rph muzik

3

Click here to load reader

Upload: izzall

Post on 06-May-2015

1.980 views

Category:

Education


6 download

DESCRIPTION

cikguzall.blogspot.com

TRANSCRIPT

Page 1: Rph muzik

Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme

Tarikh/ Hari: 1 Masa : 60 minit

Kelas : 3 Amal Bil. Pelajar : 37 orang

M/ Pel : Pendidikan Muzik

Tajuk : Nyayian

Objektif : 1. Menyanyi mengikut rentak dengan pengeluran suara yang terang dan jelas.

2. Melakukan gerakan sepontan berdasarkan lirik lagu dan irama lagu.

Pengetahuan Sedia Ada :

Konsep : Irama - detik dan tempo

Bahan : Carta, lcd, laptop, lagu

Nilai : Berkerjasama,bersyukur

Kemahiran : 1.3 Menyayi dengan sebutan yang terang dan jelas

1.4 Menyayi mengikut rentak

2.2 Mengecam dan membuat gerakan spontan mengikut rentak atau irama muzik

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

5 minit

1) Meneka bunyi 2) Memaparkan gambar dan sliad suasana hari hendak hujan

a) Guru

memperdengarkan

Bunyi guruh dan

hujan.

b) Guru memberi

ulasan dan bercerita

berkaitan dengan

suasana mendung.

c) Guru mengajukan

beberapa soalan

-Apakah yang akan

berlaku sekiranya

bunyi guruh

kedegaran?

-Apakah yang akan

berlaku sekiranya

hujan?

-Guru memberi

penghargaan kepada

a) Murid cuba meneka dan memberi pandangan berdasarkan bunyi. b) Murid yang berjaya meneka dengan tepat menerima tepukan daripan rakan c )Murid menjawab soalan guru. - Tanah menjadi subur -Tanaman dan tumbuhan menjadi segar -banjir -Tanah runtuh

-Lcd.carta,laptop

Lagu.

-Slide show

- penerangan idea

- Bersoaljawab dan

ulasan

Page 2: Rph muzik

murid dan memberi

tindak balas yang

betul.

-Rahmat kebesaran -tuhan dsb.

Perkembangan

Langkah 1

15 minit

1) Menyanyi dengan

pernafasan yang betul

2) Menyanyi dengan

yakin tanpa iringan

muzik.

a) Guru memaparkan

senikata lagu ’Hari

Nak Hujan’ dengan

menggunakan lcd

b) Guru membaca

baris demi baris dan

seterusnya rangkap

demi rangkap.

c) Guru membimbing

murid membaca

perkataan yang sukar

disebut.

-Aktiviti latitubi

d) Guru mendengar

dan membetulkan

bacaan murid secara

kelas.

e) Guru membimbing

membaca dengan

suara yang terang dan

jelas.

f) Guru memanggil

beberapa murid

membaca secara

individu

g) Latihan Pernafsan

h) Menyayi bersama

a) Murid memerhati

dan cuba membaca

paparan liriklagu.

b) Murid membaca

mengikut guru

c) Murid membaca

perkataan perkataan

sehingga lancar

disebut.

b) Murid membaca

secara kelas

d) Murid

menunjukkan

kebolehan membaca

f) Murid membaca

secara individu dan

murid lain mendengar

.g) Murid

menjalankan aktiviti

penafasan.

h) Murid menyayi

bersama guru

-Lcd.carta,laptop

Lagu.

-Berpusatkan guru

dan murid.

- Latihtubi

Perkembangan

Langkah 2

20 minit

1) Menyanyi

mengikut rentak

2) Menyanyi dengan

yakin tanpa iringan

muzik.

a) Guru

memperdengarkan

lagu tanpa iringan

muzik.

b) Guru menyayikan

lagu baris demi baris

dan seterusnya

rangkap demi rangkap

tanpa muzik mengikut

rentak. Berdasarkan

detik tepukkan tangan

c) Guru mendengar

dan membetulkan

rentak lagu nyayian

murid

d)Guru membimbing

cara-cara pengeluaran

suara yang baik.

e) Guru memberi

semangat dan

penghargaan kepada

murid yang

mempamirkan

persembahan dan

kebolehan mereka.

a) Murid mendengar

lagu sambil mengikut

dengan suara yang

perlahan

b) Murid dengar dan

menyanyi mengikut

rentak

c)Murid menyayi

sambil bertepuk

tangan mengikut

rentak dan tempo.

d) Murid meniru

pengeluaran suara

yang baik.

e) Murid

mempersembahkan

nyayian dengan suara

yang terang dan jelas

serta mengikut detik

dan tempo lagu secara

kelas.

-Lcd.carta,laptop

Lagu

-Berpusatkan guru

dan murid.

Page 3: Rph muzik

Perkembangan

Langkah 3

15 minit

1) Menyanyi dengan

iringan muzik

2) membuat

gerakan spontan

mengikut

rentak atau irama

muzik

a) Guru

memperdengarkan

lagu dengan iringan

muzik berdasrkan

rentak dan tempo

perlahan.

b) Guru menyanyi

sambil melakukan

gerakan berdasarkan

lirik lagu.

c) Guru melakukan

gerakkan spontan

berdasarkan lagu

d) Guru menyayi

bersama murid sambil

melakukan gerakan

sepontan dengan

iringan muzik

e) Guru memimpin

sebagai konduktor

a) Murid berlatih

menyanyi mengikut

iringan muzik sambil

bertepuk tangan

mengikut rentak dan

tempo lagu.

b)Murid menyanyi

dengan mengikuti

gerakkan guru

berdasarkan rentak

muzik.

c) Murid melakukkan

gerakkan berdasarkan

pergerakan guru

d) Murid menyanyi

sambil melakukan

pergerakan meniru

gerakkan guru

e) Murid secara

indvidu dan secara

kelas melakukan

persembahan

-Lcd.carta,laptop

Lagu.

- Berpusatkan guru

dan murid

Penutup

5 minit

1) Menyanyi secara

solo

unruk membina

keyakinan diri

2) Nilai murni

a) Guru Membahagi

kumpulan lelaki dan

perempuan

b) Guru memberi

bimbingan serta

mengenalpasti

kelemahan dan

kekuatan murid dan

memberi perangsang

untuk berlatih dengan

giat lagi

c) Guru mengulas

nilai-nilai murni yang

terkandung dalam

lirik lagu

a) Murid menyanyi

berselang seli

mengikut baris dan

mengikut rangkap

lagu.

b) Murid akur dan

setuju dengan

pendapat guru.

-Menyanyi secara

berduet dan solo

c)Murid menyatakan

nilai-nilai murni

berdasarkan senikata

lagu

-Murid menyatakan

nini-nilai murni yang

perlu dicontohi.

-Lcd.carta,laptop

Lagu.

- Berpusatkan guru

dan murid.

- Ulasan dan

penerangan.

-Nilai murni

berkerjasama

Refleksi : Murid dapat menyayi dengan pengeluran suara yang baik dan dapat melakukan gerakan

sepontan berdasarkan irama lagu dan lirik.