contoh rph_kepercayaan kepada tuhan

8
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4 RPH KUMPULAN 1 KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN PN SAADIAH AK SILA (SK Kelap Sawit No 5) PN NUR ‘AQILAH BINTI HAMZAH (SK Sungai Saeh) PN HIDAYAH BINTI ABD LATIF (SK Kelapa Sawit No 2)

Upload: aqilahhamzah

Post on 27-Dec-2015

63 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

RPH pendidikan moral tahun 4

TRANSCRIPT

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4

RPH

KUMPULAN 1

KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN

PN SAADIAH AK SILA (SK Kelap Sawit No 5)

PN NUR ‘AQILAH BINTI HAMZAH (SK Sungai Saeh)

PN HIDAYAH BINTI ABD LATIF (SK Kelapa Sawit No 2)

CONTOH RPHPENDIDIKAN MORAL TAHUN 4

Kelas : 4 Cempaka

Masa : 8.30 – 9.30 pagi

Nilai Utama : Kepercayaan kepada Tuhan

Nilai sampingan : Hormat, kasih sayang

Tajuk : Mengenali jiran saya

Standard Kur. : Menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran

Standard Pemb : 1.1.1 , 1.1.4

Objektif Pembelajaran ( OP ) : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;

i. Menyenaraikan dua daripada tiga amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.( Kognitif )

ii. Mengamalkan dua sikap menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran. ( Psikomotor )

EMK : Kreativiti, TMK

BBM : Komputer riba, lcd projektor, kad manila, marker.

Aktiviti :

Set Induksi : Menayangkan gambar – gambar tempat beribadat pelbagai kaum (Guru menyoal dan mengaitkan set induksi dan nilai yang akan dipelajari) –rujuk lampiran

Langkah-langkah :

1. Guru menerangkan tentang nilai yang akan dipelajari.

2. Guru menunjukkan tayangan video berkaitan tajuk. - TMK Guru bersoal jawab dengan murid tentang paparan video tersebut

untuk menjana idea murid. ( berkaitan nilai / aktiviti ) – rujuk video

Contoh soalan :

1. Apakah yang kamu dapat lihat melalui tayangan video sebentar tadi?

2. Apakah amalan ibadat yang diamalkan di dalam video tersebut ? 3. Adakah jiran kamu mengamalkan amalan beribadat seperti di

dalam video tersebut? 4. Senaraikan dua amalan beribadat pelbagai agama dan

kepercayaan jiran kamu.

3. Guru memberi penerangan / arahan berkaitan aktiviti ( simulasi ) mengikut kumpulan.

Contoh aktiviti :

1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil 2. Murid diminta menyediakan peta minda berkaitan amalan beribadat

yang telahpun disenaraikan. 3. Murid melakonkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai

agama dan kepercayaan jiran.

4. Guru dan murid membuat rumusan aktiviti yang telah dijalankan. ( Penerapan nilai-nilai dan perlakuan)

Contoh soalan

1. Apakah yang telah kamu lakonkan bersama-sama kawan? 2. Adakah kamu akan mengamalkan aktiviti tadi terhadap jiran di

dalam kehidupan seharian? 3. Apakah nilai yang telah kamu pelajari pada hari ini?

Impak :

LAMPIRAN

MASJID

TOKONG

KUIL

GEREJA