rph muzik

4
Rancangan Pengajaran Harian Konstuktivisme Tarikh/ Hari: Masa : 60 minit Kelas : 3 Amal Bil. Pelajar : 37 orang M/ Pel : Pendidikan Muzik Tajuk : Nyayian Lagu : Bunyi Semua Objektif : 1. Menyanyi mengikut rentak dengan pengeluran suara yang terang dan jelas. 2. Melakukan gerakan sepontan berdasarkan lirik lagu dan irama lagu. Pengetahuan Sedia Ada : Konsep : Irama - detik dan tempo Bahan : Carta, lcd, laptop, lagu Nilai : Berkerjasama,bersyukur Kemahiran : 1.3 Menyayi dengan sebutan yang terang dan jelas 1.4 Menyayi mengikut rentak 2.2 Mengecam dan membuat gerakan spontan mengikut rentak atau irama muzik Langkah/Masa Isi Aktiviti Pengajaran Catatan

Upload: izzall

Post on 06-May-2015

5.746 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

cikguzall.blogspot.com

TRANSCRIPT

Page 1: Rph muzik

Rancangan Pengajaran Harian Konstuktivisme

Tarikh/ Hari: Masa : 60 minit

Kelas : 3 Amal Bil. Pelajar : 37 orang

M/ Pel : Pendidikan Muzik

Tajuk : Nyayian

Lagu : Bunyi Semua

Objektif : 1. Menyanyi mengikut rentak dengan pengeluran suara yang terang dan jelas.

2. Melakukan gerakan sepontan berdasarkan lirik lagu dan irama lagu.

Pengetahuan Sedia Ada :

Konsep : Irama - detik dan tempo

Bahan : Carta, lcd, laptop, lagu

Nilai : Berkerjasama,bersyukur

Kemahiran : 1.3 Menyayi dengan sebutan yang terang dan jelas

1.4 Menyayi mengikut rentak

2.2 Mengecam dan membuat gerakan spontan mengikut rentak atau irama muzik

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

5 minit

1) Meneka bunyi dan gambar2) Bersoaljawab berkenaan tajuk lagu

a) Guru memperdengarkanBunyi guruh dan hujan.b) Guru klue berdasarkan gambar.c) Guru mengajukan beberapa soalan-Apakah yang akan berlaku sekiranya bunyi guruh kedegaran?-Apakah yang akan berlaku sekiranya hujan?

a) Murid cuba meneka dan memberi pandangan berdasarkan bunyi.

b) Murid yang berjaya meneka dengan tepat menerima tepukan daripan rakan

c )Murid menjawab soalan guru.- Tanah menjadi subur-Tanaman menjadi

-Lcd.carta,laptopLagu- Slide show-Ikuiri untuk mendapatkan maklumat, perbincangan nilai-nilai murni.-Murid terlibat secara aktif

Page 2: Rph muzik

Guru menerima pandangan murid dan memberi tindak balas berdasarkan nilai-nilai murni

segar-banjir-Rahmat kebesaran tuhan dsb.

Perkembangan

Langkah 1

15 minit

1) Menyanyi denganpernafasan yang betul2) Menyanyi denganyakin tanpa iringanmuzik.

a) Guru memaparkan senikata lagu ’Hari Nak Hujan’b) Guru membaca baris demi baris dan seterusnya rangkap demi rangkap.c) Guru membaca perkataan yang sukar disebutd) Guru mendengar dan membetulkan bacaan murid secara kelas.e) Guru memanggil seorang murid membaca secara individuf)latihan pernafasan dan guru menyayi tanpa iringan muzik

a) Murid membaca mengikut gurub) Murid membaca mengikut guruc) Murid membaca perkataan perkataan sehingga lancar disebut.b) Murid membaca secara kelasc) Setiap Kumpulan menunjukkan kebolehan membacae) Murid membaca secara individu dan murid lain mendengar dan membimbing rakan lainf) Murid melakukan latihan pernafasan dan murid menyayi bersama-sama-Murid menyanyi dengan rasa dan tempo serta mood lagu

-Lcd.carta,laptopLagu-murid membina keyakinan diri dalam menghayati lilik lagu.- Murid terlibat secara aktif dalam aktiviti berkumpulan- Berinteraksi antara rakan.

Perkembangan

Langkah 2

20 minit

1) Menyanyi mengikut rentak2) Menyanyi denganyakin tanpa iringanmuzik.

a) Guru memperdengarkan lagub) Guru menyayikan lagu baris demi baris dan seterusnya rangkap demi rangkap tanpa muzik mengikut rentak. Berdasarkan detik tepukkan tanganc) Guru mendengar dan membetulkan rentak lagu nyayian muridd) guru memberi semangat dan galakan supaya setiap kumpulan mempamirkan persembahan kebolehan mereka

a) Murid mendengar lagu sambil mengikut dengan suara yang perlahanb) Murid dengar dan menyanyi mengikut rentakc)Murid menyayi sambil bertepuk tangan mengikut rentak untuk merasai detik lagu.d) Murid mempersembahkan nyayian mereka mengikut detik dan tempo lagu tanpa muzik.-Setiap kumpulan memilih seorang konduktor untuk memimpin ahli kumpulan

-Lcd.carta,laptopLagu-Aktiviti berpusatkan murid melakukan aktiviti secara berkumpulan.-Kooperatif kumpulan- memimpin dan bertangungjawab

Perkembangan

Langkah 3

1) Menyanyi denganiringan muzik2) membuatgerakan spontan mengikut

a) Guru memperdengarkan lagu dengan iringan muzikb) Aktiviti Secara

a) Murid berlatih Menyanyi mengikut iringan muzikb) secara kumpulan murid menyanyi

-Lcd.carta,laptopLagu-Aktiviti berpusatkan murid melakukan aktiviti secara

Page 3: Rph muzik

15 minit rentak atau irama muzik

berkumpulan, dengan aksi sepontan berdasarkan rentak muzik-Setiap kumpulan menyanyi sambil membuat gerakan bersama dan tersusun.mengikut rentak lagu

berkumpulan.-Kooperatif kumpulan.- berinteraksi kumpulan.

Penutup

5 minit

1) Menyanyi secara solounruk membinakeyakinan diri2) Nilai murni

a) Guru Membahagi kumpulan lelaki dan perempuanb) Guru memberi ruang murid mengenalpasti kelemahan dan kekuatan setiap kumpulan dan memberi perangsangc) Guru berbincang nilai-nilai murni yang dapat dipelajari dalam lirik lagu tersebut.

a) Murid menyanyi berselang seli mengikut baris dan mengikut rangkap lagu.-Menyanyi secara berduetb)Murid menyatakan nilai-nilai murni berdasarkan senikata lagu-Murid berbincang memperbaiki kelemahan yang ada.

-Lcd.carta,laptopLagu-Aktiviti berpusatkan murid melakukan aktiviti secara berkumpulan.- Perbincangan- Membina keyakinan diri-Kooperatif kumpulan- Menanam nilai-nilai murni

Refleksi : Murid dapat membaca dan menghafal lirik lagu dan menyayi bersama sama

mengikut rentak iringan muzik.