seminar full

Download Seminar Full

Post on 10-Oct-2015

38 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

RANCANGAN PERNIAGAANRINGKASAN PERNILAIAN PROJEK

A. MAKLUMAT AM PEMOHON

1. Nama Syarikat/Firma : Circle Store Enterprise2. Alamat dan No. Tel : Lot 3515, Taman Bukit Bauk 1, Batu 6, Jalan Paka, 23000 Dungun, Terengganu Darul Iman 09-5658936 013-30569363. Tarikh dan No.Pendaftaran : TR .....4. Tarikh Beroperasi: 1 Januari 20125. Modal Sumbangan : RM36,000.00

Nama PemilikJumlah Modal Dimiliki (RM)

SediadaBaruJumlah

Mohd Taufiq Bin MisranLot 10338, Jalan Paka, Taman Seri Intan 2, Batu 6, 23000 Dungun,Terengganu Darul Iman. 36,000 36,000

6. Jenis Perniagaan: Kedai pakaian Aktiviti : Menjual pakaian, membaikpulih pakaian, mencetak dan sulaman pakaian, menjual aksesori badan.7. Milikan Modal: 100% Bumiputera8. Pemilik: BilNama/Alamat/KpUmurJawatan dalam Firma%Modal dimiliki

1.Mohd Taufiq Bin MisranLot 10338, Jalan Paka, Taman Seri Intan 2, Batu 6, 23000 Dungun,Terengganu Darul Iman.31Pengurus100

Jumlah100%

B. PERIHAL PROJEK1. ASPEK TEKNIKAL

A) Lokasi Projek

Mengikut perancangan, perniagaaan akan dijalankan di lot kedai yang di sewa di rumah kedai bersebelahan jalan raya besar di Taman Bukit Bauk. Lokasi di pilih terletak tidak berapa jauh dengan Politeknik Sultan Mizan Zainal Abidin. Perniagaan akan di mulakan setelah kedai selesai di ubahsuai oleh pemilik premis dengan tujuan pengkemasan premis tersebut. Butir-butir premis seperti alamat, nama pemilik, kadar sewaan dan tempoh sewaan adalah seperti pada jadual berikut :-

AlamatNama Pemilik BangunanKadar SewaanTempoh Sewaan

Lot 3515, Taman Bukit Bauk 1, Batu 6, Jalan Paka, 23000 Dungun,Terengganu Darul ImanMajlis Perbandaran Daerah DungunRM 1100(Sebulan)3 Tahun

Keluasan dalaman premis ini adalah 20x70 kaki persegi dan jumlah keseluruhan keluasan premis ini adalah 80 kaki persegi. Keluasan ini sudah mencukupi untuk meletakkan semua peralatan perniagaan dan mampu member keselesaan. Susun atur peralatan adalah seperti pelan lantai yang dilampirkan. Rupa bentuk fizikal premis adalah seperti gambar-gambar yang dilampirkan.

Bayaran pendahuluan dan bayaran sewa bulanan pertama sebanyak RM 3300 sudah dikeluarkan oleh pengusaha bagi menyempurnakan perjanjian sewa premis selama 3 tahun. Lokasi perniagaan yang dipilih di Taman Bukit Bauk 1 ini dianggap strategik kerana sasaran utama pelanggan adalah pelajar-pelajar dari dua Institusi Pengajian Tinggi Awam, iaitu Politeknik Sultan Mizan Zainal Abidin (PSMZA) dan Universiti Institut Teknologi Mara (UiTM), selain penduduk setempat. Selain itu, lokasi juga terletak bersebelahan dengan Sekolah Menengah Teknik Dungun. Jumlah populasi penduduk di sekitar kawasan ini yang ramai juga menjadi faktor pemilihan lokasi ini kerana terdapat lebih daripada 10 buah kampung berderkatan, memungkinkan premis ini akan menjadi tumpuan terutama menjelang musim perayaan. Kedudukannya yang berada berhampiran dengan jalan besar atau jalan utama yang tidak pernah lengang dengan kenderaan juga menjadi faktor pemilihan lokasi ini.

B) Mesin/Peralatan/Kelengkapan Penting Sediada

Oleh kerana pengusaha baru pertama kali menceburkan diri dalam perniagaan menjual pakaian, pengusaha tidak mempunyai sebarang kelengkapan dan peralatan.

C) Mesin/Peralatan/Kelengkapan Yang Akan Di beli Dan Diubahsuai

Pengusaha telah bercadang untuk membeli peralatan-peralatan dan membuat pengubahsuaian premis untuk mencuba memenuhi keperluan, keselesaan dan kepuasan pelanggan sentiasa terjamin. Peralatan-peralatan dan yang akan di beli adalah seperti berikut :-

BilJenisUnitHarga kos (RM)Pembekal

1Mesin jahit elektronik1

2Almari pameran7

3Meja pejabat2

4Meja pameran3

5Kerusi pejabat2

6Penyangkut pakaian2 set

7Mesin pencetak baju1

8Cash Register Machine1

9Komputer2

10Clothes Rails8

11Price Guns2

D) Pengunaan Bahan Mentah Utama dan Pembekalnya/costJenis Bahan MentahKuantiti Jualan SebulanHarga seunit Dari pembekal (RM)Jumlah Kos Sebulan (RM)

Baju T berkolar (lelaki)3030900

Baju T berkolar (wanita)1520300

Baju T tanpa kolar (lelaki)50201000

Baju T tanpa kolar (wanita)3020600

Baju Kemeja (lelaki)1040400

Baju kemeja (wanita)740280

Seluar slack (lelaki)1560900

Seluar slack (wanita)855440

Seluar jeans (lelaki)301003000

Seluar jeans (wanita)251002500

Kasut (lelaki)40803200

Kasut (wanita)30802400

Sandal (lelaki)20501000

Sandal (wanita)1550750

Tali pinggang (lelaki)16

10160

Tali pinggang (wanita)61060

Tali leher (lelaki)51050

Tali leher (wanita)21020

Sarung Kaki3010300

Topi51575

Jumlah kos sebulan (RM)13385

Pembekal :-1. BZ Lanbridge, GM Plaza, Kuala Lumpur.2. Cute Cute Entreprise. Kuala Lumpur.3. Louis Malaysia4. Levis Malaysia5. Lee Cooper Malaysia6. Nike Malaysia7. Adidas Malaysia8. Puma Malaysia9. F.O.S (Factory Outlet Store)10. Cheetah Malaysia11. Line-7 Malaysia12. Admiral Malaysia13. Asadi Malaysia14. Dr. Cardin 15. Calvin Klein16. Polo Malaysia17. Mont Blanc Malaysia18. Crocodile Malaysia19. Paul Smith Malaysia

2. ASPEK PASARAN/target market

A) Ciri Ciri Umum Produk, Servis dan Pengguna

Berdasarkan perancangan yang telah di buat, secara ringkasnya sasaran utama premis adalah untuk menjalankan perniagaan menjual pakaian yang sesuai untuk semua lapisan umur, dan tediri daripada pelbagai jenama termasuk yang terkemuka dan sebaliknya, serta boleh di dapati dalam pelbagai saiz.

Di samping menjual pakaian, premis turut memberikan khidmat membaikpulih dan mengolah pakaian seperti mengecilkan kaki seluar, mengecilkan ukuran pinggang baju, memotong seluar labuh dan membaikpulih kerosakan pada pakaian, dan sebagainya.

Perkhidmatan mencetak baju dan sulaman turut disediakan, kerana pada masa kini konsep mencetak baju mengikut corak citarasa pelanggan sendiri semakin diminati terutama oleh golongan belia. Selain itu, premis turut menjual aksesori pakaian yang bergaya dan ranggi mengikut peredaran fesyen pada masa kini. Antara contoh aksesori yang disediakan ialah topi, tali pinggang, dan rantai.

B) Pasaran Am

Penampilan dan pemakaian amatlah di titik beratkan oleh semua orang terutama golongan pemuda-pemudi pada masa kini. Budaya memakai pakaian yang bermutu dan berjenama telah menjadi kegilaan kebanyakan belia-belia di era kemodenan ini. Mereka sanggup membelanjakan duit mereka asalkan tidak ketinggalan mengikuti fesyen atau trend terbaru.

Oleh kerana sukar untuk mendapatkan pakaian-pakaian yang bermutu dan berjenama di sekitar kawasan ini, pemilihan untuk membuka premis ini di kawasan ini adalah tepat. Hal ini kerana penggemar pakaian bermutu dan mahal perlu pergi ke pusat membeli-belah yang agak jauh untuk mendapatkan pakaian yang mengikut citarasa mereka. Pusat membeli-belah yang terdekat adalah di Mesra Mall yang terletak di Paka kira-kira 30 km perjalanan daripada bandar Dungun. Pusat membeli-belah seterusnya adalah di bandar Kuantan, Pahang yang mengambil masa kira-kira 2 jam perjalanan untuk sampai di sana. Jarak antara bandar Dungun dengan Kuala Terengganu yang agak jauh juga menyukarkan penggemar pakaian berjenama untuk mendapatkan pakaian tersebut. Kesempatan ini di ambil untuk membuka sebuah kedai pakaian yang menjual pelbagai jenis pakaian termasuk yang berjenama terkenal.

Pembukaan premis yang terletak berhampiran dengan institusi pengajian tinggi awam adalah strategik kerana pada setiap semester pengajian terdapat penambahan pelajar yang secara tidak langsung menigkatkan lagi populasi penduduk kawasan ini. Hal ini sedikit sebanyak memberi kesan yang positif pada perniagaan. Kebanyakan peniaga pakaian di kawasan ini lebih gemar memilih untuk menjual pakaian terpakai atau lebih dikenali sebagai bundle. Idea menjual pakaian yang baru dan pelbagai ini di jangka dapat menjadikan premis ini sebagai tumpuan masyarakat setempat dan pelajar terutama semasa menjelang musim perayaan.

C) Sasaran Pasaran Firma

Pada peringkat awal perniagaan, fokus utama firma tertumpu kepada pelanggan yang berada di sekitar kawasan Mukim Sura. Mukim Sura ini adalah satu kawasan yang luas di daerah Dungun. Terdapat hampir 20 Taman dalam mukim ini dan mempunyai hampir 12 Kampung besar yang berpopulasi hampir 15,000 penduduk termasuk penghuni tetap dan pelajar IPTA. Bilangan keseluruhan penduduk daerah Dungun mencecah hampir 168,300 orang penduduk. Antara sasaran utama perniagaan ini adalah penduduk yang menetap di kawasan seperti :

1) Kg. Baru Batu 62) Batu 73) Sura Lapangan Terbang4) Sura Tengah5) Taman Delima Batu 56) Politeknik Sultan Mizan Zainal Abidin7) Universiti Institut Teknologi Mara Dungun8) Sekolah-sekolah

Mengikut maklumat yang diberi oleh Pejabat Daerah Dungun, secara kasarnya majoriti penduduk di daerah ini di pelopori oleh kaum bumiputera dan minoritinya di pelopori oleh penduduk dari kaum Cina, India dan lain-lain. oleh Faktor ini adalah kunci penting perniagaan, kerana firma ini di jangka mudah untuk memenangi hati pelanggan terutama dari kaum bumiputera atas kelebihan berkomunikasi dan interaksi. Dengan kelebihan ini juga, firma dijangkakan mempunyai peluang cerah untuk melonjak ke tahap yang lebih tinggi.Populasi pelajar yang tinggi juga dianggap salah satu kunci kejayaan perniagaan. Pelajar yang lazimnya golongan belia sangat mementingkan penampilan diri dan hal ini menjadikan firma sebagai tempat tumpuan kerana lokasinya yang berhampiran memudahkan pelajar untuk mendapatkan pakaian yang dihajati. Hal ini kerana tidak semua pelajar memiliki kenderaan sendiri. Lokasi pusat membeli-belah yang agak jauh juga sedikit sebanyak menyumbang dalam kejayaan perniagaan. Penduduk setempat pelu menempu