj “Doreamon”

KBKK : Murid dapat mengaplikasikan gambar doreamon

kepada teknik kolaj (koyak, gunting dan tampal).

Langkah-langkah P&P:

Page 2: Kolaj Doraemon

Perkara Aktiviti Catatan

Set Induksi(5 Minit)

1. Murid melihat gambar kesemua watak

dalam animasi “Doreamon dan rakan-

rakan” yang di pamerkan di papan tulis.

2. Guru bertanyakan tentang gambar tersebut.

a) Apakah nama cerita ini?

Doreamon

b) Apakah nama-nama watak dalam cerita

ini?.

Doreamon, nobita, sizuka, sunio

c) Watak manakah yang paling baik?

Doreamon

d) Watak manakah yang paling jahat?

giant

e) Watak manakah yang wajar dicontohi?

Kenapa?

Doreamon,kerana sentiasa menolong

orang

Kelas

BBM :Lampiran 1

Strategi:Penyoalan

Nilai murni:Tolong menolong, toleransi

Perkembangan

(45 Minit)

1. Guru menerangkan definisi kolaj :

Definisi Kolaj

Kolaj ialah susunan bahan yang ditampal di atas

satu permukaan kertas dan bertindih-tindih.

Bahan yang digunting, dipotong atau ditampal

mengikut lakaran corak. Bahan yang sesuai

adalah kertas berwarna-warni.

2. Guru menampal kolaj (teknik koyak dan

tampal) yang sudah siap pada papan hitam.

3. Guru memperkenalkan bahan-bahan dan

alatan yang perlu ada untuk membuat kolaj

Individu

BBM :Lampiran 2

Page 3: Kolaj Doraemon

serta fungsi alat dan bahan tersebut.

Gam-untuk menampal kertas.

Kertas warna-bahan yang digunakan untuk

dijadikan tampalan.

4. Kemudian setiap murid akan diberikan

edaran gambar doreamon. (Lampiran 3)

6. Guru menyuruh murid mengeluarkan segala

alat dan bahan yang diperlukan untuk

membuat kolaj.

Demonstrasi:

7. Guru menunjukkan demonstrasi sambil

menerangkan langkah-langkah membuat

kolaj.

i. Sediakan kertas warna kemudian

koyakkan dan guntingkan menjadi

cebisan kecil.

ii. Tampal pada edaran gambar doreamon

tadi mengikut warna kertas yang dipilih

mengikut kreativiti masing-masing.

8. Guru menyuruh murid memulakan aktiviti

membuat kolaj setelah demonstrasi tamat.

9. Guru membimbing sekiranya murid

menghadapi masalah.

10. Murid mengikut segala langkah yang telah

diterangkan oleh guru.

Lampiran 3

Nilai Murni :- Menjaga kebersihan- Kekemasan- Mendengar Arahan- Kerjasama

Kemuncak

(5 minit)

1. Karya yang dihasilkan oleh murid dipamerkan

dihadapan kelas.

(Sesi apresiasi dan kritikan)

Individu

Nilai Murni :- Menghargai hasil seni.

Penutup 1. Guru memberi rumusan tentang hasil murid. Kelas

Page 4: Kolaj Doraemon

(5 Minit) 2. Mengemaskan dan membersihkan bilik

darjah.

Nilai Murni :Bekerjasama

C A T A T A N R E F L E K S I (Kekuatan, Kelemahan dan Cadangan Mengatasi)

Page 5: Kolaj Doraemon

Kekuatan:

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………….

Kelemahan:

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………….

Cara-cara mengatasinya:

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………….

Disemak oleh Guru PembimbingCatatan:

Tandatangan :

Nama : Cik Norfadzillahwati bt

Ismail

Tarikh :

Disemak oleh Pensyarah PembimbingCatatan:

Tandatangan :

Nama : Encik Zabidi bin Abdul

Wahab

Tarikh :

Lampiran 1

Page 6: Kolaj Doraemon

Gambar “Doreamon dan rakan-rakan”

Lampiran 2

Page 7: Kolaj Doraemon

Kolaj “Doreamon”

Lampiran 3

Page 8: Kolaj Doraemon

Edaran gambar Doreamon