contoh rph kssr t2 bm
DESCRIPTION
gTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
Tarikh /Hari : 1 April 2014
Tahun : 1 KreatifBil Murid : 34 orang
Masa : 8.10 – 9.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kesihatan dan KebersihanTajuk : Lagu ‘Bangun Pagi’
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN5.1Memahami dan menggunakan
golongan kata dengan betul
mengikut konteks.
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata
nama am yang mudah dengan betul
mengikut konteks.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
a. Mengecam sekurang-kurangnya lima daripada tujuh perkataan
kata nama am konkrit yang terdapat dalam lirik lagu bertajuk Bangun
Pagi dengan betul.
b. Menjawab sekurang-kurangnya tujuh daripada sembilan soalan kuiz
teka teki tentang lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan menggunakan
kata nama am konkrit dengan betul.
Sistem Bahasa Tatabahasa :morfologi - kata nama am konkrit
Kosa kata : putik kapas
Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
1. Ilmu : PJK, Sains
2. Nilai Murni : Kebersihan fizikal dan mental
3. Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri
dan persekitaran
4. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
5. Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik
lagu
Elemen Keusahawanan
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan
dan menghasilkan banyak idea
EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian
EK 2: 2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan/keburukan
sesuatu
EK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran
Kepelbagaian Strategi
KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat
menjaga kebersihan gigi dan muka
KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik
BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait denganamalan kebersihan
dalam kehidupan seharian.
Pembelajaran konstruktivisme
Bahan bantu mengajar
Jenis Bilangan1 Komputer riba 1
2 LCD 1
3 Lirik lagu :Bangun pagi 18
4 Grafik peta pemikiran : Carta pelbagai alir 1
5 Beg kertas 1
6 Model anak patung, kerusi dan meja 1
7 Gambar keadaan gigi yang rosak, muka yang
comot
1
8 Lembaran kerja pemulihan 5
9 Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian mengecam kata nama am
konkrit
ii. Kuiz kata nama am konkrit lagu bangun
Pagi
1
1
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam
kehidupan seharian mereka.
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti / Aktiviti P dan P
Catatan
Soalan
1. Namakan benda-
benda yang dipegang
dan dilihat di dalam
beg kertas.
Jangkaan jawapan
o Anak patung
o Model kerusi
o Model meja
Ciri Fizikal :
Deria : boleh dipegang
boleh dilihat
2. Isi pelajaran
[Kata nama am konkrit]
Perkaitan objek dengan
tajuk dan isi pelajaran.
Nama-nama objek
Set Induksi (5 minit)
Beberapa orang murid diminta
menyentuh dan meneka objek
yang terdapat di dalam beg
kertas.
Guru mengemukakan soalan
untuk mencungkil ciri objek.
Guru menghubungkaitkan
jawapan murid dengan isi
pelajaran pada hari ini.
BBM Bahan maujud
KB Menghubung kaiit
BCB Memproses
maklumat
Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait kan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
Kata nama am konkrit Langkah 1 (10 minit)BBM Teks lagu – Bangun
Pagi
Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju,
Sikat rambut,
Pakai kasut,
Otak cergas,
ke sekolah.
Anggota badan yang lain
Jangkaan jawapan
1. Telinga
2. Mata
3. Kuku
4. Rambut
5. Jari
Aktiviti 1
Murid diperdengarkan rakaman
lagu Bangun Pagi
Murid-murid diminta
menyanyikan lagu berdasarkan
seni kata yang dipaparkan
bersama-sama dengan guru.
Murid diminta melakukan gerak kreatif sambil bernyanyi.
Guru memaparkan peta carta
alir pelbagai dipaparkan
Guru bersoal jawab tentang
sebab akibat menjaga
kebersihan gigi dan muka
berdasarkan paparan gambar.
Murid dibimbing membuat
kesimpulan akan kepentingan
menjaga kebersihan.
Murid diminta menyatakan
anggota badan yang lain yang
perlu dijaga kebersihan.
Rakaman lagu
LCD
Peta carta alir
pelbagai
Gambar keadaan
gigi yang rosak dan
muka yang kotor
KB sebab akibat
Teknik Pemerhatian
Tunjuk cara
Pergerakan kreatif
KP Intrapersonal
Verbal linguistik
Kinestatik
Nilai Murni Kebersihan
Gosok gigi
Cuci muka
sebab akibat
Pembelajaarn kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan kebersihan
diri
EK EK 2: 2.2
Kata nama am konkrit
Lirik Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju.
Sikat rambut,
Pakai kasut,
Badan bersih,
ke sekolah.
Langkah 2 ( 15 minit)
Aktiviti i Guru mengedarkan seni kata
lagu [berpasangan]
Murid-murid diminta menggarisi
dan menyebut perkataan yang
menunjukkan objek yang dapat
disentuh atau dipegang dan
dilihat berdasarkan lirik lagu.
Murid diminta memberikan
contoh kata nama am konkrit
berdasarkan objek yang ada di
dalam kelas.
Aktiviti ii Guru memilih beberapa
perkataan yang disebut oleh
murid.
BBB Lirik lagu
Pendekatan Induktif
Teknik Nyanyian
Penyoalan
KP Intrapersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni Kebersihan fizikal
dan mental
PAS Bertanggungjawab
EK EK1: 1.4
Lirik lagu [mengandungi kata nama
am konkrit]
Sapu lantai,
Cuci tingkap,
Susun meja,
dan kerusi,
Bilik bersih,
Otak cergas,
Guru tiba,
Baca buku.
Kata nama am konkrit :
objek dalam kelas
Murid dibimbing untuk
menyambung rangkap ketiga
lirik lagu dengan cara memilih
kata kerja yang sesuai untuk
menjaga kebersihan setiap
objek.
Guru memaparkan rangkap
keempat.
Murid dan guru menyanyikan
lagu sambil melakukan gerak
kreatif yang sesuai dengan
maksud lagu.
EK 5: 5.1
Penilaian objektif Pemerhatian
[lembaran kerja :
kata nama ama
konkrit yang digarisi
dan disebut] dalam
seni kata lagu.
Kata Nama Am Konkrit
Soalan kuiz Bangun Pagi
Contoh:
1. Setiap hujung minggu
saya mengetip
anggota ini supaya
kotoran tidak ada di
bawahnya.
Siapa saya?
2. Selepas bermain di
luar kelas anggota
badan yang perlu
dibersihkan ialah ..... .
Langkah 3 ( 25 minit)
Aktiviti i
1. Guru mempamerkan gambar
tubuh kanak-kanak dan gambar
bilik darjah
2. Guru mengadakan kuiz kata
nama am konkrit mengikut
kumpulan untuk tujuan
penilaian.
Murid dikehendaki menjawab
menggunakan kata nama am
konkrit
BBM Gambar kanak-
kanak
Gambar bahan
pembersih
Kad perkataan
anggota
tubuh dan
peralatan/objek bilik
darjah
Borang penilaian
rakan sebaya.
3. Putik kapas sesuai
digunakan untuk
membersihkan saya.
Siapa saya?
4. Sapulah saya setiap
pagi supaya kelas
anda tidak berhabuk.
Siapa saya?
Jangkaan jawapan kuiz
i. kaki
ii. kuku
iii. tangan
iv. rambut
v. telinga
vi. kerusi
vii. meja
viii. tingkap
ix. lantai
Jangkaan jawapan pengayaan= kaki - sabun
= rambut - syampu
= gigi - ubat gigi
= lantai - penyapu
= tingkap - kain
Jangkaan jawapan
Murid menjawab dalam
tempoh 30 saat
Satu set kad perkataan
anggota badan dan
peralatan kelas diberikan
kepada setiap kumpulan.
Setiap orang ahli mendapat
satu kad perkataan.
Murid diminta menampal kad
perkataan pada anggota
badan dan peralatan kelas
yang perlu dijaga kebersihan
berdasarkan soalan kuiz.
Pemenang pertama, kedua
dan ketiga ditentukan
berdasarkan jumlah markah.
Aktiviti ii Pengayaan1. Murid diminta menamakan
bahan-bahan yang digunakan
untuk membersihkan anggota
badan
2. Murid diminta menyesuaikan
bahan yang digunakan
membersihkan anggota badan
dengan anggota badan
KP Verbal Linguistik
Intrapersonal
EK EK 1: 1.10
Penilaian objektifPemerhatian : Borang
penilaian skor[kuiz]
Lembaran
pemulihan
i. mata
ii. kaki
iii. meja
iv. buku
v. gigi
vi. muka
berdasarkan gambar bahan
pembersih dalam lembaran kerja.
3. Murid menulis nama bahan
pembersih dalam lembaran kerja.
PemulihanMembaca dan mengeja kv + kv 1. Melengkapkan petak kosong
untuk membina kata nama am
konkrit.
kerja aktiviti pemulihan
Kognitif
Rumusan isi pelajaran
Objek yang boleh dilihat
dan dipegang : di luar bilik
darjah
Kepentingan menjaga
kebersihan diri dan
persekitaran [ bilik darjah]
Sosial :
Pujian atas usaha dan
kejayaan.
Penutup5 minit
Murid diminta menyebut kata
nama am yang telah
dipelajari dan ciri kata nama
am konkrit.
Murid diminta memberi satu
contoh kata nama am konkrit
yang terdapat di dalam bag
sekolah.
Guru memberi pujian atas
sikap murid menjaga
kebersihan diri /persekitaran
BBB LCD
Skrin
Lirik lagu
KB Merumus
Nilai Kebersihan
Kesyukuran
PAS bertanggungjawab
KP: Verbal linguistik
Intrapersonal
m _ t _
k _ k _
m _ j _
b __ k __
k __ k __
LIRIK LAGU
Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju,
Sikat rambut,
Pakai kasut,
Otak cergas,
ke sekolah.
PETA CARTA ALIRAN
GOSOK GIGI
CUCI MUKA
AKIBATSEBAB
SEBAB
AKIBAT
PERHATIKAN GAMBAR
SOALAN KUIZ
GIGI BURUK
MUKA COMOT
Soalan kuiz Bangun PagiContoh:
1. Setiap hujung minggu saya mengetip anggota ini supaya kotoran tidak ada di
bawahnya.Siapa saya?
2. Selepas bermain di luar kelas anggota badan yang perlu dibersihkan ialah .....
.
3. Putik kapas sesuai digunakan untuk membersihkan saya. Siapa saya?
4. Sapulah saya setiap pagi supaya kelas anda tidak berhabuk. Siapa saya?
GAMBAR KELAS YANG BERSIH
PERALATAN MEMBERSIH DIRI
LEMBARAN KERJA