Download - Rph Final Pj
-
8/2/2019 Rph Final Pj
1/8
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani
Tunjang : Kemahiran
Tajuk : Permainan
Sub tajuk : Sofbol (Membaling pada paras bahu)
Tarikh / Hari : 7 September 2011 (Rabu)
Masa : 8.15 8.45 pagi (30 minit)
Tahun : 5
Bilangan murid : 31 orang (Lelaki= 20 orang, Perempuan= 11 orang)
Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari kemahiran asas membaling.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :-
Psikomotor : Melakukan kemahiran membaling pada paras bahu sekurang-kurangnya 3 daripada 5
kali percubaan dalam jarak 5 meter secara berpasangan.
Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 kesalahan yang biasa dilakukan semasa
latihan membaling bola.
Afektif : Mematuhi arahan-arahan yang diberikan oleh guru semasa menjalankan aktiviti.
Penerapan nilai : Mematuhi arahan dan bekerjasama.
-
8/2/2019 Rph Final Pj
2/8
Kemahiran berfikir : Membuat perbandingan antara cara balingan yang betul dan salah.
Penggabungjalinan : Kecergasan Fizikal - Masa Tindakbalas.
Kesepaduan : Sains
nama otot (biseps, triseps)
Bahan sumber pengajaran : Kon - 4 buah
dan pembelajaran Bola jaring - 2 biji
Marker - 20 buah
Bola getah - 36 biji
Bakul - 4 buah
Stratergi pengajaran dan : Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP), Pembelajaran secara kontekstual.
pembelajaran
-
8/2/2019 Rph Final Pj
3/8
Bahagian/Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan
Permulaan
(5 minit)
Set induksi
Memanaskan badan
(Permainan bola
beracun)
a) Tuju kaki sahaja.
b) Murid cuba untuk mengelak
dari terkena bola.
Murid membuat 2 kumpulan
bulatan.
Di dalam bulatan, murid
dibahagikan kepada dua lagi
kumpulan kecil iaitu
kumpulan A dan B.
Kumpulan A akan masuk ke
tengah bulatan.
Kumpulan B akan membaling
bola mengenai kaki
kumpulan A.
Tempoh permainan (3 minit).
Kon 4 biji
Bola jaring
- 2 biji
-
8/2/2019 Rph Final Pj
4/8
Regangan
Guru melakukan
beberapa regangan.
a) Mendongak tengkuk ke
langit.
b) Regangan ke kanan dan ke
kiri badan.
c) Lutut di bengkokkan ke
hadapan.
d) Pusing bahu mengikut arah
putaran jam.
Murid berada dalam kawasan
bertanda kon.
Perkembangan
(10 minit)
Langkah 1
(5 minit)
Gerak kerja kelas
Gaya balingan bola
bayangan
a) Berdiri tegak.
b) Buka kaki seluas bahu.
c) Hadap bahu kearah
sasaran.
d) Pandang arah sasaran.
e) Tarik tangan membalingke belakang bahu.
f) Rendahkan badan ke
belakang.
g) Halakan tangan yang
menyambut kearah
Kon 4 biji
Marker 20
biji
-
8/2/2019 Rph Final Pj
5/8
sasaran.
h) Baling bola melepasi aras
bahu sambil mengilas
pinggang.
i) Ikut lajak.
j) Kawal imbangan,
Murid berdiri dihadapan
marker.
Jarak antara murid adalah
10 meter.
Ulang lakuan sebanyak 5
kali.
Langkah 2
(5 minit)
Gerak kerja berpasangan
Membaling bola
berpasangan
a) Berdiri tegak.
b) Buka kaki seluas bahu.
c) Hadap bahu kea rah
sasaran.
d) Pandang arah sasaran.
e) Tarik tangan membaling
ke belakang bahu.
f) Rendahkan badan ke
belakang.g) Halakan tangan yang
menyambut kearah
sasaran.
h) Baling bola melepasi aras
bahu sambil mengilas
Murid A baling bola kepada
murid B.
Murid B tangkap bola dan
Kon 4 biji
Marker 20
biji
Bola 20 biji
-
8/2/2019 Rph Final Pj
6/8
pinggang.
i) Ikut lajak.
j) Kawal imbangan,
membaling semula ke murid
A.
Ulang lakuan sebanyak 5
kali.
Kemuncak
(10 minit)
Permainan Kecil
(Balingan Doremon)
a) Murid melakukan
kemahiran membaling
bola melepasi bahu.
b) Mendengar penerangan
peraturan permainan.
Murid dibahagikan kepada
4 kumpulan.
Seorang murid berada di
hadapan sambil memegang
bakul.
Ahli kumpulan yang lainakan berbaris di hadapan
murid yang memegang
bakul.
Jarak adalah 5 meter.
Murid yang berbaris akan
Kon 4 biji
Bola- 36 biji
Bakul 4 biji
-
8/2/2019 Rph Final Pj
7/8
membaling bola ke dalam
bakul yang di pegang.
Murid yang memegang
bakul perlu mengejar bola
yang di baling.
Balingan adalah bebas.
Penutup
(5 minit)
Gerak kendur
Lakuan guru
Soal jawab
Guru memilih murid
secara rawak.
a) Goyang kaki.
b) Hayun kaki.
c) Regangan paha.
d) Goyang tangan.
a) Menyatakan jenis-jenis
kesalahan.
b) Mengenalpasti otot-otot
terlibat.
Murid berdiri dalam
kawasan kon.
Kon 4 biji
-
8/2/2019 Rph Final Pj
8/8
Rumusan a) Menjelaskan kepentingan
melakukan perlakuan yang
betul.