rph kraf

7
MODUL 4: MENGENAL KRAF TRADISIONAL Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Tarikh 11 September 2014 Hari Khamis Masa 1200-0100 Tahun 5 Cemerlang Bilangan Murid 25 orang Modul Mengenal Kraf Tradisional Aktiviti Alat Perhiasan Diri Tema Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia Tajuk Rantai Media Alat : gunting Bahan : kertas warna, gam, pita pelekat, tali, labuci atau manik Bahan Bantu Belajar Contoh rantai Muzik Gambar perhiasan diri yang lain EMK Keusahawanan(EK1,EK2, kreativiti dan inovasi ,TMK KBKK Kreatif Nilai Kebersihan dan menghargai. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid –murid dapat : a) Menghasilkan perhiasan diri dengan menekankan bahasa seni visual. b) Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif c) Membuat apresaisi terhadap

Upload: illa20

Post on 18-Nov-2015

238 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

vvv

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MODUL 4: MENGENAL KRAF TRADISIONAL

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual

Tarikh 11 September 2014

Hari Khamis

Masa 1200-0100

Tahun 5 Cemerlang

Bilangan Murid 25 orang

ModulMengenal Kraf Tradisional

Aktiviti Alat Perhiasan Diri

Tema Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia

Tajuk Rantai

Media Alat : gunting

Bahan : kertas warna, gam, pita pelekat, tali, labuci atau manik

Bahan Bantu BelajarContoh rantai

Muzik

Gambar perhiasan diri yang lain

EMK Keusahawanan(EK1,EK2, kreativiti dan inovasi ,TMK

KBKKKreatif

Nilai Kebersihan dan menghargai.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid murid dapat :

a) Menghasilkan perhiasan diri dengan menekankan bahasa seni visual.

b) Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif

c) Membuat apresaisi terhadap karya

Standard Kandungan 4.1 Persepsi Estetik Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada alat perhiasan diri.

4.2 Aplikasi Seni Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan alat perhiasan diri.

4.3 Ekspresi Kreatif Penzahiran idea melalui

pelbagai sumber, kajian,

dan teknologi dalam penghasilan alat perhiasan diri.

4.4 Apresiasi Seni Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

Standard pembelajaran

4.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada alat perhiasan diri.

4.1.1Unsur seni

4.1.1.1 Warna primer atau sekunder atau tertier

4.1.1.2 Bentuk konkrit

4.1.1.3Jalinan sentuh

4.1.2Prinsip rekaan

4.1.2.1Imbangan simetri

4.1.2.2 Penegasan hiasan pada rekaan

4.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visua, media serta proses dan teknikl dalam penghasilan alat perhiasan diri.

4.2.1Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.

4.2.1.1Alat _ gunting

4.2.1.2 Bahan kertas warna, gam, pita pelekat, tali, labuci atau manik.

4.2.2Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

4.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan model alat perhiasan diri secara kreatif.

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.2Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

4.3.3Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan model alat perhiasan diri

4.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan menumpukan aspek bahasa seni visual.

4.4.1Mempamerkan karya yang dihasilkan

4.4.2 Membuat ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan

4.4.3Menyatakan fungsi alat perhiasan diri.

Standard Pembelajaran Ilustrasi aktiviti Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Guru memainkan lagu LITTLE FINGERS sambil membuat senaman ringan pada bahagian tangan dan jari.

2. Guru berbincang bersama murid tentang barang barang perhiasan diri bagi wanita.

Pembelajaran kontekstual diterapkan. (mengaitkan dengan pengalaman harian individu)

Persepsi Estetik (5 minit)

1. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan.

2. Guru menunjukkan beberapa keping slaid contoh hasil hasil aktiviti.

3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada alat perhiasan diri.

a) Unsur seni

-warna

-bentuk

-jalinan

b) Prinsip rekaan

- imbangan

- penegasan

Teknik penerangan berdasarkan contoh/ilustrasi

Teknik soal jawab

Aplikasi Seni (5 minit)

1. Guru menerangkan kepada murid tentang alat dan bahan yang digunakan unutk membuat rantai.

Alat : gunting

Bahan : kertas warna, gam pita pelekat, tali, labuci atau manik.

Guru menunjukkan demonstrasi menggunakan videoMenggunakan bahan maujud

Ekpresi Kreatif (30 minit)

1. Murid menghasilkan karya berdasarkan video demonstrasi yang ditayangkan.

a) Langkah 1:

Sediakan alat dan bahan yang diperlukan seperti gunting dan kertas warna.

b) Langkah 2:

Buat lakaran pada kertas warna dan gunting mengikut lakaran tersebut.

c) Langkah 3 :

Buat lakaran yang sama tetapi pada saiz yang berbeza dan gunting.

d) Langkah 4:

Lekatkan kepingan tersebut secara bertindih.

e) Langkah 5:

Ikatkan tali pada bahagian kiri dan kanan bagi membentuk rantai.

2. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan rantai dengan bimbingan dan pemantauan guru.

Teknik tunjukcara/ demostrasi

Apresiasi seni (10 minit)

1. Murid pamerkan karya masing masing di hadapan kelas

2. Murid akan menceritakann hasil karya sendiri.Catat sesi apresiasi dengan terperinchi:

-unsur apa?

-prinsip apa?

-berjaya?

-aspek lain yang berkaitan

Murid dapat melahirkan perasaan,

penghargaan, pendapat atau pandangan tentang hasilan yang ditunjukkan.

Penutup (5 minit)

1. Guru bertanya pada murid mengenai fungsi alat perhiasan diri.

2. Murid membersihkan kawasan kerja

3. Murid menghantar hasil kerja. Teori kecerdasan pelbagai

(verbal linguistik)