rph kssr bahasa melayu tahun 2 (1)
Post on 04-Apr-2018
250 Views
Preview:
TRANSCRIPT
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
1/7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
ASPEK TATABAHASA
SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 28 Januari 2013
Hari : Isnin
Masa : 0830 - 0930
Bilangan murid : 29 orang
Tema : Sihat Dan Cerdas
Tajuk : Kebersihan Diri
Hasil Pembelajaran:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan
golongan kata dengan betul mengikut
konteks
5.1.5 Memahami dan menggunakan
kata adjektif pancaindera dengan betul
mengikut konteks.
Objektif:
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. mengariskan 3 daripada 5 kata adjektif yang terdapat dalam teks.
2. membina 3 daripada 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata
adjektif dengan betul mengikut konteks.
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
2/7
Sistem Bahasa:
A. Morfologi : Kata Adjektif
i. sihat
ii. cerdas
iii. bahaya
iv. busuk
v. kemas
B. Kosa Kata
i. penting
ii. penampilan
iii. vitamin
Pengisian kurikulum:
1. Penerapan Ilmu: Sains
Pendidikan Kesihatan
2. Penerapan Nilai: Kebersihan Fizikal dan Mental
Bekerjasama
Keberanian
3. Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir
ii. Kajian Masa Depan
iii. Kecerdasan Pelbagai : Verbal Lingustik, Interpersonal
iv. Kontekstual
v. Konstruktivisme
vi. Belajar Cara Belajar
Strategi:
1. Berpusatkan Murid
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
3/7
Pengabungjalinan:
1. Kemahiran Membaca
2. Kemahiran Menulis
Bahan Bantu Mengajar:
i. Lembaran Teks dan Kerja
ii. Gambar
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid-murid pernah membersihkan diri di rumah.
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
4/7
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
i. Soalan Guru:
- Apa yang kamu nampak
dalam gambar ini?
Jawapan:Orang yang kotor
- Apa sebab dia jadi begini?
Jawapan:Tidak menjaga
kebersihan diri
ii. Tajuk Pelajaran:
- Kebersihan Kita
SET INDUKSI (5 minit)
i. Guru bertanyakan soalan
kepada murid-murid.
ii. Guru mengaitkan soalan dengan
isi pelajaran.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Kebersihan fizikal dan
kebersihan mental
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Pembelajaran
Kontektual
BBM:
-Gambar
i.Teks Kebersihan Kita
ii. Kosa Kata
i. penting-mustahakii. penampilan-paras rupaiii. vitamin-zat yang baik
LANGKAH 1 (15 minit)i. Guru meminta murid-murid
membaca teks secara beramai-
ramai.
iii. Guru meminta murid-murid
membaca secara berkumpulan.
iv. Guru memilih murid membaca
individu secara rawak.
v. Guru meminta merujuk
perkataan yang digariskan dalam
teks.
vi. Guru meminta murid-murid
menjelaskan makna perkataan
Ilmu:-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Bekerjasama
Pengabungjalinan:
-Kemahiran Membaca
KBT:
- Verbal linguistik
- Kemahiran Berfikir
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
5/7
tersebut.
vii. Guru berbincang jawapan
dengan murid.
- Interpersonal
BBM:
-Lembaran Teks
i. Kata Adjektif:
- kata yang menunjukkan sifat
atau ciri sesuatu:
i. sihat
ii.cerdas
iii.bahaya
iv.busuk
v.kemas
LANGKAH 2 (15 Minit)
i. Guru meminta murid mencari
kata adjektif yang terdapat dalam
teks
ii. Murid diminta untuk mengariskan
kata adjektif yang dijumpai.
iii. Guru dan murid berbincang
bersama-sama
Objektif (1)
Nilai:
-Keberanian
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Belajar Cara Belajar
-Verbal Lingusitik
-Interpersonal
BBM:
-Lembaran Teks
i. Membina ayat dengan kata
adjektif:a) Badan Abu sihat kerana dia
suka bersenam
b) Siti sangat pandai kerana
otaknya cerdas
c) Jangan bermain di tempat
yang bahaya
d) Baju yang lama itu bau
busuk
e) Meja cikgu Halim sentiasa
kemas
LANGKAH 3 (20 minit)
i. Guru meminta murid merujuksemula kata adjektif yang
mereka gariskan.
ii. Guru meminta murid untuk
membina ayat tunggal dengan
menggunakan kata adjektif
tersebut.
iii. Guru memilih murid secara
rawak untuk membacakan ayat
yang telah dibina olehnya.
Objektif (2)
Nilai:-Keberanian
KBT:
-Kemahiran berfikir
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Konstruktivisme
Pengabungjalinan:
-Menulis
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
6/7
BBM:
-Lembaran Kerja
Rumusan Pelajaran:
- Kepentingan menjaga
kebersihan diri.
Nilai murni:
- Kita haruslah menjaga
kebersihan diri.
- Kita hendaklah bersyukur
dengan badan kita sendiri.
PENUTUP (5 minit)
i. Guru merumuskan isi pelajaran
hari ini.
ii. Guru menutup pelajaran dengan
nilai murni.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Kesyukuran
-Kesihatan Mental dan
Fizikal
KBT:
-Kajian Masa Depan
-Kontekstual
Refleksi Guru Pelatih:
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (1)
7/7
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
top related