Download - Cth RPH Kemahiran Lisan
PENYEDIAAN PENGAJARAN HARIAN YANG MENGANDUNGI KAEDAH DAN AKTIVITI PENGAJARAN BAHASA MELAYU DALAM KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR.
Tarikh : 12 November 2011.Masa : 7.40 – 8.40 ( 60 minit )Tahun : 5 Dahlia.Bilangan Murid : 35 orang.
Tema : Cerita Binatang dan Pahlawan.Tajuk Pelajaran : " Sang kancil Dengan Buaya "
Objektif Eksplisit:
Pada akhir pelajaran murid dapat :
i. Menyenarai dan menyusun lima isi penting mengikut urutan cerita yang terdapat dalam bahan bacaan yang telah dibaca.
ii. Menceritakan semula cerita yang telah didengar.iii. Membaca tiga daripada lima ayat tunggal yang dicatatkan dipapan tulis dengan sebutan
dan intonasi yang betul. Fokus Utama:
10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa/puisi) termasuk e-mel yang mudah, Menarik dan bermakna.Aras 1 : Mengenal pasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk.
Fokus Sampingan :
2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelasAras 2 : Bercerita berdasarkan bahan yang dibaca dan peristiwa yang dialami menggunakan pelbagai jenis pola ayat.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami apa yang dibaca.Aras 1 (i) : Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah biasa mendengar dan membaca cerita-cerita binatang daripada pelbagai sumberSistem Bahasa :
i. Tatabahasa : ayat tunggal.ii. Kosa kata : tekad, juara.
Pengisian Kurikulum :i. Ilmu : Sains dan Matematik.Ii Nilai murni : hormat-menghormati, kesederhanaan.
Kemahiran Bernilai Tambah :i. Kemahiran berfikir : membanding dan membeza.ii. Belajar cara belajar : mengumpul maklumat.iii. Teori Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, muzik dan kinestetik.iv. KMD : strategi mengatasi cabaran.
Isi Pelajaran :i. Cerita Sang Kancil Dengan Buaya.ii. Ayat tunggal.iii. Kosa kata.
Bahan Bantu Mengajar :i. Kad teka-teki.ii. Gambar bersiri.iii. Pita rakaman.iv. Kad ayat.v. Topeng.vi. Carta bacaan danvii. Carta
Langkah &
MasaIsi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Dan PembelajaranCatatan
Set Induksi
(5 minit)
Guru menunjukkan gambar
sang kancil dan buaya
(Gambar)
Murid meneka tajuk cerita .
Iaitu cerita Sang Kancil dan
Sang Buaya.
Guru menunjukkan gambar sang
kancil dan buaya
Murid meneka tajuk cerita
berdasarkan gambar yang
ditunjukkan.
Kad gambar
Langkah 1
( 10 minit )
Murid melihat cerita Sang
Kancil dan Buaya.
Hikayat Sang Kancil dan
Buaya - YouTube.flv
Guru menunjukkan rakaman
cerita Sang Kancil dan Buaya.
Murid melihat tayangan tsebut.
Guru mengedarkan petikan cerita
Sang Kancil dan Buaya.
- CD Sang Kancil
dan Buaya.
.
- Carta bacaan.
Guru membimbing murid
membaca dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
Guru membimbing murid
menceritakan semula cerita yang
telah dibaca dengan
menggunakan pelbagai ayat.
- Nilai murni:
Hormat-
Menghormati,
Kesederhanaan
- Penilaian HP 5.1,
Aras 1(ii) dan
HP 2.1, Aras 2 (i).
Langkah 2
( 10 minit )
Petikan cerita Sang Kancil dan
Buaya.
Soalan Guru:
1. Siapakah yang paling cerdik
berdasarkan cerita ini?
2. Bagaimanakah Sang Kancil
menipu Buaya?
3. Bagaimanakah startegi
Sang Kancil untuk
menyeberangi sungai itu.
Guru bersoaljawab mengenai isi
cerita dan menerapkan nilai
murni.
Guru membimbing murid mencari
dan menyusun
isi-isi penting cerita yang telah
dibaca.
Carta bacaan.
- Nilai murni:
Hormat
menghormati.
- KMD:
Strategi mengatasi
Langkah 3
( 10 minit )
Membanding dan membeza
sifat-sifat Sang kancil dan
Buaya.
Guru membimbing murid
membanding dan membeza sifat
Sang Kancil dan Buaya secara
kumpulan dengan menggunakan
boring pengurusan grafik.
- Ketua kumpulan melaporkan
hasil perbincangan mereka.
- Kemahiran berfikir:
Membanding
Membeza.
- Alat berfikir: Borang
Pengurusan Grafik
- Penyerapan ilmu:
Sains.
- Kemahiran
interpersonal.
- Kemahiran
mengumpul
maklumat.
Langkah 4
( 10 minit )
Penyerapan Tatabahasa
(Ayat Tunggal)
memberi erti kosa kata:
tekad dan juara.
Guru membimbing murid
membaca ayat tunggal
yang disediakan pada kad ayat.
Guru membimbing murid mencari
ayat tunggal
yang terdapat dalam carta
bacaan.
Guru membimbing murid
membina ayat tunggal
sendiri.
Guru membimbing murid untuk
memberi erti
kosa kata yang disediakan.
Kad ayat.
Carta bacaan.
TKP:
verbal-linguistik
Langkah 5
( 10 minit )
Latihan:
Kumpulan A:
Menyenarai dan menyusun
mengikut urutan lima isi
penting daripada petikan.
Kumpulan B:
Menyenarai dan menyusun
mengikut urutan tiga isi
penting daripada petikan.
Memadan empat isi penting
dengan gambar bersiri.
Guru meminta murid membuat
tugasan mengikut
kumpulan masing-masing.
Guru membimbing murid
membuat tugasan
mengikut kumpulan.
Penilaian:
HP 10.1, Aras 1 (i).
Pengayaan :
Guru meminta murid membanding dan membeza antara cerita "Sang Kancil dan Buaya" dengan cerita
"Kancil dan Buaya" dengan menggunakan borang pengurusan grafik.
Pemulihan :
Murid menceritakan semula cerita "Sang Kancil Dan Buaya".
Penutup
( 5 minit )
Lagu "Sang Kancil dan
Buaya.”
- Rumusan isi pelajaran.
- Penerapan nilai murni.
Guru membimbing murid
menyanyi lagu "Sang Kancil Dan
Buaya" dengan diiringi muzik dan
disertai dengan gerak tangan dan
badan.
Guru membimbing murid
merumuskan isi pelajaran dan
menerapkan nilai murni yang
terdapat dalam cerita tersebut.
Topeng Sang Kancil
dan Buaya.
Nilai murni:
hormat menghormati.
TKP:
muzik dan
kinestetik.