rpt sains tingkatan 2 pemetaan dsp

40
RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN SAINS TINGKATAN 2, 2013 BAB 1 : DUNIA MELALUI DERIA KITA MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI HASIL PEMBELAJARAN EVIDENS PENTAKSIRAN 1 (2/1 – 4/1) 8.1 Memahami organ deria dan fungsinya. Menjalankan aktiviti untuk menghubungkait lima deria, organ deria dan rangsangan. Membincangkan apa yang berlaku dalam badan kita apabila rangsangan dikesan. 8.1.1 Mengenal pasti dan mengaitkan organ deria dengan rangsangannya. 8.1.2 Menyatakan laluan daripada rangsangan kepada gerak balas: Rangsangan Organ deria Saraf Otak Saraf Gerak balas. B4D1E1 (8.1.1) Menghubungkait lima deria, organ deria dan rangsangannya melalui aktiviti - 2 (7/1 – 11/1) 8.2 Memahami deria sentuhan. Menjalankan aktiviti untuk mengkaji yang berikut: a)struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan. b) kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangan. 8.2.1 Mengenal pasti struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan. 8.2.2 Menyatakan fungsi reseptor yang berbeza- beza tekanan, haba, sakit. B3D1E1 (8.2.1) Melabel struktur kulit, menerangkan fungsi reseptor. B4D2E1 (8.2.1, 8.2.2, 8.2.3) Menghubungkait kepekaan kulit terhadap rangsangan melalui aktiviti B3D1E2 (8.2.3) Menyusun laluan daripada 1

Upload: cikgu-zamrud

Post on 19-Jun-2015

33.097 views

Category:

Education


10 download

DESCRIPTION

RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP tanpa tarikh

TRANSCRIPT

Page 1: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN SAINS TINGKATAN 2, 2013

BAB 1 : DUNIA MELALUI DERIA KITA

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

1(2/1 – 4/1)

8.1Memahamiorgan deriadan fungsinya.

Menjalankan aktiviti untukmenghubungkait lima deria, organ deria dan rangsangan.

Membincangkan apa yang berlaku dalam badan kita apabila rangsangan dikesan.

8.1.1Mengenal pasti dan mengaitkanorgan deria dengan rangsangannya.

8.1.2Menyatakan laluan daripadarangsangan kepada gerakbalas:Rangsangan Organ deria Saraf Otak Saraf Gerak balas.

B4D1E1 (8.1.1)Menghubungkait lima deria, organ deria dan rangsangannya melalui aktiviti

-

2(7/1 – 11/1)

8.2Memahamideria sentuhan.

Menjalankan aktiviti untuk mengkaji yang berikut:

a)struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan.

b) kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadap rangsangan.

Membincangkan kepekaan kulit berhubung situasi berikut:a) menerima suntikan.b) menggunakan Braille.

8.2.1Mengenal pasti struktur kulit manusia yang terlibat dalam pengesanan rangsangan.

8.2.2Menyatakan fungsi reseptor yang berbeza-beza tekanan, haba, sakit.

8.2.3Membuat kesimpulan tentang kepekaan kulit pada bahagian badan yang berlainan terhadaprangsangan.

B3D1E1 (8.2.1)Melabel struktur kulit, menerangkan fungsi reseptor.

B4D2E1 (8.2.1, 8.2.2, 8.2.3)Menghubungkait kepekaan kulit terhadap rangsangan melalui aktiviti

B3D1E2 (8.2.3)Menyusun laluan daripada ransangan kepada gerak balas dan menerangkan kepekaan kulit ketika

menerima suntikan menggunakan Braille

3(14/1 – 19/1)

8.3Memahami deria bau.

Membincangkan struktur hidung dan kedudukan sel-sel deria bau menggunakan model, carta, perisian komputer dan bahan bantu mengajar yang lain.

8.3.1Mengenal pasti struktur hidung.

8.3.2Mengenal pasti kedudukan sel deria bau dalam pengesanan bau.

B4D3E1 (8.3.1 , 8.3.2)( & (8.4.1 , 8.4.2) *Mengenal pasti kedudukan sel deria bau dalam struktur hidung, kawasan pada lidah yang bergerak balas terhadap rasa yang berbeza dan kaitan antara deria rasa dengan deria bau melalui aktiviti.

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN HASIL EVIDENS1

Page 2: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

AKTIVITI PEMBELAJARAN PENTAKSIRAN

4(21/1 – 25/1)

8.4Memahami deria rasa.

Menjalankan aktiviti untuk mengesan kawasan berbeza pada lidah yang bergerak balasterhadap rasa yang berbeza

Menjalankan aktiviti untukmenghubungkaitkan deria rasadengan deria bau.

8.4.1Mengenal pasti kawasanberbeza pada lidah yangbergerak balas terhadap rangsangan yang berbeza.

8.4.2Menghubungkaitkan deria rasa dengan deria bau.

B4D3E1 (8.4.1 , 8.4.2) * (8.3.1 , 8.3.2)Mengenal pasti kedudukan sel deria bau dalam struktur hidung, kawasan pada lidah yang bergerak balas terhadap rasa yang berbeza dan kaitan antara deria rasa dengan deria bau melalui aktiviti.

8.5Memahami deriapendengaran.

Memerhati dan mengenal pasti struktur telinga manusia.

Membincangkan fungsi setiap bahagian pada struktur telinga manusia.

Membincangkan mekanismependengaran.

8.5.1Mengenal pasti struktur telinga manusia.

8.5.2Menerangkan fungsi bahagian berbeza pada telinga manusia.

8.5.3Memerihalkan bagaimana kita mendengar.

B3D2E1 (8.5.1, 8.5.2, 8.5.3)Melabel struktur telinga manusia, menerangkan fungsi struktur dan menjelaskan mekanisma pendengaran.

5(29/1 – 1/2)

8.6Memahamideria penglihatan

Memeriksa mata lembu atau model mata manusia.

Mengumpul maklumat tentang struktur dan fungsi setiap bahagian mata.

Membincangkan bagaimana kitamelihat.

8.6.1Mengenal pasti struktur mata manusia.

8.6.2Menerangkan fungsi bahagian yang berbeza pada mata.

8.6.3Memerihalkan bagaimana kita melihat.

B3D3E1 (8.6.1, 8.6.2, 8.6.3)Melabel struktur mata manusia, menerangkan fungsi struktur dan menjelaskan bagaimana manusia boleh melihat

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN HASIL EVIDENS

2

Page 3: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

AKTIVITI PEMBELAJARAN PENTAKSIRAN

6 – 7 (4/2 – 15/2)

8.7Memahamicahaya danpenglihatan.

Menjalankan aktiviti untuk mengkaji:a) pantulan cahaya.b) pembiasan cahaya di antara dua medium yang berbeza ketumpatan.

Mengumpul maklumat tentang jenis kecacatan penglihatan dansumbangan/penggunaan teknologi untuk membetulkannya.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan rabun jauh danrabun dekat serta caramembetulkanannya.

Membincangkan maksudastigmatisme dan caramembetulkannya.

Menjalankan aktiviti untukmengkaji:a) ilusi optik.b) titik buta.

Membincangkan hubungan antara penglihatan stereoskopik dan monokular dengan kemandirian haiwan.

Mengumpul maklumat tentang alat untuk mengatasi had deriapenglihatan.

8.7.1Memerihalkan sifat-sifat cahaya(iaitu: pantulan dan pembiasan).

8.7.2Menyatakan pelbagai jeniskecacatan penglihatan.

8.7.3Menerangkan cara pembetulankecacatan penglihatan.

8.7.4Menyatakan dan membericontoh had deria penglihatan.

8.7.5Mengaitkan penglihatanstereoskopik dan monokulardengan kemandirian haiwan.

8.7.6Mengenal pasti alat-alat yangsesuai untuk mengatasi hadderia penglihatan.

B1D1E1 (8.7.2)Menamakan pelbagai jenis kecacatan penglihatan.

B3D4E1 (8.7.5)Menjelaskan penglihatan stereoskopik dan monokular serta mengaitkan dengan kemandirian haiwan.

B4D4E1 (8.7.1, 8.7.2)Menentukan pantulan dan pembiasan cahaya antara dua medium yang berbeza ketumpatan melalui aktiviti.

B4D5E1 (8.7.2, 8.7.3)Mengenal pasti rabun jauh, rabun dekat dan cara membetulkannya melalui aktiviti.

B4D5E2 (8.7.4)Mengenal pasti ilusi optik dan titik buta melalui aktiviti.

B6D1E1 (8.7.6 & 8.8.6) *Membentangkan hasil buku skrap mengenai alat teknologi yang sesuai untuk mengatasi masalah had deria penglihatan dan pendengaran.

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN HASIL EVIDENS

3

Page 4: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

AKTIVITI PEMBELAJARAN PENTAKSIRAN

8(18/2 – 22/2)

8.8Memahamibunyi danpendengaran

Menjalankan aktiviti untukmengkaji:a) penghasilan bunyi.b) keperluan medium untukpemindahan bunyi.c) pantulan dan penyerapanbunyi.

Mengumpulkan maklumat tentang:a) kecacatan pendengaran.b) cara pembetulan kecacatanpendengaran.

Membincangkan had pendengaran dan cara meningkatkan keupayaan pendengaran.

Menjalankan aktiviti untukmengkaji pendengaran stereofonik yang diperlukan bagi menentukan arah bunyi.

8.8.1Memerihalkan sifat bunyi

8.8.2Menerangkan pantulan dan penyerapan bunyi

B4D6E1(8.8.1)Menentukan penghasilan dan keperluan medium untuk pemindaan bunyi melalui aktiviti.

B4D6E2 (8.8.2)Menjelaskan pantulan dan penyerapan bunyi melalui aktiviti.

8.8.3Menerangkan kecacatan pendengaran

8.8.4Menerangkan cara pembetulan kecacatan pendengaran

B3D5E1 (8.8.3, 8.8.4)Menjelaskan kecacatan pendengaran dan cara pembetulannya.

8.8.5Menyatakan had pendengaran

-

8.8.6Menyatakan alat yang digunakan untuk mengatasi had pendengaran

8.8.7Menerangkan pendengaran stereofonik

B6D1E1 (8.7.6 & 8.8.6) *Membentangkan hasil buku skrap mengenai alat teknologi yang sesuai untuk mengatasi masalah had deria penglihatan dan pendengaran.

B4D6E3 (8.8.7)Menjelaskan keperluan pendengaran stereofonik bagi menentukan arah bunyi melalui aktiviti.

4

Page 5: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

9(25/2 – 1/3)

8.9Memahamirangsangandan gerakbalastumbuhan

Menjalankan eksperimen untukmengkaji dan mengenal pasti:a) rangsangan-rangsangan yangdikesan oleh tumbuhan.b) bahagian-bahagian tumbuhanyang peka terhadaprangsangan yang tertentu.

Membincangkan bagaimana gerak balas terhadap ransanganpenting untuk kemandirian tumbuhan.

8.9.1Menyatakan rangsangan yang menyebabkan gerak balas tumbuhan.

B5D1E1Menjelaskan rangsangan dengan gerak balas tumbuhan melalui eksperimen.

8.9.2Mengenal pasti bahagiantumbuhan yang peka terhadap rangsangan tertentu.

-

8.9.3Menghubungkait gerak balas tumbuhan dengankemandiriannya.

B3D6E1Menghubungkait gerak balas tumbuhan dengan kemandirannya.

5

Page 6: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

BAB 2 : NUTRISI

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

10(4/3 – 8/3)

9.1Menganalisakelas-kelasmakanan.

Membincangkan kelas makananiaitu karbohidrat, protein, lemak,vitamin, mineral, pelawas dan airserta menyatakan fungsinya.

Menjalankan aktiviti untukmenguji kanji (larutan iodin),glukosa (larutan Benedict),protein (bahan uji Millon) danlemak (ujian alkohol-emulsi).

9.1.1Menerangkan melalui contoh kelas makanan.

-

9.1.2Menyatakan fungsi setiap kelas makanan.

B3D7E1Menjelaskan fungsi 7 kelas makanan

9.1.3Menguji kanji, glukosa, protein dan lemak.

B4D7E1Menentukan kehadiran kanji, glukosa, protein dan lemak melalui aktiviti.

Membincangkan:a) apa maksud diet seimbang.b) faktor yang menentukan giziseimbang seseorang: umur, saiz, jantina, pekerjaan, iklim, keadaan kesihatan.

Mengumpul pembungkus makanan yang menunjukkan nilai kalori makanan dan membuat senarai untuk menunjukkan nilai kalori bagi setiap jenis makanan.

Membincangkan untuk menganggar nilai kalori makanan dalam satu hidangan.

Merancang gizi seimbang untuksatu hari (sarapan, makan tengahari dan makan malam).

9.2.1Menyatakan maksud gizi seimbang.

B2D1E1Memberi maksud gizi seimbang

9.2.2Menyatakan faktor yang mesti dipertimbangkan apabila merancang gizi seimbang.

9.2.3Menerangkan bagaimana faktorberkenaan memberi kesan kepada gizi seimbang.

B3D7E2 (9.2.2, 9.2.3)Menyatakan kuantiti tenaga dalam setiap gram karbohidrat, protein dan lemak pada pembungkus makanan dan membuat anggaran jumlah kalori bagi setiap hidangan.

9.2.4Menyatakan kuantiti tenaga dalam setiap gram karbohidrat, protein dan lemak.

9.2.5Menganggar kalori makanan yang diambil dalam setiap hidangan.

B3D7E3 (9.2.4, 9.2.5)Menjelaskan faktor-faktor yang menentukan gizi seimbang dan bagaimana faktor ini memberi kesan kepada gizi seimbang.

9.2.6Merancang satu gizi seimbang. -

6

Page 7: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENSPENTAKSIRAN

11(11/3 – 15/3)

9.3Memahamisistem pencernaanmanusia.

Membincangkan pencernaan sebagai penguraian molekulmakanan yang besar kepada molekul yang lebih kecil yang boleh larut dan sedia diserapoleh badan.

Mengenal pasti bahagian sistem pencernaan dan aliran makanan melalui salur pencernaan denganmenggunakan model/ carta/CD ROM

9.3.1Menerangkan maksud pencernaan.

9.3.2Mengenal pasti bahagian sistem pencernaan.

9.3.3Memerihalkan aliran makanan melalui salur pencernaan.

9.3.4Menyatakan fungsi organ dalam sistem pencernaan.

9.3.5Memerihalkan prosespencernaan dalam salur pencernaan.

9.3.6Menyenaraikan hasil pencernaan karbohidrat, protein dan lemak.

B2D2E1 (9.3.1)Memberi maksud pencernaan

B3D8E1 (9.3.2, 9.3.4)Melabel dan menerangkan fungsi organ dalam sistem pencernaan

B3D8E2 (9.3.3, 9.3.5, 9.3.6)Menerangkan proses penguraian molekul makanan, alirannya dalam sistem pencernaan dan menyenaraikan hasil pencernaan bagi :

karbohidrat protein lemak

12(18/3 – 22/3)

9.4Memahamiproses penyerapanmakanan tercerna.

Membincangkan prosespenyerapan hasil pencernaan dalam usus kecil.

Menjalankan eksperimen untukmenunjukkan penyerapan glukosa melalui tiub Visking.

9.4.1Menerangkan prosespenyerapan hasil pencernaan.

9.4.2Membuat inferens tentang penyerapan glukosa melalui tiubVisking.

B3D8E3Menjelaskan proses penyerapan hasil pencernaan dalam usus kecil.

B5D2E1Menjelaskan penyerapan glukosa melalui tiub visking melalui eksperimen.

13(23/3 – 31/3)

CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1

7

Page 8: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENSPENTAKSIRAN

14(1/4 – 5/4)

9.5Memahami penyerapan semula air dan penyahtinjaan

Membincangkan penyerapan semula air oleh usus besar danproses penyahtinjaan.

Membincangkan kepentingan amalan pemakanan yang baikuntuk mengelakkan sembelit.

9.5.1Menyatakan bagaimana air diserap semula dalam usus besar.

9.5.2Menerangkan penyahtinjaan.

9.5.3Mengaitkan masalahpenyahtinjaan dengan amalan pemakanan.

B3D8E4 (9.5.1, 9.5.2, 9.5.3)Menerangkan :

proses penyerapan semula air oleh usus besar dan penyahtinjaan.

Kaitan antara amalan pemakanan dengan masalah penyahtinjaan.

9.6Mempraktikkanamalan pemakananyang sihat.

Merancang dan melaksanakan amalan pemakanan yang sihat.

Membincangkan topik berikut:a) mempraktikkan amalan

pemakanan sihat (contoh: makan makanan seimbang dan makan secara sederhana).b) pengagihan makanan kepada yang kurang bernasib baik/memerlukan.

c) membudayakan adab makan yang menepati sensitiviti dan kepercayaan agama

9.6.1Mewajarkan kepentinganmakan makanan berkhasiat.

9.6.2Mempraktikkan amalan pemakanan yang betul..9.6.3Mewajarkan pengagihanmakanan kepada yang kurang bernasib baik/memerlukan.

9.6.4Mengaitkan adab makan yang menepati sensitiviti dan kepercayaan agama.

B6D2E1 (9.6.1, 9.6.2, 9.6.3 & 9.6.4)Membentangkan hasil penulisan “makanan dan amlan pemakanan” dalam pelbagai bentuk persembahan berkaitan:

- Kepentingan makan makanan berkhasiat

- Mempratikkan amalan pemakanan yang betul

- Merancang satu gizi seimbang- Mewajarkan pengagihan makanan

kepada yang kurang bernasib baik/ memerlukan

- Mengaitkan adab makan yang menepati sensitiviti dan kepercayaan agama

8

Page 9: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

BAB 3 : BIODIVERSITI

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

15(8/4 – 12/4)

10.1Memahami kepelbagaian organism hidup dan pengelasannya

Membincangkan kepelbagaian ciriumum organisma hidup

Mengumpul dan mengelaskan pelbagai tumbuhan dan haiwan berdasarkan ciri sepunya.

- Haiwan:Invertebrata, vertebrata, mamalia, ikan, burung, amfibia, reptilia.

- Tumbuhan: Tumbuhan berbunga, tumbuhan tidak berbunga, monokotiledon,dikotiledon.

- Membina peta konsep tentang organisma hidup berdasarkan pengelasan di atas.

10.1.1Menerangkan kepelbagaianorganisma hidup dalam satu habitat.

10.1.2Mengelaskan kepelbagaian haiwan berdasarkan ciri sepunya.

10.1.3Mengelaskan kepelbagaian tumbuhan berdasarkan ciri sepunya.

10.1.4Menerangkan kepentingan kepelbagaian kepadapersekitaran.

B3D9E1 (10.1.2, 10.1.3, 10.1.4)Mengelaskan kepelbagaian haiwan dan tumbuhan serta menjelaskan kepentingan kepelbagaian organisma kepada persekitaran.

9

Page 10: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

BAB 4 : SALING BERSANDARAN ANTARA ORGANISMA HIDUP DAN PERSEKITARAN

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDEN PENTAKSIRAN

16(15/4 – 18/4)

11.1MenganalisaSaling bersandaranantara organisma hidup

Menjalankan kajian lapangan untuk mengkaji spesis, habitat,populasi, komuniti dalam suatu ekosistem.

Menjalankan perbincangantentang saling bersandaranantara organisma hidup dan persekitaran untuk mewujudkan ekosistem yang seimbang.

11.1.1Menyatakan maksud spesis, populasi dan komuniti.

11.1.2Menyatakan maksud habitat dan ekosistem.

B2D3E1 (11.1.1 & 11.1.2)Memberi maksud spesies, populasi, komuniti habitat dan ekosistem

11.1.3Mengenal pasti pelbagai habitat dalam satu ekosistem.

-

11.1.4Menerangkan melalui contoh saling bersandaran organisma hidup dan persekitaran untuk mewujudkan ekosistem yang seimbang.

B4D8E1Menghubungkait spesies, habitat, populasi, komuniti dengan saling bersandaran antara organism hidup dan persekitaran dalam mewujudkan ekosistem yang seimbang melalui kajian lapangan.

17(22/4 – 26/4)

11.2Menilai interaksiantara organismahidup.

Mengumpul dan mentafsir data tentang jenis interaksi antaraorganisma hidup seperti berikut:a) mangsa-pemangsa.b) simbiosis: komensalisme, mutualisme, parasitisme (contoh: ikan remora dan jerung, alga dan kulat, cacing pita dan manusia).b) persaingan.

Menjalankan satu aktiviti untuk menunjukkan kepentingan interaksi antara organisma dan persekitaran.

11.2.1Menyenaraikan jenis interaksi antara organisma hidup.

11.2.2Menerangkan dengan contoh interaksi antara organism hidup.

11.2.3Mewajarkan kepentinganinteraksi antara organisma hidup dan persekitaran.11.2.4Menerangkan melalui contoh kebaikan dan keburukan kawalan biologi dalam mengawal bilangan musuh tanaman di kawasan tertentu.

B3D10E1 (11.2.1 , 11.2.2) & (11.3.2) *Menjelaskan pelbagai jenis interaksi di antara organism hidup dan membina siratan makanan.

B6D3E1 (11.2.3, 11.2.4) & (11.4.5) *Menjalankan satu forum dari bahan penulisan berkaitan:

- Kepentingan interaksi antara organism hidup dan persekitaran.

- Menjelaskan kebaikan dan keburukan kawalan biologi dalam pertanian.

- Menghuraikan kepentingan fotosintesis dalam mengekalkan ekosistem seimbang.

10

Page 11: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

18(29/4 – 3/5)

11.3Mensintesissiratanmakanan.

Mengumpul dan mentafsir data tentang pengeluar, pengguna, pengurai dan piramid nombor.

Membina siratan makanandaripada beberapa rantaimakanan dan mengenal pasti pengeluar, pengguna dan pengurai.

Membincangkan aliran tenaga dalam siratan makanan yang dibina.

Mengendalikan satu permainan untuk menunjukkan kesanpenambahan atau pengurangan bilangan organisma dalam piramidnombor. Membincangkan akibatsekiranya satu komponenorganisma hidup dalam satu ekosistem tiada.

11.3.1Menerangkan maksudpengeluar, pengguna dan pengurai.

B2D4E1Memberi maksud pengeluar, pengguna dan pengurai ekosistem.

11.3.2Menggabungkan beberapa rantai makanan untuk membina siratan makanan.

B3D10E1 (11.3.2) & (11.2.1 , 11.2.2)*Menjelaskan pelbagai jenis interaksi di antara organism hidup dan membina siratan makanan.

11.3.3Mengenal pasti pengeluar, pengguna dan pengurai dalamsiratan makanan.

-

11.3.4Membina piramid nombor daripada rantai makanan.

-

11.3.5Mengaitkan siratan makanan dan piramid nompor dengan aliran tenaga.

11.3.6Meramal akibat sekiranya satukomponen organisma hidup dalam satu ekosistem tiada.

B3D10E2 (11.3.5, 11.3.6)Mengaitkan piramid nombor yang dibina dengan aliran tenaga serta meramalkan apa yang akan berlaku jika ketiadaan satu komponen.(Soalan HOTS)

19(6/5 – 10/5)

11.4Menganalisafotosintesis

Menjalankan perbincangantentang fotosintesis.

Menjalankan eksperimenmenentukan faktor yangdiperlukan untukfotosintesis(contoh: karbon dioksida, air, cahaya dan klorofil).

11.4.1Menyatakan maksud fotosintesis.

11.4.2Menyatakan faktor yangdiperlukan untuk fotosintesis.

B5D3E1 (11.4.1 , 11.4.2)Menerangkan maksud fotosintesis dan menentukan faktor-faktor yang diperlukan untuk fotosintesis melalui eksperimen.

11

Page 12: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

19(6/5 – 10/5)

Membincangkan kepentingan fotosintesis dalam mengekalkanekosistem yang seimbang.

Membincangkan kitar karbon dan kitar oksigen.

11.4.3Menyatakan hasil fotosintesis.

-

11.4.4Mengawal pembolehubah yang diperlukan untuk fotosintesis.

-

11.4.5Menerangkan perananfotosintesis dalam mengekalkanekosistem yang seimbang.

B3D11E1 (11.4.5)Menjelaskan proses fotosintesis dalam ekosistem dan kaitannya dengan kitar karbon dan kitar oksigen.

B6D3E1 (11.4.5) & (11.2.3, 11.2.4) *Menjalankan satu forum dari bahan penulisan berkaitan:- Kepentingan interaksi antara

organisma hidup dan persekitaran.- Menjelaskan kebaikan dan

keburukan kawalan biologi dalam pertanian.

- Menghuraikan kepentingan fotosintesis dalam mengekalkan ekosistem seimbang.

12

Page 13: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

20(13/5 – 17/5)

11.5Menilaikepentinganpemuliharaandanpemeliharaanorganism hidup.

Mengumpul dan mentafsir data tentang memulihara dan memelihara organisma hidup.

Menjalankan kajian lapangan di hutan simpan semulajadi (tanahlembap, hutan tanah tinggi atau hutan hujan tropika) atau santuari haiwan untuk mengkaji pemuliharaan dan pemeliharaan organisma hidup.

Menjalankan perbincangantentang bagaimana kemajuan dalam sains dan teknologi membantu pemuliharaan danpemeliharaan organisma hidup.

Menjalankan satu kempen yang menekankan kepentingan pemuliharaan dan pemeliharaan organisma hidup / menjalankan ‘main peranan’ yang melibatkanpihak yang berkenaan dalam penyelesaian masalah yang berhubungkait denganpemuliharaan dan pemeliharaanorganisma hidup.

11.5.1Menerangkan maksudpemuliharaan dan pemeliharaan organisma hidup.

11.5.2Menerangkan langkah yang diambil untuk memelihara dan memulihara organisma hidup.

B3D12E1 (11.5.1 , 11.5.2)Menjelaskan maksud pemuliharaan dan pemeliharaan serta menyenaraikan langkah-langkah untuk memulihara dan memelihara organisma hidup.

11.5.3Mewajarkan kepentingan pemuliharaan dan pemeliharaan organisma hidup.

-

11.5.4Menyokong aktiviti yang dianjurkan oleh pelbagai pihak memelihara dan memulihara organisma hidup.

-

11.6Menilaiperananmanusia dalammengekalkankeseimbangansemulajadi.

Menjalankan sesi sumbangsaranuntuk membincangkan isupersekitaran yang memberi kesankepada keseimbangan semulajadidan cara menyelesaikannya.Menjalankan perbincangan untukmewajarkan bahawa manusiamemerlukan ekosistem yang stabildan produktif untuk memastikankehidupan yang harmoni

11.6.1Menerangkan kesan aktivitimanusia terhadap keseimbangan semulajadi.11.6.2Memerihalkan cara manusiamenyelesaikan masalah yangberhubungkait dengan persekitaran.11.6.3ewajarkan bahawa manusiamemerlukan ekosistem yangstabil, produktif dan seimbang

13

Page 14: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

BAB 5 : AIR DAN LARUTAN

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

21(20/5 – 24/5)

12.1Menganalisaciri fizikal air.

Menjalankan aktiviti untukmenentukan yang berikut: takat beku air, takat didih air.

Menjalankan aktiviti untukmemerhatikan kesan bendasing ke atas ciri fizikal air.

12.1.1Menyatakan maksud takat bekuair.

12.1.2Menyatakan maksud takat didihair.

B4D9E1 (12.1.1 , 12.1.2) & (12.1.4) *Menentukan takat beku dan takat didih air serta kesan bendasing ke atas ciri fizikal air melalui aktiviti.

12.1.3Memerihalkan ciri fizikal air.

-

12.1.4Menerangkan melalui contohkesan bendasing ke atas cirifizikal air.

B4D9E1 (12.1.1 , 12.1.2) & (12.1.4) *Menentukan takat beku dan takat didih air serta kesan bendasing ke atas ciri fizikal air melalui aktiviti.

12.2Menganalisakomposisi air.

Menjalankan elektrolisis untukmenentukan nisbah hidrogenkepada oksigen dalam satumolekul air.

12.2.1Menentukan komposisi air.

12.2.2Menguji kehadiran hidrogendan oksigen.

B4D10E1 (12.2.1 , 12.2.2)Menentukan komposisi air melalui elektrolisis serta menguji kehadiran hidrogen dan oksigen melalui aktiviti.

22 – 23(25/5 – 9/6)

CUTI PERTENGAHAN TAHUN

24(10/6 – 14/6)

12.3Menganalisaprosespenyejatan air.

Menjalankan eksperimen untukmengkaji faktor mempengaruhipenyejatan air iaitu kelembapan,suhu persekitaran, luaspermukaan dan pergerakan udara.

12.3.1Menerangkan maksud penyejatan.

B2D5E1Memberi maksud penyejatan

14

Page 15: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

24(10/6 – 14/6)

Membincangkan faktor yangmempengaruhi kadar penyejatandan kaitannya dengan TeoriKinetik.

Membincangkan persamaan danperbezaan antara penyejatandengan pendidihan.

Mengumpul maklumat tentangproses penyejatan dan aplikasinya dalam kehidupan harian iaitu mengeringkan pakaian, pengawetan hasil pertanian dan pemprosesan makanan.

12.3.2Menerangkan melalui contohfaktor yang mempengaruhikadar penyejatan air denganmerujuk Teori Kinetik.

-

12.3.3Membanding dan membezakanantara penyejatan denganpendidihan.

12.3.4Memerihalkan aplikasipenyejatan air dalam kehidupanharian.

B3D13E1 (12.3.3 , 12.3.4)Membanding beza antara penyejatan dan pendidihan serta memberi contoh aplikasi penyejatan air dalam kehidupan harian.

(Persamaan dan perbezaan)

25(17/6 – 21/6)

12.4Menganalisalarutan dankelarutan.

Membincangkan perbezaan antara zat terlarut, pelarut dan larutan.

Menjalankan aktiviti untukmenyediakan larutan cair, larutan pekat dan larutan tepu.

Membincangkan persamaan dan perbezaan antara larutan cair, larutan pekat dan larutan tepu.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan perbezaan antara larutan dengan bahan terampai.

12.4.1Menerangkan maksud zatterlarut, pelarut dan larutan.

B2D6E1Memberi maksud zat terlarut, pelarut dan bahan terampai.

12.4.2Membanding dan membezakan antara larutan cair, larutan pekat dan larutan tepu.

12.4.3Menerangkan maksud bahan terampai.

B4D11E1 (12.4.2)Membanding beza antara larutan cair, larutan pekat dan larutan tepu melalui aktiviti.

B4D11E2 (12.4.3)Membezakan larutan dengan bahan terampai melalui aktiviti.

12.4.4Menerangkan maksud keterlarutan. -

15

Page 16: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

25(17/6 – 21/6)

Menjalankan eksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi kelarutan zat terlarut

jenis pelarut, jenis zat terlarut, suhu pelarut.

Menjalankan eksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi kadar keterlarutan:

suhu pelarut, kadar kacauan, saiz zat terlarut.

Membincangkan kepentingan air sebagai pelarut universal dalamkehidupan harian.

Mengupul maklumat tentang aplikasi pelarut organik dalam kehidupan harian.

12.4.5Menerangkan faktor yang mempengaruhi keterlarutan zat terlarut di dalam air.

B5D5E1Menentukan faktor-faktor yang mempengaruhi keterlarutan zat terlarut melalui eksperimen.

12.4.6Menerangkan kepentingan air sebagai pelarut universal dalam kehidupan.

12.4.7Memberi contoh kegunaan pelarut organik di dalam kehidupan harian.

B3D14E1 (12.4.6 , 12.4.7)Menerangkan kepentingan air sebagai pelarut universal dan kegunaan pelarut organik dalam kehidupan seharian.

26(24/6 – 28/6)

12.5Menganalisaasid dan alkali.

Menjalankan aktiviti untukmengkaji: sifat asid dari aspek nilai pH, rasa, sifat mengkakis, kesan ke atas kertas litmus, tindakan terhadap logam seperti magnesium dan zink.

sifat alkali dari aspek nilai pH, rasa, mengkakis, kesan ke atas kertas litmus.

Menjalankan perbincangan untuk mendefinisi secara operasi

asid dan alkali.

12.5.1Mengenal pasti sifat asid.

12.5.2Mengenal pasti sifat alkali.

12.5.3Menyatakan asid dan alkalihanya menunjukkan sifatnya dengan kehadiran air.

12.5.4Menerangkan melaluicontoh definisi asid dan alkali.

12.5.5Mengenal pasti bahan berasid dan beralkali dalam kehidupan harian.

-

-

-

-

B4D12E1 (12.5.5)Menentukan bahan yang bersifat asid dan alkali melalui aktiviti.

16

Page 17: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

26(24/6 – 28/6)

Menjalalankan aktiviti untuk menentukan bahan berasid dan bahan beralkali dalam kehidupanharian.

Mengumpul maklumat tentang kegunaan asid dan alkali dalam kehidupan harian seperti bidang pertanian dan industri.

Membincangkan maksud peneutralan.

Menjalankan aktiviti untuk menentukan peneutralan dengan menggunakan asid hidroklorik dan natrium hidroksida pada kepekatan yang sama.

Membincangkan aplikasi peneutralan dalam kehidupan harian (contoh: menggunakan syampu dan perapi, dan meneutralkan sengatan serangga).

12.5.6Menyatakan kegunaan asid dan alkali dalam kehidupan harian.

-

12.5.7Menerangkan maksudpeneutralan.

12.5.8Menulis persamaan perkataan untuk memerihalkan prosespeneutralan.

12.5.9Menerangkan melalui contoh kegunaan peneutralan dalamkehidupan harian.

B3D15E1 (12.5.7 , 12.5.8 , 12.5.9)Menerangkan maksud peneutralan melalui persamaan perkataan serta contoh aplikasi peneutralan dalam kehidupan seharian.

27(1/7 – 5/7)

12.6Menganalisakaedahpembersihanair.

Membuat lawatan ke loji pembersihan air.

Sumbangsaran tentang yang berikut: sumber air semula jadi. sebab pembersihan air.

Membincangkan pelbagai jenis kaedah pembersihan air seperti penurasan, pendidihan,pengklorinan dan penyulingan.

12.6.1Menyenaraikan sumber airsemula jadi.

12.6.2Menyatakan sebab pembersihan air.

12.6.3Memerihalkan pelbagai jenis kaedah pembersihan air.

12.6.4Membandingkan kelebihandan kekurangan pelbagaikaedah pembersihan air.

B1D2E1 (12.6.1 ) & (12.8.1) *Menamakan sumber air semulajadi dan bahan cemar air

B3D16E1 (12.6.2 , 12.6.3 , 12.6.4)Menerangkan :

kepentingan pembersihan air. kaedah pembersihannya. kebaikan dan keburukan sesuatu

kaedah.

B4D13E1 (12.6.3)Menerangkan pelbagai jenis kaedah pembersihan air melalui aktiviti.

17

Page 18: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

Menjalankan aktiviti untukmengkaji pelbagai jenis kaedahpembersihan air seperti penurasan, pendidihan dan penyulingan.

Murid membentangkan dapatan mereka untuk membincangkankelebihan dan kekuranganpelbagai kaedah pembersihan air.

28(8/7 – 13/7)

12.7Menganalisasistem bekalanair.

Melawat ke loji pemprosesan airuntuk mengkaji sistem bekalan air dan peringkat yang terlibat dalampembersihan air.

Membincangkan caramenjimatkan air.

Membuat projek untuk mengkaji jumlah puratakegunaan air di rumah.

12.7.1Memerihalkan bagaimanasistem bekalan air berfungsi.

12.7.2Menerangkan cara untukmenjimatkan air.

B3D16E2 (12.7.1 , 12.7.2)Menjelaskan bagaimana sistem bekalan air berfungsi dan cara penjimatan air.

B6D4E1 (12.7.1, 12.7.2) & (12.8.2, 12.8.3) *Membuat pembentangan dalam pelbagai bentuk persembahan berkaitan:

- pencemaran air.- pengawalan.- pembersihan.- cara penjimatan penggunaannya.

18

Page 19: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

29(15/7 – 19/7)

12.8Memahamipemeliharaankualiti air.

Mengumpul dan mentafsir data tentang bahan cemar yang merangkumi: bahan buangan industri seperti

bahan kimia dan sisa radioaktif. bahan buangan domestik seperti

sampah sarap dan kumbahan. bahan kimia daripada aktiviti

pertanian seperti baja dan racun haiwan perosak.

pengelodakan yang berpunca daripada pembinaan dan penebangan hutan.

Tumpahan daripada kapal minyak.

Mengendalikan perbincangan tentang kesan pencemaran air ke atas benda hidup.

Menjana idea tentang cara mengawal pencemaran air.

Membincangkan cara memulihara dan memelihara air dan kualitinya.

Menjalankan kempen ‘Cintai Sungai Kita’.

12.8.1Memberi contoh bahan cemar air.

12.8.2Menerangkan kesanpencemaran air ke atas benda hidup.

12.8.3Menerangkan cara mengawal pencemaran air.

12.8.4Menerangkan cara memelihara air dan kualitinya

B1D2E1 (12.8.1) & (12.6.1) *Menamakan sumber air semulajadi dan bahan cemar air.

B3D16E3 (12.8.2, 12.8.3, 12.8.4)Menjelaskan :

kesan pencemaran. cara mengawal pencemaran. cara memelihara kualiti air.

B6D4E1 (12.7.1, 12.7.2) & (12.8.2, 12.8.3) *Membuat pembentangan dalam pelbagai bentuk persembahan berkaitan:

- pencemaran air.- pengawalan.- pembersihan.- cara penjimatan penggunaannya

19

Page 20: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

BAB 6 : TEKANAN UDARA

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

30(22/7 – 26/7)

13.1Memahamitekanan udara.

Menjalankan aktiviti untukmembincangkan teori kinetik gas.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan udara mengenakantekanan.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan faktor yangmempengaruhi tekanan udaraiaitu isipadu dan suhu.

13.1.1Menerangkan kewujudantekanan udara denganmerujuk kepada Teori Kinetik.

13.1.2Menerangkan faktor yangmempengaruhi tekanan udara.

B4D14E1 (13.1.1 , 13.1.2)Menjelaskan pergerakan zarah udara dengan merujuk kepada Teori Kinetik gas dan kaitannya dengan tekanan serta faktor yang mempengaruhi tekanan udara iaitu isipadu atau suhu melalui aktiviti.

13.2Mengaplikasiprinsiptekanan udaradalamkehidupanharian.

Mengumpul dan mentafsir datapada alatan yang menggunakanprinsip tekanan udara.

Mengumpul maklumat danmembincangkan aplikasi tekananudara dalam picagari, sifon, pampenyembur dan penyedutminuman.

Membincangkan caramenggunakan prinsip tekananudara untuk menyelesaikanmasalah harian seperti sinkitersumbat dan menuang susupekat daripada tin.

Mengumpul maklumat bagaimana tangki gas di bawah tekanan tinggi berfungsi.

Membincangkan langkahkeselamatan yang perlu diambilapabila menggunakan gas dibawah tekanan tinggi.

13.2.1Menerangkan dengan contohalatan yang menggunakan prinsip tekanan udara.

13.2.2Menjana idea untuk menyelesaikan masalah dengan menggunakan prinsip tekanan udara.

13.2.3Menghubungkaitkan langkahkeselamatan yang perludiambil apabila menggunakangas di bawah tekanan tinggi.

B3D17E1 (13.2.1)Menyatakan prinsip aplikasi tekanan udara dalam :

picagari. sifon. pelocok. penyedut minuman.

B3D17E2 (13.2.3)Menerangkan langkah-langkah keselamatan yang perlu diambil apabila menggunakan gas di bawah tekanan tinggi.

20

Page 21: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

31 - 32(29/7 – 6/8)

14.1Memahamidaya.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan tolakan dan tarikanadalah daya.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan kesan daya(perubahan bentuk, kedudukan,kelajuan dan arah.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan pelbagai jenis daya(daya geseran, daya graviti, dayaelektrostatik dan daya magnetik).

14.1.1Menyatakan daya adalah tolakanatau tarikan.

14.1.2Menerangkan kesan daya.

14.1.3menerangkan pelbagai jenis daya

B4D15E1 (14.1.1 , 14.1.2 , 14.1.3)Menjelaskan tolakan dan tarikan sebagai daya, kesan daya dan jenisnya melalui aktiviti.

14.2Memahamipengukurandaya.

Membincangkan unit daya danprinsip neraca spring.

Menjalankan aktiviti untukmengukur magnitud daya

14.2.1Menyatakan unit untuk daya.

B1D3E1Menamakan unit daya

14.2.2Menerangkan bagaimana neraca spring berfungsi.

-

14.2.3Mengukur magnitud daya.

-

32(7/8 – 9/8)

CUTI HARI RAYA AIDILFITRI

33(10/8 – 18/8)

CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 2

BAB 7 : DINAMIK

21

Page 22: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

34(19/8 23/8)

14.3Mengaplikasidaya geseran.

Membincangkan dengan contohuntuk menunjukkan kewujudandaya geseran.

Menjalankan aktiviti untukmengenal pasti arah bagi dayageseran dan mengukur magnitudbagi daya tersebut.

14.3.1Menerangkan dengan contohkewujudan daya geseran.

-

14.3.2Menyatakan arah bagi dayageseran dan magnitud bagidaya tersebut.

-

14.3Mengaplikasidaya geseran.

Menjalankan eksperimen untukmenunjukkan bagaimanapermukaan yang berbezamempengaruhi magnitud dayageseran.

Mengumpulkan maklumat danmembincangkan kebaikan dankeburukan geseran.

Menjalankan aktiviti cara:a) meningkatkan geseran.b) mengurangkan geseran.

Membincangkan aplikasimeningkatkan dan mengurangkan geseran dalam kehidupan harian.

14.3.3Menjalankan eksperimen untukmenunjukkan bagaimanapermukaan yang berbezamempengaruhi daya geseran.

B5D6E1Membuktikan permukaan yang berbeza mempengaruhi magnitud daya geseran melalui eksperimen.

14.3.4Menerangkan kebaikan dankeburukan geseran.

14.3.5Menerangkan cara meningkatkan geseran.

14.3.6Menerangkan cara mengurangkan geseran.

14.3.7Menerangkan dengan contohaplikasi geseran dalam kehidupan harian.

B3D18E1 (14.3.4 , 14.3.5 , 14.3.6)Menjelaskan :

kebaikan dan keburukan geseran. cara meningkatkan dan

mengurangkan daya geseran dalam kehidupan harian.

22

Page 23: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

35(26/8 – 30/8)

14.4Mengaplikasikan kerja

Membincangkan dengan contoh,kerja dilakukan apabila objekdigerakkan oleh daya.

Menjalankan aktiviti untukmenentukan kerja dilakukandengan menggunakan rumusberikut:Kerja (J)= Daya (N) X Jarak (m)

14.4.1Menerangkan dengan contohbagaimana kerja dilakukan.

14.4.2Menyatakan unit untuk kerja.

14.4.3Menentukan kerja yangdilakukan.

B3D19E1 (14.4.1)Menerangkan bagaimana kerja dilakukan.

-

B4D16E1 (14.4.3) & (14.5.3) *Menentukan kerja dilakukan dan kuasa dengan menggunakan rumus melalui aktiviti.

36(2/9 – 6/9)

14.5Mengaplikasikuasa

Menjalankan aktiviti untukmenentukan kuasa denganmenggunakan rumus berikut:Kuasa (W) = Kerja (J) Masa (s)

14.5.1Menyatakan maksud kuasa.

14.5.2Menyatakan unit untuk kuasa.

14.5.3menentukan kuasa ke ataskerja yang dilakukan.

B4D16E1 (14.4.3) & (14.5.3) *Menentukan kerja dilakukan dan kuasa dengan menggunakan rumus melalui aktiviti.

14.6Menganalisakepentingandaya dalamkehidupan

Mereka satu aktiviti contohmelukis poster, melakonkansketsa atau lakonan untukmenunjukkan bagaimanakehidupan sekiranya tiada daya.

14.6.1Memerihalkan bagaimanakehidupan jika daya tidakwujud.

-

23

Page 24: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

37(9/9 – 13/9)

15.1Memahamisistemsokongandalam haiwan.

Mengumpul maklumat danmembincangkan pelbagai sistemsokongan bagi:a) haiwan vertebrata darat danakuatik.b) haiwan invertebrata darat danakuatik.

Menjalankan perbincangantentang yang berikut:a) persamaan dan perbezaanantara sistem sokongan haiwanvertebrata darat dan akuatik.b) persamaan dan perbezaanantara sistem sokongan haiwaninvertebrata darat dan akuatik

15.1.1Menerangkan sistem sokonganhaiwan vertebrata dan pelbagaisistem sokongan haiwaninvertebrata.

15.1.2Membanding dan membezakanhaiwan vertebrata dan pelbagaisistem sokongan haiwaninvertebrata

15.1.3Membanding dan membezakansistem sokongan antarahaiwan invertebrata darat danakuatik.

B3D20E1 (15.1.2 , 15.1.3)Membanding beza pelbagai sistem sokongan haiwan :

vertebrata darat dan akuatik. invertebrata darat dan akuatik.

38(17/9 – 20/9)

15.2Memahamisistemsokongandalamtumbuhan.

Menjalankan kajian lapanganuntuk mengkaji pelbagai sistemsokongan bagi tumbuhan.

Menjalankan aktiviti untukmengelaskan tumbuhanberdasarkan sistem sokongannya

15.2.1Menerangkan pelbagai sistemsokongan bagi tumbuhanberkayu dan tidak berkayu.

15.2.2Mengelaskan tumbuhan berdasarkan sistem sokongannya.

B4D17E1 (15.2.1 , 15.2.2)Menerangkan pelbagai sistem sokongan tumbuhan dan membuat pengelasannya melalui kerja lapangan.

BAB 8 : SOKONGAN DAN GERAKAN

24

Page 25: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

39(23/9 – 27/9)

16.1Memahami bahawapusat gravitimempengaruhikestabilan.

Menjalankan aktiviti untukmencari titik keseimbanganbagi bentuk sekata dan tidaksekata.

Menjalankan aktiviti untukmenyiasat bagaimana pusatgraviti mempengaruhikestabilan objek denganmemanipulasikan:a) tinggi.b) luas tapak.

Membincangkan hubunganantara pusat graviti dankestabilan.

16.1.1Menentukan titik keseimbanganbagi bentuk sekata dan tidaksekata.

16.1.2Menghubungkait titikkeseimbangan sebagai pusatgraviti objek.

16.1.3Menghubungkait pusat gravitidengan kestabilan objek.

B4D18E1 (16.1.1, 16.1.2)Menentukan titik keseimbangan bagi bentuk sekata dan tidak sekata serta hubungannya sebagai pusat graviti objek melalui aktiviti.

B4D18E2 (16.1.3)Menghubungkait ketinggian dan luas tapak dengan kestabilan objek melalui aktiviti.

B3D21E1 (16.1.3)Menyatakan hubungan antara pusat graviti dengan kestabilan objek.

40(30/9 – 4/10)

16.2Menghargaikepentingankestabilan.

Mengadakan sesi sumbangsaran tentang cara meningkatkan kestabilan.

Menjalankan aktiviti seperti membuat projek atau permainan untukmembina model yang mengaplikasi konsep kestabilan.

16.2.1Mencadangkan cara meningkatkan kestabilan objek di sekeliling mereka.

16.2.2Menerangkan dengan contoh aplikasi kestabilan dalam kehidupan.

B6D5E1 (16.2.1 , 16.2.2)Menghasilkan projek atau alat permainan yang mengaplikasikan konsep kestabilan.

BAB 9 : STABILITI

25

Page 26: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

41 – 42(7/10 – 14/10)

17.1Menganalisa tuas.

Membincangkan bagaiamanadaya yang kecil mampumengangkat beban yang beratdengan menggunakan tuas.

Membuat pemerhatian tentangalat yang menggunakan prinsiptuas.

Mengenal pasti beban, daya danfulkrum, dan seterusnyamengelaskan sistem kepada tuaskelas pertama, kedua dan ketiga.

Membincangkan bagaimanamanusia mengaplikasi prinsiptuas untuk mengatasi bebanyang berat.

Membincangkan momen daya= daya X jarak tegak dari pangsike daya.

Menjalankan aktiviti untukmenunjukkan hubungan momendaya dan hasil darab daya danjarak.

Menyelesaikan masalah yangberkaitan dengan tuas denganmenggunakan rumus berikut:Beban (N) X jarak beban darifulkrum (m) = Daya (N) X jarakdaya dari fulkrum (m)

17.1.1Menyenaraikan objek di sekeliling mereka yang menggunakan prinsiptuas.

17.1.2Menyatakan apa yang boleh dilakukan oleh tuas.

17.1.3Mengenal pasti beban, daya dan fulkrum dalam tuas.

17.1.4Mengelaskan tuas.

17.1.5Menerangkan maksud momen daya.

17.1.6Menyelesaikan masalah berkaitan tuas.

B1D4E1 (17.1.1)Menamakan objek yang menggunakan prinsip tuas

B3D22E1 (17.1.3 , 17.1.4)Menentukan kedudukan beban, daya dan fulkrum serta membuat pengelasan tuas.

B4D19E1 (17.1.5)Menghubungkaitkan momen daya dengan daya dan jarak melalui aktiviti.

B3D22E2 (17.1.6)Menyelesaikan masalah yang berkaitan dengan tuas.

BAB 10 : MESIN RINGKAS

26

Page 27: RPT Sains Tingkatan 2 Pemetaan DSP

MINGGU OBJEKTIF CADANGAN AKTIVITI

HASIL PEMBELAJARAN

EVIDENS PENTAKSIRAN

43 - 44(21/10 – 1/11)

17.2Menghargai usahainovatif dalammereka bentukmesin untukmemudahkan kerja.

Menjalankan projek untuk membinaalat menggunakan prinsip tuas.

17.2.1Mereka bentuk atau mengubahsuai alat yang menggunakan prinsip tuas

B6D6E1 (17.2.1)Menghasilkan model yang menggunakan prinsip tuas.

27