unit4
DESCRIPTION
noneTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Tahun 2
2. Tarikh / Masa 1 Mac 2015 ; 9.10 -10.10 pagi
3. Bilangan Murid 20 orang
4. Mata Pelajaran Bahasa Melayu
5. Tema/ Tajuk Sihat dan cerdasJagalah Kebersihan (Cara mencuci tangan).
6. Hasil Pembelajaran Kemahiran (Fokus Utama)
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.1.4.1 Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
7. Hasil PembelajaranKemahiran(Fokus Sampingan)
2.5 Membaca,memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyai perkataan dengan betul.
8. Objektif Pada akhir pelajaran, diharapkan murid dapat :(i) Berbual tentang cara-cara mencuci
tangan sambil melakukannya.(ii) Membaca dan memahami bahan grafik
dengan mencuci tangan dengan betul.9. Kemahiran Bahasa Lisan :
Menulis :Membaca :
Berbual cara mencuci tangan dengan betul.Langkah 3Menaakul bahan grafik.
10. Sistem Bahasa Kosa kata : Sebutan dan Intonasi
11. Pengisian Kurikulum Ilmu :Nilai :KBT :
i. KBii. BCBiii. KP
Pendidikan KesihatanBekerjasama
MentafsirBacaan intensifInterpersonal,verbal-linguistik, kinestetik.
12. Bahan Bantu Belajar /Media
1. Gambar cara-cara membasuh tangan
Langkah 1, 2 & 3
2. Sabun dan air3. Kad manila & pen
marker4. Hasil kerja
kumpulan5. Lembaran 16. Lembaran 27. CD lagu
Langkah 2Langkah 3
Langkah 4
PemulihanPengayaanPenutup
13. Pengetahuan sedia ada Murid mengetahui kepentingan mencuci tangan.
Langkah dan Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi( 5 minit)
Soal jawab.1. Bilakah waktu
kita mesti mencuci tangan?
1. Murid menjawab soalan guru secara lisan.
2. Guru mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk pengajaran yang akan disampaikan.
Ilmu – Pendidikan Kesihatan
Kontekstual – isi pelajaran dengan pengalaman.
KP : Verbal-linguistik
Langkah 1( 10 minit)
Menaakul dan berbual tentang bahan grafik.
1. Murid menaakul gambar.
2. Murid menyatakan langkah-langkah mencuci tangan berpandukan perkataan dan gambar.
BBB – Gambar cara-cara mencuci tangan.
KB – Kenalpasti
Nilai- memberi tumpuan
KP – Interpersonal
Objektif 1
Langkah 2( 15 minit )
Simulasi – Cara-cara mencuci tangan.
1. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil.
2. Secara berkumpulan, murid mencuci tangan berpandukan bahan grafik.
KP – Kinestetik
Nilai – bekerjasama
BBB – sabun dan air, bahan grafik
Objektif 2Langkah 3 Menulis cara-cara 1. Secara KB –
( 15 minit) mencuci tangan mengikut urutan betul.
berkumpulan, murid menulis ayat lengkap cara mencuci tangan mengikut urutan yang betul.
2. Murid menulis dalam bentuk pengurusan grafik yang sesuai.
menghubungkait
KP – Interpersonal
Kreativiti dan Inovasi
BBB – bahan grafik, kad manila, pen marker.
Objektif 2
Langkah 4( 10 minit)
Pembentangan hasil kerja kumpulan.
1. Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.
2. Hasil kerja murid dinilai guru dan rakan sebaya dengan memberi bintang.
BBB – Hasil kerja kumpulan.
Nilai - Keberanian
Pentaksiran Berbual tentang cara-cara mencuci tangan sambil melakukan tunjuk cara.
1. Murid membuat simulasi cara-cara mencuci tangan berpandukan bahan grafik.
Aktiviti 2.
Pemulihan Menyusun maklumat mengikut urutan yang betul.
Murid menyusun langkah-langkah mencuci tangan berpandukan gambar.
BBB – Lembaran 1
Membina ayat berpandukan perkataan diberi.
Murid membina ayat lengkap , langkah-langkah mencuci rambut berpandukan gambar dan perkataan diberi.
BBB – lembaran 2
Penutup( 5 minit)
Penutup Kognitif :Nilai murni :
i. Menjaga kebersihan diri.
Penutup Sosial :Nyanyian lagu ‘Bangun Pagi’
1. Murid menyatakan nilai murni berkaitan dengan isi pelajaran.
2. Murid menyanyikan lagu Bangun Pagi secara didik hibur.
KP – Muzik, kinestetik.
BBB – CD lagu,
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Tahun 2
2. Tarikh / Masa 1 Mac 2015 ; 9.10 -10.10 pagi
3. Bilangan Murid 20 orang
4. Mata Pelajaran Bahasa Melayu
5. Tema/ Tajuk Sihat dan cerdasJagalah Kebersihan (Cuci Tangan Dahulu).
6. Hasil Pembelajaran Kemahiran (Fokus Utama)
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dengan intonasi yang betul.2.3.1 Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
7. Hasil PembelajaranKemahiran(Fokus Sampingan)
3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraph dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
8. Objektif Pada akhir pelajaran, diharapkan murid dapat :(iii) Membaca ayat penyata yang terdapat
dalam petikan “Cuci Tangan Dulu” dengan jelas dan betul.
(iv) Menyenarai frasa yang mengandungi perkataan dua suku kata atau lebih yang terdapat dalam petikan “Cuci Tangan Dulu”.
9. Kemahiran Bahasa Lisan :
Menulis :Membaca :
Berbual cara mencuci tangan dengan betul.Langkah 2&3Ayat penyata dan frasa terdapat dalam petikan.
10. Sistem BahasaEMK
Kosa kata :Kreativiti dan Inovasi:
Sebutan dan IntonasiAktiviti berkumpulan
11. Pengisian Kurikulum Ilmu :Nilai :KBT :
i. KB
Pendidikan KesihatanBekerjasama
Mengenalpasti, menjana idea
ii. BCBiii. KP
Bacaan intensifInterpersonal,verbal-linguistik, kinestetik.
12. Bahan Bantu Belajar /Media
1. Petikan “Cuci Tangan Dahulu”.
2. Kad & pen marker3. Petak huruf4. Petikan (aktiviti
kumpulan)5. Hasil kerja
kumpulan6. Lembaran 17. Lembaran 2
Langkah 1 & 2
Langkah 2Langkah 3Langkah 3
Langkah 4
PemulihanPengayaan
13. Pengetahuan sedia ada Murid mengetahui bentuk ayat penyata dan frasa.
Langkah dan Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi( 5 minit)
Simulasi cara mencuci tangan dengan betul.
1. Murid membuat tunjuk cara mencuci tangan.
2. Guru mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk pengajaran yang akan disampaikan.
Ilmu – Pendidikan Kesihatan
Kontekstual – isi pelajaran dengan pengalaman.
KP : Kinestetik
Langkah 1( 10 minit)
Membaca ayat penyata yang terdapat dalam petikan “Cuci Tangan Dahulu”.
1. Murid membaca petikan “Cuci Tangan Dahulu”.
2. Murid menggariskan ayat penyata yang terdapat dalam petikan.
3. Murid membaca ayat penyata yang telah digariskan dengan jelas.
BBB – Petikan “Cuci Tangan Dahulu”.
KB – Kenalpasti
Nilai- memberi tumpuan
KP – Interpersonal
Objektif 1
Langkah 2( 15 minit )
Aktiviti kumpulan – menyenarai frasa yang mempunyai perkataan dua suku kata atau lebih yang terdapat dalam petikan “Cuci
1. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil.
2. Secara berkumpulan, menyenarai frasa
KP – Kinestetik
Nilai – bekerjasama
BBB – petikan
Tangan Dahulu”. yang yang mengandungi perkataan dua suku kata atau lebih yang terdapat dalam petikan.
dan kad dan pen marker.
Objektif 2
Langkah 3( 15 minit)
Aktiviti berkumpulan – Cari dan menang
3. Secara berkumpulan, murid kenal pasti 5 frasa yang terdapat dalam petak huruf.
4. Murid kenalpasti ayat yang mempunyai frasa yang telah disenaraikan dalam petikan yang disediakan.
5. Murid pemulihan menjalankan aktiviti dengan bantuan rakan sebaya.
KB – menjana idea, menghubungkait
KP – Interpersonal
Kreativiti dan Inovasi
BBB – petikan, petak huruf.
Objektif 1 dan 2
Langkah 4( 10 minit)
Pembentangan hasil kerja kumpulan.
1. Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.
2. Hasil kerja murid dinilai guru dan rakan sebaya dengan memberi bintang.
BBB – Hasil kerja kumpulan.
Nilai - Keberanian
Pentaksiran Membaca ayat penyata terdapat dalam petikan “Cuci Tangan Dahulu” dengan sebutan yang jelas.
1. Murid kenal pasti dan membaca ayat penyata dengan jelas.
Aktiviti 1.
Pemulihan Membaca dan menulis frasa.
Murid membaca dan menulis frasa dalam buku tulisan cantik.
BBB – Lembaran 1
Membaca ayat penyata dan kenalpasti frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata.
Murid membaca ayat penyata dan menggariskan frasa yang betul.
BBB – lembaran 2
Penutup( 5 minit)
Penutup Kognitif :Frasa
1. Murid menyebut frasa yang dipelajari.
KP –kinestetik.
i. Minum petang.
ii. Mencuci tangan.
iii. Mengajar adik.
Penutup Sosial :Simulasi cuci tangan dengan cara betul.
2. Murid membuat tunjuk cara mencuci tangan dengan betul.