rph lompat tinggi

19
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: ANSUR MAJU LOMPAT TINGGI Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh :13 Mac 2011 Tunjang : Kemahiran Masa :7.45 pg – 8.45 pg (60 minit) Tajuk : Lompat Tinggi Kelas :6 Bestari Sub Tajuk : Ansur maju kemahiran lompat tinggi Bil Murid :16 (8L) (8P) Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Psikomotor Melakukan kemahiran lompat tinggi gaya fosbury 1 daripada 3 percubaan dengan menggunakan teknik yang betul. Kognitif Menyatakan bilangan langkah yang betul semasa membuat larian landas. Afektif Memupuk minat serta sikap positif ketika melak ukan aktiviti. Bertanggungjawab dengan menyimpan semua peralatan setelah digunakan. Pengalaman lepas : Pernah melihat aksi video lompat tinggi gaya fosbury . Penerapan nilai : Berusaha

Upload: mustafa-kamal-mk

Post on 04-Jul-2015

2.405 views

Category:

Documents


31 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph lompat tinggi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: ANSUR MAJU LOMPAT TINGGI

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh :13 Mac 2011Tunjang : Kemahiran Masa :7.45 pg – 8.45 pg (60 minit)Tajuk : Lompat Tinggi Kelas :6 BestariSub Tajuk : Ansur maju kemahiran lompat tinggi Bil Murid :16 (8L)(8P)

Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

PsikomotorMelakukan kemahiran lompat tinggi gaya fosbury 1 daripada 3 percubaan dengan menggunakan teknik yang betul.

KognitifMenyatakan bilangan langkah yang betul semasa membuat larian landas.

AfektifMemupuk minat serta sikap positif ketika melak ukan aktiviti.Bertanggungjawab dengan menyimpan semua peralatan setelah digunakan.

Pengalaman lepas : Pernah melihat aksi video lompat tinggi gaya fosbury .

Penerapan nilai : Berusaha

Penggabungjalinan : Matematik

KBKK : Menganalisis otot-otot yang terlibat semasa aktiviti.

ABM : 1. Tilam mendarat 3. Tiang palang 5. Lembaran kerja 2. Getah gelang 4. Skitel

Page 2: rph lompat tinggi

FASA ISI PELAJARAN

BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Set Induksi ( 5 minit )

1.Memanaskan badan Pergerakan badan mengikut muzik ( KSSR )05 Track 5.mp3

2.Regangan lokomotor Berjalan lutut tinggi Berlari lutut tinggi Skip Melonjak

Demonstratasi guru Murid tiru pergerakan

guru Berjalan Berlari Melompat Petik jari Tepuk tangan

Hayun kaki dan bawa lutut tinggi paras pinggang.

Langkah kaki lonjak ke depan

Kontek perut kaki dengan lantai

Bengkokkan lutut Lonjak dengan perut kaki Ikut lajak Hayun tangan ke atas Mendarat dengan perut

kaki sambil imbangi badan

T

X X X X X X X X X

T X X X X X X X X

X X X X X X X X T

X X X X X

X X X X X

T

T - Guru

X - Murid

= Arah

ABM Pemain cd cd

Seronok

Koordinasi

Page 3: rph lompat tinggi

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Perkembangan

Langkah 1( 5 minit )

Tunjuk cara ansur maju

Lengkungan larian

Merasakan larian ke hadapan dan rentak penujuan.

Lari landas masuk dan keluar dari penanda

Larian bentuk ”8”

Lari laju tetapi terkawal

Tambah kelajuan apabila memasuki setiapLengkungan

lutut tinggi

5 – 7m

ABM Penanda

Page 4: rph lompat tinggi

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Perkembangan

Langkah 2( 5 minit )

Tunjuk cara ansur maju

Lengkungan larian dengan lonjakan

Belajar melompat menegak semasa menghampiri lengkungan

Tandakan lengkungan dan titik permulaan

Gunakan 4 atau 6 langkah untuk penujuan

Tingkatkan kekerapan langkah dalam langkah-langkah terakhir

Larian dengan melompat sambil lutut diangkat tinggi

Langkah kaki lonjak ke depan

Lari landas

Kontek perut kaki dengan lantai

Bengkokkan lutut

Lonjak dengan perut kaki

Ikut lajak

Hayun tangan ke atas

Mendarat dengan perut kaki sambil imbangi badan

▲ X X X X X X X X

ABM Tilam

mendarat Tiang Getah

gelang Penanda

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Perkembangan

Langkah 3

Tunjuk cara ansur maju Penujuan 1.Lari landas menuju ke

ABM Tiang

Page 5: rph lompat tinggi

( 7 minit )

Lompat gunting

Memperbaiki lonjakan menegak

Kaedah penujuan secara melengkung

Letakkan kaki yang melonjak dalam garisan penujuan

Tingkatkan ketinggian secara berterusan

Pendaratan huruf ”L” kaki selari dengan palang

palang secara bersudut 30 darjah.

2. Lari landas 7-9 langkah.

3. Pelompat yang melonjak dengan kaki kanan akan berlari dari sebelah kiri, memulakan larian dengan kaki kanan.

4. Pelompat yang melonjak dengan kaki kiri akan berlari dari sebelah kanan, memulakan larian dengan kaki kiri.

Lonjakan1. Lonjak dengan kaki luar.

2. Semasa melonjak, kaki melonjak di depan pinggul dan pinggul di hadapan bahu untuk mencondongkan badan semasa membuat lonjakan.

Layangan 1. Kaki bebas dihayun kuat ke atas, selari dengan palang.

X

XXXXXXX

Palang

Page 6: rph lompat tinggi

2. Bahu berhampiran palang dikekal tinggi dan tidak condong ke arah palang.

3. Kaki lonjak dihayun ke atas.

Pendaratan 1. Pelompat melompat di atas punggung atau dengan dua belah kaki.

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara ansur maju Berdiri membelakangkan ABM

Page 7: rph lompat tinggi

Langkah 4( 7 minit )

Deburan berdiri

Memperbaiki kaedah melepasi palang

Lonjakan ke belakang dari lantai

Ketinggian pendaratan yang berlainan

Angkat lutut semasa melepasi palang dan pendaratan

Gunakan halangan

tempat mendarat Lutut fleksi dan lonjak 2

belah kaki Ikut lajak mendarat pada

belakang badan

Berdiri diatas kotak membelakangkan tempat mendarat

Lutut fleksi dan lonjak 2 belah kaki

Ikut lajak mendarat pada belakang badan

Kaki ”L”

Berdiri membelakangkan tempat mendarat

Lutut fleksi dan lonjak 2 belah kaki

Ikut lajak mendarat pada belakang badan

Kaki ”L”

Tilam mendarat

halangan

Keyakinan diri

Page 8: rph lompat tinggi

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Perkembangan

Langkah 5( 7 minit )

Tunjuk cara

Deburan dari lutut tinggi

Memperbaiki rentak pada langkah-langkah akhir Tandakan lengkungan

pada titik permulaan

Gunakan 5-7 langkah dengan lutut tinggi ketika penujuan

Gunakan kekerapan langkah yang tinggi

Jangan rendahkan titik tengah jisim dalam persediaan untuk melonjak

Penujuan Lari lurus 4 langkah diikuti

lari melengkung pada langlah 5, 6 dan 7.

Lonjakan Pacakkan tumit kaki lonjak

Lonjakan badan secara menegak dan tangan ayun ke atas

Kilaskan kaki bebas melintang badan

Layangan

Lonjak badan melepasi palang

Ayun tangan ke atas sambil melentikkan badan

Dongakkan kepala ke atas

ABM Tilam

mendarat Tiang Getah

gelang

Keyakinan Diri

Page 9: rph lompat tinggi

Bengkokkan dan angkat lutut melepasi palang

Pendaratan

Lonjak melepasi palang

Rapatkan dagu ke dada

Luruskan kaki selepas melepasi palang

Mendarat dengan bahagian belakang badan (skapula)

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara Penujuan ABM Tilam

Page 10: rph lompat tinggi

Langkah 6( 9 minit )

Urutan kesuluruhan

Tandakan lengkungan dan titik permulaan

Mulakan dengan kaedah penujuan yang dekat 4-6 langkah

Tingkatkan jarak dan kelajuan permulaan secara berterusan

Lari lurus 4 langkah diikuti lari melengkung pada langkah 5, 6 dan 7.

Lonjakan

Pacakkan tumit kaki lonjak

Lonjakan badan secara menegak dan tangan ayun ke atas

Kilaskan kaki bebas melintang badan

Layangan

Lonjak badan melepasi palang

Ayun tangan ke atas sambil melentikkan badan

Bengkokkan dan angkat lutut melepasi palang

Pendaratan

Lonjak melepasi palang

mendarat Tiang Getag

gelang

Keyakinan Diri

Page 11: rph lompat tinggi

Rapatkan dagu ke dada

Luruskan kaki selepas melepasi palang

Mendarat dengan

bahagian belakang badan (skapula)

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

KEMUNCAK

( 10 minit )

Pertandingan

Guru membuat penilaian individu dengan mengadakan pertandingan lompat tinggi gaya fosbury antara kumpulan.

Aplikasi semua teknik kemahiran yang telah dipelajari.

X XXXX

ABM Tilam

mendarat Tiang Getah

gelang

Penilaian individu

Page 12: rph lompat tinggi

Murid berada dalam barisan kumpulan masing-masing.

Setiap murid dalam kumpulan diberi 1 kali percubaan.

Murid yang berjaya melakukan lompatan dan melepasi halangan gaya fosbury dengan teknik yang betul akan mendapat 1 mata bagi kumpulan.

Pasukan kumpul mata terbanyak dikira pemenang.

Aplikasi setiap teknik

Mencari bakat

Pengawasan guru

Keselamatan mendarat

Keyakinan Diri

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM / CATATAN

PENUTUP

( 5 minit )

Sejukkan badan Kelonggaran Tarik dan hembus

Nafas Aktiviti dengan iringan

Tolak kepala kebawah dengan jari dan lawan arah kiraan 10

Tolak kepala ke belakang dan lawan arah

T

X X X X X X X X X

ABM Pemain

vcd Lembara

n kerja/ujian

Page 13: rph lompat tinggi

muzik

Ulasan guru Teguran Refleksi Tunjuk cara kembali Pengukuhan

Pusing tangan ke depan perlahan-lahan

Pusing tangan ke belakang perlahan-lahan kiraan 10

Kilas badan ke sisi kanan dan kiri kiraan 10

Kepentingan mendarat pada belakang badan

Tujuan keselamatan dan keseimbangan.

Murid berselerak depan guru

Ruang diri yang mencukupi untuk setiap individu

Duduk berselerak depan guru

Guru mengemukakan soalan dan murid jawab

Demonstrasi semula

formatif

KBKK Soalan

Motivasikan murid

Merangsang jadi atlet

Page 14: rph lompat tinggi